همه چیز درباره وام ساخت مسکن و شرایط دریافت آن

وام ساخت مسکن

همان‌طور که می‌دانید مسکن یکی از نیازهای اساسی هر انسانی است. امروزه در شهرهای بزرگ با توجه به بالا بودن قیمت خانه، داشتن سرپناهی برای زندگی، اهمیت زیادی دارد. افراد به طریقه‌های مختلف سعی می‌کنند خانه‌دار شوند و از مشکلات اجاره‌نشینی رهایی یابند. یکی از راه‌های خرید خانه این است که زمینی را بخرید و خودتان آن را بسازید؛ البته هزینه‌ی ساخت مسکن نیز به ‌اندازه‌ای بالا است که ممکن است نیاز به کمک دولت داشته باشید. در همین راستا و به منظور حل مشکل رکود بازار مسکن، دولت در سال ۹۷ اقدام به ارایه تسهیلات بانکی برای ساخت مسکن کرده است. در ادامه چکیده‌ای از بررسی‌های ما را در این زمینه می‌خوانید. با ما همراه باشید.

تسهیلات ویژه‌ی وام ساخت مسکن در سال ۹۷

تسهیلات «بدون سپرده» یکی از پرطرفدارترین نوع تسهیلات بانکی برای ساخت مسکن است. اجرای این نوع تسهیلات مخصوص ساخت و ساز، اواخر سال ۹۵ از سوی دولت آغاز شد و تاثیری مثبت و فوری‌ بر کنترل رکود ساختمانی داشت. امّا از اوایل سال ۹۶ به ‌خاطر آنچه کمبود منابع بانکی اعلام شد، جریان پرداخت آن ابتدا محدود شد و سپس به طور کامل متوقف شد.

اما ابتدای سال ۹۷، دولت دوباره اعلام کرد که بر اساس سیاست‌های اعتباری تدوین شده، برای بازار مسکن ۹۷، طرح «تحریک هدفمند ساخت و ساز با شکل متفاوتی از وام‌های بدون سپرده» تعریف شده است. بر این اساس، قرار شد که تسهیلات جدید با لحاظ شرایط خاص بازار معاملات مسکن و با هدف  تنظیم جریان عرضه آپارتمان به بازار مصرف، توسط بانک عامل بخش مسکن پرداخت شود. به این ترتیب، پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت آغاز شد.

شرایط دریافت وام بدون سپرده ساخت مسکن

 تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن در سال ۹۷، در چهار گروه شهری تهران، مراکز استان‌ها، شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر، سایر شهرها و همچنین مناطق کمتر توسعه‌یافته با سقف‌های ریالی متفاوت پرداخت می‌شود. گفتنی است که مبلغ وام بر حسب نوع سازنده و شیوه ساخت‌وساز در سه سطح مختلف تعریف شده است.

 

وام بدون سپرده ساخت مسکن را چطور دریافت کنیم؟

وام ساخت مسکن

وام ساخت مسکن

برای دریافت این تسهیلات، باید معادل ۲۰ درصد از سقف وام‌، اوراق مسکن تهیه کنید. اما سازنده‌های آپارتمان‌های حداکثر ۷۵ متر مربع در شهرهای بزرگ و حداکثر ۱۰۰ متر مربع در شهرهای کم جمعیت، از خرید اوراق معاف هستند. برای دریافت این تسهیلات باید روند قانونی در نظر گرفته شده را طی کنید و حتما مالکیت شما برای زمینی که می‌خواهید بسازید، توسط بانک احراز شود.

هدف از اعطای وام بدون سپرده ساخت مسکن چیست؟

این تسهیلات با هدف رونق عرضه مسکن و جلوگیری از انحراف  ساخت‌وسازهای خارج از الگوی تقاضای غالب برای خرید مسکن اعطا می‌شود. برای رسیدن به این اهداف، سیاست‌هایی چون، طبقه‌بندی جمعیتی شهرها و نوع ساخت و ویژگی سازنده در دستور کار قرار گرفته است. در همین راستا، وام مورد بحث به ترتیب در ۴ سقف ریالی و سه گروه ساختمانی اعطا می‌شود.

مبلغ وام بدون سپرده ساخت مسکن

در تهران برای نوع اول ساخت و ساز یعنی سنتی‌سازی، کمترین سقف ریالی تسهیلات، یعنی ۷۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است؛ اما انبوه‌سازان می‌توانند از وام ۹۰ میلیون تومانی استفاده کنند و اگر از تکنولوژی‌های نوین برای ساخت و ساز بهره ببرند، وام ۱۱۰ میلیونی ساخت مسکن به آن‌ها تعلق می‌گیرد. برای مراکز استان‌ها، شهرهایی با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر، سایر شهرها و همچنین مناطق کمتر توسعه‌یافته نیز وام‌های ۶۰، ۸۰ و ۱۰۰ میلیون تومانی پیش‌بینی شده است و برای سایر شهرها نیز تسهیلات ۵۰، ۷۰ و ۹۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

سقف تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن برای مناطق محروم نیز برحسب سنتی‌سازی، سازنده حرفه‌ای و استفاده از تکنولوژهای نوین ساخت به ترتیب ۴۰ میلیون، ۶۰ میلیون و ۸۰ میلیون تومان است. همچنین سقف تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن برای تعاونی‌ها در تهران ۵۵ میلیون تومان، در مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر ۴۵ میلیون تومان و در سایر شهرها ۳۵ میلیون تومان پیش‌بینی شده است.

در جزایر کیش و قشم نیز این تسهیلات در سه سقف ۱۱۰ میلیونی، ۹۰ میلیونی و ۶۰ میلیون تومانی برای ساخت‌وسازهای مبتنی بر تکنولوژهای نوین، سازنده‌های حرفه‌ای و سنتی‌سازی در سال ۹۷ پرداخت می‌شود. در سایر مناطق آزاد کشور نیز سقف این تسهیلات شامل ۱۰۰ میلیون، ۸۰ میلیون و ۵۰ میلیون تومان است.

وام مسکن

وام مسکن

چرا سازندگان مسکن در تهران ترجیح می‌دهند از وام ساخت مسکن استفاده نکنند؟

با وجود اینکه وام بدون سپرده ساخت مسکن، یکی از پرطرفدارترین تسهیلات است، اما در تهران داستان این‌طور نیست. شواهد نشان می‌دهد که تهران رتبه کمترین استفاده از وام ساخت مسکن را در بین استان‌های مختلف به لحاظ نسبت دریافت وام به تیراژ آپارتمان‌سازی دارد. این در حالی است که بیشترین حجم ساخت‌و‌سازهای مسکونی در کل کشور، در پایتخت و مناطق شهری اطراف آن انجام می‌شود؛ بنابراین، شایسته است که به بررسی این موضوع بپردازیم که چرا در تهران از تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن استفاده نمی‌شود و سازندگان ترجیح می‌دهند به طرق دیگر منابع مالی خودشان را تامین کنند. در ادامه به ۵ دلیل عمده که در این موضوع تاثیرگذار بوده‌اند، اشاره می‌کنیم.

  • شواهد نشان می‌دهد که ساخت‌و‌سازهای مسکونی تهران با تسهیلات بانکی تقریبا ارتباطی ندارند. تعلق نگرفتن وام به پروسه‌ی خرید زمین را می‌توان مهم‌ترین علت عدم استقبال سازنده‌های تهرانی از وام مورد بحث دانست. گفتنی است، هزینه خرید زمین بیش از ۶۰‌ درصد قیمت تمام شده‌ی ساخت مسکن را تشکیل می‌دهد. سازنده در ابتدای پروژه نمی‌تواند برای خرید زمین از تسهیلات استفاده کند و باید آن را با هزینه خودش بخرد و سپس برای ساخت آن وام بگیرد. این شرایط به ویژه در تهران به بی‌علاقگی سازندگان به دریافت وام منجر شده است. به یاد داشته باشید که هزینه‌ی خرید زمین در تهران بسیار بالاست و سازندگان از عهده خرید زمین برنمی‌آیند تا بتوانند در مراحل بعدی برای ساخت آن اقدام کنند.
  • موضوع بعدی این است که نظام بانکی برای پرداخت وام ساخت، باید مالکیت متقاضی (سازنده) را نسبت به زمین احراز کند. این در حالی است که سازندگان معمولا مالک زمین نیستند و به ‌صورت مشارکتی اقدام به ساخت خانه می‌کنند. به این ترتیب، می‌بینیم که عملا امکان دریافت تسهیلات ساخت برای سازندگان وجود ندارد. این نکته را به یاد داشته باشید که مالکان املاک کلنگی به هیچ وجه حاضر به انتقال مالکیت زمین به نام سازنده و اقدام وی برای بهره‌مندی از وام ساخت مسکن نمی‌شوند. از سوی دیگر، در صورت دریافت وام تا زمان بازپرداخت تسهیلات، سند ملک در رهن بانک باقی می‌ماند. تمامی این مسائل بر پیچیدگی مشکلات می‌افزاید.
  • مبلغ اندک وام ساخت مسکن در تهران با توجه به هزینه‌های ساخت و ساز، دلیل دیگر بی‌علاقگی سازندگان به دریافت وام ساخت مسکن است. فعالان ساختمانی شهر تهران معتقدند که اگرچه سقف تسهیلات ساخت در شهر تهران بالاتر از سایر شهرهاست اما هزینه‌های ساخت‌وساز در پایتخت به مراتب بیش از سایر شهرها است. به‌طوری‌که سقف تسهیلات در پایتخت در مقایسه با تسهیلات پرداختی به سازندگان سایر شهرها، پوشش کمتری از هزینه‌های ساخت را شامل می‌شود.
  • مسیر بوروکراتیک دریافت وام ساخت مسکن نیز از دیگر مشکلاتی است که باید به آن اشاره کرد. آن‌طور که سازندگان فعال در شهر تهران می‌گویند، دریافت وام ساخت نیازمند طی پروسه‌ اداری پیچیده‌ای است. به عقیده آنان، تا زمانی که سازنده‌ای ناچار به دریافت وام نشود به هیچ وجه تمایلی برای دریافت وام ساخت نخواهد داشت و عطایش را به لقایش خواهد بخشید.
  • بروز رونق در بازار معاملات خرید و فروش آپارتمان و به فروش رفتن بخش قابل‌توجهی از واحدهای نوساز و آماده عرضه سازنده‌ها نیز در کاهش تمایل آن‌ها به دریافت وام ساخت مسکن تاثیرگذار بوده است. همان‌طور که پیشتر گفتیم به دلایل مختلف تا زمانی که سازندگان مجبور نباشند برای دریافت وام ساخت مسکن اقدام نمی‌کنند. بنابراین، وقتی می‌توانند واحدهای نوساز خودشان را به فروش برسانند، نیازی به دریافت وام نمی‌بینند.
وام مسکن

وام مسکن

سود تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن چقدر است؟

شورای پول و اعتبار مصوب کرده است که تسهیلات بدون سپرده‌ی ساخت مسکن در سال ۹۷ با سود ۱۸ درصد به متقاضیان پرداخت شود؛ اما سازندگانی که پروانه صلاحیت حرفه‌ای دارند و انبوه‌سازانی که از تکنولوژی‌های نوین ساخت و ساز استفاده می‌کنند، می‌توانند از تسهیلات با نرخ سود ۱۷ درصد استفاده کنند.

چه کسانی در اولویت دریافت وام ساخت مسکن هستند؟ چرا؟

مسوولان بانک مسکن اعلام کرده‌اند که وام ساخت مسکن در سال ۹۷  به سازندگان واحدهای میان متراژ تعلق می‌گیرد. این متراژ در تهران ۷۵ و در شهرستان ۱۰۰ متر است. دلیل این سیاست این است که از ساخت‌وسازهای با متراژ پایین حمایت شود. محمدحسن علمداری، مدیر امور اعتباری بانک مسکن تصریح کرده است: در پرداخت وام مسکن سیاست‌ها به سمت حذف غیرحرفه‌ای‌ها پیش می‌رود. وی ممانعت از ورود به بازار واحد‌های لوکس و بزرگ متراژ را خط قرمز سیاست‌های بانک مسکن در سال ۹۷ اعلام کرده و گفته است: علت ناتوانی مردم در خرید مسکن، متناسب نبودن خانه‌های ساخته شده با نیاز مردم است.

به گفته عملداری، انبوه‌سازان حرفه‌ای نیز در اولویت دریافت وام ساخت مسکن هستند. سقف تسهیلات این افراد بیشتر از سقف تسهیلات عادی است و در صورت استفاده از فناوری‌های نوین حتی در دوران ساخت یک درصد نرخ سودشان کاهش می‌یابد. در پایان مدیر امور اعتباری بانک مسکن همچنین تصریح کرد که جامعه هدف بانک مسکن افراد میان درآمد جامعه هستند.

جمع‌بندی

با توجه به تمام آنچه در بالا گفته شد، می‌توان این‌طور نتیجه‌گیری کرد که به صرفه بودن یا نبودن وام بدون سپرده ساخت مسکن به شرایط هر فرد بستگی دارد. اینکه در تهران زندگی می‌کنید یا در شهرستان‌ها موضوع مهمی است. اما به طور کلی به نظر می‌رسد که این تسهیلات نتوانسته‌ است آن طور که شایسته است مردم را با خود همراه کنند. به ویژه در تهران این وام‌ها زیاد به صرفه نیستند و سازندگان تمایلی به دریافت آن‌ها ندارند. اما شاید دریافت این تسهیلات در شهرستان‌ها به صرفه‌تر باشند. زیرا هزینه ساخت و ساز در آن‌ها نسبت به تهران کمتر است. آمار موجود نیز نشان می‌دهند که در شهرستان‌ها از این نوع وام‌ها، استقبال بیشتری شده است.

با توجه به مطالبی که در این مقاله بیان شد، به تناسب شرایطی که دارید می‌توانید تصمیم بگیرید که از وام ساخت مسکن استفاده کنید یا نه. چنانچه شما در پروسه ساخت مسکن هستید نظرات خود را در ارتباط با وام مسکن با ما به اشتراک بگذارید و خوبی‌ها و بدی‌های آن را برای ما بنویسید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

به نظرم باید به طور کامل نحوه اقساط و میزان سود تسهیلات مسکن تجدید نظر صورت گیرد

بانک مسکن باعث شدما صاحب خونه بشیم ولی خب ……….چی بگم

مدتی قبل وام ها اثر گذار بودن ولی در حال حاضر این تاثیر خیلی کم رنگ شده

بانک مسکن مضخرفترین بانکی هست که وجود دارد چون هدفش افزایش سرمایه مالی خود بانکه نه خونه دار کردن مردم

آیا خونه تکمیل میشه ازآنجایی که انتظارش طولانیست

پیام بگذارید