حق کمیسیون مشاوره املاک چگونه محاسبه می‌ شود؟

حق کمیسیون مشاوره املاک

حق کمیسیون مشاوره املاک مبلغی است که پس از انجام معاملات ملکی در آژانس املاک باید بپردازید. مشاوره املاک شغلی با درآمد خوب است که بسیاری به همین دلیل جذب این شغل می‌شوند. درصورتی‌که قصد اجاره یا خرید و فروش ملک رادارید مجبور به استفاده‌ای خدمات مشاوره املاک هستید. مشاوره املاک نیز مانند هر صنف دیگری اتحادیه مخصوص به خود را داراست و حق کمیسیون مشاوره املاک بر اساس مصوبات این اتحادیه تعیین می‌شود.

علاوه بر هزینه خرید، فروش و یا اجاره ملک مورد نظر هزینه‌های دیگری ازجمله حق کمیسیون مشاوره املاک، هزینه نقل و انتقالات سند و … را باید در نظر داشته باشید. مشاور املاک برای خدماتی که به شما ارائه می‌دهد به شرح زیر هزینه‌هایی را دریافت می‌کند:

حق کمیسیون مشاوره املاک برای خریدوفروش

حق کمیسیون مشاوره املاک همان‌طور که قبلاً ذکر شد توسط اتحادیه املاک محاسبه و هرسال اعلام می‌شود. لازم به ذکر است بنا به تبصره ۱ ماده ۳۱ قانون نظام صنفی اتحادیه به ازای خدماتی که عرضه می‌کند، این حق را دارد که دستمزد خود را بگیرد. به دلیل اینکه سامانه به مشاوران املاک خدمات می‌دهد و آن‌ها را مدیریت می‌کند، همین‌طور هم اتحادیه مجاز به گرفتن دستمزد است.
در خرید و فروش ملک تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان مشاوره املاک می‌بایست مبلغی معادل ۰٫۵ درصد از مبلغ مورد معامله از هرکدام طرفین دریافت کند.
در خرید و فروش ملک بالای ۵۰۰ میلیون تومان حق کمیسیون مشاوره املاک به شرح زیر محاسبه می‌شود:
۰٫۵ درصد از ۵۰۰ میلیون تومان اولیه بعلاوه ۰٫۲۵ درصد از مابقی مبلغ مورد معامله
علاوه بر مبالغ فوق به‌حق کمیسیون مشاوره املاک محاسبه ‌شده، مالیات بر ارزش ‌افزوده نیز تعلق می‌گیرد. پرداخت ۹% مالیات بر ارزش ‌افزوده حق کمیسیون مشاوره املاک نیز به عهده خریدار و فروشنده است.
به ‌عنوان‌ مثال اگر ملک مورد معامله ۴۵۰ میلیون تومان باشد، چون زیر ۵۰۰ میلیون تومان است شامل ۰٫۵ درصد از حق کمیسیون مشاوره املاک می‌شود:
حق کمیسیون مشاوره املاک از هر طرف معامله مبلغ ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است. این مبلغ به‌علاوه ۹% مالیات بر ارزش‌افزوده معادل ۲ میلیون و ۴۵۲هزار و ۵۰۰ تومان می‌شود.
به همین ترتیب اگر ملک مورد نر به‌طور مثال ۷۵۰ میلیون تومان معامله شود. آنگاه تا ۵۰۰ میلیون تومان ۰٫۵ درصد و ۲۵۰ میلیون تومان مابقی با نرخ ۰٫۲۵ درصد محاسبه می‌شود. بنابراین حق کمیسیون مشاوره املاک معادل ۳ میلیون و ۱۲۵ هزار تومان می‌شود. با احتساب ۹% ارزش‌افزوده جمعاً مبلغ ۳ میلیون و ۴۰۶ هزار و ۲۵۰ تومان بابت حق مشاوره باید طرفین معامله بپردازند.

حق کمیسیون برای خرید و فروش

حق کمیسیون برای خرید و فروش

نرخ حق کمیسیون مشاوره املاک به‌طور مصوب سالانه از سوی اتحادیه این صنف به تمام آژانس‌های املاک مجاز اعلام می‌شود.

حق کمیسیون مشاوره املاک برای اجاره ملک

برای اجاره ملک موردنظر حق کمیسیون مشاوره املاک به‌طورکلی به ازای یک‌ چهارم مبلغ اجاره یک ماه محاسبه می‌شود. درصورتی‌که ملک موردنظر به‌صورت رهن کامل و یا رهن و اجاره معامله شود، مشاور املاک باید مبلغ رهن را به اجاره تبدیل و یک‌چهارم آن را به‌عنوان حق کمیسیون از طرفین دریافت کند. تمامی مبالغی که برای مشاوره املاک دریافت می‌شود مشمول ۹% مالیات بر ارزش‌افزوده است که طرفین معامله باید آن را بپردازند.
به‌طور مثال چنانچه ملک موردنظر به‌هیچ‌عنوان مبلغی به‌عنوان رهن نداشته باشد و اجاره ماهیانه ۲میلیون و ۵۰۰ هزارتومانی تعیین شود. آنگاه یک ‌چهارم این مبلغ یعنی ۶۲۵ هزار تومان به‌علاوه ۹% مالیات بر ارزش‌افزوده حق مشاوره املاک است. هر یک از طرفین در این معامله درنهایت باید مبلغ ۶۸۱ هزار و ۲۵۰ تومان به‌عنوان حق کمیسیون مشاوره املاک بپردازد.

حق کمیسیون برای اجاره

حق کمیسیون برای اجاره

نحوه محاسبه تبدیل رهن به اجاره

به ازای هر ۱ میلیون تومان مبلغ رهن ۳۰ هزار تومان اجاره ماهانه حساب می‌شود. به‌طور مثال اگر مبلغ رهن ملکی ۵۰ میلیون تومان باشد اجاره ماهیانه معادل ۱میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌شود. بنابراین حق مشاوره املاک یک‌چهارم ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یعنی ۳۷۵ هزار تومان بعلاوه ۹% مالیات بر ارزش‌افزوده می‌شود. طرفین معامله در این مثال باید مبلغ کل ۴۰۸ هزار و ۷۵۰ تومان به‌عنوان حق مشاوره املاک پرداخت کنند.

حق کمیسیون مشاوره املاک در اجاره ملک یک‌چهارم مبلغ اجاره یک ماه، بعلاوه ۹% مالیات بر ارزش‌افزوده است.

این سؤال مطرح می‌شود که اگر ملک موردنظر را طرفین معامله پیداکرده و توافق کرده باشند حق مشاوره املاک به چه صورت محاسبه می‌شود؟
مشاور املاک در چنین موقعیتی باید بهای نوشتن و ثبت قرارداد مربوطه را اخذ کند. معمولاً حق کمیسیون مشاوره املاک به میزان نیمی از مبلغ حق مشاوره املاک کاهش پیدا می‌کند.

کمیسیون فروش ملک

کمیسیون فروش ملک

طبق قانون مشاور املاک برای خدماتی که انجام می‌دهد باید مبلغی را به‌عنوان حق مشاوره املاک دریافت کند. گرچه متأسفانه برخی از آژانس‌های املاک مبلغ مشخصی برای حق کمیسیون مشاوره املاک ندارند. باید بدانید که در چنین مواردی می‌توانید از طریق اتحادیه مشاورین املاک اقدام به شکایت علیه خاطی کنید. زیرا این اتحادیه هرسال نرخ مشخص و مصوبی را برای حق مشاوره املاک تعیین و به آژانس‌های تحت پوشش خود اعلام می‌کند. حق کمیسیون مشاوره املاک از هر دو طرف مورد معامله اخذ می‌شود. علاوه بر هزینه مشاوره املاک ۹% مبلغ مشاوره نیز بابت مالیات بر ارزش‌افزوده از طرفین دریافت می‌شود. درصورتی‌که محاسبه موارد فوق برایتان مشکل است می‌توانید با مراجعه به سایت کمیسیون تخصصی مشاوران املاک اتاق اصناف ایران با ذکر مبلغ حق مشاوره را مطلع شوید.

آیا با مقدار پرداخت کمیسیون مشکل دارید و قیمت‌های مختلفی را شنیده‌اید؟ این مقاله را مطالعه کنید، تا دید روشنی نسبت به حق کمیسیون داشته باشید.

امتیاز دهید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

سلام وقت بخیر -اگر شما مشاور املاک میبودین حتما با نرخنامه که تعیین شده کار نمیکردین-چه خوب بود که مشاورین عزیز که در دفاتر مشغول زحمت هستند نیز برای تعیین نرخ نامه نظرشون محترم بود تا این مشکلات در چند نرخی شدن کمیسیونها مشاهده نمیشد.مرسی از سایت جذابتون

ممنون از توجه شما، حتما نظرات شما باعث بهتر شدن ما میشه

پیام بگذارید