روش محاسبه حق کمیسیون اجاره به چه صورت است؟

حق کمیسیون اجاره

قرارداد اجاره یکی از قراردادهایی است که در طول یکسال به تعداد بسیار زیادی در بنگاه‌های مشاورین املاک بین مالکان و مستاجران امضا می‌شوند. در این بین مشاورین املاک در نقش واسطه این قرارداد را تنظیم و هماهنگ می‌کنند و در ازای آن حق کمیسیون اجاره را دریافت می‌کنند.

حق کمیسیون اجاره در قراردادهای اجاره‌ای قانونی و صنفی است و نرخ آن براساس میزان ارزش ملک و مبلغ اجاره‌بها که مصوب قانون صنفی اتحادیه مشاورین املاک است، تعیین می‌گردد.

برخی حق کمیسیون اجاره را کارمزد مشاور املاک یا حق‌الزحمه خدمات مشاورین املاک می‌نامند و به هر حال مشاورین املاک همانطور که در معاملات خرید و فروش ملک، حق کمیسیون دریافت می‌کنند، برای معاملات رهن و اجاره ملک نیز حق کمیسیونی کمتر از خرید و فروش دریافت می‌کنند.

حق کمیسیون یا به قول برخی از آژانس‌های املاک حق‌الزحمه، مهمترین درآمد مشاورین املاک محسوب می‌شود.

گرچه دریافت حق کمیسیون از سوی بنگاه‌های مشاور املاک امری بدیهی و جا افتاده است؛ اما در بسیاری از موارد، بر سر میزان دریافت این مبلغ اختلافات متعددی به وجود می‌آید.

اولاً بهتر است مالک، مستاجر و مشاور املاک بر سر حق کمیسیون توافق کنند و مشاور املاک نیز تعرفه قانونی خود را مطالبه کند و دوم اینکه اگر مشاور املاک یا طرفین معامله درخواست پرداختی غیر از تعرفه را داشتند، هر سه طرف می‌توانند از طریق اتحادیه املاک به نتیجه قانونی برسند.

نرخ حق کمیسیون اجاره ملک

طبق قانون صنفی اتحادیه مشاورین املاک، در معاملات رهن و اجاره ملک، حق کمیسیون املاک یک چهارم یا ۲۵% اجاره ماهیانه ملک است که جداگانه از هر طرف معامله دریافت می‌شود.

در قراردادهای اجاره‌ای که به صورت رهن کامل معامله می‌شود، ابتدا باید رهن کامل را به رهن و اجاره تبدیل کرد به این صورت که هر یک میلیون تومان رهن در ۳۰ هزار تومان ضرب می‌شود و ۲۵% عدد بدست آمده به همراه ۹% مالیات، به عنوان حق کمیسیون اجاره به مشاور املاک پرداخت می‌گردد.

در مقاله‌ای با عنوان “حق کمیسیون” همراه با مثال این نرخ‌ها را تعریف کرده‌ایم؛ یعنی شما به راحتی می‌توانید خودتان نرخ کمیسیون پرداختی را محاسبه کنید.

همچنین سایت‌های اینترنتی بسیاری، ماشین حساب حق کمیسیون املاک را پیاده‌سازی کرده‌اند که می‌توانید از آن‌ها نیز برای محاسبه حق کمیسیون اجاره خود استفاده کنید.

توجه داشته باشید نرخ کمیسیونی که در این مقاله بازگو شد قابل محاسبه برای املاک تهران است و برای آگاهی از نرخ حق کمیسیون اجاره املاک استان‌های دیگر باید به اتحادیه همان استان مراجعه کرد.

حق کمیسیون اجاره هنگام تخلیه زودتر از موعد

در صورتیکه مستاجری حق فسخ قرارداد اجاره را نداشته باشد و بخواهد زودتر از موعد ملک را تخلیه کند، در صورت رضایت موجر، مستاجر باید ضرر و زیان را پرداخت کند که این جبران می‌تواند پرداخت حق کمیسیون اجاره باشد.

همچنین در صورتیکه مالک قبل از پایان مهلت تخلیه از مستاجر درخواست تخلیه ملک کند، ملزم به پرداخت حق کمیسیون اجاره ملک بعدی برای مستاجر نمی‌باشد مگر اینکه مستاجر و مالک بین خودشان توافقی کرده باشند.

حق کمیسیون اجاره برای تمدید سال‌های بعدی

حق کمیسیون بنگاه مشاور املاک برای تمدید قراردادهای اجاره، معمولاً معادل ۴ روز اجاره‌بها می‌باشد و اگر مستاجر کد رهگیری بخواهد طبق تعرفه محاسبه خواهد شد.

تخلفات مشاورین املاک در زمینه دریافت حق کمیسیون اجاره

مشاورین املاکی مجاز به تنظیم قرارداد اجاره و دریافت حق کمیسیون اجاره هستند که دارای مجوز رسمی و دارای اعتبار از اتحادیه مشاورین املاک شهر خود باشند؛

طرفین معامله باید از داشتن مجوز کسب آن واحد صنفی اطمینان حاصل کنند.

همانطور که در پاراگراف قبلی گفته شد، طبق قانون حق کمیسیون اجاره یک چهارم اجاره‌بهای ماهیانه ملک است اما برخی مشاورین املاک اقدام به دریافت حق کمیسیون به میزان ۱۵ روز و یک ماه می‌کنند که این خلاف مقررات اتحادیه می‌باشد.

تمام تخلفات مشاورین املاک در این زمینه قابل پیگیری است و مجازات‌های سنگینی مانند پلمپ بنگاه معاملات ملکی در انتظار متخلفان است.

طرفین معامله در صورتیکه با چنین تخلفاتی روبرو شدند، می‌توانند به اتحادیه مشاورین املاک شهر خود مراجعه کنند یا با شماره تلفن ۷۳۳۴ که پاسخگو به شکایات مردمی است، تماس بگیرید.

نکاتی درباره حق کمیسیون اجاره

 • حق کمیسیون اجاره به عنوان حق‌الزحمه مشاور املاک در نظر گرفته می‌شود و باید توسط طرفین معامله طبق تعرفه پرداخت شود.
 • مالک و مستاجر موظف هستند پس از امضای قرارداد حق کمیسیون اجاره را کامل و نقدی پرداخت کنند و اجاره‌نامه را دریافت کنند.
 • مالک و مستاجر می‌توانند با مشاور املاک بر سر میزان حق کمیسیون تمدید قرارداد اجاره توافق کنند.
 • در صورتیکه مالک یا مستاجر خواستار فسخ قرارداد شدند، حق کمیسیون اجاره مشاور پابرجا می‌ماند.
 • مشاورین املاک موظف هستند در قبال دریافت حق کمیسیون اجاره، رسید آن را به دو طرف تحویل دهند.
 • مشاورین املاک موظف هستند میزان حق کمیسیون اجاره را در اجاره‌نامه قید کنند.
 • مشاورین املاک حق افزایش تعرفه کمیسیون اجاره (خلاف آنچه در قانون اتحادیه است) را ندارند.
 • مالک و مستاجر در صورت مشاهده تخلف در کمیسیون اجاره می‌توانند به اتحادیه مراجعه کنند.
 • اگر مشاور املاک دارای مجوز رسمی از اتحادیه املاک نباشد، تخلف بزرگی را مرتکب شده است و پیگرد قانونی خواهد داشت.
 • مشاورین املاک باید تمام اطلاعات معامله و همچنین مبلغ کمیسیون را در دفتر مالی خود ثبت کنند.
 • مشاورین املاک نیز باید ۸% از مبلغ کمیسیون را به اتحادیه پرداخت کند.
 • در صورتیکه دو طرف معامله درخواست دریافت کد رهگیری را داشته باشند، مشاور املاک موظف است بدون دریافت هیچ مبلغی، کد رهگیری را از سامانه مربوطه دریافت و در اختیار طرفین معامله بگذارد.
حق کمیسیون اجاره

حق کمیسیون اجاره

سخن آخر

دریافت کمیسیون معامله ملکی یکی از جاافتاده‌ترین موضوعات در بنگاه‌های مشاور املاک است. این کمیسیون تا تاریخ ۴ مهر ۱۳۷۹ به صورت سلیقه‌ای از سوی مشاورین املاک از طرفین معامله دریافت می‌شد.

اما پس از آن با تصویب وزارت صنعت، معدن و تجارت به صورت یک قانون در آمد و مشاورین املاک موظف به رعایت فرمول مشخص شده در دریافت این کمیسیون شدند.

اجرای این قانون پس از یک سال شامل یک اصلاحیه شد و بعد از آن تا فروردین سال ۱۳۹۵ تغییری نکرد.

گفتنی است که روش محاسبه حق کمیسیون اجاره مشاورین املاک که در این مقاله توضیح داده شد مربوط به استان تهران می‌باشد و در سایر شهرهای کشور سایت اتحادیه مشاورین املاک آن شهر نحوه محاسبه حق کمیسیون را اطلاع‌رسانی می‌کنند.

آیا برای شما مشکلاتی در زمینه محاسبه میزان حق کمیسیون اجاره پیش آمده است؟ مشکل خود را چگونه حل کردید؟ آن را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید.

به این مقاله از هومگ امتیاز دهید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

با سلام و احترام ، از توضیحات و مطالب بسیار خوب شما بزرگوار که با استناد به مواد قانونی اشاره و توصیه های لازم را در باب قوانین حاکم بر کارکرد مشاورین املاک بیان فرمودید سپاسگزارم. اما لازم بذکر است که در مبحث کارکرد قانونی فی مابین مشاورین املاک و هریک از متعاملین ، مشکلات و معضلات زیادی به چشم می‌خورد که ذکر چند نکته مختصر آن خالی از لطف نیست؛ اول اینکه گاها برخی از مشاورین محترم مبالغی بیش از حق کمیسیون قانونی خود دریافت میکنند! ولی بخاطر لابی گری و داشتن رابطه…مشکلی ندارند و بالعکس هستند مشاورینی که صادقانه و قانونمند کار میکنند! ولی حق قانونی آنها هم از طرف متعاملین تضییع میشه و هم از حمایت قانونی برخوردار نیستند! و علاوه بر آن با کارشکنی های زیادی هم از طریق ارباب رجوع و مجاری قانونی روبه رو هستند! که مایه ی تأسفه…!(چون خودم مشاور نیمه فعال هستم … ، بدون حب و بغض و از روی تجربه عرض کردم ) النهایه قانع بودن است که ما را به قانونمند بودن مقید می سازد. با سپاس و آرزوی موفقیت

پیام بگذارید