داشتن یک زندگی آپارتمان نشینی شیرین با رعایت قوانین آپارتمان نشینی

قوانین آپارتمان نشینی

زندگی آپارتمان‌نشینی و ساخت ساختمان‌های بلند از مدت‌ها پیش در شهرهای بزرگ اروپایی و آمریکایی مانند شیکاگو، نیویورک و دیترویت آغاز شده و دارای سابقه تاریخی ۲۰۰ ساله است. این در حالی است که فقط سه دهه از آغاز زندگی آپارتمان‌نشینی در ایران می‌گذرد و همچنان برخی صاحب‌نظران، زندگی آپارتمان‌نشینی را برای ایرانیان نامناسب می‌دانند و معتقدند خانه‌ی مناسب فرهنگ ایرانی، خانه‌ی حیاط داری است که بچه‌ها در آن جست‌وخیز کنند و فضای مناسب برای آداب‌ورسوم ایرانی وجود داشته باشد.

در دهه ۱۳۴۰ اولین آپارتمان‌ها در تهران ساخته شد، بنابراین با یک محاسبه سرانگشتی می‌توان گفت حدود ۵۰ سال از شروع زندگی آپارتمان‌نشینی در ایران می‌گذرد. عوامل گوناگونی همچون کمبود زمین برای احداث خانه‌های یک طبقه، ازدیاد جمعیت، پایین آمدن توان مالی مردم برای خرید خانه‌های ویلایی، وجود امنیت بیشتر در آپارتمان‌های مسکونی و بسیاری از عوامل دیگر طی این نیم‌قرن باعث گسترش زندگی آپارتمان‌نشینی در ایران شده است.

تعریف آپارتمان

در تعریف آپارتمان می‌توان گفت؛ آپارتمان، واحدهایی از یک مجموعه ساختمانی با یک پلاک ثبتی واحد همراه با واحدهای مستقل با سند تفکیکی مجزا است. پس از شروع ساخت‌وسازها در دهه ۴۰ قانون تملک آپارتمان‌ها در سال ۱۳۴۳ تصویب شد و سه سال بعد آیین‌نامه اجرایی آن تدوین گردید. در دهه ۱۳۶۰ با توجه به روی آوردن مردم به زندگی آپارتمان‌نشینی و زندگی تنگاتنگ شهروندان در کنار هم و آغاز برخی مشکلات، آیین‌نامه اجرایی مجدداً مورد بازبینی قرار گرفت. زندگی آپارتمان نشینی موجب ارتباط نزدیک‌تر شهروندان با یکدیگر شد؛ اما چون ایرانیان با ادبیات و فرهنگ زندگی آپارتمان نشینی و حقوق و تکالیفشان آشنا نبودند موجب کدورت و اختلافاتی بین ساکنین شد.

قوانین آپارتمان نشینی

قوانین آپارتمان نشینی

فرهنگ، جزئی جدا نشدنی از آپارتمان نشینی

فرهنگ، جزئی مهم و جدانشدنی از زندگی در محیط‌های جمعی از جمله ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی است که نادیده گرفتن آن یا کم توجهی به آن سبب بروز مشکلات اساسی در مجتمع‌های مسکونی خواهد شد.

مشکلات آپارتمان نشینی از زمانی آغاز شد که برخی خانواده‌ها با همان فرهنگ خانه‌های سنتی ایرانی پا به آپارتمان‌ها گذاشتند. این افراد با داشتن عاداتی مانند؛ بلند صحبت کردن، گوش دادن به تلویزیون و رادیو با صدای بلند، قرار دادن کفش‌ها در پاگردها، حمل زباله‌ها به شیوه‌های نامناسب و ریختن شیرابه زباله‌ها در پله‌ها، برگزاری مهمانی‌های بزرگ و… کدورت و درگیری‌هایی بین همسایه‌ها به وجود آوردند. برخی با عقیده به “چهاردیواری اختیاری” خود را از مسئولیت بسیاری از محدودیت‌های زندگی آپارتمان نشینی مبرا کرده و به راحتی به حقوق سایر همسایه‎‌ها تجاوز می‌کنند.

رعایت حقوق همسایه‌ها، رعایت مقررات آپارتمان نشینی، استفاده درست و مناسب از قسمت‌های مشاع و مشترک و پرداخت هزینه‌های مشترک و… همگی از مصادیق فرهنگ آپارتمان نشینی است که رعایت آن‌ها زندگی آرام در کنار افرادی که فقط با آنها یک دیوار فاصله داریم را به ارمغان می‌آورد.

طبق بررسی‌های صورت گرفته بیش از نیمی از آپارتمان‌نشین‌ها از شرایط زندگی خود راضی نیستند و این نارضایتی به ترتیب بیشتر ناشی از سر و صدا و رفت و آمد زیاد، نبود تفاهم فکری با همسایه‌ها، نداشتن فضای سبز و مزاحمت همسایه‌ها دانسته‌اند. این نارضایتی‌ها به علت فقدان قوانین مرتبط با آپارتمان نشینی نیست، بلکه ریشه در فرهنگ غلط آپارتمان نشینی دارد.

لزوم توجه بیشتر به فرهنگ آپارتمان نشینی

گاهی علت رعایت نکردن قوانین آپارتمان نشینی عدم آشنایی آنها با این قواعد است؛ از سوی دیگر الزامات اجرایی قضایی برای این قوانین وجود ندارد و کمتر کسی به علت رعایت نکردن قوانین آپارتمان نشینی بازخواست می‌شود. برای بالا بردن فرهنگ آپارتمان نشینی راه‌های مختلفی وجود دارد که در این بین خانواده‌ها، مسئولان و سیاست گذاران از نقش مهم‌تری برخوردارند. سطح دانش و تحصیلات افراد خانواده و آموزش‌های مستقیم و غیر مستقیم والدین به فرزندان، رفتار، منش و برخورد آن‌ها در مواجهه با مسائل مرتبط با ساختمان محل زندگی نیز از عوامل تأثیرگذار و مهم هستند.

فرهنگ آپارتمان نشینی

فرهنگ آپارتمان نشینی

مدیران و مسئولان فرهنگی، رسانه‌های مختلف، از جمله صدا و سیما و روزنامه‌ها، آموزش و پرورش، شهرداری‌ها، شوراهای شهر ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حتی قوه‌ی قضائیه، با انجام کارهای فرهنگی و آگاهی بخشی از قوانین و مقررات و مجازات‌های مربوط به عدم رعایت و پیروی از آن‌ها، در کاهش بسیاری از ناهنجاری‌ها، در این حوزه نقشی سازنده خواهند داشت.

اصولی که بهتر است در آپارتمان نشینی رعایت شود

 با رعایت برخی اصول ابتدایی می‌توان به راحتی زندگی آپارتمان نشینی شیرینی را با سایر همسایه‌ها تجربه کرد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

  • با همسایه‌ها دوستانه رفتار کنید. یک سلام و احوال پرسی ساده می‌تواند شروعی برای یک دوستی در یک زندگی آپارتمان نشینی موفق باشد.
  • با لبخند جوابگوی سلام همسایه‌ها باشید.
  • هنگام رفت و آمد به آپارتمان سروصدا ایجاد نکنید. باید مراقب بود هنگام ورود و خرج از پارکینگ، راه رفتن در راه‌پله‌ها بخصوص صبح‌های زود و ساعات پایانی شب بیشتر احتیاط کنید. درها را آرام ببندید در مشاعات ساختمان به آرامی در حد نجوا با یکدیگر صحبت کنید.
  • در آپارتمان خود سرو صدای نامتعارف ایجاد نکنید. صدای تلویزیون و رادیو را خیلی زیاد نکنید. بر روی کف پوشها با کفش پاشنه‌دار راه نروید و هنگام جابجایی وسایل احتیاط لازم را داشته باشید و از وسایلی مانند جاروبرقی و سشوار در ساعاتی که دیگران در حال استراحت هستند استفاده نکنید. زندگی آپارتمان نشینی ایجاب می­کند که مراعات همسایه­­‌ها را بکنید.
  • در پارکینگ بین خطوط پارک کنید و سعی کنید در جای پارک معین خود پارک کنید.
  • به همسایه‌های پیر خود کمک کنید. برای حمل بارهایشان یا نگه داشتن در برای آنها پیشی بگیرید و اگر دیدید قبض آنها بر روی برد مانده یا چراغشان مدتها است خاموش است از آنها سراغ بگیرید.
  • اگر نگه‌داری حیوانات در آپارتمانتان آزاد است حیوانات کوچک را انتخاب کنید.
  • قوانین جمع‌کردن زباله­‌ها را رعایت کنید. برای مثال؛ از درست بسته شدن کیسه زباله مطمئن شوید، مراقب شیرابه زباله‌­ها باشید و اگر نیاز است از دو کیسه استفاده کنید. لازمه یک زندگی آپارتمان نشینی زیبا، بهداشتی زنگی کردن است.
  • مراقب مهمانی‌های خود باشید و از دورهمی های دیروقت و پر سروصدا بپرهیزید و فقط مهمان‌هایی را دعوت کنید که فکر می‌کنید آنها هم اصول آپارتمان نشینی را رعایت می‌کنند.

در کل می‌توان گفت؛ با همسایه‌های خود مدارا کنید تا آنها نیز مدارای شما را بکنند و بتوانید در کنار هم زندگی آپارتمان نشینی خوبی داشته باشید.

برچسب ها:
پیام بگذارید