شناسنامه فنی ساختمان چیست و چه کاربردی دارد؟

شناسنامه فنی ساختمان

برای ساخت یک ساختمان می‌بایست مجوزهای متعدی اخذ شده و مراحل قانونی متفاوتی طی گردد. یکی از این مجوزها که در طی این روند دریافت می‌شود شناسنامه فنی ساختمان است. با مطالعه آن می‌توانید به مشخصات مهمی از ساختمان پی ببریم. در زیر به اطلاعاتی که در شناسنامه فنی درج شده، تفاوت بین شناسنامه فنی و شناسنامه فنی و ملکی ساختمان و دیگر اطلاعاتی ارزنده­ای که درباره این سند رسمی باید بدانید اشاره شده است. پس برای شناخت بیشتر این شناسنامه ساختمان با ما همراه باشید.

در شناسنامه فنی ساختمان چه اطلاعاتی وجود دارد؟

برای خرید یک ساختمان فقط زیبایی ظاهری آن مهم نیست بلکه رعایت استانداردهای ساخت و ساز و استحکام آن موضوعی مهم­تری است. دارا بودن شناسنامه فنی برای هر ساختمان بسیار حائز اهمیت است و در آن اطلاعات مهمی مانند :

اسامی مهندسین طراح، سازنده و ناظر بر ساختمان، اطلاعات سازه‌های ساختمان، مشخصات معماری مثل دیوارها و نمای ساختمان و اطلاعات مهم دیگری شامل تجهیزات برق, تجهیزات مکانیکی و آسانسور قید شده است. شما با مطالعه شناسنامه فنی ساختمان در مورد ویژگی‌های مخالف ساختمان اطلاعات ارزنده‌ای را کسب خواهید کرد. لازم به ذکر است که این شناسنامه به جهت بهبود ویژگی‌های فنی ساختمان و رعایت حقوق مشتریان و خریداران مسکن صادر می‌شود.

وجوه تفاوت­‌های بین شناسنامه فنی ساختمان و شناسنامه فنی و ملکی ساختمان

فراموش نشود که شناسنامه فنی ساختمان با شناسنامه فنی و ملکی ساختمان متفاوت بوده و فقط اسم این دو به هم شبیه است. شناسنامه فنی هم‌زمان با پروانه ساختمان صادر می‌شود؛ اما شناسنامه فنی و ملکی هم‌زمان با گواهی پایان کار صادر می­‌گردد. زمانی که فرآیند ساخت یک ساختمان بطور کامل تکمیل شده ,شناسنامه فنی و ملکی آن اخذ می‌شود؛ اما شناسنامه فنی وقتی صادر می‌شود که فرآیند ساخت هنوز تکمیل نشده است. فلذا اگر قصد دارید ساختمانی را پیش خرید کنید حتما به شناسنامه فنی آن دقت کنید. زیرا بر طبق آن می‌توانید به طور کامل از جزییات ساختمان آگاه شوید. در واقع شناسنامه فنی ساختمان در مواقعی که سازنده‌ای قصد پیش فروش واحدهای ساخته شده را دارد بیشتر به کار می­آید. اهمیت این موضوع این است که شما قبل از تحویل گرفتن خانه، با مشخصات آن آگاه خواهید شد و اگر واحد مورد نظر مطابق با سلیقه شما نبود می­توانید از خرید آن صرفه نظر کنید تا بعدها دچار پیشمانی نشوید.

برای دریافت برگه شناسنامه فنی چه باید کرد؟

شناسنامه

شناسنامه

شناسنامه فنی حاوی مشخصات کلی ساختمان است که سازمان شهرداری مسئول صدور آن است. دریافت شناسنامه فنی برای شما خرجی ندارد و اجباری نیست. اگر مایلید که این شناسنامه را دریافت کنید بعد از دریافت پروانه ساختمان، به شهرداری مراجعه کرده و با تکمیل برگه شناسنامه فنی و طی مراحل خاصی، برای شما صادر می‌شود.

مزایای استفاده از شناسنامه

اگر شما قصد پیش خرید یک ساختمان را دارید می‌توانید همراه با شخصی که قرار است ساختمان را به شما پیش فروش کند به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و قراردادی محضری را امضا کنید. در این حالت می‌توانید با مطالعه شناسنامه فنی به ویژگی‌های ساختمانی که قرار است پیش خرید کنید پی برده و در قرارداد موافقت خود را با تاکید بر شناسنامه فنی اعلام کنید. شناسنامه فنی برای احقاق حقوق شما بسیار مهم خواهد بود زیرا پس از تحویل ساختمان به شما، اگر ساختمان با مشخصاتی که قبلا در شناسنامه فنی مشاهده کردید منطبق نبود به راحتی و بر اساس قانون می‌توانید پیگیری کنید و حق خود را طلب نمایید زیرا شما موافقت با  قرارداد خود را بر اساس شناسنامه فنی اعلام کردید.

به جهت رعایت حقوق مشتریان، خریداران و سرمایه گذاران برای پیش خرید واحدهای ساختمانی بسیار کمک کننده است. همان­طور که گفته شد، اگر پس از تحویل واحد ساختمانی هریک از ویژگی‌هایی که در شناسنامه فنی ساختمان قید شده بود با ساختمان تحویل داده شده مطابقت نداشت می‌توان به راحتی و با استناد بر شناسنامه فنی، حق خود را باز پس بگیرید.

توجه به چند نکته

  • واحدهای ساختمانی مختلف برای امور مختلفی ساخته می‌شوند و استفاده‌های کاربری متفاوتی دارند. بعضی ساختمان‌ها جهت استفاده مسکونی و برخی اداری و تجاری هستند. هر ساختمانی با توجه به نوع کاربری­ای که دارد، نیازمند استحکامات سازه­ای و مشخصات ظاهری مختلفی است. این نوع مشخصات برای تمام انواع ساختمان‌ها در شناسنامه فنی موجود است و با مراجعه به شناسنامه فنی می‌توان از نوع تجهیزات استفاده شده در هر ساختمان آگاه شد.
  • نوع تجهیزات به کار رفته در ساختمان‌ها بسیار برای ایمنی و استحکام یک ساختمان مهم است و اگر ساختمانی در اثر استفاده از مصالح نامرغوب توسط کارفرما، تخریب شود و در شناسنامه فنی آن، مصالح و تجهیزات مرغوب و با کیفیت ثبت شده باشد، می‌توان از فروشنده و کارفرما شکایت نموده و بر طبق قانون وی را مجبور به پرداخت خسارت کرد.
  • شهرداری مطابق قانون موظف به صدور شناسنامه فنی است. یک نسخه از شناسنامه فنی به طرفین واگذار شده و یک نسخه از آن نزد شهرداری بایگانی می‌شود. اهمیت صدور شناسنامه فنی ساختمان بر هیچ‌کس پوشیده نیست. این مجوز درست مانند شناسنامه‌های فردی، که نشان دهنده هویت و شخصیت فرد است و مشخصات او را معین می‌کند این شناسنامه نیز نشان دهنده ویژگی‌های فنی ساختمان است.
  • شناسنامه فنی به عنوان یک سند قانونی در حل اختلاف‌های بین خریداران و مالکان بسیار اهمیت دارد. در صورت پیش خرید ساختمان توسط افراد، این سند به عنوان یک نمونه ثبت شده بر روی کاغذ از ساختمان مطرح می‌شود که با مراجعه به آن می‌توان دورنمایی از ساختمان را تصور کرد و مطابق آن انتظار تحویل ساختمانی منطبق بر شناسنامه فنی را داشت.
  • اگر هر کدام از ویژگی‌هایی که در شناسنامه فنی موجود است مغایر با ساختمانی بود که شخص تحویل گرفته است یا در صورت تخریب ساختمان به علت عدم استحکام ساختمان و رعایت موارد ایمنی، وجود شناسنامه فنی برای طرفین بسیار کمک کننده خواهد بود.
  • صدور شناسنامه فنی و تصویب قوانین مربوط به آن در زمان حاضر که انبوه سازی واحدهای مسکونی و تجاری بسیار زیاد شده و افراد زیادی اقدام به پیش خرید واحدهای ساختمانی می‌کنند، بسیار حائز اهمیت است. در صورت بروز هر گونه مشکل بین خریدار و پیش فروشنده ساختمان، این سند یک مدرک مستند و قانونی بوده که به کمک آن می‌توان مشکلات را حل و فصل کرد.
برچسب ها:
پیام بگذارید