انواع مالکیت بر ملک

انواع مالکیت بر ملک

مالکیت به ارتباط بین یک چیز با یک نفر گفته می‌شود. اگر صحبت از ارتباط بین خانه یا آپارتمان با افراد باشد، به آن مالکیت بر ملک گفته می‌شود که در حوزه مسکن، مفاهیم تعریف شده‌ای دارد. ارتباط بین فرد با ملک، انواع مختلفی دارد. انواع مالکیت ممکن است به چند دسته و هر دسته به چند نوع تقسیم شود و با فروش یا اجاره و رهن تغییر کند. ما در این مقاله می‌خواهیم به بررسی انواع مالکیت بر ملک بپردازیم و توضیح مختصری در باب هر یک از موارد ذکر شده بیان کنیم. در این مقاله با ما همراه باشید تا با مفاهیمی همچون مالکیت عمومی ملک، مالکیت خصوصی ملک و انواع آنها بیشتر آشنا شوید.

اهمیت توجه یک مشاور املاک، بر نوع مالکیت خانه یا آپارتمان

این سوال مطرح است که چرا یک مشاور املاک، یا فردی که در خرید و فروش و اجاره خانه و آپارتمان است، باید با مفاهیم انواع مالکیت خانه و آپارتمان، بااطلاع باشد؟ دلیل این که یک مشاور املاک باید درباره انواع مالکیت بر ملک، در حوزه مسکن، اطلاع داشته باشد این است که برای عقد صحیح قرارداد، باید به انواع مالکیت و حدود و اختیارات مالک، مسلط بوده و از این طریق قراردادهای درستی در املاکی خود عقد کند. علاوه بر عقد قرارداد صحیح و جلوگیری از بروز تخلف، از جانب فروشنده، مشاور املاک باید پاسخگوی سوالات مراجعین در باب انواع مالکیت بر ملک باشد و بتواند آنها را راهنمایی کند. برای مثال اگر قرارداد اجاره یا رهن منعقد می‌کند، بتواند حدود و اختیارات مالک اصلی و مالک موقت را به آنها گوشزد کند.

مالکیت خصوصی و مالکیت عمومی

می‌توان انواع مالکیت بر ملک را به دو دسته کلی مالکیت خصوصی و مالکیت عمومی تقسیم کرد. مالکیت خصوصی به نوع مالکیتی گفتی می‌شود که صاحب یا صاحبان ملک، مشخص باشند و ملک در اختیار اشخاصی خاص باشد. مالکیت عمومی به نوع مالکیت کلیه افراد بر املاکی اشاره می­کند که تحت نظر دولت برای استفاده عموم، مدنظر قرارگرفته‌اند. از این دست مالکیت‌ها می‌توان به مالکیت بر پارک، مالکیت بر دریا، مالکیت بر خیابان، مالکیت بر جنگل و غیره اشاره کرد.

  • در مالکیت خصوصی، فرد یا افراد مالک، می‌تواند به هر نحو مشروعی، از ملک و خانه و آپارتمان خود استفاده شخصی داشته باشند و از طرق شرعی، از آن کسب درآمد کنند. در نوع مالکیت خصوصی تمام مسئولیت ملک، بر عهده مالک یا مالکین خاص است. همین مالکیت خصوصی داری انواع مختلفی است که در ادامه انواع مالکیت بر ملک خصوصی را مشخص کرده و آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
  • مالکیت عمومی همان‌طور که ذکر شد به مالکیت عموم مردم بر اموال دولتی گفته می‌شود. مالک اصلی دولت است و وظایف حفظ و نگهداری برعهده دولت قرار دارد و نقش مردم در حفظ این اماکن عمومی، همکاری است و حفظ این سرمایه‌ها جنبه عمومی پیدا می­کند.

انواع مالکیت بر ملک

انواع مالکیت خصوصی

شاید برای شما هم سوال شده باشد که انواع مالکیت بر ملک خصوصی، شامل چند نوع است؟ اولین تقسیم بندی، انواع مالکیت شخصی و شراکتی است. به این معنی که یک خانه یا آپارتمان، ممکن است تحت مالکیت یک شخص مفرد باشد یا تحت مالکیت اشخاصی معین و متعدد.

مالکیت فردی: به مالکیتی گفته می‌شود که یک شخص، شش دانگ کامل یک خانه یا آپارتمان یا مغازه را به نام خود داشته باشد. در این صورت تمامی حقوق خانه یا آپارتمان، به شخص مالک تعلق دارد و شخص مالک، در تمامی تصمیمات مربوط به ملک، آزاد است. شخص مالک می‌تواند به طرق شرعی از خانه یا آپارتمان خود بهره برداری و استفاده کند. برای مثال بیمه ساختمان، اجاره یا فروش خانه یا آپارتمان، حفظ و نگهداری آن و تمامی مسئولیت‌های مربوط به ملک، برعهده شخص اوست و به جز او کسی نمی‌تواند در این موارد دخل و تصرف داشته باشد. مگر اینکه این شخص، فردی را به عنوان وکیل، برای رسیدگی امور، انتخاب کند.

انواع مالکیت بر ملک

مالکیت شراکتی: وقتی چند نفر به طور همزمان، مالکیت یک مسکن را برعهده داشته باشد، نوع مالکیت او، از نوع مالکیت خصوصی و جزو مالکیت شراکتی محسوب می‌شود. در این موارد حقوق ملک، مسئولیت، حفظ و نگهداری آن به مالکین تعلق دارد. میزان حقوق و مسئولیت مالکین نسبت به خانه یا آپارتمان، می‌تواند یکسان یا متفاوت باشد. معیار تشخیص این مسئله، بررسی میزان مالکیتی است که هر شخص نسبت به ملک دارد. سنجش بر اساس دانگ، معیار مناسبی است. برای مثال، شخصی که چهار دانگ از یک خانه متعلق به اوست، صاحب میزان بیشتری از حقوق و اختیارات، نسبت به کسی است که دو دانگ، تحت مالکیت او قرار دارد. مالکیت شراکتی، ممکن است دو نوع باشد. ۱- مالکیتی که یک خانه را بین چند نفر تقسیم می‌کند. ۲- مالکیتی که یک آپارتمان یا مجتمع مسکونی را بین چند نفر تقسیم می‌کند. در این صورت برخی قسمت‌ها که به‌عنوان واحد شخصی تعریف شده، جزو مالکیت خصوصی و شخصی و برخی قسمت‌های دیگر مانند زمین و راهرو و حیاط، جزو مالکیت خصوصی شراکتی،‌ محسوب خواهند گردید.

در مورد اول تمامی حقوق و مسئولیت‌ها بر اساس میزان مالکیت تقسیم می‌شود. در مورد دوم، حقوق و مسئولیت فضای شخصی و داخل واحد آپارتمانی،‌ برعهده شخص خواهد بود و تنها حقوق و مسئولیت‌های فضای عمومی آپارتمان و خارج از واحد مسکونی، بین شرکا تقسیم می‌شود.

انواع مالکیت خصوصی موقت

اجاره خانه یا آپارتمان به مستاجر: در این صورت مالک یا مالکین، ملک خصوصی خود را، با دریافت مبلغی به عنوان رهن و مبلغی ماهانه به عنوان اجاره، تحت شرایطی و تا زمانی مشخص، به مستاجر، اجاره می‌دهند. این قرارداد در املاکی‌ها به دو صورت رهن-اجاره و رهن کامل، بین طرفین منعقد می‌شود. در صورتی که قرارداد بین طرفین بسته شد، مستاجر، تا زمان پایان اجاره در چهارچوب شرایط قرارداد، مالک خانه یا آپارتمان محسوب می‌شود و می‌تواند به طرقی که بین مالک اصلی و مستاجر، توافق شده از ملک استفاده ببرد و از آن حقوق کسب کند.

نوع دیگری از مالکیت خصوصی موقت، قرار دادن ملک تحت رهن موسسات یا بانک‌ها و … در برابر مبلغی پول به‌عنوان وام است. در این مورد، سند به نام مالک اصلی است ولی قضایای مربوط به رهن در سند قید خواهد شد. ملک که ممکن است خانه یا آپارتمان باشد، تا موقع تسویه بدهی و وام در رهن وام‌دهنده باقی مانده و درصورتی که بدهی پرداخت نشد، مورد ضبط وام‌دهنده قرار خواهد گرفت. ملک زمانی به مالک اصلی به صورت تام، برگردانده می‌شود که بدهی خود را به طور کامل، تسویه نماید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

خانه ششدانگ‌ به هر کدوم‌سه دانگ‌ایا فردا روز مشکلی پیش نمی یاد یا سند جدا گانه به هر کدوم‌از ما میدهن

بعید میدونم دو سند صادر شود ولی گواهی مالکیت سه دانگ شما به شما داده میشود

مطلب مفیدی بود

پیام بگذارید