آیا می توان مشاعات ساختمان را فروخت؟

آیا می توان مشاعات ساختمان را فروخت؟

زندگی در آپارتمان‌های بزرگ با جمعیت زیاد، یکی از بارزترین ویژگی‌های زندگی شهر نشینی است. برای داشتن اوقات بهتر و آسایش خود و دیگران باید قوانین آپارتمان نشینی را رعایت کنیم. آپارتمان قوانین سخت‌تری نسبت به خانه‌های تک واحدی دارد که عدم انجام آن‌ها کدورت و مختل شدن زندگی همسایگانتان را در پی خواهد داشت.
زمانی که شما یک ملک را خریداری و یا مکانی را برای سکونت اجاره می‌کنید، علاوه بر خانه، از امکانات دیگری مانند حیاط، پارکینگ، آسانسور و غیره نیز استفاده می‌کنید. مکان‌هایی که شما به همراه دیگر افراد در یک ساختمان از آن‌ها استفاده می‌کنید مشاع نامیده می‌شوند.

هومینگ، سامانه خرید، فروش و اجاره خانه

اما آیا تا به حال به فروش مشاعات ساختمان فکر کرده‌اید؟ به نظر شما خرید و فروش مشاعات ساختمان قانونی است؟
برای پاسخ به این سؤالات با ما همراه باشید.
آنچه در این مقاله می‌خوانیم:

  •  مشاع چیست؟
  • • آیا خرید و فروش مشاعات ساختمان قانونی است؟
  •  آیا انباری و پارکینگ شخصی جزء مشاعات است؟
  •  بهترین راه رسیدگی به مشاعات

مشاع چیست؟

قسمت‌های مشترک مجتمع‌های آپارتمانی از جمله زمین، تشکیلات مشترک مانند شوفاژ خانه، چاه، کابل مشترک، فاضلاب، انشعاب آب و گاز مشترک، اسکلت آپارتمان، لوله‌ها و سیم‌های برق، آسانسور، پارکینگ، بام، راهرو، راه پله، درب و پنجره‌هایی که در قسمت‌های عمومی ساختمان قرار دارند و این دست امکانات و بخش‌ها، جزء مشاعات ساختمان شمرده می‌شوند. به‌طورکلی هرچه مطابق صورت جلسه از ملک شخصی جدا شده و برای استفاده عموم آزاد است، بخشی از مشاعات محسوب می‌شود و همه ساکنین مجتمع می‌توانند از این امکانات و بخش‌ها استفاده کنند.

آیا خرید و فروش مشاعات ساختمان قانونی است؟

به گزارش ایسنا؛ محسن اهوارکی، یکی از مدرسین مرکز آموزش قوه قضائیه، درباره حیطه تملک افراد بر بخش‌های مختلف ساختمان، به ویژه مشاعات بیان می‌کند: «اوضاع بسته به قانون و قانون گذار دارد. قوانینی هستند که تحت هیچ شرایطی نمی‌شود از انجام آن‌ها سر باز زد، این قوانین آمره نامیده می‌شوند و عمل به آن‌ها از نظر قانون گذار بسیار با اهمیت است. در مقابل قوانینی هم هستند که افراد با مشورت و تراضی یکدیگر آن قوانین را عوض می‌کنند و به گونه‌ای دیگر مسئله را حل می‌کنند. نام این دسته از قوانین، قوانین تکمیلی است. بحث در اینجا درباره مالکیت است. قانون‌گذار مالکیت افراد در ساختمان را به دو دسته خصوصی و مشاع تقسیم می‌کند. قسمت‌هایی به صورت خصوصی و بخش‌هایی به شکل مشاع در دسترس فرد مالک قرار می‌گیرد. به طور مثال راه پله، همانطور که پیش‌تر اشاره شد یک مکان عمومی و مشاع است و همه به یک اندازه در استفاده از آن محق‌اند و حق اجاره و یا استفاده شخصی از آن را ندارند.. اما محیطی مانند آپارتمان شخصی، به صورت تمام در اختیار مالک قرار می‌گیرد.»
به گفته آقای اهوارکی، خرید و فروش مشاعات ساختمان بی معنی است زیرا این بخش‌ها مخصوص، شخص نیستند و برای استفاده همه اعضای ساختمان در نظر گرفته شده اند و فروش مشاعات ساختمان یا اجاره آن‌ها از جمله بام و حیاط غیر قانونی است.

فروش مشاعات ساختمان

فروش مشاعات ساختمان

آیا انباری و پارکینگ شخصی جزو مشاعات است؟

محسن اهوارکی درباره فروش و اجاره انباری و پارکینگ اختصاصی می‌گوید، از آنجایی که این بخش‌ها تحت مالکیت اختصاصی افراد هستند، فروش و اجاره آن‌ها غیر قانونی نیست اما طرف مقابل آن‌ها باید یکی از اعضای ساختمان باشد. اگرچه انباری و پارکینگ اختصاصی‌اند اما در محیط عمومی قرار دارند و اگر در دسترس اعضای خارج از ساختمان قرار بگیرند، امنیت مجتمع به خطر می‌افتد. به همین منظور این معاملات تنها بین ساکنین یک ساختمان صورت می‌گیرد.

 

خوب است بدانید به گفته معاون قضائی رئیس کل دادگستری استان تهران، مالکیت اختصاصی تنها بر روی ساختمان است و زمین اصلی، زمینی که ساختمان روی آن بنا شده است، نیز مشاع است. البته در صورتی که زمین وقفی باشد این طور نیست.

 

بهترین راه رسیدگی به مشاعات

بهتر است برای هر مجتمع فردی که مورد اعتماد و قبول همه و یا اکثریت ساکنین است، به عنوان مدیر ساختمان انتخاب شود و مسئولیت جمع آوری شارژها و امور مربوط به مجتمع از قبیل پرداخت هزینه آب و گاز عمومی، سرویس و تعمیر آسانسور، نظارت بر تمیزی راه پله، زیباسازی فضای مشاع مانند لابی و حیاط و چنین دست‌کارهایی را بر عهده بگیرد تا آسایش و صفای ساختمان پابرجا باشد.
به طور کلی نمی‌توان مشاعات را فروخت و یا اجاره داد زیرا برای استفاده همه افراد در نظر گرفته‌شده‌اند. بهتر است افراد با سازگاری و به نحوه درست از این امکانات بهره ببرند و هم خود و هم دیگران را از یک زندگی سرشار از آرامش در این دنیای شلوغ، بهره‌مند کنند.

چنانچه در خصوص مشاعات ساختمانی مشکلی برایتان پیش آمده، آن را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید.

به این مقاله امتیاز دهید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

سلام
آیا ساخت حیات و خانه مسکونی در بخشی از پشت بام آپارتمان منع قانونی دارد؟
قصد خرید آپارتمانی را دارم که در پشت بام با حیات ساخته شده.
آیا امکان فروش می باشد؟

سلام روف گاردن اگر از عرف خارج نباشد و شکل اتاق نداشته باشد که مسقف باشد مشکلی ندارد. اگر خلاف این است باید قبل از خرید بخواهید که منع قانونی آن را برطرف کنند تا شما متضرر نشوید

سلام
در ساختمان ما یک واحد شصت متری در زیر زمین و یک انباری بییست متری در پارکینگ وجود دارد که جز سند مادر هستش
چند سال پیش یکی از اعضا ساختمان این دو را خریداری کرده است البته از طریق رضایت محضری
اما هنوز هم موفق به گرفتن سند تفکیکی نشده
حال این دو جز مشاعات بوده است؟
ایا می توان برای بازپسگیری از مراجع قانونی اقدام کرد؟

سلام
اگر جز سند مادر بوده در گذشته پس امکان خرید و فورشش بدون رضایت تمام مالکین وجود نداشته
از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید

آیا حیاط ساختمان چهارواحده که برای طبقه همکف فروخته شده برای پارکینگ میشود از راه قانونی گرفت

بله از لحاظ قانونی قابل پیگیری هستش

ضمن عرض سلام،
بنده یک واحد از یک ساختمان ۶واحدی را خریده ام که به تازگی متوجه شدم فردی از اعضای ساختمان با اقرار نامه از مالکان گذشته که هیچکدام هم الان در ساختمان مالک نیستند تمام پارکینگ و فضای مشاعات آنرا خریداری کرده و دیوار کشیده و درب گذاشته و این محیط را تحت تملک خود در آورده،ضمن اینکه در هیچ کدام از سندهای واحدهای ساختمان پارکینگ وجود ندارد، ضمن اینکه پشت همین پارکینگ یک حیاط هم میباشد که چون این فضا را بسته اند فضای حیاط هم بسته شده،و هیچ کدام از اعضای ساختمان نمیتوانند به حیاط راه داشته باشند، شکایت حقوقی کردیم قاضی محترم لطف فرمودند اعلام کردند چون شما سند مالکیت برای حیاط و پارکینگ ندارید بطلان دعوا ارائه میکنم، لطفا بنده را راهنمایی کنید، متشکرم

سلام
نظر قاضی نظر قانون است، در عمل چون شما برای حیات و پارکینگ سندی ندارید حقی هم از این فضاها نخواهید داشت

هیچ واحدی برای استفاده از پارکینگ یا حیاط سند ندارند، و فقط در صورتمجلس تفکیکی به عنوان مشاعات از آن یاد شده ،حتی خودِ همین آقا که مشاعات را خریداری کرده برتی آن سند ندارد و فقط اقرار نامه دارد، پس اگر اینطور باشد فضای مشاعات را میتوان خرید و فروش کرد، درسته؟

مشاعات رو به اعضای ساختمان می توان واگذار کرد. اگر به فردی خارج از ساختمان بخواهد واگذار شود حتما باید رضایت تک تک ساکنین جلب شود

باسلام
ما یک واحد آپارتمان از یک ساختمان خریداری کردیم و بعد از خرید و انجام معامله فروشنده به ما گفت که یک سوییت کوچک که بیشتر شبیه انباری هست در طبقه ی همکف وجود داره و اگه اونا میخواین باید پانزده میلیون پرداخت کنین و ما باهم قرار گذاشتیم که ماهی پانصد هزار تومان پرداخت کنیم و یک چک ضمانتی از ما گرفت.بعد از ۶ ماه متوجه شدیم که خرید و فروش مشاعات غیر قانونی هست و چون این انباری در سند ذکر نشده ناخاسته ما هم در این انباری شریک میشدیم.ما از پرداخت ماهیانه تمرد کردیم و الان چک ما را برگشت زده .لطفا راهنمایی کنید که چکار کنیم ما تا حالا سه میلیون هم به حسابش ریختیم ولی این آقا الان فقط پیله کرده به چک

حیاط پشت ساختمان که راه ورود به انجا میسر نیس فقط از طریق اپارتمان هم کف امکان ورود دارد جز مشاعات محسوب میشود
سوال بعدی ایا هم کف امکان ساخت و ساز را دارد در ان حیاط،مثلا مسقف کردن ان حیاط

پیام بگذارید