سند وکالتی چیست و چگونه می توان آن را به سند قطعی تبدیل کرد؟

سند وکالتی

آیا تاکنون سابقه انجام معامله به صورت وکالتی داشته‌اید؟ آیا از مشکلات این نوع معامله خبر دارید؟ در ابتدا بهتر است تعریف مختصری در مورد معامله وکالتی به شما ارائه کنیم، معامله وکالتی معامله ای است که در آن فروشنده تنها با دادن وکالت به خریدار تمام کارهای مربوط به انتقال سند را به خریدار می سپارد. این معامله یکی از رایج ترین معاملات در هنگام خرید و فروش ملک است که مشکلات فراوانی را در پی دارد. نداشتن سند قطعی، در گرو بانک بودن سند قطعی، نداشتن وقت و فرصت کافی، ارزان بودن ملک از جمله دلایلی است که ممکن است باعث انجام معامله به صورت وکالتی شود. در هر صورت اگر مجبور به انجام معامله به صورت وکالتی شدید بهتر است آن را در دفاتر رسمی انجام دهید و از انجام آن در بنگاه خودداری کنید. در این مطلب قصد داریم شما را با مشکلاتی که با انجام معامله وکالتی ممکن است پیش آید و راه حل های رفع آن مشکلات آشنا کنیم و در آخر نیز روش تبدیل سند وکالتی به سند قطعی را شرح داده‌ایم؛ پس اگر دارای سوالاتی در این زمینه هستید ادامه مطلب را دنبال کنید.

موارد ابطال وکالت بلاعزل

در هنگام انجام معامله به صورت وکالتی تنها وکالتی که فروشنده به خریدار می دهد وکالت بلاعزل است که این وکالت در مواردی مانند فوت فروشنده و جنون آن ارزش و اعتبار خود را از دست می دهد. در این صورت خریدار نمی تواند سند را به نامش بزند و معامله خودبه‌خود فسخ می شود. برای جلوگیری از این حالت باید معامله را در دفاتر اسناد رسمی به همراه تنظیم قولنامه انجام دهید تا اگر چنین اتفاقی برایتان پیش افتاد با داشتن قولنامه برای گرفتن حق خود اقدام کنید که این کار نیز بسیار وقت گیر و دردسر ساز است. برخی افراد تصور می کنند که اگر در وکالت نامه این بند که ((وکالت بعد از فوت نیز برقرار باشد)) ذکر شود این مشکلات پیش نمی‌آید و به راحتی نیز می توانند کارهای تنظیم سند را انجام دهند. بهتر است بدانید این تصور کاملا اشتباه است و بدون هیچ استثنایی وکالت بلاعزل با فوت آن شخص از بین می‌رود و از لحاظ قانونی هیچ ارزشی ندارد.

عدم مالکیت خریدار در معامله وکالتی

سند وکالتی

سند وکالتی

بعد از انجام معامله وکالتی و گرفتن وکالت، شما مالک حقیقی آن ملک محسوب نمی‌شوید، باید بدانید  تا زمانی مراحل تبدیل سند وکالتی به سند قطعی را انجام ندهید مالک آن ملک، فروشنده است و شما هیچ‌گونه حقی در آن ملک ندارید و مالک آن ملک محسوب نمی شوید. البته برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکل باید یک قولنامه در دفاتر اسناد رسمی تنظیم کنید، تا مدرکی برای شما در هنگام بروز چنین مشکلاتی باشد.

فروختن یک زمین به چند نفر

احتمالا شما نیز تاکنون شنیده‌اید که برخی افراد یک زمین را به چند نفر می فروشند اما چگونه؟ این اتفاق یکی از مشکلات معامله وکالتی است. اگر فروشنده زمین را به شخص دیگری غیر از شما بفروشد و سند قطعی را به نام او بزند دیگر وکالت نامه شما ارزشی ندارد و باعث از دست رفتن تمام پول شما در این معامله می شود. برای جلوگیری از این مشکل در هنگام معامله اولا معامله را در دفاتر رسمی و با تنظیم قولنامه انجام دهید؛ ثانیا در قولنامه این بند را ذکر کنید که فروشنده حق فروش ملک را ندارد و در این صورت است که دیگر نمی تواند خانه را به شخص دیگری بفروشد و سند را به نام او ثبت کند و خیالتان از این بابت راحت می شود.

ایجاد مشکل بین فروشنده و خریدار

در تمام معاملات ممکن است بین فروشنده و خریدار به دلایل مختلفی اختلاف ایجاد شود؛ اگر برای معامله خود در دفاتر رسمی قولنامه تنظیم نکرده باشید، ممکن است فروشنده ادعا کند که شما هیچ پولی به آن پرداخت نکرده‌اید و حتی از فروش خانه به آن قیمت صرف نظر کند و از شما پول بیشتری برای آن در خواست کند. در صورت بروز این مسائل شما نمی‌توانید سند ملک را به نام خود بزنید و با شکایت فروشنده روبه‌رو می‌شوید.

سند وکالتی

سند وکالتی

احتمال توقیف ملک در فروش وکالتی

اگر معامله را به صورت وکالتی انجام داده‌اید بهتر است سریعا برای تبدیل سند وکالتی به سند قطعی اقدام کنید؛ چون در برخی از موارد وقفه افتادن در تبدیل سند باعث بروز مشکلاتی مانند توقیف ملک می شود. این مشکل به این دلیل اتفاق می‌افتد که از فروشنده شکایت شده و دستور توقیف اموال او نیز صادر شده است و ملک شما نیز به عنوان ملک‌های فروشنده توقیف می شود. برای مثال زمانی که فروشنده طلبکاران بی شماری داشته است و از آن شکایت کنند و یا زمانی که همسر فروشنده برای گرفتن مهریه از او شکایت کند. تنها راه حل این مشکل داشتن مبایعه نامه است؛ ولی اگر به هر دلیل این مبایعه نامه را تنظیم نکره باشید هیچ دلیلی برای اثبات مالک بودنتان ندارید و تمام پولتان را از دست می‌دهید.

روش تبدیل سند وکالتی به سند قطعی

در متن بالا مشکلاتی که در پی انجام معامله وکالتی ایجاد می شود را توضیح داده‌ایم برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلاتی پیشنهاد می کنیم از انجام معاملات وکالتی بپرهیزید و اگر بنا به هر دلیلی مجبور به انجام چنین معاملاتی شده‌اید قبل از انجام معامله از اینکه سند در گرو بانک نباشد مطمئن شوید و حتما معامله را در دفاتر رسمی انجام دهید تا داری یک مدرک برای اثبات حقتان باشید.. برای تبدیل سند وکالتی به سند قطعی می توانید با داشتن مدارکی مانند سند مالکیت، مدارکی برای اثبات مالک بودن فروشنده، مدرک اتمام ساختمان که از شهرداری تحویل گرفته است، کارت ملی، شناسنامه، استعلام مفاصا حساب دارایی و شهرداری و… به دفاتر اسناد رسمی رفته و مراحل لازم برای قطعی کردن سند را انجام دهید.

برچسب ها:
پیام بگذارید