با چالش‌ های ساخت خانه آشنا شویم

چالش‌ ساخت خانه

هر صنعت و هنری مسائل و مشکلات و معضلات مربوط به خود را داشته و با چالش‌های گوناگونی سروکار دارد. اگر قرار است در صنعت خاصی حتی برای یک‌بار قدم بگذارید، باید و باید قبل از هر چیز این چالش و معضلات را به‌خوبی شناسایی کنید تا زمان انجام کار وقت و سرمایه‌تان به دلیل عدم آگاهی کافی از دست نرود. یا اصلاً بهتر است اگر در این زمینه آماتور هستید حتماً کار را در کنار یک حرفه‌ای آغاز کنید و از تجربیات وی بهره‌مند شوید.

برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت خانه به سایت هومینگ مراجعه کنید

صنعت خانه‌سازی و یا همان ساختمان‌سازی یکی از پررونق‌ترین صنعت‌های کشور است که هرکسی به‌راحتی می‌تواند در این صنعت وارد شود. اما وارد شدن به‌تنهایی به معنی با موفقیت خارج شدن از این امر نیست و چیزی را تضمین نمی‌کند. مثلاً ممکن است شما صاحب یک ملک قدیمی و کلنگی باشید و بخواهید این خانه‌ی قدیمی‌ساز را کوبیده و به‌جای آن‌ یک ساختمان چندطبقه بسازید تا در کنار فرزندانتان و عزیزانتان همگی در یکجا زندگی کنید. این کار کاملاً عقلانی است و شما به‌راحتی می‌توانید برای این کار اقدام کنید، اما آیا چالش‌های ساخت خانه را می‌شناسید و می‌توانید از آن‌ها عبور کنید تا ضرر نکرده و سرمایه‌تان را چه در کوتاه‌مدت و چه در طولانی‌مدت از دست ندهید؟ به همین دلیل است که ما تصمیم گرفتیم در این مقاله چالش‌های ساخت خانه را یکی‌یکی معرفی و بررسی کنیم تا کسانی که به هر دلیل می‌خواهند در صنعت ساختمان‌سازی پا بگذارند از آن‌ها بهره ببرند.

عمر مفید ساختمان، چالش پنهان!

شاید زمانی که پیمان‌کاران کار ساخت یک‌خانه را آغاز می‌کنند، به اولین چیزی که می‌اندیشند این است که چگونه می‌توان هزینه‌های ساخت را کاهش داد و از سرمایه‌ی موجود بیشترین بهره را برد. درصورتی‌که مهم‌تر از این مسئله این است که بدانیم که هزینه‌ای که برای یک ساختمان صرف می‌کنیم، قرار است چه مدت پابرجا بماند. اجازه بدهید کمی با آمار ارقام این مسئله را توضیح دهیم. به‌عنوان‌مثال این را در نظر بگیریم که مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۱ اعلام کرده است که برای ۱۲۰ میلیون مترمربع در این سال مجوز ساخت‌وساز صادرشده است. بازهم برای مثال فرض می‌کنیم که هزینه‌ی ساخت هر مترمربع چیزی حدود دو میلیون تومان تمام شود. حال با یک‌ضرب ساده می‌توان نتیجه گرفت که این کار چیزی حدود ۲۴۰ هزار میلیارد سرمایه به‌کاربرده است. اما مسئله‌ی اصلی این است که در خوش‌بینانه‌ترین حالت ممکن عمر این ساختمان‌ها تنها سی سال است و بعدازآن فرسوده به‌حساب می‌آیند و باید مجدداً تخریب و بازسازی شوند. با توجه به آمار ارائه‌شده استهلاک چنین سرمایه در طی سی سال حدوداً سالی ۸ هزار میلیارد است که به‌تنهایی یک رقم نجومی محسوب می‌شود. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که اگر خانه‌ها کمی استانداردتر ساخته شوند، در ازای هر یک سال عمر مفیدی که به عمرشان اضافه شود، حدود ۸ هزار میلیارد سرمایه به کشور بازمی‌گردد.

با همین فرمول ساده شما هم می‌توانید میزان استهلاکی که با توجه به سرمایه اولیه‌تان در سال  از دست می‌دهید را محاسبه کرده و قضاوت کنید که خرج کمتر ارزش دارد یا طول عمر بیشتر؟

چالش های ساخت خانه

چالش های ساخت خانه

استانداردسازی، مهم‌ترین چالش!

زلزله‌ی کرمانشاه را یادتان است؟ به‌جرئت می‌توان گفت محال است که فراموش کرده باشید. و مهم‌تر از آن به قطعیت می‌توان گفت که حداقل شما هم یک‌بار پیش خودتان و در گوشه‌ی ذهنتان به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر ساختمان‌های کرمانشاه، اصولی ساخته و مقاوم‌سازی شده بودند، احتمالاً این‌همه ضرر جانی و مالی به بار نمی‌آمد. دقیقاً همین‌طور است. به‌راحتی می‌توان نود درصد مسئولیت خرابی‌های به بار آمده را گردن عدم استانداردسازی خانه‌های کرمانشاه انداخت. البته نکته‌ی مهم این است که این عدم استانداردسازی خانه‌ها فقط به کرمانشاه محدود نمی‌شود و کل کشور با این چالش دست‌وپنجه نرم می‌کنند، اما متأسفانه زلزله‌ی اخیر باعث شد که نتیجه‌ی عدم استانداردسازی در کرمانشاه به‌خوبی مشاهده شود. مطمئناً به‌خوبی می‌توان تصور کرد که اگر چنین زلزله‌ای در تهران رخ دهد، چه فاجعه‌ای به بار خواهد آورد.

عده‌ای شاید برایشان شوال شود که چرا قانون اساسی تصمیمی دراین‌باره نمی‌گیرد و همه سازندگان خانه و ساختمان‌ها را ملزم به رعایت قوانین استانداردسازی نمی‌کند؟ در جواب به این پرسش مهم باید بگوییم که خوشبختانه قانون کاملاً در این مورد با شفاف‌سازی تمام قوانین را وضع کرده است و تمامی سازندگان را ملزم به رعایت قانون استانداردسازی کرده است. پس حالا این سؤال پیش می‌آید که چگونه باوجود وضع قوانین صحیح بازهم شاهد ساخت ساختمان‌های غیراصولی و غیراستاندارد هستیم؟ جواب این سؤال فقط یک کلمه است: ناظرین. بله متأسفانه در بین مسئولین ساختمان‌سازی یکرنگی و اتحاد وجود ندارد و برخی ناظران از مسئولیت و تعهد خود چشم‌پوشی کرده و خانه‌های غیراستاندارد را به‌راحتی تائید می‌کنند و باعث خلق فاجعه‌هایی مانند کرمانشاه می‌شوند. باوجود چنین شرایطی هر کس باید خودش را قاضی کند و تصمیم بگیرد که آیا حاضر است در ازای پول کمتر، سلامت و امنیت خود و عزیزانش را به خطر بیندازد؟ یا حاضر است قیمت امنیت جان آن‌ها را هرچقدر هم که باشد بپردازد تا آن‌ها از هر نوع خطری در امان باشند؟

استانداردسازی، مهم‌ترین چالش ساخت خانه

استانداردسازی، مهم‌ترین چالش ساخت خانه

عدم سرمایه، عدم استاندارد

یکی دیگر از چالش‌هایی که در ساخت خانه ممکن است با آن مواجه شویم، عدم وجود سرمایه کافی برای ساخت‌وساز است. مسلماً این مسئله فرد را با مشکلات جدی روبه‌رو می‌کند. به‌عنوان‌مثال شخصی که خانه‌اش قدیمی‌ساز و غیراستاندارد باشد، و پول کافی برای بازسازی نداشته باشد باید چه‌کار کند؟ اولین راهی که به ذهن هر کس خطور می‌کند دریافت وام و تسهیلات مربوط به ساخت‌وساز است. این وام‌ها مسلماً مشکل شخص را برای تأمین سرمایه حل می‌کند اما با دو مشکل مهم مواجه است. اول اینکه اعطای وام و تسهیلات ساختمانی شرایط خاص و ویژه‌ای دارد که شاید هر شخصی نتواند از پس آن بربیاید و دوم اقساط سنگین و کوتاه‌مدت آن است که مسلماً ازلحاظ اقتصادی به فرد فشار می‌آورد. به همین دلیل است که اکثر کسانی که تصمیم به نوسازی خانه‌های خود دارند به دلیل عدم سرمایه کافی از این کار منصرف می‌شوند. یا عده‌ای هم سرمایه کمی در اختیاردارند شروع به انجام ساخت‌وساز کرده و به دلیل کمبود بودجه از استاندارد و مقاوم‌سازی چشم‌پوشی می‌کنند و برای هزینه‌ی کمتر از کنار این مسائل به‌سادگی می‌گذرند.

برای دور زدن این چالش، مشارکت در ساخت‌وساز یکی از بهترین راهکارهای موجود است، اما قبل از مشارکت حتماً باید بررسی‌های دقیق انجام‌شده و از صلاحیت فرد پیمانکار اطمینان حاصل شود. همچنین عقلانی است که از همان اول قراردادهای لازم نوشته شود تا در آخر به مشکل ختم نشود.

این نوشته از هومگ موردپسند شما است؟

برچسب ها:
پیام بگذارید