آنچه از فسخ قرارداد اجاره قبل از تحویل خانه نمی دانید

فسخ قرارداد اجاره

آیا بعد از بستن قرارداد اجاره و قبل تحویل خانه متوجه وجود معایب و کم و کسری‌هایی در آن شده‌اید که مالک خانه به آن اشاره نکرده است؟ آیا مستاجری که با آن قرارداد بسته‌اید در زمان معین شده پول پیشش را پرداخت نکرده است؟ آیا فسخ اجاره قبل از تحویل خانه امکان پذیر است؟  اگر بعد از بسته شدن قرارداد اجاره و قبل از سکونت در خانه مشکلاتی مانند موارد نامبرده شده برایتان به وجود آمد نگران نشوید؛ چون بندی به نام فسخ قرارداد درون قولنامه وجود دارد که این اجازه را به شما می‌دهد که در شرایط خاص و بر اساس قانون بتوانید قرارداد اجاره را فسخ کنید. لازم به ذکر است که بدانید فسخ قرارداد اجاره خانه قبل از تحویل نیز امکان پذیر است و حتی راحت تر از فسخ قرارداد بعد از تحویل آن می‌باشد. در این مطلب قصد داریم شما را با فسخ قرارداد اجاره و شرایطی که در آن مالک و مستاجر می­توانند قرارداد اجاره را به صورت قانونی و بدون رضایت طرف مقابل فسخ کنند آشنا کنیم؛ پس در صورتی که علاقمند به کسب اطلاعت بیشتر در این زمینه هستید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

تعریف فسخ قرارداد اجاره

بعد از بسته شدن قرارداد اجاره بین مستاجر و صاحب خانه یکی از مشکلاتی که ممکن است بعد از آن به وجود آید منصرف شدن مستاجر از اجاره کردن آن خانه و مالک خانه از اجاره دادن ملکش است. این منصرف شدن به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود که اگر این دلایل بر اساس قانون باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر بدون دلیل باشد به سادگی نیست و مشکلات زیادی در پی آن وجود دارد. فسخ قرارداد اجاره به معنای از بین بردن قرارداد اجاره است که این انحلال به وسیله مالک خانه و مستاجر صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است بدانید برای فسخ قرارداد اجاره رضایت هر دوی آن‌ها مد نظر نیست و تنها درصورت راضی بودن یکی از آن‌ها و وجود دلایلی قانونی نیز می‌توان قرارداد اجاره را فسخ کرد.

پرداخت ضرر و زیان فسخ قرارداد اجاره بر عهده چه کسی است؟

در قرارداد اجاره یک بند مخصوص فسخ اجاره و مبلغی به عنوان خسارت فسخ تعیین شده است که باید مستاجر و مالک خانه بر سر این مبلغ به توافق برسند و درون قولنامه این مبلغ را ذکر کنند. البته باید بدانید که برای پرداخت این مبلغ لازم است فسخ قرارداد اجاره بدون دلیل اتفاق افتاده باشد و درصورتی‌که فسخ اجاره به دلایل قانونی انجام شود نیازی به پرداخت این مبلغ نیست. مبلغ فسخ قرارداد توسط شخصی که تمایل به فسخ دارد به طرف دیگر پرداخت می شود. برای فسخ قرارداد اجاره مراجعه به دادگاه لازم است و این کار به زمان زیادی نیاز داد و هزینه زیادی را می طلبد به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم این‌گونه مسائل بین مستاجر و صاحب ملک بدون شکایت حل شود.

فسخ اجاره نامه

داشتن عیب در خانه

وجود عیب‌هایی در خانه که صاحب ملک در هنگام بستن قرارداد اجاره به آن اشاره نکرده است و مستاجر بعد از بستن قرارداد آن‌ها را به چشم ببیند، یکی از دلایل فسخ قرارداد قانونی است. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که در این بخش عیب‌هایی مد نظر است که صاحب خانه نمی‌تواند آن ها را درست کند؛ ولی در صورتی که صاحب ملک بتواند بدون آسیب به مستاجر آن مشکلات را رفع کند مستاجر این حق را ندارد که قرارداد اجاره را فسخ کند. برای فهمیدن این مسئله این مثال را در نظر بگیرد: اگر هنگام بستن قرارداد مالک متراژ خانه را ۱۰۰ متر گفته باشد ولی مستاجر بعد از بازدید و متر کردن آن متوجه شده باشد که خانه ۷۰ متر است می‌تواند قرارداد اجاره را فسخ کند؛ چون در این صورت مالک تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند این مشکل را حل کند. یک نکته مهم که در این مورد وجود دارد این است که مستاجر زمانی می‌تواند بدون رضایت مالک قرارداد اجاره را فسخ کند که در متن قرارداد اجاره بندی مبنی بر فسخ اجاره در صورت وجود عیب وجود داشته باشد. در غیر این صورت مستاجر نمی‌تواند بدون رضایت مالک قرارداد را فسخ کند و در صورت فسخ نیز باید خسارت فسخ را پرداخت کند. به همین دلیل بهتر است قرارداد اجاره را در بنگاه و با حضور شاهد تنظیم کنید.

تحویل ندادن خانه به مستاجر در زمان تعیین شده

مالک موظف است بعد از بسته شدن قرارداد اجاره در زمان مشخص شده خانه را در اختیار مستاجر قرار دهد و اگر از این وظیفه امتناع کند مستاجر می‌تواند قرارداد اجاره را فسخ کند. برای فسخ قرارداد در این شرایط مستاجر باید ابتدا از طریق قانون مالک را برای گرفتن خانه تحت فشار بگذارد اگر مالک خانه را به مستاجر تحویل دهد که مشکل حل می شود؛ اما اگر مالک خانه با تحت فشار گذاشتن قانون نیز خانه را در اختیار مستاجر قرار نداد، مستاجر می تواند قرارداد اجاره را فسخ کند و تمام پول‌هایی که به مالک پرداخت کرده است را نیز از او دریافت کند.

قرارداد اجاره

دروغ گفتن مستاجر و شرایط فسخ قرارداد توسط مالک

همان‌طور که بیان نکردن عیب‌های خانه توسط مالک از جمله شرایط فسخ قرارداد است دروغ گفتن مستاجر نیز می تواند باعث فسخ قرارداد اجاره توسط مالک شود. برای مثال اگر مستاجر در هنگام بستن قرارداد، خود را به متاهل معرفی کند ولی مجرد باشد و این مسئله بعد از مدتی برای مالک مشخص شود، مالک می تواند قرارداد اجاره را فسخ کند. علاوه بر این مورد نپرداختن پول پیش در زمان مشخص شده، دروغ در تعداد فرزندان، نداشتن صلاحیت اخلاقی نیز از جمله مواردی است که مالک خانه می تواند قرارداد اجاره را بدون رضایت مستاجر فسخ کند.

نحوه فسخ و ابطال قرارداد اجاره توسط مستاجر

اگر مستاجر قصد فسخ اجاره از طریق قانون را دارد می تواند به دادگاه مراجعه کرده و دادخواستی را که در آن دلایل فسخ قرارداد شرح داده شده است را تنظیم کند و به همراه اظهارنامه فسخ به دادگاه تحویل دهد. دادگاه بعد از تحویل مدارک و کارشناسی خانه، نظر خود را اعلام می کند و در صورتی که معایب گفته شده از جمله معایبی باشد که مالک نتواند آن را رفع کند حکم دادگاه به نفع مستاجر صادر می شود.

 

مشاوره حقوقی مسکن

برچسب ها:
پیام بگذارید