همه چیز درباره قوانین مالکیت بر مشاعات ساختمان ‎های مسکونی

قوانین مالکیت بر مشاعات

بیش از نیم قرن پیش، همزمان با شکل‌گیری نوع جدیدی از سکونت به نام آپارتمان‌ نشینی، «قانون تملک آپارتمان‌ها» در ایران مصوب شد. قانونی که امروز نیز دستاویز بسیاری از ساکنان آپارتمان‌ها قرار گرفته است تا با مراجعه به آن مشکلات به وجود آمده با همسایگانشان را حل کنند. اما اینکه مشکلات آپارتمان‌نشینی از کجا نشات می‌گیرد، باز می‌گردد به دوگانه بودن نوع مالکیت در آپاتمان‌ها که شامل بخش‌های اختصاصی و مشترک می‌شود. حقیقت این است که مشاعات ساختمان و اینکه حق هر واحد آپارتمانی از مشاعات یک ساختمان در چه حد است، موضوع دعوا و درگیری بسیاری از واحدهای آپارتمانی است. در مطلب امروز ما قصد داریم به موضوع مشاعات واحدهای ساختمانی و قوانین مربوط به این بخش بپردازیم. اگر این موضوع دغدغه شما هم هست با ما در ادامه این مطلب همراه شوید.

برای اطلاع از خرید و فروش ملک و آپارتمان در سایت هومینگ جستجو کنید.

بخش‌ اختصاصی آپارتمان‌ها چه محدوده‌ای را شامل می‌شود؟

تکلیف بخش‌های اختصاصی در ساختمان‌های مسکونی که مشخص است؛ چون شامل قسمت‌هایی می‌شود که برای آن سند مالکیت جداگانه با تعیین نوع مالکیت صادر شده یا به صورت عرفی اختصاص به یکی از مالکان دارد؛ فضای داخلی هر واحد آپارتمانی، بالکن و همین‌طور انباری و پارکینگ هم اگر در سند آمده باشد، به عنوان فضای اختصاصی در نظر گرفته می‌شود. از طرفی پرداخت هزینه قسمت‌های اختصاصی به طور کامل بر عهده مالک است؛ بنابراین در این قسمت مشکلی پیش نمی‌آید.

بخش مشترک آپارتمان‌ها کدام قسمت‌ها هستند؟

مشکلات و اختلافات اصلی بین ساکنان واحدهای آپارتمانی، مربوط به نوع استفاده از بخش‌‌ها مشترک (مشاع) ساختمان است. بر اساس تعریفی کلی که در ماده ۲ قانون تملک آپارتمان‌ها آمده است، قسمت‌های مشترک آپارتمان‌ها شامل قسمت‌هایی می‌شود که برای استفاده اختصاصی تشخیص داده نشده است یا در اسناد مالکیت، ملک اختصاصی یک یا چند نفر از مالکین تلقی نشده است. بر اساس این ماده قانونی حق استفاده از قسمت‌های مشترک منحصر به یک یا چند آپارتمان یا محل پیشه مخصوص نیست و به همه مالکان به نسبت اختصاصی آنها تعلق می‌گیرد.

قوانین مالکیت بر مشاعات

قوانین مالکیت بر مشاعات

تعریف ساده‌تر این ماده قانونی این است که بخش‌هایی از آپارتمان که در سند، مالکی برای آن وجود ندارد و همه ساکنان به طور مشترک از آن استفاده می‌کنند، قسمت‌های مشترک هستند. این قسمت‌ها شامل، راهرو، پشت بام، در ورودی، پنجره‌های راهرو، آسانسور، ورودی پارکینگ، پارکینگ اضافی، حیاط، باغچه، لابی، شوفاژخانه، پله‌ها، انشعاب‌های مشترک، تاسیسات مشترک گرمایشی و سرمایشی، چاه، چاه آب و پمپ، منبع آب، فاضلاب، انباری مشترک، لوله‌ها و سیم‌های برق، اسکلت ساختمان، کنتورها، پاگردها، مرکز حرارت و تهویه، رختشوی‌خانه، تابلوهای برق، تلفن مرکزی، انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایدار، گذرگاه‌های زباله و محل جمع‌آوری آن، وسایل تامین کننده روشنایی، تلفن و وسایل اخبار، شیرهای آتش‌نشانی، پله‌های ایمنی، نمای ساختمان و… می‌شود. بر اساس قانون، قسمت‌های مشترک قابل انتقال نیستند و هر مالکی به نسبت مالکیت خود و مساحت آپارتمانش در آن به صورت مشترک سهیم است.

برای دخل و تصرف در قسمت‌های مشاع چه باید کرد؟

برای اینکه ساکن یا ساکنان مجتمع آپارتمانی بتوانند در قسمت‌های مشترک هر نوع دخل و تصرفی داشته باشند، باید رضایت ۱۰۰ درصدی همه صاحبان آن مجتمع را جلب کنند؛ زیرا بر اساس قانون هیچ شریکی بدون اجازه شریک دیگر حق دخل و تصرف مادی در مال مشاع را ندارد.

آیا می‌توان بدون اجازه سایر مالکان، تعمیرات انجام داد؟

برای اینکه بتوان در قسمت‌های بیرونی آپاتمان خود مانند در، سردر و نمای خارجی قسمت اختصاصی که در منظر است، بدون موافقت دیگران تغییراتی ایجاد کرد چه باید کرد؟ این مساله در ماده ۹ قانون تملک ساختمان‌ها به صراحت بیان شده است: « هر یک از مالکان می‌توانند با رعایت مقررات این قانون و سایر مقررات ساختمانی، عملیاتی را که برای استفاده بهتر از قسمت اختصاصی خود مفید می‌دانند، انجام دهند.» البته قید موکدی نیز در ادامه این ماده قانونی آمده است: «هیچ یک از مالکان حق ندارند بدون موافقت اکثریت مالکان، تغییراتی در محل یا شکل در یا سردر یا نمای خارجی در قسمت اختصاصی خود که در مریی و منظر باشد، بدهند.»

البته در همین قانون، درباره دخل و تصرف در بنایی که عمر مفیدش به پایان رسیده است نیز راه حلی ارائه شده است. بر این اساس مطابق با ماده ۱۳، در صورتی که به تشخیص سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری عمر مفید ساختمان به پایان رسیده یا به هر دلیل دیگری ساختمان دچار فرسودگی کلی شده باشد و بیم خطر یا ضرر مالی و جانی برود و اقلیت مالکان قسمت‌های اختصاصی در تجدید بنای آن موافق نباشند، آن دسته از مالکان که قصد بازسازی مجموعه را دارند، می‌توانند براساس حکم دادگاه و با تامین مسکن استیجاری مناسب، برای مالک یا مالکان که از همکاری خودداری می‌کنند، نسبت به تجدید بنای مجموعه اقدام کنند.

پس از اتمام عملیات بازسازی و تعیین سهم هر یک از مالکان از بنا و هزینه‌های انجام شده، سهم مالک یا مالکان یاد شده را به اضافه مبلغی که برای مسکن اجاره‌ای آنها پرداخت شده است از اموالشان از جمله همان واحد استیفا کنند. در صورت عدم توافق در انتخاب کارشناسان، وزارت مسکن و شهرسازی با در خواست مدیر یا هیئت مدیره اقدام به انتخاب کارشناسان خواهد کرد.

مشاعات ساختمان های مسکونی

مشاعات ساختمان های مسکونی

چگونه از متصرف غیرقانونی شکایت کنیم؟

اگر مالکی بدون اجازه و جلب رضایت مالکان دیگر، دست به تصرف قست‌های مشاع ساختمان زد، عملش غیر قانونی است و می‌توان از او شکایت کرد که از دو راه «حقوقی» و «کیفری» موضوع قابل بررسی است. برای نمونه اگر شریکی به طور کامل قسمت مشترک را در تصرف خود در آورده باشد و اجازه استفاده را به دیگران ندهد، این کار «تصرف عدوانی» تعبیر می‌شود و از مجرای حقوقی و کیفری قابل بررسی است. بنابر تعاریف موجود، گاهی نیز تصرف فرد یا افراد در قسمت‌های مشاع، عدوانی نیست بلکه در قالب ایجاد مزاحمت یا تحت عنوان ممانعت از حق دیگران است که این موضوع در محاکم دادگستری قابل طرح است.

استفاده از قسمت‌های مشاع چه قواعدی دارد؟

  • گذاشتن میز و صندلی و هر نوع اشیای دیگر در قسمت‌های مشترک ساختمان و پارکینگ اختصاصی ممنوع است.
  • نگهداری هرگونه حیوانی در قسمت‌های مشاع ساختمان و حتی داخل آپارتمان ممنوع است.
  • گذاشتن کفش، دمپایی و جاکفشی پشت در آپارتمان و در محوطه راهروها ممنوع است.
  • هرگونه تغییر شکل و رنگ در آپارتمان به گونه‌ای که موجب ناهماهنگی واحدها در نمای کلی بنا شود ممنوع است.
  • هرگونه استفاده تجاری و اداری از آپارتمان‌های مسکونی ممنوع است.
  • قرار دادن کیسه زباله و سطل آشغال پیشت در آپارتمان، ریختن زباله و آشغال در حیاط و راهروها ممنوع است.
  • هر یک از واحدهای ساختمان فقط دارای یک پارکینگ بوده و مالک فقط مجاز به پارک یک خودرو است.
  • پارک خودرو در غیر از پارکینگ اختصاصی هر واحد و همچنین پارک خودرو در محل‌های مشاع درون پارکینگ که برای تردد راحت‌تر و دور گرفتن خودروها در نظر گرفته شده، ممنوع است.
  • در مهمانی‌های شب‌های غیر تعطیل بعد از ساعت ۲۲ و در شب‌های تعطیل بعد از ساعت ۲۴ رعایت سکوت کامل ساختمان چه از نظر صدای مهمانان و چه از لحاظ صدای موسیقی الزامی است.
  • استفاده از پارکینگ برای برگزاری مجالس اختصاصی ساکنان فقط با اجازه مدیر و کسب رضایت تمامی ساکنان امکان‌پذیر خواهد بود. در این صورت برای جبران هزینه‌های تحمیلی به ساختمان لازم است معادل چهار ماه شارژ به صندوق پرداخت شود.
قوانین مشاعات ساختمان

قوانین مشاعات ساختمان

هزینه‌های مشترک ساختمان چیست و چگونه تامین می‌شود؟

هزینه‌های مشترک ساختمان، شامل هزینه‌هایی برای استفاده، حفظ و نگهداری عادی ساختمان، تاسیسات، تجهیزات، هزینه‌های اداری و حق‌الزحمه مدیر یا مدیران ساختمان می‌شوند. تامین مخارج مشاعات ساختمان بر عهده همه ساکنان ساختمان است که سهم هر یک بر اساس متراژ واحد‌ها تعیین می‌شود.

سهم هر یک از مالکان از مخارج هزینه‌های مشترک به نسبت مساحت اختصاصی هر آپارتمان به کل بخش‌های اختصاصی دیگران تعیین و دریافت می‌شود. البته اگر بر مبنای قانون و عرف قسمتی از بخش‌های عمومی مشترک مورد استفاده اختصاصی فردی است، باید هزینه‌های آن بخش را فرد استفاده کننده بپردازد. البته با این حال مالکان می‌توانند با توافقاتی بین خود و تنظیم قرارداد نحوه پرداخت و تقسیم سهم هر مالکی را مشخص کنند.

با این حال اگر مالک یا مالکانی از پرداخت سهم شارژ خودخودداری کنند، قانون تملک آپارتمان‌ها برای آن راه حلی دیده است. بر این اساس مطابق با ماده ۱۰ مکرر قانون تملک آپارتمان‌ها، در صورت امتناع مالک یا استفاده کننده از پرداخت سهم خود از هزینه‌های مشترک از طرف مدیر یا هیئت مدیران وسیله اظهارنامه یا ذکر مبلغ بدهی و صورت ریز آن مطالبه می‌شود. بنابراین هر گاه مالک یا استفاده کننده ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه سهم بدهی خود را نپردازد، مدیر یا هیئت مدیران می‌توانند به تشخیص خود و با توجه به امکانات از دادن خدمات مشترک از قبیل شوفاژ، تهویه مطبوع، آب گرم، برق، گاز و… خودداری کنند.

با این حال اگر مالک یا استفاده کننده همچنان اقدام به تسویه حساب نکنند، اداره ثبت محل وقوع آپارتمان به تقاضای مدیر یا هیئت مدیران برای وصول وجه مزبور بر طبق اظهارنامه ابلاغ شده، اجرائیه صادر خوهد کرد. البته مدیر و هیئت مدیران موظفند به محض وصول وجوهن مورد مطالبه یا ارائه دستور موقت دادگاه نسبت به برقراری مجدد خدمات مشترک اقدام کنند.

با این حال در تبصره یک این ماده قانونی نیز اعلام شده است که اگر عدم ارائه خدمات مشترک ممکن یا موثر نباشد، مدیر یا مدیران مجموعه می‌توانند به مراجعه قضایی شکایت کنند و دادگاه‌ها موظفند اینگونه شکایات را خارج از نوبت رسیدگی و واحد بدهکار را از دریافت خدمات دولتی که به مجموعه ارائه می‌شود محروم کنند و تا دو برابر مبلغ بدهی به نفع مجموعه جریمه کنند.  استفاده دوباره از خدمات موکول به پرداخت هزینه‌های معوق واحد مربوط بنا به گواهی مدیر یا مدیران یا به حکم دادگاه و نیز هزینه مربوط به استفاده مجدد خواهد بود.

همانطور که مشخص است، مشاعات ساختمان، هرگز به شخص خاصی تعلق ندارد و حتی اگر ساختمانی دارای یک مالک و چندین مستاجر باشد، مشاعات بین همه ساکنان یکسان تقسیم می‌شود. پس با احترام به حقوق همسایگان خود از ضایع شدن حق آنها و بروز دلخوری یا درگیری جلوگیری کنیم. شما نیز می‌توانید از مشکلاتی که در این زمینه داشته‌اید برای ما بنویسید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

سلام پشت بام مشاع بعنوان زمین ورزش بدون رضایت ساکنین میشود استفاده کرد

بد سلام
وقتتون بخیر
بنده ساکن یک آپارتمان ۶واحدی که هر طبقه یک واحد هست میباشم ساختمان نوساز است
مدیر ساختمان درب ورودی واحد خودش و درب آسانسور واحد خودش را رنگآمیز کرده و الان با توجه به اینکه درب اسانسور مشکلی ندارد فقط برای اینکه درب اسانسور ورودی پارکینگ با رنگ درب واحد خودش یکسان باشد همه‌ را مجاب ب تغییررنگ درب اسانسورپارکینگ کرده که
درب را از قهوا ای به سفید تغییر دهد ایا بدون اجازه و رضایت بنده و رای اکثریت این امکان را دارد؟؟؟
چون در بالا ذکرکردین ممنوع است
با تشکر

سلام، در ساختمان ۶ واحده زندگی می کنیم که صاحبان دو واحد از آنها با ایجاد دعوا و تنش از دادن هزینه ها و شارژ خوداری می کنند و در هیچ زمینه ای مشارکت نمی کنند، در حال حاضر سنگهای نمای ساختمان در حال ریزش است همکاری جهت ترمیم نمی کنند، ما چه اقدامی می توانیم بکنیم که اگر اتفاقی برای کسی افتاده مقصر عدم اصلاح و تعمیر مشکل مشخص باشد؟

در ساختمانی ۱۲ واحده سکنم که ۴ واحد ان پارکینگ نداریم. واحدی دست ب تصرف قسمتی از انتهای پارکینگ خودش کرده که جز مشاعات ساختمان محسوب میشه و میگه ک من حق استفاده و گذاشتن ماشین در اون قسمت نیستم.و خودش از اون قسمت ب عنوان پارکینگ دوم و پارک مهمان استفاده میکنه..حالا حدود قانونی دوطرف ما به چه صورت هست.چون من ملشینم رو اونجا پارک‌میکنم اما مزاحم ورود خروج اون مالک پارکینگ نمیشم

در ساختمانی ۱۲ واحده ساکنم که بعضی واحدها پارکینگ دارند و من ندارم..یکی از واحدها انتهای پارچکینگ خودش رو ک جز مشاعات ساختمان هست رو تصرف کرده و من‌میگه شما حق ماشین گذاشتن ندارید.و خودش دو پارکینگه استفاده میکنه..حد قانونی ما این وسط ب چه صورته؟

سلام میخواستم بپرسم آیا همسایه بالایی حق شستن بالکن را داره یا نه؟

سلام. می خواستم بدونم اگه روی زمینی دو واحد مسکونی و دو واحد تجاری ساخته بشه وهمه سند تک برگ داشته باشن و در سند همه حتی مغازه ها قید شده باشه که طبق قانون تملک آپارتمانها. اگر صاحب دو واحد مسکونی پروانه ساختمان روی کل زمین بگیرد ولی فقط واحدهای مسکونی تخریب و به جای دو واحد سه واحد ساخته بشه (با تخلف شهرداری)حالا اگر واحد تجاری رضایت ندهد چطور میشه برای واحد اضافه سند گرفت؟

عرض سلام و ادب و احترام و تشکر فراوان بابت رفع مشکلات و سوالات مردم.
در قسمت پارکینگ اختصاصی بنده که در سند قید شده شیر آب وصل شده که همه طبقات از اون استفاده میکنن و متاسفانه باعث مزاحمت در پارک کردن من شده و اینکه با برداشتن شلنگ و گذاشتن آن چند باری باعث ایجاد خط و خش روی خودرو من شدن؛ سوال بنده این است که با توجه به اینکه در پارکینگ اختصاصی بنده این شیر نصب شده حق تصمیم گیری در مورد حذف کردن آن را دارم؟

درود. من توی مجتمعی دو واحد آپارتمان خریدم که اولیش همکف وبخاطر نور این واحدحدود ۳۵متری حیاط تعبیه‌شده که تمام پنجره های این واحد از اینجا نور میگیره وهیچ واحدی اینجا وجود نداره وفقط با یک ورودی ۱/۸۰میشه وارد این فضا شد واز واحد ما، از اونجایی که تمامساختمان ما اگر پرده باز باشه دیده واز نظر امنیتی وحریم خانواده نگرانی احساس می‌شه ودرکل اینجا بن بست هست.ایا میتونم جلوی این ورودی را با نرده ببندم.. وح کوزه های گلم را اونجا بز ارم، ممنونم

سلام، طبق سند پارکینگ ما یک جای دیگر قرار گرفته که توسط یکی از همسایه ها چند سال اشغال شده و حاضر به جابجایی نیست. لطفاً راهنمایی بفرمایید. با تشکر

باسلام
من مالک هستم ویک موتور سیکلت و خودرو همزمان می توانم در پارکینگ اختصاصی بگذارم

سلام
میخوام در همکف اپارتمان سه طبقه واحدی بسازم هم اکنون در همکف انباری وجود داره ایا میشود با جابه جایی انباری به جایی دیگر تقاضای سند و اقدام به ساختن واحدی کرد
اپارتمان ۵ واحدی دارای پایانکار
همه واحدها دارای سند مالکیت با حق پارکینگ و انباری

عالی

سلام منزل ما دو طبقه است و طبقه همکف مغازه نانوایی هستش و از گرمایی ک تو تابستون ایجاد میکند باعث ناراحتی ما میشود چرا ک ما طبقه اول هستیم و اینکه نانوایی ساعت ۵ صبح پخت میکند سرصدا باعث میشود بیدار شیم.و اینکه اب مشترک است بین نانوایی و طبقه اول و دوم و طبقه دوم واس اینکه اب بیشتری و با قدرت بیشتری ب منزلشان می اید شیر فلکه اب را کم میکند بدون اجازه ایا همچین اجازه ای دارد و اینکه اولویت اب مگر با طبقه اول نیست و بعد طبقه دوم ممنون یا علی

سلام و سپاس از راهنمایی هاتون
بنده به تازگی واحدی با یک پارکینگ اجاره کردم که امکان پارک ۲ خودرو بدون ایجاد مزاحمت برای خودرو های دیگر یا رفت و آمد ساکنین وجود دارد.
همسایه ها اعتراض دارند به این فضای اشغال شده که جزو مشاعات هست و نباید ماشین پارک کنید. با توجه به اینکه واحد هایی که پارکینگ ندارند هم از فضای مشاع برای گذاشتن وسایل و موتور استفاده می کنند آیا امکان شکایت از بنده وجود دارد؟

باسلام.سوالی داشتم،انباری واحد ما آب میده مجرای آب هم از رمپ پارکینگ هست و باید درز رمپ پارکینگ گرفته بشه تا راه آب بارون گرفته بشه،آیا تعمیر اون جزو مشاعات میشه و از صندوق ساختمان باید پرداخت بشه یا خیر؟؟

سلام.آیا برای تغییررنگ درب واحد خود در آپارتمان نیاز به گرفتن رضایت بقیه واحد ها هست.؟
ممنون از راهنمایی شما

باسلام،دراپارتمانهاهزینه ی رنگرزی مشاعات مثل راه پله و…به عهده مالک است یا مستاجر؟

ایا مالکی میتواند انباری خود را بزرگ تر کند.

سلام وقت بخیر
آیا آپارتمان ۵۰ واحدی میتواند سطل زباله خود را که در بیرون ساختمان نصب شده را از نظر مکانی تغییر بده و باعث آزار و اذیت آپارتمان همسایه شود

سلام.ما میخواهیم آپارتمان ۲۰ واحدی را ایزوگام کنیم ولی چندتا واحد تجاری در همکف حاضر به پرداخت هزینه نیستن.قانون در این مورد چی گفته؟

در آپارتمان ما آب به صورت مشاع میباشد ما مدت ۵ماه نبودیم ایا باید پول آب را پرداخت ‌کنیم؟

سلام. وقت شما به خیر. قبل از هر چیز از مطالب کاربردی و کارشناسی که نوشتین تشکر میکنم. سوالی داشتم در خصوص مشاعات.
در یک آپارتمان هشت واحدی که ۶ واحد ۱۲۰ متری و دو واحد به صورت دوبلکس و ۲۴۰ متری هستند ساکن هستیم. واحد ما دوبلکس و در طبقه ۴و۵ واقع شده. چون ساختمان عمری حدود ۲۰ سال دارد یک سری تعمیرات کلی با رضایت تمام مالکین انجام شده شامل تخریب کامل کف حیاط و پارکینگ و بازسازی مجدد آن، شستشوی نمای سیمانی و رنگ کردن مجدد نما در جلوی ساختمان و در پاسیو ها، سنگ کاری مجدد دیوار بیرونی و رنگ درب ورودی، رنگ کردن دیوار و نرده های راه پله ها، رنگ درب ورودی تمام واحدها، رنگ درب آسناسور در تمام طبقات و بعضی کارهای جزئی دیگه.
روز اولی که جلسه برای این کار برگذار شد همگی توافق کردند و بنا شد که هر ۸ واحد به صورت مساوی هزینه ها را پرداخت کنند. الان که کار تمام شده ۶ واحد ۱۲۰ متری اصرار دارند که هزینه ها برای واحد های دوبلکس دو برابر لحاظ بشه. محبت میفرمایید راهنمایی کنین که چه باید بکنم و اینکه آیا ۶ واحد مذکور میتونن تبانی کنن و این تغییر نظر ناگهانی در پایان کار رو بدن؟ متاسفانه در جلسه اول هیچ چیز کتبی نشد و الان این همسایه ها دارن با خط دادن یکی از اونا این حرف رو میزنن.

سلام
ممنون از لطف و محبت شما
اگر توافقات مکتوب شده بود امکان استناد به اون وجود داشت ولی در حاضر این امکان وجود ندارد.
اگر واحدهای شما سهم بیشتری از مشاعات دارد توزیع غیر مساوی هزینه ها منطقی است در غیر این صورت مساوری بودن هزینه ها منصفانه است

با سلام، در یک مجموعه ۱۰ واحدی زندگی میکنیم که کنتور گاز مشاع هست، برخی از واحد ها دانشجوی شهرهای دیگر هستند و برخی از ماهها حضور ندارند، آیا آنها نیز می بایست هزینه قبض گاز را در زمانیکه حضور هم ندارند بپردازند؟
مورد بعد اینکه اگر ترکیدگی لوله ی یکی از واحدها سبب آسیب به راهرو آپارتمان که مشاع می باشد شده باشد، هزینه تعمیر به عهده کل واحد هاست یا فقط واحدی که ترکیدگی لوله آن در قسمت مشاع سبب بروز این مشکل شده؟

با سلام خدمت تمامی بزرگواران
آپارتمان ما دارای هشت واحد است که فقط ۶ واحد دارای پارکینگ می باشد ولی اکثر اوقات واحدهایی که فاقد پارکینگ می باشند ویا واحدهایی که مالک پارکینگ هستند ولی دو تا ماشین دارند ماشین خود را در سایر قسمتهای پارکینگ که مسیر عبور و یا دور گرفتن است پارک می کنند و باعث مزاحمت می شوند. و به تذکرات بنده که مدیر ساختمان هستم هم توجهی نمی کنند. خواهشمند است که بنده را راهنمایی فرمایید.

در مورد مسائل مربوط به پارکینگ مشکلاتی زیادی وجود دارد. بهتر است ابتدا از طریق گفتگو موضوع را پیش ببرید در صورت جواب نگرفتن از راه قانونی اقدام کنید

سلام و روز بخیر
من در یک مجتمع با تعداد واحد بالا زندگی می کنم، سوالم این هست آیا نصب توری از همان جنس یو پی وی سی که برای پنجره های ساختمان استفاده شده (اصطلاحا توری پیلیسه) منع قانونی دارد یا خیر؟

سلام من در اپارتمان ۱۴ واحدی اسکان دارم که از این تعداد ۸ واحد ان پارکینگ دارند و ۶ واحد ان پارکینگ ندارند و میخواهیم کل اپارتمان را تخریب و یک اپارتمان ۲۰ واحدی درست کنیم و مهندس سازنده گفته که به هر واحد یک پارکینگ میدهم ولی ۲ همسایه از ان ۸ نفر که پارکینگ دارند اعلام کرده اند که ما ۶ واحد که پارکینگ نداریم باید هر واحد مبلغی نزدیک به ۵۵ میلیون تومان به ان ۸ واحد پرداخت کنیم ایا به نظر شما درست است؟

سلام
طبیعتا واحدهایی که پارکینگ دارند سهم بیشتری از ساختمان جدید خواهند داشت ولی تعیین مبلغ نیاز به توافق دارد که باید به آن برسید

سلام من در یک آپارتمان ۴ طبقه تک واحدی زندگی میکنم متاسفانه مالک طبقه اول با اذعان به اینکه دزد اومده خونشون اقدام با آهنکشی و محصور بالکن طبقه اول که جزومشاعات ساختمان هست کرده و اینکه درب حیاط رو از پشت پارکینگ قفل و کلا به حالن اختصاصی درآورده. آیا من میتوانم به صورت کیفری شکایت کنم یا خیر

سلام
از نظر قانونی حق چنین اقدامی رو ندارند.

سلام
ما یه مجموعه ۹ واحدی هستیم که حدودا ۱۰ سال از زمان ساختش میگذرد.
با توافق همه ساکنین قرار به رنگ آمیزی کلیه مشاعات ؛ نصب دوربین مداربسته ؛ کناف کاری مجموعه و تعویض نرده های راهپله با نرده استیل شده است.
که ما با تعویض راهپله اصلا موافق نیستیم چون کاملا ایمن ؛ سالم و زیباست
چطور میتونیم جلوی تعویض نرده ها رو بگیریم

سلام
موارد این چنینی کاملا توافقی است و باید نظر تمام مالکین یا اکثریت اخذ شذه باشد

سلام .من در یک مجتمع ٢١۶ واحدی زندگی میکنم ک ب تازگی هیت مدیره ان عوض شده و قوانین ساختمان رو کمی تغییر دادن . ١ اینکه شارژ رو از ۶٠هزار +مبلغ گاز و اب (ک مشترکه و بر اساس قبض حساب میشه ) به ٨٠هزار +مبلغ گاز واب افزایش دادن این افزایش صحیحه ایا ؟! اصلا از کجا باید بفهمیم ک این شارژ ب حق هستش یا زیاد ؟! ٢ اینکه گفتن اگر کسی تا پنجم هرماه شارژ نپردازه بعد از ١ماه ١٠ درصد میاد روی مبلغ بدهیش و بعد از ٢ماه ٢۵ درصد میاد روی مبلغ بدهیش این معقول و درسته ایا ؟!

سلام
افزایش مبلغ شارژ و به طور کلی تعیین مبلغ برای شارژ ساختمان براساس لیست هزنیه هاست که در ساختمان هایی با تعداد واحد بالا حتما باید این هزینه در لیستی در اختیار ساکنین قرار بگیرد

سلام
بنده ساکن واحد همکف از ساختمان دو طبقه سه واحدی هستم به طوری که طبقه همکف یک واحد ۱۳۵ متری و طبقه بالا دو واحد ۶۷متری میخام بدونم امکانش هست با توجه به اینکه نصف زیر بنا متعلق به واحد بنده هست ،حیاط مشاع رو نصف کنم و یه در مجزا برای واحد خودم ایجاد کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام
درست است که شما از مشاعات سهم دارید ولی امکان تقسیم بندی اینچنین مشاعات وجود ندارد مگر با رضایت تمام افرادی که در ملک سهیم هستند

باسلام واحترام
آیا ساکنین حق گذاشتن نامه بر روی برد ساختمان دارند؟؟؟یا خیر؟؟

سلام
موارد اینچنینی بیشتر توافقی انجام می شوند

سلام عرض شد
بنده یه نامه برروی برد گذاشتم که قابل توجه مدیرساختمان باشه که سگشو از پشت بام بردارد،حالا شاکی شده که چرا بدون اجازش نامه برروی برد گذاشتم!مگه ساکنین نمیتونن برروی برد نامه بذارن؟؟؟

سلام
فکر نمیکنم کسی حق گذاشتن ناممه بر روی برد را نداشته باشد، برای موضوع سگ هم راه حل وجود دارد

باسلام
آپارتمان اینجانب دریک مجتمع مسکونی ۶ واحدی رو به نمای خیابان ( طبقه اول ) واقع شده ودوباب مغازه ازجمله یک نانوایی درجلوی آن قراردارد که قسمتی ازسقف این دومغازه درزیرواحدمن قراردارند وباگذاردن دو دستگاه کولرآبی و کانالهای دودکش ورفت وآمد به پشت بام مغازه هاموجب مزاحمت فراوانی برای خانواده ام فراهم نمودند خواهشمندم درمورد نحوه شکایت ازآنان به چه قانون وماده ویاتبصره ای می توان استناد نمود .
قبلا ازعنایت جنابعالی کمال تشکر را دارم .

سلام
نکته اول اینکه هنگام خرید یا اجاره خانه باید به چنین مواردی دقت کنید. اگر دو مغازه ای که اشاره کردید جز از ملک شما باشند حق استفاده از مشاعات را دارند ولی تا حدی که باعث آزار شما نشوند. سعی کنید در اولین قدم این مشکل را از طریق گفت و گو حل کنید

آیا پنجره های روشنایی های پاسیو در ساختمان باید همیشه بسته باشند و قابل باز شدن نباشند و فقط برای نور گیر باشند یا نه؟ چون همسایه بالایی همیشه در حال فضولی از منزل ماست ماده قانونی ان کدام است با تشکر

سلام
اگر حجم آزار و اذیت ایشان تا اینحد بالاست از طریق قانون هم می توانید پیگیری کنید. ولی در گام نخست از طریق گفت و گو مشکل را حل کنید

مالک یک واحد ۱۸۰ متری در اپارتمانی ۵ طبقه تک واحدی هستم،به علت مزاحمت همسایه ها و دزدی متعدد کفش ها و فالگوش ایستادن پشت واحد بنده مجبور به بستن و خصوصی کردن واحد خود شدم،ایا تصرف عدوانی محسوب میشود؟

سلام
وقت شما بخیر
مواردی که ذکر کردید بسیار عجیب و تامل برانگیز است حتما از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید

سلام وقت بخیر
ما در یک آپارتمان ده واحدی زندگی می کنیم دو واحد تقاضا تشکیل مجمع عمومی دارن و تشکیل هیئت مدیره برای ساختمان. ولی هشت واحد مخالف هستند آیا می توانن از نظر قانونی اقدام کنن؟

سلام
ممنون از اعتماد شما به هومینگ
چرا همگی مخالف هستند؟ آپارتمان چگونه اداره می‌شود؟
در قانون داشتن مدیر ساختمان اجبار ندارد ولی مدیریت امور بدون داشتن هیئت مدیره و مدیر امکان پذیر نیست

با سلام
بنده ۴ سال پیش آپارتمانی در یک ساختمان ۴ واحدی خریداری کردم که ۲ واحد دارای پارکینگ هست و ۲ واحد دیگر پارکینگ ندارند
مالک قبلی پارکینگ را تبدیل به مسکونی کرده بودو حیاط نیز در اختیار این واحد بود و من این ملک را با این شرایط خریداری کردم حالا بعد از ۴ سال مالک یکی از آپارتمانها که البته حق پارکینگ ندارد در مورد استفاده از حیاط ادعا میکند و درخواست تخریب واحد ساخته شده در پارکینگ را دارد . که اگر از همان ابتدا این ادعا را میکرد من آن ملک را خریداری نمیکردم
آیا ادعای ایشان صحیح است در صورتی که این ملک از ابتدا به همین صورت بود
لطفا مرا راهنمایی کنید
با تشکر

سلام بدون شک مالک قبلی برای ساخت این واحد در پارکینگ نیاز به اخذ مجوز شهرداری و رضایت تمام مالکین داشته است. اگر این اتفاق رخ نداده همسایه شما حق شکایت و پیگیری دارد

سلام من یک واحد مبله دارم که به صورت روزانه به مسافرانی که کارت شناسایی ارائه می‌دهند وتعدادشان ۲الی ۳نفر باشد اجاره می‌دهم فقط (خانواده) و تا الان هم مشکلی پیش نیامده همه مشاعات هم به اندازه ۲ نفر پرداخت می‌کنم و اکثر مواقع هم خالی هست واحد .اما با یکی از همسایگان که اعتماد باقی همسایگان را بهم میزند مشکل پیدا کردم و دلیلش این است که دوست نداریم این کار را بکنی چون پای آدم‌های غریبه به اینجا باز می‌شود و این مسله چند بار باعث مشکل شده

سلام
این موضوع یکی از موضوعات چالش برانگیز حوزه ساختمان است
از آنجایی که این افراد از فضاهای عمومی ساختمان تردد میکنند پس به نوعی حق دارند ولی تا جایی که ایجاد مزاحمت نشود برای سایریت قانون مانعی در اینکار نمی بیند

سلام سال ۸۶یک عمارت قدیمی خریدم که در کنار عمارت قدیمی دیگری بود با سند ۶دانگ که ضلع مجاور همسایه در سند مستقیم تعریف شده ولی ملک قدیمی دارای شکستگی بود سال۸۹برای نوسازی اقدام شدکه شهرداری بابت شکستگی اصلاح سند از ثبت خواست و ثبت پاسخ داد چون قصد نوسازی داریم پس از ساخت و تثبیت حدود با سند اقدام به اصلاح شود و شهرداری نقشه و پروانه طبق عمارت قدیمی با همان شکستگی را داد حال که برای سند تک برگ اقدام کردم ثبت میگه باید افراز و تفکیک انجام بشه چون سند مجاور هم همین مشکل را دارد و اقدام به تهیه نقشه تفکیکی کرد که باید ۳متر من به همسایه واگذار و۴متر دریافت کنم ولی همسایه رضایت به این کار ندارد و میگوید شکایت میکند و حکم تخریب میگیرد و اجاره بر تصرف و۰۰۰۰ ویا باید به قیمت روز پول پول ۶متر بدهی و از حق ۴متر خود نیز بگذری دنیای بدی شده چکار کنم ساختمان جدید طبق همان عمارت ۱۰۰سال قبل ساخته شده

سلام
در موردی که شما مطرح کردید پیچیدگی‌های زیادی هست و نیاز به بررسی مستندات، پیشنهاد میکنم از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید

با سلام. ما در یک آپارتمان ۳ واحدی زندگی میکنیم که کلا متعلق به یک مالک هست و خودش هم ساکن همونجاست و دو واحد رو اجاره داده. آیا ایشون حق اینو دارن که در مشاعات اعم از راه پله، فضای زیر پله ها و پارکینگ برای گذاشتن وسایل شخصی خودشون استفاده کنند؟ اگر نه چطور میتونیم قانعشون کنیم که وسایل رو بردارند؟

خیر اصلا همچین حقی ندارند حتی اگر نیمی از ساختمان یا بیستر هم متعلق به ایشان باشد

سلام
من طبقه اول ساختمان هستم و راهروی ساختمان از جلوی بالکن بنده رد میشه،جوری ک اگه نرده رو بردارم ،ب راحتی میتوان داخل اطاق واحد بنده شد از توی حیاط،چون یک درب تمام قد ب این بالکن از اطاق راه داره، حالا میخوام لین سمت بالکن،(( که در سند متراژش برای واحد من قید شده است)) رو، با دیوار پیش ساخته بپوشانم یا با هر وسیله ای ک از خطرات احتمالی کسر کند،ایا این کار رو بدون مجوز یا رضایت اهالی ساختمان میتوانم انجام دهم؟

اگر در سند شماست این فضا پس حق قانونی دارید در مورد آن مگر اینکه تغییرات شما مسیر عبور ساکنین رو با مشکل مواجه کند

سلام،ما ۸ واحد هستیم که ۶ واحد،دارای سند پار‌کینگی،ایا ان دو واحد میتوانتد داخل پار‌کینگ پارک کنند یا خیر؟ اگه یکی از همسایه ها اجازه بده پشت ماشینش پارک‌کنن ،بفیه میتونن معترض باشن یا خیر؟

در حالت عادی خیر مگر اینکه توافقی در این صورت انجام گرفته باشد

سلام بنده کولر گازی نصب کردم روی دیوار ساختمان که روی نمای ساختمان نیست حیاط جنوبیه و میگن شما مشاعات رو تصرف کردی باید کولرت رو از روی دیوار برداری

این قبیل مشکلات با گفتگو حل میشود. در هر صورت گمان میکنم جای کولر بهر حال روی دیوار باشد

در۴واحده سنتی .بدون سقف حق پارکینگ جز مشاعات است یا خیر چون جای ۳ پارکینگ دارد بمن میگن تو بدون پارکینگی چونو ما خونهامونو گرونتر از تو خریدیم و صاحب ملک تو قولنامه به ما گفته ملک من پارکینگ نداره مگر نه اینکه حیاط جزیی از مشاعات محسوب میشود چون مسقف نیست و ۴واحده سنتی بدون پارگینگ مسقف است

باید دید که توی سند چه چیزی قید شده، اگر مشاع باشد فضایی که در کورد اون صحبت می کنید، همه حق استفاده از اون رو دارند

با سلام. احتراما من پارکینگ ندارم تو مجتمع مون و قصد دارم اجاره کنم. اما متاسفانه بعضی از همسایه ها سه یا چهارتا ماشین دارند که برای هرکدوم پارکینگ اجاره کردند و پارکینگ اجاره نشده برای من باقی نمونده. این کارشون در حالی که یکی از همسایه ها برای یدونه ماشینش پارکینگ خالی برای اجاره نمونده درسته؟

از نظر اخلاقی خیر
ولی از نظر قانونی فکر نمی کنم ایرادی در این موضوع باشه

با سلام
آیا در قوانین مربوط به برج سازی تامین پارکینگ نسبت به تمام واحد های ساختمان جزو وظایف برج ساز نیست؟ اگر ایشان قسمتی از زمین بر خیابان را مغازه کنند و بفروشند فضای پارکینگ کم می شود و طبیعتا بعضی از واحد ها نخواهند داشت واین منفعت شخصی موجب معضل شهری میشود . آیا واحد ها در دکان های مذکور حقی دارند یا خیر . ممنون

براساس قاونین ساخت وساز معیاری برای این موضوع وجود دارد. ولی نظر شما هم درسته خیلی وقت ها تخلفاتی رخ میده در هنگام ساخت

سلام
بنده با ۶ واحد دیگه تو یک طبقه از یه برج مسکونی ساکن هستیم. در قسمتی از راهرو مشاع فضایی وجود داره که مانع عبور و مرور هم نیست. ما چند تا از واحدها از این فضا برای گذاشتن دوچرخه استفاده می‌کنیم. ولی واحدی که این فضا روبروی درب اون واحد هست به این موضوع اعتراض کرده و میگه کسی حق گذاشتن وسیله اینجا نداره. میشه راهنمایی بفرمایید.

این قبیل مشکلات از طریق گفت و گو و با مدیریت مدیر ساختمان قابل حل هستن

سلام من مالک یک واحد در طبقه اول یک برج مسکونی هستم که ۶۳ متر حیاط در سندم قید شده است من تا چه متراژی را میتوانم مسقف کنم

سلام
مسقف کردن اگر در حد نصب سایه بان باشد احتمالا نیازی به اخذ مجوز ندارد ولی اگر نیاز به ساخت و ساز باشد باید مجوز از شهرداری اخذ کنید
بازهم با یک مشاور در این مورد صحبت کنید

ما تو یه ساختمون قولنامه ایی زندگی میکنیم که اسانسور نداره همه واحد ها تصمیم گرفتن که اساسنور بزارن همه پول دادن جز یه واحد حتی بقیه گفتن پول اون واحد رو هم تامین میکنن ولی مالک اون واحد راضی نمیشه .چه کار میشه کرد لطفا راهنمایی کنین

باید برای تمام هزینه های مشترک تمام واحدها مشارکت کنن. در صورت عدم مشارکت استفاده از امکانات مشاع برای اون ها محدود یا ممنوع بشود

سلام. در خصوص اپارتمانی که طبقه همکف آن مغازه و تجاری است نحوه تقسیم هزینه ایزوگام پشت بام به چه صورت است؟ و سوال دوم اینکه درب وردودی آپارتمان با مغازه ارتباطی ندارد ایا صاحب مغازه میتواند ادعا کند که یک نسخه از کلید درب ورودی را داشته باشد تا از پشت بام استفاده کند؟

اگر در سند این مغازه جز ملک باشد در هزینه ها و مشاعات باید مشارکت داشته باشد و طبیعتا می تواند از مشاعات استفاده کند

با سلام
ما راهرو طبقه رو اشتراکی تعمیر میکنیم همه ساکنین هزینه دادن و درهاشون رو ضد سرقت کردن متاسفانه یک واحد مخالف هستن و حتی حفاظ رو برنمیدارن، ما از ایشون درخواست کردیم اگر تمایل ندارید در رو عوض نکنید اما لطفا حفاظ رو بردارید نماش خیلی بد هست، مخالف هستن ایا حفاظ جز اختصاصات میشه؟

برخی موارد جز اختصاصات میشه برای تعیین اینکه این مورد جز این دسته بندی هست یا خیر از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید

سلام بنده یه واحد از ساختمان چهارطبقه رو خریداری کردم و بعداز ساکن شدن طبقه همکف ادعا میکند که حیاط مشاع ساختمان را خریداری کرده و ماشین خودرا پارک میکند و برای اهالی دردسر بوجود امده ایا میشود قانونی اقدام کرد و نگزاشت که حیاط پارکینگ شخصی اش شود

سلام
طبق فرمایش خود شما حیاط قسمت مشاع ساختمان هست و قابل خریداری نیست مگر با رضایت تمام ذی نفعان

با سلام من مالک یک واحد آپارتمان ۷طبقه قولنامه ای تک واحدی واقع در طبقه اول میباشم در ساختمان فوق دو پارکینگ پشت سر هم برای طبقه ۴ و ۲ طبق قولنامه لحاظ شده که درصورت پارک تردد به سختی انجام میشه در ضمن ( عرض راه پله ما ۱/۲۰ متر میباشد) که اگه این مساحت رو کنار پارک خودرو شون لحاظ کنم اونها نمیتونن پارک کنن و اگه اونها بخوان پارک کنن راه تردد فقط ۲۰ سانت میشه باهاشون که صحبت میکنم میگن ما پارکینگ داریم جدا از اینکه در پارکینگ ساختمان فاقد هیچ گونه تهویه هوا و هواکش و بصورت مسقف است و با خود دود این ماشین ها هم مشکل داریم شما بفر مایید چه باید کرد با تشکر فراوان

از نظر قاونی چنین شرایطی نباید پایان کار دریافت میکرده از شهرداری، با این حال بازهم از طریق یک مشاور حقوقی قضیه رو پیگیری کنید

با سلام من مالک یک واحد آپارتمان ۷طبقه قولنامه ای تک واحدی واقع در طبقه اول میباشم در ساختمان فوق دو پارکینگ پشت سر هم برای طبقه ۴ و ۲ طبق قولنامه لحاظ شده که درصورت پارک تردد به سختی انجام میشه در ضمن ( عرض راه پله ما ۱/۲۰ متر میباشد) که اگه این مساحت رو کنار پارک خودرو شون لحاظ کنم اونها نمیتونن پارک کنن و اگه اونها بخوان پارک کنن راه تردد فقط ۲۰ سانت میشه باهاشون که صحبت میکنم میگن ما پارکینگ داریم جدا از اینکه در پارکینگ ساختمان فاقد هیچ گونه تهویه هوا و هواکش است و با خود دود این ماشین ها هم مشکل داریم شما بفر مایید چه باید کرد با تشکر فراوان

از نظر قاونی چنین شرایطی نباید پایان کار دریافت میکرده از شهرداری، با این حال بازهم از طریق یک مشاور حقوقی قضیه رو پیگیری کنید

سلام . در ساختمان چهار واحده زندگی میکنیم یک واحد از ان مالک فروخته مالک جدید اجاره داده مستاجر بدون اجازه در حیاط بند لباس اویزان کرده و زیر بار هم نمیره چکار باید کرد ؟همه راه های گفتگو رو رفتیم ولی گردن کلفتی میکنه

اگر گفت گو جواب نمیده از راه قانونی پیگیری کنید

تعمیر جاروی مرکزی بعهده مالک است یا مستاجر

موارد مصرفی مانند کولر شیرالات و این قبیل موارد بر عهده مستاجر است

سلام من در محتمع ۴۳۰ واحدی ساکنم درجلوی درب انباری خود یک عدد بخاری دیواری کوچک کذاشته بودم وبعد از مدتی مفقود شد خواستم ببینم ایا راهکاری برای اینکه از مدیرعامل مطالبه کنم هست یا خیر

بعید میدونم از نظر قانونی مدیرساختمان تعهدی در این باره داشته باشد

همسایه ما از گاز مشا ساختمان رب پخته و هزینه گاز بیشتر از قبل امده و همچنین میگوید من یک ماهی که نیستم میرم مسافرت پول گاز و آب را نمیدهم چون نیستم .چه قانونی را میتوان برای توجیح این همسایه بکار برد

در این گونه موارد مدیر ساختمان باید سعی کند با گفت گو مشکل را برطرف کند

سلام جناب آقای لطیفی، خسته نباشید. ممنون از مطلب خوبتون. عذرخواهی می کنم، در ساختمانهایی که آب و گاز مشترک دارند(ده واحد)، مصارف غیر متعارف چطور باید تفکیک یا محاسبه بشود؟ مثلا شستن فرش و موکت در پشت بام(آب)!!!! یا تهیه ی گوجه در پشت بام(گاز). ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.

در عمل انجام دادن چنین کارهایی مجاز نیست. بهتره از طریق گفت و گو حل کنید چنین مسائلی رو

سلام
من ساکن یک آپارتمان ۱۵ واحدی در طبقه ۳ هستم که سیستم گرمایش و سرمایش آن داکت اسپیلت هست
در حال حاظر یکی از واحدهای طبقه ۵ قصد تخریب سقف و نصب کولر آبی دارد
آیا این فرد مجاز است و اجازه این کار را دارد ؟
در ساختمان چند نقر موافق هستن و تعدادی بیشتری هم مخالف
سپاس

اگرسیستم سرمایش و گرمایش جز ساختمان باشد تخریب ان مجاز نخواهد بود در غیر این صورت مالک مجاز است تغییرات را انجام دهد

سلام.خسته نباشید.
ما ساکن طبقه چهارم یک اپارتمان ۱۶ واحدی هستیم.چند ماه هست که دیوار همسایه های طبقه اول و دوم و سوم نم میده.۵ شهریور کارشناس اوردند و دیدند که یکی از راه اب ها از طبقه چهارم (طبقه که ما سکن هستیم اب میدهد)بعد از تعمیر این قسمت ،خسارت وارد شده به طبقات پایین تر بر عهده ماست؟
ممنونم

این هزینه جز هزینه های مشترک ساختمان به حساب میاد

عرض ادب واحترام بنده در یک مجموعه ۶واحدی که هرواحد یک جای پارک دارد زندگی میکنم ومدیر مجموعه نیز میباشم.یکی از واحدها بدلیل اینکه دست فرمان دخترش خوب نیست ماشینش را در مشاعات ساختمان که مزاحمت دارد برای واحدهای دیگر پارک میکند وبعضی مواقع بیشتراز یک خودرو به داخل مجموعه می اورد .راه برخورد با نامبرده چیه ؟چگونه از طریق مجاری قانونی میشه جلوی کارش رو گرفت؟ودر صورت ادامه چه باید کرد؟از راهنمایی شما ممنونم

الویت حل مسائل این چنینی از طریق گفت و گو و مذاکره است ولی اگر مفید واقع نشد از طریق قانون امکان پیگیری دارید

با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
اپارتمان ۸ واحدی با طول عمر ۲۰ سال میباشد به علت فشار کم اب منطقه به طبقات بالا اب نمیرسد حتی طبقه دوم چون لوله ها قدیمی شده و نیاز به پمپ میباشد ولی به علت فرسودگی خط اصلی اب ساختمان امکان گذاشتن پمپ نیست حالا تعدادی از واحدها به صورت مجزا خودسر پمپ گذاشتن حالا که میخواهیم لوله اصلی را عوض کنیم و پمپ بذاریم میگند ما که مشکل اب نداریم بیشتر مالکین هم موافق هستند برای تعویض لوله ها و پمپ اصلی هستند چه راه حلی شما پیشنهاد میکنید؟

باید در ساختمان توافقی برای گذاشتن پمپ و لوله وجود داشته باشد. در صورت عدم توافق هر واحدی باید جداگانه پمپ نصب کند ولی نقش مدیر ساختمان در این مواقع خیلی ضروری است

سلام.بنده یک ساختمان دوواحده شامل طبقه همکف ویک طبقه بالای همکف دارم که طبقه بالای همکف رابه یکی ازاقوام فروختم ودرحال تفکیک سندشون هستم.قبلادرپشت بام باایرانیت وقوطی آهن یک آلاچیق ساختم که به دلیل پایان کارشهرداری دستورتخریب آنراداد.سوالم اینه که ایرانیتها وقوطی های فلزی و….متعلق به من میشه یامشترک بین هردو مالک؟چون مالک جدیددرگوشه ای ازپشت بام ازاون وسایل یک آلاچیق اختصاصی برای خودش ساخته.ممنون ازراهنمایی شما

اگر این اقلام رو شما تهیه کردید طبیعتا متعلق به شماست

سلام و خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون و ازتون سوالی داشتم با توجه به نسل جدید وسایل نقلیه و استفاده برق برای دوچرخه های شارژی و برقی و از این جور مسایل من دوچرخه شارژی رو تو قسمت پارکینگ خودم پریز برقی بود زدم به برق و چند ساعت بعد یکی از همسایگان با اعتراض به بندهو گذاشتن تو گروه اعتراض کردن میخواستم جهت رفع مشکل ازتون راهنمایی بخواهم

اگر پول برق در پارکینگ مشاع باشد همسایه شما حق دارد. مگر اینکه بتوان سهم پارکینگ را تفکیک کرد که در اون حالت شما به واسطه شارژ دوچرخه سهم بیشتری از مصرف برق پارکینگ خواهید داشت.

با سلام من مالک یک واحد آپارتمان ۷طبقه قولنامه ای تک واحدی واقع در طبقه اول میباشم در ساختمان فوق دو پارکینگ پشت سر هم برای طبقه ۴ و ۲ طبق قولنامه لحاظ شده که درصورت پارک تردد به سختی انجام میشه در ضمن ( عرض راه پله ما ۱/۲۰ متر میباشد)باهاشون که صحبت میکنم میگن ما پارکینگ داریم جدا از اینکه در پارکینگ ساختمان فاقد هیچ گونه تهویه هوا و هواکش است و با خود دود این ماشین ها هم مشکل داریم شما بفر مایید چه باید کرد با تشکر فراوان

از نظر قاونی چنین شرایطی نباید پایان کار دریافت میکرده از شهرداری، با این حال بازهم از طریق یک مشاور حقوقی قضیه رو پیگیری کنید

یک اپارتمان خریدم ک چون ب قنات برخورد کرده است بنابراین مالک اب انباری ساخته و ب فروش اب ب تانکرها مبادرت میکند.

سوالم اینه ایا مالکین واحدها ازین فروش اب سهمی میتوانند ادعا کنند؟

اگر در قولنامه قید شود ک مالک یک واحد از سود و زیان فروش و خسارت اب منصرف شده و حقی ندارد ایا باز میتواند بر اساس دلایلی ادعای حق اب نماید؟ممنون

چون زمینی که اپارتمان در اون بنا میشه مشترک هست برای تمام واحدها اگر درامدی از فروش اب کسب بشه باید همه سهیم باشن. ضمن اینکه شاید اصلا از نظر قانونی فروش اب قنات قانونی هم نباشه

ما یک سوییت مشاع داریم که مدیر ساختمان بدون هماهنگی با قیمت دلخواه خودش اجاره داده اند آیا مالکان حق اعتراض دارند؟

اگر بر اساس سند مشاع هست خیر حق اینکارو نداشتن

سلام و عرض ادب، منزل ما همکف هست و کنار پنجره اتاق خواب ما و پذیرایی امکان پارک خودرو هست. با اجازه هیات مدیره مجتمع ۷۴ واحدی ما مهمانان واحد ها کنار پنجره ما اقدام به پارک می کنند و شبانه روز ایجاد مزاحمت و سروصدا می کنند. هیات مدیره می گویند اختیار مشاعات در دست ماست هر طور بخواهیم استفاده می کنیم میخواستم بدانم از لحاظ قانونی میتونم اقدامی انجام بدم؟

اگر نحوه استفاده از مشاعات باعث آزار و اذیت شما شود می توانید پیگیری قانونی کنید. ولی تلاشتون بر حل مشکل با گفتگو باشد

خیلی متشکرم از راهنماییتون. میخواستم بدونم از لحاظ قانونی حق با بنده هست یا هیات مدیره؟

تصمیم گیری در مورد مشاعات با هیات مدیره ساختمان هستش ولی اگر تصمیمشون باعث صلب ارامش شما بشه قطعا امکان پیگیری قانونی رو دارید

تا جایی که در موارد دیگر از وکلا آموخته ام، اینکه هیات مدیره قدرت تصمیم گیری دارد. ولی این امر مانع اختیار مالک نمیگردد، پس حتی اگر هیات مدیره درست بگوید، مانع درخواست شما برای رفع مزاحمت نمیگردد، در عین حالیکه هیات مدیره، اصولا منتصب شماست و مستخدم و عامل نظرات شماست، نه بالعکس.

نظر شما کاملا درسته و ما هم همین موضوع رو ذکر کرده بودیم

منزل ما شمالی است جدیدا همسایه کولر گازی نصب کرده ولوله ان را از دیوار مشترک به بالای پشت بام برده است. از داخل حیاط ما چشم انداز کریهی ایجاد کرده است لطفا راهنمایی کنید چه کنم؟

سلام، از نظر حقوقی اینکه راهی هست یا خیر رو در حال حاضر نمی تونم به قطعیت بگم به شما، با همسایه صحبتی داشته باشید شاید راه حل دیگری باشد

حق استفاده از پارکینگ مشاع برای همه واحدها یکسان است یا اینکه واحدی که متراژ بیشتری داره از پارکینگ مشاع بیشتری برخورداره؟؟

در حالت کلی یکسان است مگر اینکه در سند قید شده باشد

سلام.ما در ساختمان سه طبقه چهار واحده زندگی میکنیم که طبقه اول و دوم تک واحده و طبقه سوم دو واحده است.متواژ و قیمت انو دوبرابر واحد ماست که هر کدام از انها دو پارکینگ دارند و ما یکی.در واقع ۶۵% در ملکلیت ان دو طبقه هست و ٣۵% در ملکیت دو واحد طبقه سوم.ایا خرج و مخارج و تعمیرات و شارج اپارتمان باید به شکل مساوی پرداخت شود یا اونا باید دوبرابر از ما بدن.ممنون اگه پاسخ بدید.

سلام
روش های مختلفی برای دریافت شارژ ساختمان وجود دارد
//homing.ir/mag/buy-sell/%D9%85%D8%A8%D9%84%D8%BA-%D8%B4%D8%A7%D8%B1%DA%98-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86/
بستگی داره کدومخ روش رو مدیریت ساختمان و هیئت مدیره انتخاب کرده باشن

با سلام
مغازه من جزو کل یک واحد اپارتمانی واقع شده است که درب ورودی و راهرو ان مجاور مغازه می باشد یعنی دیوار مشترک یک ضلع با راهرو .
جهت نصب کولر گازی لوله های انشعاب ان از پشت کولر با سوراخ کردن دیوار از راهرو مجاور رد شد البته فقط لوله ها نه موتور کولر که با کمترین تخریب این کار صورت گرفت .
ایا ممانعت قانونی وجود دارد
لازم به ذکر است ساختمان مجاور فرسوده و از لحاظ زیبایی ان خللی ایجاد نشده به اندازه کافی لوله های گاز و سیم های بهم ریخته وجود دارد .

سلام من یه واحد دارم که به تازگی سند گرفتیم واحد من تراس داره وپشت سند اومده خلافیشم دادم الان واحدای دیگه میخوان تراس بزنن آیا من میتونم اجازه ندم آخه روی سندشونم نیومده

پاسخ

با سلام کنتور گاز واحد بنده سرقت شده است و من بطور کامل واحد را به مستاجر دادم هزینه کنتور به عهده کیست?

تشکر از شما

پیام بگذارید