قوانین آپارتمان نشینی

قوانین آپارتمان نشینی

قوانین آپارتمان نشینی صرفا به مواد قانونی و اثرات حقوقی آنها محدود نمی‌شوند. این قوانین بر مبنای شرع،عرف، جمعیت و کاربری مجتمع ها تدوین و به‌ اجرا گذاشته می‌شوند. بنابراین ممکن است در یک مجتمع با کاربری اداری تردد پس از ساعات معینی محدود و مستلزم هماهنگی با مدیرت ساختمان باشد. همچنین ممکن است در یک مجتمع مسکونی بزرگ تردد افراد متفرقه صرفا با هماهنگی ساکنین قابل انجام باشد.

در زیر به ۴۰ مورد از مهم ترین قوانین کاربردی در زندگی آپارتمان نشینی اشاراتی داشته ایم. اطلاع از این قوانین می‌تواند زمینه‌ساز تفاهم و همدلی بیشتر و عاملی برای پیشگیری از بروز اختلافات در مجتمع های آپارتمانی باشد.

۱- آپارتمان ملک اختصاصی ما نمی‌باشد؛ ما فقط به نسبت واحد و یا واحدهای که مالک آنها هستیم حق رای و اجازه دخالت در امور مجتمع را خواهیم داشت.

۲- قبل از اسباب‌کشی و استقرار در آپارتمان، پارکینگ و انباری خود را طبق سند شناسایی و در اختیار بگیرید.

۳- قسمت‌های مشاع ساختمان به کلیه ساکنین تعلق دارد و شما حق استفاده‌ی شخصی از آنها را بدون کسب اجازه از سایر ساکنین نخواهید داشت.

۴- شما مجاز به گذاشتن کفش، گلدان و یا سایر وسایل غیرمتعارف در راه‌پله ها و راهروها نخواهید بود.

 ۵- ساز صحبت کردن با صدای بلند در راه پله ها و یا از طریق پنجره‌ها خودداری کنید.

۶- در هنگام جابجایی وسایل و یا در زمان حمل زباله ها مراقب نظافت راه پله‌ها و آسانسور باشید.

۷- پیش از برگزاری جشن‌ها و مراسمی که ممکن است تا نیمه شب طول بکشند با تمامی همسایه‌ها هماهنگی کنید.

۸- برای پخت غذای نذری در واحد خود و یا در مشاعات ساختمان(مانند پارکینگ) ضمن هماهنگی با سایر ساکنین، به جهت استفاده از آب، برق و گازی که به احتمال زیاد از طریق انشعاب مشترک تامین می‌شود از آنها کسب اجازه کنید.

۹- استفاده‌ی بدون هماهنگی از پارکینگ همسایگان موجب ناراحتی آنها و بروز اختلاف خواهد شد. به هیچ‌وجه با استدلال به اینکه همسایه‌ای فاقد خودرو می‌باشد و یا تا مدتی حضور نخواهد داشت پارکینگ وی را اشغال نکنید.

۱۰- در اوقات استراحت ساکنین، مانند شب‌ها و ظهرها و روزهای تعطیل از انجام کارهای پر سر و صدا مانند بازی و یا تعمیرات جدا خودداری کنید. انجام کارهای تعمیراتی و … را به بازه زمانی ۹ تا ۱۳:۳۰ و یا ۱۷ تا ۱۹ موکول نمایید.

قوانین آپارتمان نشینی

۱۱- از کشیدن و ضربه زدن میز و مبل‌ها به دیوار و یا کف ساختمان اجتناب کنید. انجام این امور می بایست در ساعات مناسب و به شکل صحیح صورت پذیرند.

۱۲- گذشت، همکاری و همراهی از اصلی‌ترین قواعد آپارتمان‌نشینی می‌باشند.

۱۳- در استفاده از وسایل عمومی آپارتمان دقیق و مسئولیت‌پذیر باشید.

۱۴- پرداخت به موقع شارژ از‌جمله وظایفی است که قصور در انجام آن اداره ساختمان را با چالش مواجه خواهد ساخت.

۱۵- رعایت شئونات اسلامی و عرفی جامعه برای کلیه ساکنین الزامی است. برای مثال آقایان مجاز نخواهند بود که با زیرپوش و شلوارک در ساختمان تردد داشته باشند.

۱۶- شما به هیچ وجه مجاز به برخورد آمرانه با سایر ساکنین نخواهید بود. در مواجهه با شرایط و موقعیت‌های ناخوشایند به جای بحث‌ و جدل، از مدیر ساختمان کمک بگیرید.

۱۷- شما موظفید از انجام هرگونه عملی که بطور مستقیم و یا غیرمستقیم به اموال و یا امنیت ساکنین آسیب و یا  خدشه ای وارد می سازد خودداری کنید.

۱۸- از استفاده و نیز جابجایی وسایل ساکنین خودداری نمایید.

۱۹- از غیبت و اظهارنظر در مورد همسایگان خود اجتناب کنید.

قوانین آپارتمان نشینی

۲۰- در هنگام برگزاری جلسات مجتمع رویکردی مثبت در پیش بگیرید. اظهارنظرهای غیرمنطقی و یا خلاف عقیده شما نباید موجب عصبانیت شما گردند. عصبانیت، توهین و یا کنایه تصمیم‌گیری‌های شما را به بن‌بست می‌کشاند.

۲۱- اجازه ندهید در هنگام مشاجرات خانوادگی صدای شما به بیرون از واحد منتقل شود. این امر علاوه بر تاثیر منفی بر وجهه و اعتبار شما ممکن است زمینه‌ساز دخالت‌های دیگران در زندگی خصوصی شما گردد.

۲۲- انتظارات خود از همسایگان را به گونه‌ای معقول و یا به شکلی حداقلی در نظر بگیرد. انتظارات بیش از اندازه ممکن است سبب دلخوری و رنجش شما در موقعیت‌های مختلف گردد.

۲۳- سعی کنید تا حد امکان از مراجعه به درب منازل ساکنین خودداری کنید. بهتر است پیش از مراجعه از طریق تلفن و یا آیفون با آنها هماهنگی کنید.

۲۴- شما به هیچ وجه مجاز به اعمال تغییرات در بالکن و یا نمای مربوط به واحد خود نیستید. انجام چنین کارهایی نیاز به تصویب مجمع ساختمان خواهد داشت.

۲۵- از قرار دادن لباس یا سایر وسایل در قسمت هایی که جزو نمای اصلی ساختمان به حساب می‌آیند خودداری نمایید.

۲۶- از افشای اطلاعات شخصی همسایگان خود به اشخاص ناشناس جدا خودداری کنید.

۲۷- در قوانین آپارتمان نشینی به هیچ عنوان مجاز به نگهداری از پرندگان و حیوانات خانگی در قسمت های مشترک ساختمان نیستید. در مورد نگهداری این حیوانات در بخش خصوصی ساختان نیز می بایست قوانین و چارچوب‌هایی را رعایت نمایید. شما زمانی مجاز به نگهداری این حیوانات هستید که بو، صدا و حضور این حیوانات هیچگونه مزاحمت و آسیبی را به دیگران وارد نسازد.

۲۸- به هنگام رفت آمد از درب اصلی ساختمان و نیز تردد از طریق درب پارکینگ می بایست از بسته شدن آنها اطمینان حاصل نمایید.

۲۹- شما موظفید در کلیه موارد مصرفی و هزینه‌های عمومی صرفه جویی و منافع سایرین را مدنظرقرار دهید.

۳۰- تمامی ساکنین حق دارند تا کلید بخش های عمومی ساختمان مانند پشت بام، درب اصلی و غیره را در اختیار داشته باشند.

۳۱- نگهبان و سرایدار موظف به سرویس دهی یکسان به کلیه ساکنین می باشد.

۳۲- شما موظف هستید تا در صورت بروز هرگونه خرابی و یا مشکل در ساختمان سریعا مدیر ساختمان را مطلع سازید.

۳۳- مدیر ساختمان می بایست از بین ساکنین مجمتع و با رضایت و توافق تمامی ساکنین انتخاب شود.

۳۴- در صورتی که بر اثر قصور و یا بی‌احتیاطی یکی از ساکنین آسیبی به بخش های عمومی ساختمان وارد شود، شخص خاطی به تنهایی موظف به جبران خسارت ها خواهد بود.

۳۵- اسباب کشی با آسانسور ممنوع است؛ مگر در مواردی که آسانسور ویژه‌ی حمل بار وجود داشته باشد و یا قوانین مصوب مجمع ساختمان استفاده از آن را مجاز دانسته باشند.

۳۶- چنانچه مشکل و اختلافی با یکی از همسایگان دارید، می‌بایست موضوع را با مدیر ساختمان در میان بگذارید.

۳۷- مدیر ساختمان به هیچ وجه حق دخالت در مسائل شخصی و خصوصی ساکنین را ندارد.

۳۸- کلیه قوانین عرفی و قوانینی که توسط مجمع ساختمان بصورت مکتوب تصویب و ثبت شده اند برای کلیه‌ی ساکنین لازم‌الاجرا می‌باشند.

۳۹- کشیدن سیگار در بخش‌های سربسته ی مشاع، مانند راهروها و آسانسور به هیچ وجه مجاز نمی باشد.

۴۰- مالک هر واحد، به تنهایی مسئول خسارات وارد شده در محدوده ی اختصاصی خود می‌باشد؛ خساراتی مانند گرفتگی لوله های آب و فاضلاب، دیوارها و غیره.

در پایان لازم است این نکته را یادآور شویم، که تشکیل مجمع ساختمان و انتصاب مدیر ازجمله وظایف قانونی مالکین می‌باشد؛ و مصوبات آن مشروط به امضاء اکثریت لازم الاجرا و دارای پشتوانه‌ی حقوقی می‌باشد. لذا صورتجلسات و مصوبات آنها می‌بایست بطور منظم بایگانی و در هر دوره در اختیار مدیر جدید قرار گیرد.

قوانین آپارتمان نشینی

برچسب ها:
پیام بگذارید