برای خرید زمین چه نکات حقوقی را باید بدانیم؟

خرید زمین

همه ما به کار خود مشغولیم و وقتی تصمیم به خرید زمین، ملک مسکونی یا ملک تجاری می گیریم، کمتر به این فکر می‌کنیم که ممکن است چه گرفتاری‌هایی برایمان پیش بیاید. بنابراین آشنایی با قوانین حاکم بر این بازار به خصوص قوانین خرید زمین، به ما کمک می کند تا خرید مطمئن تری داشته باشیم. این مقاله راهنمای خرید زمین است که در سرفصل های زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

 • آشنایی با مهم ترین نکات حقوقی خرید زمین
 • نکات مربوط به نوشتن قولنامه
 • نکات مهم در هنگام خرید زمین برای پیشگیری از کلاه‌برداری

اطلاع از قیمت زمین در سایت هومینگ

آشنایی با مهم ترین نکات حقوقی خرید زمین

نکات حقوقی خرید زمین

نکات حقوقی خرید زمین

یکی از نکات حقوقی خرید زمین توجه به قوانین خرید زمین از نهادها و اشخاص حقوقی است. برای این قسم از خرید زمین حتما باید مجوزهای وکالت طرف فروشنده از نهاد مربوطه را به دقت بررسی کنید و از صحت آن‌ها مطمئن شوید. همچنین توجه داشته باشید که خرید زمین‌هایی که توسط دادگاه‌های انقلاب مصادره و به دستگاه‌هایی مانند بنیاد شهید، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان و… منتقل شده‌اند، معمولاً با مشکلاتی همراه است؛ زیرا مالکان قبلی ممکن است ادعایی را درباره‌ی ملک سابق خود مطرح کنند که از سمت نهادهای قضایی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بعضی از زمین‌ها در محدوده‌ی طرح تفصیلی قرار گرفته‌اند که اصطلاحا گفته می‌شود درون طرح قرار دارند؛ بنابراین قبل از خرید زمین باید از طرح تفصیلی شهر مربوطه اطلاعاتی را کسب کنید و درباره‌ی مشمول طرح نبودن ملک مربوطه مطمئن شوید.

بعضی از زمین‌های کشاورزی دارای سند رسمی نیستند و به صورت محلی و سنتی برای آن‌ها سند تنظیم شده است. برای خرید زمین‌هایی از این دست باید قبل از انعقاد هرگونه قرارداد از مراجع مربوطه و دفاتر اسناد رسمی استعلام‌هایی را کسب کنید و درباره‌ی صحت این دسته از اسناد مطمئن شوید.

نکات خرید زمین

نکات خرید زمین

نکات مربوط به نوشتن قولنامه

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که قولنامه همان سند ملک است. اما حقیقت آن است که قولنامه یک کاغذ معمولی است که جزو اسناد رسمی محسوب نمی‌شود. اسناد رسمی اسنادی هستند که به تأیید دولت و نهادهای قضایی رسیده باشند و از آنجایی که قولنامه توسط خریدار، فروشنده و مدیر بنگاه که افرادی عادی هستند، تنظیم می‌شود، در شمار اسناد رسمی محسوب نمی‌شوند.
قبل از انعقاد قولنامه بهتر است درباره‌ی نکات حقوقی و قوانین خرید زمین و مسکن اطلاعات اولیه‌ای داشته باشید تا احتمال بروز هرگونه مشکل بعدی به حداقل برسد. از آنجایی که معامله مرحله به مرحله انجام می‌شود، معمولاً برخی از مدارک و اسناد خریدار و فروشنده به عنوان ضمانت اجرایی نزد بنگاه به عنوان امانت قرار داده می‌شود. سند خرید زمین و یا مسکن را قبل از انعقاد قولنامه بررسی کنید و از کد رهگیری مربوطه استعلام کنید.

تنظیم قولنامه به این دلیل انجام می‌شود که معمولاً طرفین برای فراهم کردن شرایط معامله نیاز به زمان دارند؛ ممکن است خریدار برای تهیه‌ی کل مبلغ معامله و یا فروشنده تا نهایی کردن وضعیت ملک نیاز به زمان داشته باشند؛ بنابراین قولنامه‌ای را بین خود تنظیم می‌کنند تا شرایط معامله و مراحل آن به صورت جزیی و دقیق ذکر شود. انعقاد قولنامه برای خرید زمین و مسکن به معنای آن است که ملک مورد نظر یک بار مورد معامله قرار گرفته است.

کد رهگیری کدی است که به هر معامله خرید زمین یا مسکن داده می‌شود تا صحت معاملات تضمین شود. در واقع از طریق کد رهگیری می‌توانید در جریان آخرین وضعیت زمین یا ملک مربوطه قرار بگیرید و اگر آن زمین یا ملک قرار است به چند نفر به صورت هم‌زمان فروخته شود، شما از این موضوع آگاهی کسب می‌کنید.
اگر چکی رد و بدل می‌شود، باید جزییات چک مانند شماره سریال، مبلغ و نام طرفین مورد معامله در آن چک به صورت دقیق ذکر شود. قولنامه باید در سه نسخه تنظیم شود که پس از امضای طرفین و شاهدان آن‌ها، یک نسخه از آن نزد خریدار، یک نسخه نزد فروشنده و یک نسخه نزد بنگاه محفوظ می‌ماند.

سند خرید زمین

سند خرید زمین

نکات مهم در هنگام خرید زمین برای پیشگیری از کلاه‌برداری

شاید برایتان جالب و البته عجیب باشد که درصد قابل توجهی از پرونده‌های کلاهبرداری مسکن مربوط به مشاوران املاک است. بسیاری از مردم فکر می‌کنند اگر تمام کارهای مربوط به خرید زمین یا ملک را به مشاور املاک بسپرند و قرارداد را در قالب یک قولنامه در بنگاه‌ها منعقد کنند، همه چیز به خوبی و خوشی تمام می‌شود، در حالی که این مرحله حساس‌ترین قسمت معاملات املاک محسوب می‌شود و گاه می‌تواند مشکل‌سازترین قسمت نیز باشد.
تقریباً هیچ‌کس احتمال نمی‌دهد که شاید همان شخصی که به عنوان مشاور املاک با یک دست کت و شلوار رسمی شیک پشت میز نشسته و در برخورد با مشتریان به عنوان یک انسان کاملاً متشخص عمل می‌کند، یک کلاه‌بردار باشد. نگاهی به پرونده‌های کلاه‌برداری نشان می‌دهد که برخی از افراد با اجاره‌ی یک مکان برای مدتی کوتاه در قالب یک بنگاه معاملاتی ظاهر می‌شوند و اهداف شوم خود را با کلاه‌برداری از مشتریان دنبال می‌کنند.

 1. بنابراین اولین گام مهم در خرید زمین و املاک، آن است که یک مشاور املاک مورد اعتماد انتخاب کنیم. هر مشاور املاک باید دارای یک مجوز از اتحادیه‌ی مشاورین املاک باشد که صحت عملکرد آن را مورد تأیید قرار دهد. توصیه می‌شود به بنگاه‌هایی مراجعه کنید که مدت زمان زیادی از فعالیت آن‌ها می‌گذرد و نزد اهالی محل شناخته شده و مورد اعتماد هستند.
 1. در هنگام خرید زمین از هویت فروشنده مطمئن شوید. کارت ملی و شناسنامه او را با دقت ببینید و با مشخصات سند زمین یا ملک و بقیه مدارک چک کنید. رودربایستی نداشته باشید.
 2. اگر فروشنده مدعی است که وکالت بلاعزل فرد دیگری را برای فروش دارد قبل از هر چیز از دفترخانه‌ای که وکالت بلاعزل در آن ثبت شده استعلام نمایید.
 3. هر ملک یا زمین یک کد پستی ده رقمی منحصر به فرد دارد که در سند درج شده است. از فروشنده بخواهید تاییدیه کد پستی ده رقمی را از اداره پست بگیرد. این کد پستی مبنای تنظیم مبایعه‌نامه است.
 4. هرگز قولنامه یا مبایعه‌نامه ای را که در هنگام خرید زمین در بنگاه به صورت دستی تکمیل می‌شود، به عنوان مستندات معامله قبول نکنید. بنگاه موظف است مبایعه‌نامه را در برگه‌های مخصوص اتحادیه املاک پرینت گرفته و به شما کد ره‌گیری بدهد. مبایعه نامه پرینت شده باید هولوگرام اتحادیه داشته باشد و مشخصات بنگاه معلوم باشد.
 5. صدور کد رهگیری هزینه‌ای ندارد و بنگاه حق ندارد هزینه اضافه‌ای بابت ارائه کد رهگیری از شما دریافت نماید.
 6. کد رهگیری بر اساس کد پستی ده‌رقمی و آدرس زمین یا ملک صادر می‌شود. در هنگام خرید زمین کد رهگیری صادر شده را از طریق “سامانه ثبت معاملات و املاک ایران” در این آدرس چک کنید //www.iranamlaak.ir
خرید زمین

خرید زمین

اگر کد پستی شما درست ثبت شده باشد، بنگاه یا فروشنده نمی‌توانند زمین یا ملک را به فرد دیگری بفروشند. به هیچ وجه به حرف­های مشاور املاک یا افراد دیگر مبنی بر اینکه کد رهگیری کاربردی ندارد توجه نکنید.

 • در هنگام خرید زمین آدرس و مشخصات زمین یا ملک را که در سند آن ذکر شده است با موقعیت واقعی زمین یا ملک مقایسه کنید. هرگونه مغایرتی را قبل از خرید برطرف نمایید.
 • با مراجعه به اینترنت میزان حق کمیسیون بنگاه‌دار را از سایت اتحادیه مشاورین املاک پیدا کنید. الآن معاملات زیر پانصد میلیون تومان، از هر طرف نیم درصد مبلغ معامله به عنوان کمیسیون دریافت می‌شود.
 • تقریباً همه مطالب مربوط به راهنمای خرید زمین که در بالا بیان شد وظیفه مشاور املاک است. یک مشاور املاک خوب باید تسهیل کننده معامله و متعادل کننده ریسک بین فروشنده و خریدار باشد و به گونه ای معامله را انجام دهد که هر دو طرف با اعتماد و بدون نگرانی باشند. اما واقعیت این است که همه مشاورین املاک اینگونه نیستند. بسیاری از آنها عجله دارند معامله سریع تر انجام شود و کمیسیون خودشان را بگیرند و به فکر طرفین معامله بخصوص خریدار نیستند. حتی بعضی مواقع با یک طرف معامله تبانی می کنند. بنابراین هنگام خرید زمین به مشاور املاک اعتماد کامل نداشته باشید.
 • خریدار باید بر اساس قرارداد و در تاریخ مقرر در دفترخانه ای که جهت تنظیم سند با فروشنده توافق نموده است به همراه چک رمز دار باقی مبلغ معامله حاضر شود.
 • در صورت عدم حضور فروشنده در تاریخ مقرر، حتماً از سردفتر دفترخانه، گواهی حضور خود و عدم حضور فروشنده را دریافت نمایید.
 • چنانچه فروشنده هستید، فراموش نکنید که حضور شما در روز مقرر برای خرید زمین و تنظیم سند کافی نیست و می بایست در روز مقرر، استعلامات لازم شامل تسویه عوارض شهرداری و تسویه اداره دارایی بابت مالیات را جهت انتقال سند قبلاً انجام داده باشید. استعلام اداره ثبت هم باید قبلاً توسط دفترخانه انجام شده باشد.
 • چنانچه خریدار هستید، فراموش نکنید که حضور شما بدون همراه داشتن باقیمانده ثمن معامله، در حکم عدم حضور شماست.
 • مطمئن شوید که مال (در اینجا زمین است) در وثیقه یا در توقیف نباشد.
 • اگر کسی که مبایعه نامه را امضا می‌کند، خود مالک نیست، بلکه وکیل یا ولی (سرپرست) یا قیم مالک است، دلایل آن را بپرسید. آیا در وکالت‌نامه ذکر شده است که وکیل خود حق فروش و گرفتن قیمت مال را دارد یا خیر و اگر امضاکننده ولی (سرپرست) مالک است، مطمئن شوید در زمان امضای قولنامه توسط ولی، کودک، بالغ نشده است. همچنین در جایی که امضاکننده قیم مالک است، باید روشن شود آیا قیم به تنهایی حق فروش مال را دارد یا با دخالت مقام قضایی چنین حقی برای او در نظر گرفته شده است.
 • اگر مورد معامله از طریق ارث به فروشنده رسیده، باید گواهی انحصار وراثت را ببینید. فتوکپی برابر اصل آن را نیز از فروشنده بگیرید و همچنین تصفیه حساب مالیات بر ارث را نیز از فروشنده بخواهید.
 • هنگام خرید زمین، خریدار باید مطمئن شود که فروشنده ممنوع‌المعامله یا مشمول فراری نظام وظیفه نباشد، که در این حالت فروشنده قادر به انتقال رسمی زمین یا ملک به خریدار نخواهد بود.
 • عبارت «اسقاط کافه خیارات ولو خیارات غبن فاحش» که در متن مبایعه نامه وجود دارد بدین معنی است که فروشنده و خریدار اختیار هرگونه پشیمانی و به هم زدن معامله را از خود سلب می‌کنند. بنابراین حواستان باشد پس از امضای مبایعه‌نامه، حتی اگر سرتان کلاه رفته باشد به هم زدن معامله و استفاده از سازوکار قانونی بسیار دشوار و تقریباً غیرممکن است.
  امروزه شاهد این هستیم که تعداد زیادی از هم‌وطنان ما، برای خرید زمین و ساختن سرپناهی برای خود یا فروش خانه و ملک در دام شیادان و کلاه‌برداران افتاده و به علت عدم دقت در معامله و ناآشنایی با قوانین خرید و فروش، حاصل یک عمر زندگی خود را بر باد داده و ضررهای جبران ناپذیری به خود و خانواده وارد می کنند. قریب به اتفاق این مشکلات به واسطه ۴ علت عمده و اصلی (ناآگاهی از قوانین و مقررات، اعتماد بی جا، طمع و عجله) به وجود می آید که با کمی مطالعه و دقت می توان از بروز بسیاری از این اتفاقات ناگوار جلوگیری کرد.

برای پیشگیری از بسیاری کلاه‌برداری‌ها و اتفاقات ناخوشایند در حین خرید زمین، بایستی نکاتی را از قبل بدانیم و باتکیه بر آن‌ها تصمیم درستی بگیریم. همه‌ی افرادی که با پروسه خرید ملک سرو کار داشته‌اند کم و بیش از این نکات و دستورالعمل‌ها آگاهند. اگر شما هم نکته‌ای در این زمینه می‌دانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

اگر مبایعه نامه دارید وتاریخ چک ها وسریال چک ها داخلش ثبت شده ومدرکی دارید که مبلغی رو گرفته وشما در روز موعود چک موجودی داشته باشید چک برگشت نخورد به هیچ عنوان نمیتواند زمین رو به شما تسلیم نکند
کار به شکایت برسه دادگاه حق رو به شما میدهد نگران نباشید

سلام بنده چند ماه پیش ۱واحد آپارتمان در حال ساخت را قولنامه کردم و سه چهارم مبلغ کل را هم پرداخت کردم.بواسطه ی اطمینانی که به فروشنده و بنگاه داشتم چک کردن مدارک را بعهده ی بنگاه گذاشتم …اما الان متوجه شده م که آپارتمان به نام ایشان نبوده.تصمیم به تامین دلیل و پیگیری قضایی گرفتم .اما متوجه شدم که آدرس ملک هم که در مبایعه نامه آمده اشتباه هست. این مغایرت احتمالی آدرس رو از کجا مطمئن شوم قبل از اقدام به تامین دلیل؟ یا اینکه تامین دلیل ربطی به درستی یا نادرستی ادرس ندارد؟لطفا راهنمایی بفرمایید
بنده

اگر مالک نیستند و به شما اجاره داده اند امکان پیگیری قانونی رو دارید

باسلام و عرض ادب
ممنون از ارائه مطالب مفید و ارزشمند تون
لطفا در خصوص فروش زمین های کشاورزی که هنوز تفکیک نشده اند و قرار است به متراژهای مساوی واگذار شوند واز صحت و سقم معامله این نوع توضیحی ارائه نمایید. آیا ممکن است یک قطعه زمین که فروخته شده به چند نفر نیز فروخته شده باشد؟ از کجا و گونه پی ببریم؟البته دفتر خانه هم رفتیم .با سپاس

سلام
ممنون از اعتماد شما به هومینگ
از حیث امکان پذیری که متاسفانه امکان پذیر است و این کار بسیار رخ داده است. برای حل مشکل نیز یا فردی که زمین را فروخته خطای خود را گردن گرفته و وجه شما را برمی گرداند و یا متواری است و قابل دسترسی نیست که زمین باید به نحوی بین شاکیان پرونده تقسیم شود تا موضوع به صورت کامل حل مساله شود

سلام بنده یک زمین خریدم میتونم عکس مدارکشو بفرست ببینم قلابیه یا نه

سلام ممنون از اعتمادی که به هومینگ دارید
درحال حاضر امکان اینکار وجود ندراد
ولی بزودی بخش حقوقی هومینگ در این زمینه به شما کمک خواهد کرد

زمین قراردادی چ جور زمین هایی هستن؟ آیا می‌شود همزمان ب چند نفر فروخت؟ آیا آینده دار هستن. با تشکر از هومینگ میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

من یک زمین میخوام توسط یکی از بنگاه های مسکن خریداری کنم.به متراژ۱۲۰.
طبق احضار مشاور املاک زمین تفکیک نشده واز کل زمین به بنده ۱۲۰ متر قول نامه میکنند بعد یکسال که تفکیک شد مشخص خواهد شد زمین بنده شمالی یا جنوبی یا….هست.و بعد از آن سند شش دانگ صادر خواهد شد.
و زمین در اختیار هفت تعاونی میباشد مثلا تعاونی آموزش و پرورش و استعدادهای درخشان و تعاونی اداره دارایی.
لطفا راهنمایی کنید جهت استعلام و
صحت گفته هاشون بنده به کجا مراجعه کنم

سلام
ممنون از اعتماد شما
موردی که شما در مورد اون سوال دارید دارای پیچیدگی زیادی است و نیاز به بررسی مستندات دارد
برای اطمینان خاطر ا مشاوره حقوقی کمک بگیرید

سلام .من یه زمین مشا بصورت قسطی خریدم بنگاه گفت بعد۶قسط به من برگه میده .الان قطعه بندی شده ولی مکان وپلاک دقیقش معلوم نیست .باید چه مدارکی رو از بنگاه بخوام وپی گیری کنم ازکجا وچه ارگانی .

سلام
ابتدا موضوع را از طریق بنگاه پیگیری کنید اگر برطرف نشد از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید

مطالب واقعا سودمند و بدرد بخور بود اما یک نکته کاملا کلیدی که وجود دارد این است که بزرگواران هر چقدر که با شناخت مطالب آگاهی مفیدی بدست میآورید یادتان باشد برای انجام امری به این مهمی نیازمند کسب تجربه هم میباشد پس حتما با افراد با تجربه که شناخت لازم را برای خرید و فروش دارند را برای معامله مورد نظر به همراه ببرید

سلام ممنون از توجه شما
بله قطعا ما همیشه توصیه میکنیم که مشاوره افراد با تجربه و متخصص در این زمینه بهره بگیرن عزیزان

سلام من سوال خیلی مهم و اساسی دارم خواهشن مرا راهنمایی کنید تو خدا (من یک زمنی خریدم معامله به شرح میدهم این زمین از نظر قانونی کاملاا درست ولی ما دو نفر شریک هستیم نفر اول همه مدارک به نام ایشان هست (فقط در دفتر رسمی به من ۳ دانگ ثمن مورد معامله قطعی واگذار کرده وکالت بلاعز وو بین خودمان هم قولنامه که ایشان روز اول داشته را زیز کپی اون دستی بین خودمان تنظیم کردیم ولی فقط تک برگ دست ایشان هست …‌تشکر راهنمایی کنید

سوالتون رو به شکل واضح تری مطرح بفرمایید

مطالب مفیدی بود .. دمتون گرم

سلام تشکر از دقت شما

ما زمین زراعی خریدیم قولنامه نوشتیم ۱۰میلیون نقد دادیم بقیشو چک دادیم حالا که زمین اونجا یخورده کشیده بالا‌ میگه من نمیرم چک و بگیرم زمینم تحویل نمیدم ایا قولنامه باطل؟

با سلام بنده قصد خرید زمینی دارم که طرف قبلی قولنامه خرید کرده الان تکلیف من به چه صورت است سند کلی است می گوید سند کلی برای یک‌نفر‌است چون زمین در روستا است و‌سند هم قدیمی است خرید فروش‌قولنامه ای معامله می شود ممنون از راهنمایی تان

بسیار ممنون و متشکر از راهنماییتون

درود فراوان بر شما

با عرض سلام بنده زمینی را خریداری کرده ام که توی محضر سند قطعی به نامم زده شد استعلام از شهرداری منابع طبیعی گرفته شد میخام ببینم این زمین در طرح هست یا نه چه اقدامی را باید انجام دهم

سلام ممنون از توضیحاتتون خیلی خوب بود ولی چرا سوالات رو پاسخ نمیدین؟؟!!

سلام ممنون از شما
سوالتون رو دوباره بپرسید حتما پاسخ خواهیم داد

عالی, ممنون از شما

ممنون از توجه شما دوست عزیز

خداوکیلی دمتون گرم صدرحمت به پدر ومادرتون که شیر پاک خوردید

خیلی ممنون از مطالبتون
امان از اعتماد بی جا و سهل انگاری و طمع و عجله
که اگه دست به دست هم بدن احتمال پشیمونیش زیاده
پول بی زبون رو دست آدمهای چرب زبون که حرف های قشنگ می زنند ندید

ممنون از مطالب شما خیلی عالی بود

ممنون از توجه شما

از توضیحات کاملتون بی نهایت ممنونم

ممنون از راهنماییهای ارزشمندتون…

ممنون از توجه شما

سپاس.

با سلام
واقعا مطالبتون ارزنده و اموزنده است خدا پدر مادرتون را بیامرزد که اینگونه اگاهی میدهید به مردم عادی الحق که شیر پاک خورده هستید تشکر تشکر تشکر

پیام بگذارید