همه چیز درباره واحد سرایداری در ساختمان های مسکونی

واحد سرایداری

واحد سرایداری از نیازهای مهم ساختمان و برج‌های امروزی است و بیشتر ساختمان‌های تهران و شهرهای بزرگ به ویژه ساختمان‌هایی که دارای واحدهای آپارتمانی زیادی هستند، دارای یک اتاق سرایدار هستند. اهمیت سرایدار ساکن ساختمان و احداث سوییت یا اتاق سرایدار در مجتمع‌های ساختمانی و برج‌ها در حدی است که برای احداث این واحد در ساختمان‌ها، دستورالعمل کتبی و قانون صادر شده است.

بر اساس ماده ۳۴ قانون تملک ساختمان، احداث سوییت یا اتاق سرایداری در برج و همچنین ساختمان‌هایی که بیش از ۵ طبقه یا ۱۰ واحد دارند الزامی‌ است. بر اساس این قانون، سوییت سرایدار باید در طبقه منفی یک قرار داشته باشد و دارای شرایطی مطلوب زندگی باشد.

هومینگ، سامانه خرید، فروش و اجاره خانه

این قانون به خوبی اهمیت وجود چنین واحدی را در ساختمان و همچنین فعالیت چنین فردی را در ساختمان و برج‌ها نشان می‌دهد. اما واحد سرایداری باید دارای چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ آیا می‌توان واحد سرایداری را به شخص دیگری فروخت یا اینکه این واحد را از ساکنان ساختمان خریداری کرد؟ اصلا قوانین و مقررات مربوط به این واحد چیست؟ در مورد همه این سوالات در مطلب امروز بخوانید.

واحد سرایداری در ساختمان مسکونی

واحد سرایداری در ساختمان مسکونی

چرا واحد سرایداری این‌قدر مهم است؟

واحد سرایداری در ساختمان و برج‌ها یکی از ملزومات است. سرایدار وظیفه نگهداری و نظافت ساختمان را داشته و به دلیل اینکه ممکن است شب هنگام به وجود وی نیاز باشد، باید واحدی برای اقامت وی یا خانواده‌اش در ساختمان وجود داشته باشد.

بر اساس آنچه که در قانون آمده است، بین مدیر ساختمان و سرایدار باید قرارداد کار و سکونت منعقد شود و در مقابل اجاره‌بهای واحد سرایداری، سرایدار باید تمام وظایف خود که عبارت است از نگهبانی از ساختمان و مراقبت در حفظ امنیت ساختمان و واحدها، نظافت راهرو و پله‌ها، لابی، پارکینگ‌ها، آسانسور، پشت بام، محوطه بیرونی ساختمان و تمام مشاعات عمومی ساختمان، برف‌روبی حیاط، راه عبوری پارکینگ‌ها و محوطه بیرونی ساختمان در فصول سرد سال، آبیاری باغچه‌ها و مراقبت از فضای سبز ساختمان، مراقبت از آسانسور، تاسیسات گرمایشی و برقی و تجهیزات ساختمان، جمع‌آوری کیسه زباله ساکنین از درب منازل در ساعت مشخص شده توسط مدیر، اجرای دستورات مدیر ساختمان و… را انجام دهد.

به این ترتیب بدون وجود سرایدار، ساکنان ساختمان یا برج‌های مسکونی با مشکل مواجه می‌شوند و همچنین در صورت عدم تجهیز ساختمان به واحد سرایداری، نه تنها در روند کار سرایدار اختلال ایجاد می‌شود، بلکه آرامش و امنیت ساکنان واحدهای مسکونی نیز به خطر می‌افتد. به همین دلیل است که وجود واحد سرایداری در ساختمان‌هایی با واحدهای مسکونی زیاد از اهمیت زیادی برخوردار است.

ویژگی‌های واحد سرایداری

همان‌طور که قبلا گفتیم ساختمان‌هایی که بیش از ۱۰ واحد مسکونی در آنها وجود دارد، ملزم به احداث واحد سرایداری هستند. اما واحد سرایداری باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ به صورت کلی یک واحد سرایداری باید شرایط زندگی راحت را برای سرایدار و خانواده‌اش فراهم کند. به صورت کلی یک واحد سرایداری باید دست‌کم ۴۰ متر مساحت داشته باشد، سیستم تهویه هوای مناسب، پنجره‌های متناسب و موقعیت نورگیر داشته باشد. اگر چه در تهران و شهرهایی که از لحاظ اقلیمی شبیه به تهران هستند، واحد سرایداری در طبقه منفی یک احداث می‌شود؛ اما در برخی از شهرستان‌ها و به ویژه مناطق گرم و خشک، احداث واحد سرایداری در طبقات زیرزمین ممنوع است.

همچنین واحد سرایداری باید دارای سرویس بهداشتی و حمام باشد و ورودی جداگانه‌ و مستقل از موتور خانه داشته باشد. به صورت کلی واحد سرایداری باید به شکلی باشد که امکان زندگی راحت و بدون زحمت برای سرایدار و خانواده‌اش فراهم شود.

ویژگی‌های واحد سرایداری

ویژگی‌های واحد سرایداری

قرارداد اجاره واحد سرایداری شامل چه بخش‌هایی است؟

بر اساس ماده ۳۷ قانون تملک ساختمان، سرایدار مکلف است در ایام تعطیلات و به ویژه تعطیلات عید نوروز به صورت تمام‌وقت در ساختمان حاضر بوده و نگهبانی از ساختمان را بر عهده گیرد. همچنین سرایدار مجاز به سکنی دادن افرادی غیر از افراد ذکر شده در قرارداد اجاره نیست. سرایدار مجاز خواهد بود با هماهنگی و موافقت مدیر در سال به مدت ده روز و با معرفی فرد جایگزین به مرخصی برود. همچنین مدت قرارداد اجاره سرایدار سه ماه بوده که در صورت رضایت مدیر و ساکنین از عملکرد سرایدار، برای دوره‌های سه ماهه، توسط مدیر قابل تمدید است.

در بخش‌های دیگر این قانون آمده است که هر ساله در مجتمع، مبلغی برای تقدیر از زحمات سرایدار مشخص می‌شود که در صورت رضایت مدیر از عملکرد سرایدار به صورت ماهانه و از محل شارژ قابل پرداخت خواهد بود. علاوه بر این انجام فعالیت‌های شغلی سرایدار و حضور و غیاب وی در ساختمان باید با مدیر هماهنگ شده به صورتی باشد که لطمه‌ای به وظایف وی وارد نشود. انجام امور شخصی ساکنین نیز جزو وظایف سرایدار نیست و واگذاری امور شخصی ساکنین به سرایدار از قبیل نظافت منزل، نظافت اتومبیل، خرید و کمک در جابجایی وسایل و نظایر آن به شرط آنکه خدشه‌ای به وظایف اصلی سرایدار وارد نکند و با توافق بین طرفین برای جبران زحمات سرایدار، بدون مانع است.

در مقابل سرایدار متعهد می شود که در صورت عدم رضایت مدیر از عملکرد وی، حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز نسبت به تخلیه سوییت سرایداری اقدام کند. در غیر این صورت موضوع از طریق مراجع قانونی و نیز به اجرا گذاشتن چک تضمین پیگیری خواهد شد.

توجه داشته باشید که سوییت سرایداری جزو مشاعات ساختمان بوده و تغییر کاربری آن به منظوری غیر از سکونت سرایدار تنها منوط به اجماع تمام مالکین ساختمان خواهد بود.

اجاره واحد سرایداری

اجاره واحد سرایداری

آیا می‌توان واحد سرایداری را فروخت؟

واحد سرایداری جزو مشاعات ساختمان است و در نتیجه برای هر کاری باید طبق قانون مشاعات عمل شود. به عنوان مثال شما نمی‌توانید ۳ متر از حق مشاعات خود از حیاط یک خانه را به فروش برسانید. البته استثنی‌هایی در این زمینه وجود دارد. برخی از وکلا بر این باورند که اگر تمام سکنه راضی باشند، می‌توانند اجازه فروش واحد سرایداری را بدهند و مبلغی که حاصل از فروش است بین اعضا تقسیم شود. با این حال، گروهی دیگر از وکلا می‌گویند که در صورت فروش واحد سرایداری به شخص دیگر، اشخاص جدیدی که به این ساختمان نقل‌مکان می‌کنند با ساختمانی مواجه می‌شوند که فاقد واحد سرایداری است و واحد سرایداری آن توسط ساکنان قبلی ساختمان به فروش رفته است و این به معنی پایمال شدن حق ساکنان جدید ساختمان است.

اطلاعاتی درباره‌ی واحدهای سرایداری و قوانین و مقررات مربوط به آن‌ها در اختیار شما قرار داده شد. شما درباره‌ی این واحدها چه می‌دانید؟

به این مقاله از هومگ امتیاز دهید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

سلام و سپاس
۱_آیا در ساختمانی ۱۶ واحدیکه واحد سرایداری هم دارد و بعضی از ساکنین موافق و بعضی ساکنین مخالف استخدام سرایدار هستند قانونا نظر کدام گروه باید اجرا شود؟
۲_قرارداد سرایدار آیا قرار داد اجاره است و کار سرایدار ما به ازای اجاره محسوب می شود؟ در اینصورت از منظر قانون بیمه کردن سرایدار لازم است و چه شخصی باید سرایدار را بیمه کند؟

نظر اکثریت قطعا ملاک هستش ، معمولا بخشی از دستمزد بابات اجاره حذف میشود. بله بیمه برای مدت مورد نظر به سرایدار تعلق میگیرد

من حدود دوهفته است میگردم منبع این قوانین که به مواد ۳۶ تا ۴۶ آن مربوط به سرایداری اشاره میشود را بیایم که موفق نشدم.
ممکن است مرحمت فرموده و راهنمایی بفرمایید که در کدام مجموعه قوانین است؟

با تجدید احترام – امیر جعفر مقدم

پیام بگذارید