با شرایط قرارداد مشارکت مدنی بانکی آشنا شوید

قرارداد مشارکت مدنی

در ابتدای سخن باید گفت که، برخی از فعالیت‌ها برای راه‌اندازی و یا توسعه و پیشرفت، به سرمایه مالی نیاز دارند. این سرمایه می‌تواند طی قراردادی به نام قرارداد مشارکت مدنی بین دو طرف، که یک‌طرف دارای سرمایه مالی است و طرف دیگر سرمایه معنوی تامین شود. افرادی که دارای سرمایه مالی هستند برای دست یافتن به سود، سرمایه خود را به‌صورت سهام در یک مدت مشخص‌شده به شراکت می­گذارند. زمانی که این سرمایه توسط بانک تامین شود به آن قرارداد مشارکت مدنی بانکی می­گویند. قرارداد مشارکت مدنی بانکی یکی از رایج‌ترین قراردادهاست.

قرارداد مشارکت مدنی در چه مواردی استفاده می‌شود؟

از رایج‌ترین قراردادهای مشارکت مدنی می‌توان به قرارداد مشارکت در ساخت، قرارداد مشارکت مدنی خصوصی و قرارداد مشارکت مدنی بانکی اشاره کرد. مواردی که در آن می‌توان از قرارداد مشارکت مدنی استفاده کرد عبارت­اند از: صادرات کالا، خدمات، تولید و فروش محصول، واردات کالا به قصد فروش، بازرگانی داخلی، ساخت مسکن به‌صورت انفرادی و انبوه‌سازی ، واردات ماشین‌آلات، مواد اولیه و ابزارهای کاری و… .

 نحوه تنظیم مشارکت مدنی چگونه است؟

در قرارداد شراکت مدنی باید میزان سرمایه و سهام طرفین در قرارداد مشخص و ذکر شود. در صورت عدم ذکر میزان سرمایه طرفین در قرارداد، اصل بر این خواهد بود که میزان سرمایه هر دو طرف به‌صورت مساوی است.

انواع قرارداد مشارکت مدنی

قرارداد مشارکت مدنی خصوصی

این قرارداد یکی از موارد قرارداد مشارکت مدنی است که بین دو طرف که طرف اول را مالک و طرف دوم را عامل می­گویند بسته می‌شود. سرمایه­ای را که برای این قرارداد در نظر گرفته می­گیرند به صوت مساوی در قرارداد آورده می‌شود. در این قرارداد، مالک ملک خود را در زمان مشخص در اختیار طرف دوم گذاشته بدون اینکه مبلغی را بابت آن دریافت کند. طرف دوم یعنی عامل نیز باید مدیریت فعالیت را بر عهده بگیرد بدون اینکه حقوقی را از این بابت دریافت کند.

مشارکت در ساخت

این قرارداد در ساخت‌وسازهایی که برای انجام فعالیت، به میزان مشخصی زمین نیاز است به کار می­رود. طرف دوم در این قرارداد، سازنده نام دارد. به‌عبارت‌دیگر، مالک یا صاحب زمین، زمین خود را در اختیار سازنده که سرمایه‌گذار نیز هست، برای انجام ساخت و ساز قرار می‌دهد.

قرارداد مشارکت مدنی بانکی

قرارداد مشارکت مدنی بانکی

قرارداد مشارکت مدنی بانکی به معنی ادغام کردن سرمایه بانک با طرف مقابل قرارداد، برای انجام فعالیت‌های چون بازرگانی، تولیدی و خدماتی و به منظور سود رسی به هر دو طرف قرارداد است. این سرمایه می‌تواند به‌صورت  نقدی یا غیر نقدی باشد.

افرادی (حقیقی یا حقوقی) که برای راه‌اندازی یا پیشرفت کاری خود در حوزه‌های مختلف کاری تولیدی، بازرگانی یا خدماتی، بخواهند برای تامین سرمایه خود با بانک مشارکت داشته باشند، می‌توانند از قرارداد مشارکت مدنی بانکی بهره‌مند شوند. برای جاری شدن قرارداد مشارکت مدنی، قید کردن چندین عامل مهم است؛ از جمله اطلاعات مربوط به مشارکت، مانند: موضوع مشارکت، مقدار سرمایه‌ای که برای انجام فعالیت لازم است، مقدار سرمایه‌ای که از طرف فرد متقاضی پیشنهاد می‌شود (این سرمایه نباید از ۲۰ درصد سرمایه کمتر باشد)، حداکثر زمانی که برای مشارکت مدنی مورد نیاز است، میزان هزینه و فروش، خریدهایی که در طی فعالیت انجام می‌شود، سهمی که به عنوان سود برای فرد متقاضی از طرف خودش پیشنهاد می‌شود، همچنین ارائه وثیقه‌ای به بانک برای تضمین حسن فعالیت، را باید به در اختیار بانک قرار داده و درخواست قرارداد مشارکت مدنی بانکی دهند.

بعد از درخواست، بانک اقداماتی برای بررسی مدارک و اطلاعات داده شده، صورت داده و مقدار سرمایه لازم برای مشارکت مدنی را مشخص می­کند. در این مرحله سهم بانک و شریک یا طرف دوم و همچنین نسبت سود بانک و شریک را، بر اساس کلیه قوانین و ضوابطی که برای بانک‌ها تعیین شده است، مشخص می‌شود. اگر از لحاظ فنی و مالی در این قرارداد، توجیهی وجود داشته باشد، شرط‌هایی برای آن در نظر می­گیرند. سرانجام چنانچه فعالیت مورد نظر، برای بانک سود اقتصادی در بر داشته باشد، با درخواست متقاضی، موافقت کرده و قراردادی بین آنها بسته می‌شود.

قرارداد مشارکت مدنی بانکی

نحوه سوددهی قرارداد مشارکت مدنی با بانک

نحوه سوددهی بین بانک و شریک آن، به این صوت است که در اواخر هر سال، بانک، سود به دست آمده از شراکت را بین طرف مقابل و خود تقسیم می­کند. این سود بسته به سرمایه هر دو طرف بین آنها تقسیم خواهد شد.

از جمله نکته دیگری که باید در این قرارداد ذکر شود این است که باید بعد از گذشت یک سال، قرارداد به پایان رسیده و تسویه در پایان آن انجام شود. اگر قرارداد مشارکت مدنی بانکی برای انجام فعالیت‌های تولیدی، کشاورزی، صنعتی، معدنی و احداث مسکن باشد ممکن است تا سه سال هم به طول بیانجامد.

انواع مشارکت مدنی بانکی

مشارکت مدنی بانکی انواع مختلفی دارد؛ از جمله مشارکت مدنی بازرگانی، خدماتی، صادراتی و مسکن.

شرایط و قوانین  عقد قرارداد مشارکت مدنی بانکی

  • در قرارداد مشارکت مدنی میزان سرمایه‌ای که از طرف بانک تامین می‌شود به مقدار ۸۰ درصد است و مابقی آن باید توسط شخص تامین گردد.
  • بانک مدت لازم برای قرارداد مشارکت مدنی را تعیین می‌کند که این زمان باید در سند قرارداد ذکر شود.
  • مقدار سود مورد نظر برای هر دو طرف باید بر اساس قوانینی که برای بانک‌ها تعیین می‌شود باشد.
  • اگر فردی بخواهد در قرارداد مشارکت مدنی بانکی تغییری ایجاد کند، این موضوع باید ابتدا توسط بانک مورد بررسی قرار گرفته و تایید شود.
  • ارائه دادن تسهیلات بانکی باید وابسته به بررسی کارشناسی و مورد تایید باشد.

شرایط وثیقه

وثایقی که به بانک‌ها برای حسن فعالیت ارائه می‌شود می­تواند انواع مختلفی داشته  و شرایط زیر را محقق کند:

می‌توان به چند شکل مختلف سفته، ملک، ضامن و یا ضامنینی که اعتبار داشته باشند ارائه کرد. درصورتی‌که سفته به عنوان وثیقه در نظر گرفته شود، به مقدار کل قرارداد با بانک باید سفته ارائه کرد. درصورتی‌که وثیقه، ملک باشد، باید به مقدار سهم بانک و همچنین سود به دست آمده از شراکت، در رهن بانک قرار بگیرد. چنانچه وثیقه  به شکل ضامن تعیین شود، شخص یا اشخاص ضامن باید مدارک مورد نیاز را به بانک ارائه دهند.

شرایط متقاضی برای انجام قرارداد مشارکت مدنی بانکی

افراد حقوقی و یا حقیقی می‌توانند برای انجام فعالیت‌های خود و یا اجرای پروژه‌ای که نیاز به سرمایه دارد، مدارک مورد نیاز را عرضه کرده و درخواست قرارداد مشارکت مدنی بانکی دهند. درصورتی‌که این افراد، تمام شرایط لازم برای مشارکت و گرفتن تسهیلات را داشته باشند می‌تواند به عنوان طرف مقابل قرارداد بانکی معرفی شوند.

برچسب ها:
پیام بگذارید