مشاور املاک موفق چه کسی است؟ مهارت هایی که یک مشاور باید داشته باشد

مشاور املاک موفق چه کسی است؟

مشاوره­ املاک از جمله مشاغلی است که بر خلاف باور عموم، به تخصص و مهارت های خاصی در راستای حرفه ای شدن نیاز دارد. به همین منظور هومینگ قصد دارد تا با بیان نکاتی چند از چگونگی تبدیل شدن به یک مشاور املاک تا ارتقاء کیفیت کار (از سطح آماتور بودن تا سطح حرفه ای) را برایتان بیان کند.

 • چگونه می­شود یک مشاور املاک حرفه­‌ای شد؟

مشاوره­ی املاک از جمله مشاغلی است که نیاز به تبحر در کلام و به صورت خلاصه چرب زبانی همراه با تاکتیک های خاص برای جلب و رضایت مشتری است، به طوری که در پایان نتیجه­ی برد برد حاصل شود.

شاید در باور عموم اینگونه به نظر برسد که این شغل بعد از انجام معامله نیاز چندانی به مشتری مداری ندارد و مشاوران و مدیران املاک، پایان کار را مصادف با پرداخت پورسانت خود و امضا و توافق طرفین بدانند.

اما وقتی وارد گود شوید خواهید دید که اینطور نیست. در حال حاضر در کشور ما بیشتر مدیریت مشاوران املاک در دست افراد سن بالا و باز نشسته از مشاغل دیگر بوده و رده های پایین در زمینه­ی معرفی و بازار یابی را بیشتر، افراد جوان و سن پایین  (آن هم بدون آموزش­های آکادمیک و کسب تحصیل یا تخصص قبلی) تشکیل داده­اند.

در خصوص تبدیل شدن به یک مشاور املاک، اگرچه مهارت و کسب تجربه­ی قبلی در زمینه­ی فروش از الزامات کار است، اما تمام کار نیست!

حضور در این حرفه نیاز به مهارات گوناگونی دارد که ما در این مقاله قصد داریم به ذکر چند مورد از آن ها بپردازیم.

 1. مهارت اول:

  سعی نکنید مانند افراد بی تجربه و یا کم تجربه رفتار کنید. با ایجاد جوی مورد اعتماد، مشتری را به این باور برسانید که همه چیز در دست کنترل است و سعی نکنید یک نوع ترس را به صورت ناخدا آگاه به طرف مقابلتان القا کنید. برای نمونه در هنگام معرفی ملکی به مشتری به صورت سرد و بی حس از ملک مورد نظر استقبال نکنید و سعی در ایجاد نوعی انرژی مثبت در کلام خود باشید.

 2. مهارت دوم:

  مشتری را به دید یک گوش که فقط باید بشنود فرض نکنید. در ادامه­ی مهارت اول باید گفت داشتن این خصوصیت که فقط شما حرف زده و مشتری ­گوش کند منطقی نیست؛ زیرا این مشتری است که نیاز دارد و شما باید به عنوان کسی رفتار کنید که در صدد بر طرف کردن نیاز او است.

پس اول خوب به نیاز ها و در خواست های او گوش دهید و متناسب با آن ها پیش بروید.

 1. مهارت سوم:

  در کار خود صداقت داشته باشید. داشتن صداقت در کار فقط به منزله­ی این نیست که در خصوص کلیه­ی مراحل قانونی از قبیل تنظیم اسناد و مدارک معتبر و امین بودن درباره­ی پول فروشنده و ملک خریدار باشد؛ بلکه باید این مسئله را نیز در نظر داشت که رعایت انصاف در خرید و فروش نیز مطرح است.

شما به عنوان یک مشاور و بخشی از جامعه باید در کنار حرفه­ی خود به یک سری پیشنهادات غیر منطقی اعم از قیمت­های نجومی در فروش و یا تنزل بیش از حد در قیمت خرید نیز توجه داشته باشید، اما با توجه به مهارت های پیشین ذکر شده، در چنین مسائلی سعی کنید به صورت غیر مستقیم و باز ذکر مثال های متنوع این کار را انجام دهید و افراد را متقاعد کنید.

 1. مهارت چهارم:

  سعی کنید نیازهای مشتری را شناخته و متناسب با آن­ها یک دیتا بیس قوی و طبقه بندی شده بنابر نیاز افراد ترتیب ببینید. افرادی که به عنوان مشاور املاک فعالیت دارند نباید فقط به یک قشر خاص از جامعه در خرید و فروش تکیه کنند، بلکه باید بر روی همه­ی افراد در هر قشری و سطحی و با هر توان مالی تمرکز داشته یاشند.

به همین منظور شما نیاز به یک سری داده های مرتب شده از املاک در هر نقطه و متناسب با هر نیازی دارید تا بتوانید افراد متنوعی را تحت پوشش قرار دهید.

 1. مهارت پنجم:

  در کار خود سیاست داشته باشید. شاید با دیدن این مورد با خود بگویید که این مهارت نقض کننده­ی مهارت سوم باشد. اما باید به شما بگوییم درست است که داشتن سیاست با صداقت و وجدان در کار با هم فرق هایی دارند اما به معنای واقعی ضد هم نیستند.

برای توضیح بیشتر باید گفت که سیاست داشتن بدین معناست که لزوما همه­ی موارد را تمام و کمال بگویید (البته این حرف به معنای دروغ گفتن هم نیست)، بلکه در بعضی موارد باید به خود مشتری اجازه بدهید تا با سنجیدن جوانب در مورد معامله تصمیم بگیرد.

پس مهم است که بدانید در چه مواقعی باید حرف زده و در چه مواقعی سکوت اختیار کنید.

مهارت های یک مشاور املاک

مهارت های یک مشاور املاک

 1. مهارت ششم:

  سعی نکنید به روش های سنتی و پیشین عمل کنید. با ورود تکنولوژی و ایجاد تحول در روابط بین افراد، شیوه­ی کسب و کار نیز متفاوت شده است.

پس با توجه به این موضوع، سعی کنید با تکنولوژی و مهارت های مرتبط با آن نیز آشنا شوید و حضور خود را در این زمینه ها نیز پر رنگ کنید.

 1. مهارت هفتم:

  سعی کنید صبور بوده و پشتکار کافی داشته باشید. خیلی ها به خصوص اکثر جوانان و افراد کم سن و سال در چنین مشاغلی کمی عجولانه رفتار کرده و خواهان رفتن یک شبه­ی ره صد ساله هستند. بنابراین با پشتکار و پیگیر بودن کارها این اجازه را به مشتری ندهید که احساس سردی در انجام معامله کرده و در مواقعی نیز از انجام آن صرف نظر کند.

 2. مهارت هشتم:

  ­ دانش خود را در زمینه های مرتبط بالا ببرید. داشتن تجربه بخشی از کار است و افزایش دانش در زمینه های معماری و عمران و در حالت کلی مسائل مربوط به ملک (حال چه حقوقی و چه فنی) بخش دیگر آن.

مهم است فردی که خود را یک مشاور املاک می­داند، بتواند در مقابل سوالات متداولی که در زمینه های مربوط به ملک و معامله پیش می­آید جوابی در خور داشته باشد.

در آخر باید خاطر نشان کرد که مهارت های ذکر شده در بالا تنها بخشی از مهارت های مربوط به این حرفه است و نکته­ی آخر اینکه هیچ وقت با این خیال که همه چیز را می­دانید پیش نرفته و همواره در حال یاد گیری باشید. چه بسا که حتی ماهرترین مشاوران نیز در هنگام ایجاد یک معامله، در مورد آخر آن مطمئن نیستند.

برچسب ها:
پیام بگذارید