همه چیز درباره شناسنامه فنی ساختمان

شناسنامه فنی ساختمان

شاید نیازی به تلاش برای اثبات دلایل اهمیت شناسنامه فنی ساختمان نباشد. زیرا با نگاهی به نام این موضوع می‌توانیم به تمام ماجرا پی ببریم. با این حال در فرصت حاضر، تمام آنچه باید درباره این موضوع بدانید را مطرح می کنیم.

هومینگ، جامع ترین وب‌سایت املاک کشور

دستور العمل شناسنامه فنی ساختمان

عباس آخوندی، وزیر وقت راه و شهرسازی در سال ۱۳۸۹ با انتشار نامه‌ای در روزنامه رسمی کشور، دستورالعمل صدور شناسنامه فنی ساختمان را در اجرای ماده ۲۲ قانون پیش‌فروش ساختمان که در همین سال تصویب شده بود را ابلاغ کرد. خوب است بدانید که این دستورالعمل در تاریخ ۱۳۹۵/۰۶/۲۱ تصویب و ابلاغ شد.

در مقدمه این ابلاغیه آمده است: این دستورالعمل در اجرای ماده ۲۲ قانون پیش‌فروش ساختمان مصوب ۱۳۸۹ و بند “د” ماده (۱) آیین‌نامه اجرایی آن  مصوب ۱۳۹۳ برای صدور شناسنامه فنی ساختمان تدوین شده و ابلاغ می‌شود.

مواد هشت گانه این دستورالعمل عبارت اند از:

 1. شکل و محتوای شناسنانه فنی ساختمان به شرح پیوست این دستورالعمل است.
 2. ۲- شهرداری‌ هر شهر و سایر مراجع قانونی صدور پروانه ساختمان، شناسنامه فنی ساختمان را برای هر واحد جداگانه صادر می‌کنند. برای آن‌ها علاوه بر شماره ثبت دبیرخانه و تاریخ صدور، شماره مسلسل اختصاص می‌یابد.
 3. ۳- شهرداری‌ و سایر مراجع قانونی صدور پروانه ساختمان، شناسنامه فنی ساختمان را هنگام صدور پروانه ساختمان صادر می‌کنند و نسخه دوم آن را نز خود نگاه می‌دارند.
 4. ۴- شهرداری‌ و سایر مراجع قانونی صدور پروانه ساختمان، ‌تمام وظایف و الزاماتی را که براساس شناسنامه فنی ساختمان برعهده متقاضی است، به متقاضی اعلام و امضای وی را مبنی بر اطلاع از آن اخذ می‌کنید.
 5. ۵- مهندسان طراح معمار و عمران مکلف هستند در زمان طراحی، حسب مورد اطلاعات مربوط به جداول شناسنامه فنی ساختمان را در نقشه‌های مربوطه درج کنند. واحدها، پارکینگ‌ها  و انباری‌ها باید به ‌طور یکسان در کلیه نقشه‌ها شماره‌گذاری شود.
 6. ۶- مهندسان ناظر هماهنگ‌کننده مکلف هستند، اطلاعات مندرج در شناسنامه فنی ساختمان را با پروانه ساختمان و نقشه‌های مصوبه ضمیمه آن تطبیق دهند و آن را مهر و امضا کنند.
 7. ۷- شهرداری‌ها و سایر مراجع قانونی صدور پروانه ساختمان موظفند در صورت درخواست متقاضی اعم از پیش‌فروشنده  و پیش‌خریدار تصویر مصدق پروانه ساختمان و نقشه‌های مصوب را به متقاضی شناسنامه فنی ساختمان تحویل دهند.
 8. ۸- صدور تاییدیه‌های مندرج در قانون پیش‌فروش ساختمان از جمله تایید شناسنامه فنی ساختمان جز وظایف نظارتی مهندسان ناظر است و مهندسان ناظر و شهرداری‌ها و سایر مراجع قانونی صدور پروانه ساختمان مجاز به اخذ هیچ‌گونه مبلغی تحت هر عنوان بابت هزینه صدور این تاییده‌ها و صدور شناسنامه فنی ساختمان نیستند.
شناسنامه فنی ساختمان

شناسنامه فنی ساختمان

شناسنامه فنی ساختمان چیست؟

منظور از شناسنامه فنی ساختمان، سندی است که اطلاعات فنی ساختمان در آن قید شده است. شناسنامه فنی ساختمان برگه‌ای است که مشخصات کلی ساختمان در آن ثبت شده است. در این شناسنامه مواردی از قبیل مشخصات مهندسین طراح، ناظر و مجری، مشخصات سازه‌ای، اطلاعات معماری، مشخصات دیوارها و نماها، مشخصات تجهیزات و تاسیسات نصب شده در ساختمان، اطلاعات فنی تجهیزات و تاسیسات مکانیکی، اطلاعات فنی تجهیزات برق و مشخصات آسانسور در قالب جدول‌هایی آورده شده است.

هرکدام از این موارد به موارد جزیی‌تر تقسیم می‌شوند و مشخصات ساختمان به صورت دقیق مطرح می شود. به این ترتیب،  می‌توان از روی این شناسنامه درباره‌ ویژگی‌های عمومی ساختمان اطلاعات قابل توجهی کسب کرد. شناسنامه فنی از برگ های صحافی شده ای تشکیل شده است که در نهایت به شکل یک دفترچه اطلاعات در آمده اند و در اختیار صاحب ساختمان قرار می گیرند. این شناسنامه باید در زمان خرید و فروش ملک مورد نظر همراه با تمامی اسناد و مدارک مرتبط به خریدار واگذار شود.

اهمیت صدور شناسنامه فنی ساختمان

روزانه تعداد زیادی ساختمان در نقاط مختلف کشور ساخته می‌شود. هرکدام از این ساختمان ها ویژگی‌های خاصی دارند. کاربری آن ها نیز متفاوت است، بعضی برای کاربری تجاری و برخی دیگر برای کاربری مسکونی ساخته می‌شوند. طبیعتا نوع کاربری ساختمان‌ها در نوع سازه و اجرای ضوابط ایمنی مربوطه، تاثیر قابل توجهی دارد.

بنا بر آنچه در بالا گفته شد، باید ساختمان ها دارای شناسنامه باشند تا بتوان درباره ویژگی های آنها اطلاعات کسب کرد. آگاهی از ویژگی‌های دقیق یک ساختمان و ضوابط بکار رفته در آن، برای خریداران ضرورت دارد و آنان بر اساس شناسنامه فنی ساختمان می توانند به اطلاعات موردنظرشان دست یابند. در پاسخ به این نیاز منطقی، وزارت راه و شهرسازی از سال ۷۴  صدور دفترچه‌ای را با عنوان شناسنامه ساختمان در دستور کار خود قرار داده است. داشتن این سند برای تمام ساختمان‌ها ضروری است.

به طور کلی دلایل اهمیت شناسنامه فنی ساختمان را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • کسب اطلاعات کافی و مفید در مورد مشخصات فنی ساختمان
 • فراهم کردن بستری مناسب برای اخذ تصمیمات جدید به منظور بازسازی سازه در سال‌های آتی
 • تعیین کردن کاربری ساختمان
اهمیت صدور شناسنامه فنی ساختمان

اهمیت صدور شناسنامه فنی ساختمان

هدف از صدور شناسنامه فنی ساختمان چیست؟

به طور کلی می‌توان هدف اصلی از صدور شناسنامه فنی ساختمان را ارتقای سطح کیفی ساخت و ساز و تامین حقوق و انتظارات مشتریان مسکن دانست.

چه نهادی مسئول صدور شناسنامه فنی ساختمان است؟

در تمام استان‌ها، سازمان نظام مهندسی ساختمان‌ها به عنوان مرجع صادر کننده شناسنامه فنی ساختمان شناخته می‌شود. این سازمان باید پس از درخواست مجریان پروژه‌های ساختمانی، اقدامات لازم برای صدور شناسنامه فنی را انجام دهد. همچنین، مسئولان این سازمان‌ موظفند که مشخصات ملک مربوطه را در شناسنامه‌های خامی که از جانب وزارت مسکن و شهرسازی در اختیارشان قرار می گیرد، ثبت کنند.

آیا صدور شناسنامه فنی ساختمان هزینه دارد؟

پاسخ این سوال مثبت است. صاحبان ساختمان ها باید برای صدور شناسنامه‌های فنی ساختمان هزینه‌هایی را بپردازند. این تعرفه هر ساله از سوی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی پیشنهاد می‌شود و در نهایت به تصویب وزارت مسکن می‌رسد. پس از تصویب نهایی این تعرفه از سوی وزارت مسکن، تمام مالکان و مجریان پروژه‌های ساختمانی موظف به پرداخت هزینه‌های تعریف شده هستند.

هزینه شناسنامه فنی ساختمان

هزینه شناسنامه فنی ساختمان

چگونه برای گرفتن شناسنامه فنی ساختمان اقدام کنیم؟

برای اینکه بتوانید شناسنامه فنی را دریافت کنید باید کپی شناسنامه خودتان (مالک)، کپی کارت ملی، کپی سند مالکیت و گواهی عدم خلافی را با خود همراه داشته باشید. ابتدا باید اطلاعات فنی ساختمان را در فرم‌هایی که به عنوان پیش نویس شناسنامه‌های فنی شناخته می‌شوند، وارد کنید. پس از آن باید این فرم پیش نویس تکمیل شده را به همراه گواهی عدم خلافی به سازمان نظام مهندسی ساختمان ارایه دهید. سپس باید هزینه‌های مربوط به عملیات صدور را بپردازید. در مرحله بعدی، یک ناظر مهندس از سوی سازمان نظام مهندسی کشور تعیین خواهد شد تا مشخصات ملک و اطلاعات ثبت شده را ارزیابی کند. کیفیت فنی ساخت و ساز ساختمان نیز باید به صورت حضوری ارزیابی شود. در صورتی که مهندس ناظر این موارد را تایید کند، شناسنامه فنی ساختمان به صورت رسمی صادر و در ادامه سند به مالک ارایه می‌شود.

دریافت شناسنامه فنی ساختمان برای چه کسانی الزامی است؟

شناسنامه فنی ساختمان اصولا برای همه ساختمان ها باید صادر شود. به عبارت دیگر، تمام ساختمان ها اعم از اینکه ساختمان پیش فروش شود یا خیر نیازمند دریافت شناسنامه هستند. اما در عمل شناسنامه فنی ساختمان فقط برای ساختمان هایی صادر می شود که قصد پیش فروش دارند؛ بنابراین اگر کسی قصد پیش فروش ساختمانش را نداشته باشد، نیازی به دریافت شناسنامه فنی ساختمان نمی بیند. در زمان پیش فروش ساختمان، خریدار باید از مصالح ساختمانی ای که در ساختمان استفاده شده مطلع شود. به این ترتیب، فروشنده درباره آنچه در شناسنامه فنی ساختمان مشخص شده است، متعهد می شود و اگر در آینده خلاف آن ثابت شود، می توان از وی شکایت کرد. گفتنی است، الزامات قانونی در شناسنامه فنی باید رعایت شود و پیش فروشنده متعهد است براساس شناسنامه و قرارداد، تعهدات را انجام دهد و اگر انجام نداد باید خسارت بپردازد.

قانون در ماده ۱۸ آیین نامه پیش فروش ساختمان درباره لزوم دریافت شناسنامه فنی ساختمان می گوید:

«اقدام به پیش فروش ساختمان بدون تنظیم سند رسمی ممنوع است. اگر فردی بدون اخذ مجوز از وزارت راه و شهرسازی که بر اساس آیین نامه، مرجع صدور مجوز انتشار آگهی پیش فروش است، اقدام به پیش فروش ملک یا املاک خود کند به حبس از ۹۱  روز تا یک سال یا جزای نقدی ۲ تا ۴ برابر وجوه و اموال دریافتی محکوم می شود.»

الزام شناسنامه فنی ساختمان

الزام شناسنامه فنی ساختمان

شناسنامه فنی با شناسنامه فنی و ملکی چه تفاوتی دارد؟

این دو شناسنامه دارای تشابه اسمی هستند و گاه با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. به همین دلیل، خوب است که درباره تفاوت آن دو آگاهی داشته باشیم. تفاوت های این دو عبارت اند از:

زمان صدور

زمان صدور این دو شناسنامه با یکدیگر متفاوت است. شناسنامه فنی در زمان صدور پروانه ساختمان صادر می‌شود اما صدور شناسنامه فنی و ملکی در زمان دریافت گواهی پایان کار صادر می گردد. در واقع شناسنامه فنی ساختمان زمانی صادر می‌شود که هنوز یک پروژه ساختمانی ساخته نشده است. اما شناسنامه فنی و ملکی پس از اتمام ساخت و ساز صادر می‌شود. صدور شناسنامه فنی ساختمان برای آن دسته از پروژه‌های ساختمانی که قرار است بصورت پیش فروش به مشتری واگذار شوند، اهمیت دارد. مشتریانی که قصد پیش خرید دارند می توانند بر اساس شناسنامه فنی صادر شده از تمام جزییات ساختمانی که وجه آن را در ابتدای کار می‌پردازند، آگاه شوند. بنابراین می‌توان گفت که شناسنامه فنی در حالت پیش‌خرید موضوعیت دارد.

قانون مبنا

شناسنامه فنی بر اساس قانون پیش فروش ساختمان که در سال ۱۳۸۹ به تصویب رسیده است، صادر می شود. اما صدور شناسنامه فنی و ملکی بر مبنای قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان انجام می شود. این قانون در سال ۱۳۷۴ به تصویب رسیده است.

محتوا

یکی دیگر از تفاوت‌های شناسنامه فنی ساختمان با شناسنامه فنی و ملکی به لحاظ محتوایی است. در شناسنامه فنی اطلاعات کلی ساختمان اعم از اطلاعات مربوط به معماری، سازه‌ها و تاسیسات ذکر می‌شود. اما شناسنامه فنی و ملکی مواردی مانند رعایت قوانین ملی مرتبط با ساخت و ساز و ضوابط مربوط به شهرسازی را در بر می گیرد.

نهاد صادرکننده

بر اساس قانون، شناسنامه فنی ساختمان توسط شهرداری صادر می شود، اما شناسنامه فنی و ملکی توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان صادر می‌گیرد.

در این مقاله با دلایل اهمیت شناسنامه فنی ساختمان آشنا شدید. نظر شما در رابطه با این موضوع چیست؟ آن‌ها را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید.

به این مقاله امتیاز دهید.

برچسب ها:
پیام بگذارید