ویژگی معامله های قولنامه ای چیست؟

قولنامه

هرکدام از ما گاهی به گوشمان خورده که فلان ملک به‌صورت قولنامه‌ای خریداری‌شده یا سندش قولنامه‌ای است. اما شاید عده‌ای به‌درستی ندانند که قولنامه به چه معناست و نحوه‌ی خرید زمین قولنامه‌ای به چه صورت است و چه شرایطی دارد؟ این سؤال شاید برای عده‌ای پیش بیاید که آیا خرید قولنامه‌ای مسکن اعتبار و ارزش قانونی دارد یا خیر؟ آیا می‌توان قبل از خرید ملک، استعلام ملک قولنامه‌ای را گرفت یا نه؟ و تمام سوالاتی که در خصوص خرید قولنامه‌ای مسکن یا هر ملک دیگری که ممکن است برای عده‌ای ایجاد شود. در این مقاله ما تمامی سؤالات این‌چنینی را پاسخ‌خواهیم داد از نحوه خرید زمین قولنامه‌ای گرفته تا نحوه‌ی گرفتن استعلام خانه‌های قولنامه‌ای. با ما همراه باشید تا به پاسخ تمام سؤالات خود در خصوص معامله‌های قولنامه‌ای برسید. قبل از هر چیز لازم است که معنی قولنامه در زبان قانون و در بین عوام را به‌طور کامل معرفی کنیم.

جستجوی ملک در سایت هومینگ

قولنامه چیست؟

قولنامه چیست؟

قولنامه چیست؟

آنچه در زبان حقوقی مبایعه‌نامه می‌گویند، همان چیزی است که در عرف، قولنامه نام دارد و نمی‌توان بر این اساس که لفظ قولنامه و مبایعه‌نامه باهم متفاوت است، آثار حقوقی متفاوتی بر آن‌ها بار کرد. قولنامه مانند سایر قراردادهایی که طرفین برای انجام تعهدی تنظیم می‌کنند، در دادگاه معتبر است و باید مفاد آن را اجرا کنند و به‌موجب آن، می‌توان الزام (اجبار) طرفی را که از انجام تعهدش خودداری می‌کند، از دادگاه درخواست کرد. بدین ترتیب، اگر فروشنده از حضور در دفتر اسناد رسمی و انتقال رسمی ملک به خریدار خودداری کند، خریدار می‌تواند از دادگاه صالح درخواست کند تا او را برای به نام زدن سند در دفترخانه مجبور کند.

قراردادی که بانام قولنامه در بنگاه‌های معاملاتی یا بیرون ازآنجا تنظیم می‌شود، سندی عادی است و به همین دلیل طرفین (خریدار و فروشنده) باید نهایت دقت را در تنظیم آن داشته باشند تا بعداً دچار مشکل نشوند.

سند بهتر است یا قولنامه؟

آنچه امروزه در کشور ما به‌عنوان دو روش مرسوم جریان دارد این است که ملک موردنظر یا سند (تک‌برگ یا منگوله‌دار، شش‌دانگ یا سه‌دانگ) دارد یا به‌صورت قولنامه‌ای معامله می‌شود. آنچه مسلم است سند قطعی مطمئن‌ترین راه برای خرید خانه است اما گاهی به دلایلی مانند قیمت پایین‌تر و … شما می‌خواهید ملک قولنامه‌ای بخرید. آنچه مسلم است خرید ملک سند دار در هر شرایطی بهترین انتخاب است. اما این نکته را نباید فراموش کرد که گاهی می‌توان در مناطق بالاتر و بهتری خانه ای با قیمت بسیار پایین تر اما قولنامه ای خرید یا برخی مناطق که اصلا ملک سند داری وجود ندارد نیز شما مجبور به خرید قولنامه ای هستید. اگر در شرایط بالا قرار گرفتید، سعی کنید نکات حقوقی و قانونی مربوط به قولنامه را به خوبی بشناسید و استعلام‌های مربوطه (در ادامه توضیح داده خواهد شد) را از شهرداری منطقه اخذ کنید. در این مطلب به برخی از مهم‌ترین نکات برای خرید ملک قولنامه‌ای اشاره می‌کنیم.

نحوه خرید قولنامه‌ای زمین و خرید قولنامه‌ای مسکن به چه صورت است؟

خرید قولنامه‌ای زمین

خرید قولنامه‌ای زمین

تمام ملک‌هایی که به‌صورت قانونی و تمام و کمال قابل‌انتقال سند نیستند، به‌صورت قولنامه‌ای معامله می‌شوند. عوامل زیادی در معامله‌ی ملک‌ها وجود که مانع از انتقال سند می‌شود و صاحب‌ملک مجبور است ملک خود را به‌صورت قول‌نامه‌ای معامله کند. برای مثال ساختمانی را در نظر بگیرید که به دلیل عدم جانمایی اصولی پارکینگ برای تک‌تک واحدها، ساخت غیرقانونی یک واحد در همکف، پیشروی بیش‌ازحد ساختمان در زمین، ساخت طبقات غیرمجاز و …. موفق به اخذ پایان کار نشده است. تا زمانی که این ساختمان پایان کار خود را دریافت نکند نمی‌تواند واحدی را فروخته و سند را به‌طور قانونی انتقال دهد، در این شرایط است که برخی صاحبان ملک با مبلغی زیر مبلغ واقعی، ملک را به‌صورت قولنامه‌ای به فروش می‌رسانند و افرادی که خواهان خرید این ملک با مبلغ کم هستند با روش خرید قولنامه‌ای مسکن، خانه یا آپارتمان را از صاحب آن خریداری می‌کنند. البته به‌غیراز علت عدم داشتن پایان کار، عوامل دیگری وجود دارند که مانع از انتقال سند به‌صورت رسمی می‌شوند و ملک موردنظر باید به‌صورت قولنامه‌ای معامله شود، عواملی مانند قرار گرفتن در طرح‌های شهرداری ازجمله بافت فرسوده، تعریض خیابان و غیره یا ملک‌هایی که در زمین‌هایی با کاربری غیرمسکونی ساخته‌شده‌اند. که درنهایت تمامی این ملک‌ها باید تخریب شوند و تنها به‌صورت قولنامه‌ای می‌توانند خریدوفروش شوند که البته در تمام این شرایط قبل از هرگونه معامله‌ای باید نسبت به استعلام ملک قولنامه‌ای اقدام شود.

چگونه استعلام ملک قولنامه‌ای را بگیریم؟

مطمئن‌ترین روش برای اطلاع ازملک قولنامه‌ای، گرفتن استعلام خانه‌های قولنامه‌ای و دیگر املاک از شهرداری است. با گرفتن استعلام ملک قولنامه‌ای، شما از میزان بدهی‌های ساختمان، وضعیت تخریب و سایر، اطلاعاتی ضروری در خصوص ملک به دست می‌آورید که با داشتن این اطلاعات مهم احتمال ضرر و زیان تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

 

اضافه کردن این نکته هم خالی از لطف نیست که در خصوص نحوه خرید زمین قولنامه‌ای، گاهی ممکن است تفکیک‌هایی با کمتر از حدود قانونی در مورد زمین انجام شود که در این حالت هم امکان اخذ پروانه برای ملک وجود ندارد و اگر شما خواهان خرید این زمین به‌صورت قولنامه‌ای هستید بهتر است به شهرداری مراجعه کرده و از صحت ملک مطمئن شوید.

 

نکاتی درباره‌ی نحوه‌ی خرید زمین قولنامه‌ای که خریدار در هنگام خرید مسکن قولنامه‌ای باید به آن‌ها توجه کند:

استعلام ملک قولنامه‌ای

استعلام ملک قولنامه‌ای

 • هنگامی‌که شخصی تصمیم به خرید قولنامه‌ای مسکن می‌کند باید مشخصات مالی را که قصد خرید آن را دارد، با آنچه در سند قیدشده است را به‌طور کامل مطابقت دهد و باید بعد از گرفتن استعلام ملک قولنامه‌ای روشن شود که مال در وثیقه یا رهن یا در توقیف نباشد. اگر مورد معامله، ملک است، باید بررسی شود که مواردی مانند آب، برق، گاز، تلفن، پارکینگ و انباری به‌طور روشن در سند توصیف‌شده باشند تا بعداً به مشکل برای این موارد برنخورد.
 •  اگر کسی که قولنامه را امضا می‌کند، خود مالک ملک قولنامه‌ای نیست، بلکه وکیل یا ولی یا قیم مالک است، دلایل احراز سمت آن‌ها باید بررسی شود تا مشخص شود که آیا وکیل در وکالت‌نامه خود حق فروش و گرفتن قیمت مال را دارد یا خیر؟ در هنگام خرید مسکن قولنامه‌ای حتماً تاریخ وکالت وکیل را بررسی کنید که موقت نباشد و بعداً شمارا به دردسر نیندازد. همچنین اگر امضاکننده ولی مالک است، مطمئن شوید در زمان امضای قولنامه توسط ولی، کودک، بالغ نشده است. درجایی که امضاکننده قیم مالک است، باید روشن شود آیا قیم به‌تنهایی حق فروش مال مولی‌علیه (صغیر) خود را دارد و می‌تواند ملک را به‌صورت قولنامه‌ای به فروش برساند؟ و اینکه آیا با دخالت مقام قضایی چنین حقی برای او در نظر گرفته‌شده است یا خیر. در غیر این صورت حقی بر دخل و تصور ملک قولنامه‌ای ندارد و بستن قرارداد با او فسخ‌شده منظور می‌شود.
 •  در مورد نحوه خرید زمین قولنامه‌ای یا هر ملک دیگری، اگر ملک موردنظر از طریق ارث به شخص فروشنده رسیده باشد حتماً باید گواهی انحصار وراثت به‌طور کامل بررسی شود تا از صحت آن اطمینان به عمل آید و همچنین باید در هنگام استعلام خانه‌های قولنامه‌ای از شهرداری، بررسی شود که آیا فروشنده مالیات بر ارث را تصفیه کرده است یا خیر.
 •  با استعلام ملک قولنامه‌ای مشخص می‌شود که آیا فروشنده حق معامله را دارد یا خیر. فروشنده‌هایی که ورشکسته شده باشند یا در نظام‌وظیفه مشمول فراری باشند، ممنوع المعامله هستند و حق خریدوفروش ندارند و معامله با چنین افرادی فسخ‌شده منظور می‌شود.
 •  در هنگام خرید قولنامه‌ای مسکن، بعد از گرفتن استعلام خانه‌های قولنامه‌ای یا املاک دیگر، باید به اوضاع‌واحوال فروشنده دقت کنید. اگر فروشنده پیر یا مریض‌حال بود حتماً به اداره سرپرستی محجورین مراجعه کنید تا مطمئن شوید فروشنده تحت سرپرستی آن اداره نباشد.
 • نحوه خرید زمین قولنامه‌ای به این صورت است که خریدار تا زمانی که مورد معامله را به‌طور کامل دریافت نکرده است، نباید مبلغ معامله را به‌صورت کامل پرداخت کند و برای اطمینان تا زمان دریافت کامل مورد معامله باید صبر کند.

 

همچنین اگر مورد معامله ملک تجاری است، خریدار باید دقت کند و استعلام ملک قولنامه‌ای را بگیرد که در تصرف مستأجر نباشد و اگر این‌چنین است حتماً باید این شرایط در قولنامه ذکر شود و اضافه شود که تاریخ تخلیه‌ی ملک توسط مستأجر چه زمانی است.

 

 • در هنگام خرید قولنامه‌ای مسکن خریدار باید سعی کند تمام مبالغ پرداختی معامله را به‌صورت چک تضمینی پرداخت کند و تمامی شماره‌ی چک‌ها به‌صورت مکتوب در قرارداد ثبت شوند. اگر خریدار نتوانست در قبال این مبالغ چک پرداخت کند، باید درازای هر مبلغی که پرداخت می‌کند از فروشنده رسید بگیرد و آن را ضمیمه قولنامه کند تا بعداً فروشنده نتواند منکر وجه پرداختی توسط خریدار شود.
 • نحوه‌ی خرید زمین قولنامه‌ای به این شکل است که دو طرف باید روز و دفترخانه‌ی مشخصی را برای ثبت سند در قرارداد مشخص کنند و وجه التزام سنگینی را برای عدم حضور هر یک از طرفین در نظر بگیرند تا هیچ‌کدام از طرفین قرارداد نتوانند از حضور د دفترخانه شانه خالی کنند.
 • زمانی که برای دریافت استعلام خانه‌های قولنامه‌ای به شهرداری مراجعه می‌کنید، مطمئن شوید که ملک قولنامه‌ای مشکل ثبتی یا معارضه‌ای نداشته باشد.

نکاتی که فروشنده‌ی ملک قولنامه‌ای باید در هنگام عقد قرار به آن‌ها توجه کند:

نکات ملک قولنامه ای

نکات ملک قولنامه ای

 • قبل از عقد قرارداد فروشنده باید مطمئن شود شخصی که قصد خرید قولنامه‌ای مسکن یا هر ملک دیگری را دارد، توان پرداخت مبلغ معامله را دارد یا خیر. برای همین بهتر است فروشنده در قرارداد قید کند درصورتی‌که خریدار توان پرداخت مبلغ موردنظر را نداشته باشد، فروشنده این اختیار را داشته باشد که بتواند معامله را بر هم بزند.
 • فروشنده باید زمانی که کل مبلغ معامله را دریافت می‌کند، مورد معامله را به‌طور کامل به خریدار تحویل دهد و تا قبل از دریافت کامل مبلغ معامله از دادن کامل مورد معامله به خریدار خودداری کند. اگر مبلغ معامله قرار است در چندین مرحله پرداخت شود، حتماً این شرایط باید در قولنامه ثبت شود. همچنین اگر خریدار از پرداخت مابقی وجه معامله سرباز زد و توان پرداخت آن را نداشت، برای فروشنده باید این حق در نظر گرفته شود که بتواند معامله را به هم بزند.
 • در نحوه خرید زمین قولنامه‌ای این‌چنین آمده است که اگر زمین یا ملک موردنظر چند مالکی بود و تنها یکی از مالکان عهده‌دار صحبت و بستن قرارداد قولنامه شد، حتماً دیگر مالکان هم باید زیر قرارداد قولنامه را امضا کنند. در چنین شرایطی خریدار باید استعلام ملک قولنامه‌ای را از شهرداری بگیرد تا تعداد مالکان به‌طور کامل مشخص شوند. درصورتی‌که یکی از مالکان از دیگر شرکای خود وکالت برای فروش ملک را داشته باشد دیگر نیازی به امضای دیگر مالکان در قرارداد نیست.
 • فروشنده باید دقت کند که اگر در طی معامله‌ چک ردوبدل می‌شود و او از خریدار بابت مبلغ معامله چک دریافت می‌کند، در صورت برگشت خوردن چک فروشنده تنها می‌تواند برای دریافت وجه چک اقدام کند و نمی‌تواند معامله را برهم بزند مگر اینکه چنین اختیاری به او در قرارداد داده‌شده باشد.

وجه التزام در قولنامه به چه معناست؟

طرفین قرارداد برای محکم کردن قولنامه، معمولاً مبلغی را در قرارداد قید می‌کنند تا درصورتی‌که متعهد از انجام تعهد خود سر باز زند، مکلف به پرداخت آن مبلغ به‌طرف دیگر (متعهد له) باشد، این مبلغ را وجه التزام می‌گویند.

مبلغ وجه التزام به‌صورت توافق طرفین تعیین می‌شود و در قرارداد به‌صورت واضح و روشن قید می‌شود. هرکدام از طرفین به هر دلیلی از تعهد خود سر باز بزند باید بلافاصله مبلغ وجه التزام را به‌طرف مقابل پرداخت کند.

شرایط پرداخت و دریافت وجه التزام

 • در قولنامه قید می‌شود که فروشنده در فلان تاریخ باید مورد معامله را درازای پرداخت مبلغی مشخص به خریدار تحویل دهد و اگر فروشنده تا تاریخ مشخص‌شده به تعهد خود عمل نکند و مورد معامله را تحویل ندهد، خریدار می‌تواند درخواست پرداخت وجه التزام را از سوی فروشنده داشته باشد و فروشنده نیز ملزم به پرداخت است و معامله به‌طور کامل فسخ می‌شود، زیرا خریدار نمی‌تواند هم وجه التزام را دریافت کند و هم از فروشنده بخواهد مورد معامله را به‌طور کامل به او تحویل دهد.
 • اگر در قرار ذکرشده باشد که طرفین باید در تاریخ خاصی در دفترخانه حضور یابند و یکی از طرفین این تعهد را زیر پا بگذارد، طرف مقابل می‌تواند درخواست وجه التزام را داشته باشد. البته به شرطی که خود او در زمان و تاریخ مقرر در دفترخانه حضورداشته باشد و حضورش از طرف مامور دفترخانه تائید شود.

ممکن است برای عده‌ای این سوال پیش بیاید که خرید خانه قولنامه‌ای چگونه است و برای آن چه کارهایی را انجام دهند و به چه نکاتی توجه داشته باشند. این مقاله از هومینگ را با دقت مطالعه کنید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

سلام
من دوواحد دفتر کار که متراژوسمت آن در جنوب است را خریداری کردم متاسفانه طرف معامله قرار بود اول اسفند تحویل دهد و پول تحویل را بگیرد تحویل نداد و گفت چون طبقه را مشخص نکردی معامله باطل است وتحویل نداد آیا میتواند فقط به خاطر مشخص نشدن طبقه را باطل کند در قولنامه تعهد مشخص کردن طبقه وتقسیم واحد با ایشان بوده ممنون

سلام
ممنون از اعتماد شما
معامله ای که از آن صحبت میکنید جایی ثبت شده به صورت رسمی؟

سلام میخوام یه خونه قولنامه ای بخرم.میشه لطفا راهنمایی کنید بگید چه نکاتیرو باید پیگیر شم تا سرم‌کلاه نره.ینی چه چیزایی رو باید از شهرداری استعلام بگیرم؟و آیا موارد دیگری برای استعلام از مراکز دیگه بجز شهرداری هست که انجام بدم یانه؟

سلام
تقریبا تمام موارد مهم در همین مطلب آورده شده است اگر پس از مطالعه بازهم سوالی داشتید من در خدمت هستم

سلام. قصد خرید خانه ای رو داریم. این خونه، قبل از اینکه به رهن ما در بیاد، توسط مالک به صورت مبایعه نامه ای فروخته شده به شخص دیگه ای. حالا ما میخوایم ملک رو خریداری کنیم. خریدار قبلی (کسی که مبایعه نامه رو امضا کرده) میتونه ادعای مالکیت بکنه؟ مالک چیزی که میگه مبایعه نامه امضا شده، ولی مبلغی دریافت نکرده از سمت خریدار. حدود ۱۰ ماه از این قضیه میگذره. آیا امکان دارد با خرید این ملک در آینده به مشکل بخوریم؟؟ ممنون

سلام
چنین معامله هایی ریسک بالایی دارد. حتما مشخصات ملک را و کد رهگیری را پیگیری کنید قبل خرید

سلام من و همسرم سر ی موضوعی باهم اختلاف داریم ی ماشین ب اسم من بود گفت باید بزنیش ب نامم در عوض ی خونه قالنامه ای داریم میزنم ب نامت.منم ماشین رو زدم ب نامش اونم خونه رو زد ب نامم، الان میگه من ی راهکار برا خودم گذاشتم که خونه رو پس بگیرم . این خونه منه بیا برو بیرون.حالا من میخوام بدونم میتونه اینکار رو انجام بده یا دروغ میگه.درضمن ما دوتا شاهدم امضا زدن.کد رهگیری خونه م ب اسم من اومده

سلام
از نظر قانونی اگر قولنامه شده رسما امکانش نیست که پس بگیرند خانه را باید ببینید به کدام بند استناد میکنند

سه دانگ خونه ام که به نام خانم بوده چند سال پیش به صورت قول نامه ایی فروخته اییم اما سند به نام طرف نشده. الان خانم بدهی به تامین اجتماعی دارد آیا تامین اجتماعی میتواند این سه دانگ را توقیف کند؟

سلام از نظر قانونی بله این امکتن وجود دارد
از مشاور حقوقی کمک بگیرید

سلام :
بنده قصد رهن کردن خانه را دارم که بنگاه دار فقط قولنامه خرید خانه را داردکه به نام خودش است ولی و کپی سند به اسم صاحب اصلی خانه (فرد دیگری)است چگونه متوجه بشوم که بنگاه دار خانه را خریده و قولنامه جعلی نباشد با تشکر

استعلام کنید از طریق کد رهگیری

سلام. ما یه زمین کشاورزی خریدیم به متراژ شش هزار به قیمت صد و نود و دو… در قولنامه اینجور نوشته شده که تقریبا شش هزار متره… ولی الان متر کردیم پنج هزار و سیصد متره.. نه بنگاه و نه فروشنده قبول نمیکنن. میگن کا دیگه فروختیم و نوشتیم تقریبا…
ما باید چکار کنیم بیست میلیون پول همون هفصد متره

صد و نود و دومیلیون تومن خریدیمش

اگر در سند قید شده که ۶ هزار متر هستش و متراژ واقعی کمتره امکان پیگیری از مراجع قضایی رو دارید

من وهمسرم یه خونه ویلایی تو گیلان خریدیم به صورت قولنامه ایی که تمام قولنامه های اولیه اشم دست خودمونه و ۱۵ روز بعداز قولنامه ایشون قرار بود خونه رو تخلیه کنه الان ۲ ماه ونیم از اون زمان گذشته و ایشون از اون زمان هر دفعه به بهانه ایی برای تخلیه خونه چند روزی و وقت گرفته توی این زمان ما متوجه شدیم این شخص چند بار به جرم کلاهبرداری تو خریدو فروش و سند سازی تو زندان افتاده.و الان تمام نگرانی ما اینه که تو این زمان که از ما فرصت گرفته نکنه ملک و به کسی فروخته باشه ؟ الان چیکار باید کرد؟

سلام
ممنون از اعتماد شما به هومینگ
حتما موضوع رو از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید تا زمان از دست نرفته

سلام
من و خواهرم به همراه زنی از آشناها (سه نفر) صاحب ملکی قولنامه ای بودیم. آن فرد به بهانه اخذ وام و اینکه قولنامه باید بنام خودش باشد تا وام برای ملک دریافت کند ما را به املاک برد و ما را مجبور به امضا نمود. در قولنامه قید شده بود که آن زن به ما پول نقد داده و مابقی پول را در چند روز آینده نقدا پرداخت میکند و … و املاکی ادعا کرد اینها برای وام باید بصورت فرمالیته حتما امضا شود و مهر ((باطل شد ))هم بر روی قولنامه قبلی که دست من بود نزد. در آن زمان من چند ماه مانده بود به سن قانونی برسم و تاریخ را در زمان رسیدن من به سن قانونی نوشت (یعنی وانمود کرد من قولنامه را در سن قانونی امضا کردم) و حدودا خواهرم ۲۲ سال داشت البته من مدرکی برای اثبات ندارم که سنم کمتر از سن قانونی بوده. وقتی من به سن قانونی رسیدم آن زن ادعا کرد این ملک برای من است و شما امضا کرده اید و پول هم کرفته اید ( در صورتیکه هیچ پولی درکار نبود و کفتند برای کرفتن وام است). مبلغ خانه آنقدر هست که در آن زمان در صورت پرداخت نقدی باید با چمدان جابجا میشد و اصلا هیچ بانکی آن مقدار پول نقد را تحویل نمیداد. از قولنامه ای که با حیله توسط املاکی و آن زن پدید آمد هیچ رونوشت یا اصلش را به من و خواهرم تحویل ندادند فقط به آن زن تحویل داده اند. زمانیکه به املاکی هم اعتراض کرده ایم که پول چه شد و در صورت عدم پرداخت باید قولنامه باطل شود زیر حرف خودش زد و اعلام کرد ما چیزی نکفتیم و توافق خودتان بوده! حتی دو شاهد امضا کننده هم به بهانه الکی بودن قولنامه از همان افرادی بودند که در املاک کار میکردند و قولنامه را امضا کردند. اما الان آنجا نیستند و در صورت وجود هم طرف آشنای خود را میکرفتند. سالها آن زن با اجاره دادن از آن واحد مسکونی بهره برده و آسیبهای بسیاری را نیز به آن خانه وارد کرده است که حتی برخی از هزینه ها به عهده ما افتاد. ما وقتی فهمیدیم اخرین مستاجر رفته و کلید قبلی ملک را داشتیم همانجا ساکن شدیم چون در این چند سال آواره خانه دوست و آشنا شده بودیم و با این وضع زندکی امکانپذیر نبود. ما به دلیل قادر نبودن به پرداخت هزینه های شکایت و طولانی شدن این پروسه نمیتوانیم صبر کنیم.
با توجه به این مسایل ایا من و خواهرم میتوانیم سهم خود را با قولنامه قبلی که در اختیار داریم بفروشیم؟ زیرا این ملک هم بخاطر خسارات وارده که با نکهداری بد مستاجران و ان زن ایجاد شده ظاهر داخلی مناسبی ندارد و نمیتوانیم مدت زیادی در آن بمانیم و هزینه های زیاد از توان ما خارج است .

با توجه به اینکه ما پولی نکرفته ایم و قولنامه قبلی هم باطل نشده است. ایا اکر آن زن شکایت کند که میتوانیم ادعا کنیم غیر از آن قولنامه جدید باید به مرجع قضایی سندی نشان دهد که پول را تحویل داده در غیر اینصورت قولنامه جدید باطل است؟ این حرف ما از نظر مراجع قضایی قابل قبول است؟ یا حق را به ما نمیدهند؟

ببخشید طولانی شد اما این قضیه برای ما حیاتی است و ما واقعا به یک سرپناه امن احتیاج داریم، برای همین جز به جز ماجرا را تعریف کردم که بتوانم به پاسخ دقیقی برسم.
متشکرم

سلام
ممنون از اعتماد شما به هومینگ
موردی که مطرح کردید بسیار مورد خاصی است. با توجه به ریزه کاری های فراوان در این پرونده حتما نیاز به بررسی مستندات توسط یک مشاور خبره حقوقی است.
از طریق حقوقی پیگیری کنید قطعا به نتیجه خواهید رسید.

سلام یه ملک به تاریخ خرید سال ۷۲ و قرار داد قولناله ای و بدون سند .و این ملک بین دوتا سند واقع شده . یه سند که متراژ ۲۵ متر این ملک واقع شده ادعای تخریب ۲۵ متر رو با قانون رو دارند. ایا میتوان با قولنامه و و ادعای ضرر و زیان . مانع تخریب این ۲۵ متر را گرفت ؟

سلام
باید مستندات شما بررسی بشود
حتما از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید

باسلام .ما یک امتیاز فروختیم ..قولنامه کردیم..۲۰۰ملیون پولم داده قرار بود بقیه پول ۱ماه بعد بده حالا حدود ۴ماه از تهدش گزشته و الان اومده میگه شکایت میکنم حق با اون میشه یا ما..باتشکر

سلام
اگر در قولنامه ذکر شده باشد که در صورت تاخیر جریمه ای شامل حال ایشان بشود و یا حق فسخ به شما داده بشود، موضوع به نفع شما پیش خواهد رفت

باسلام
۱۵۰ متر زمینی حدود ۵ سال پیش به صورت قولنامه ای خریداری شده که از یک قطعه زمین ۱۰۰۰ متری بوده است و الان که برای ساخت اقدام شده شهرداری با سند مجوز میدهد
به فروشنده که گفتیم میگوید من ۷.۰۰۰.۰۰۰ تومان میگیرم تا از مادر سند ۱۵۰ متر را به نام بزنم به نظر شما و طبق قانون چنین خواسته ای درست است و اگر از او شکایت کنیم میتواند بگوید من ۵ سال پیش زمین را به قیمت قولنامه ای به شما فروخته ام نه به قیمت زمین سنددار ؟
با تشکر فراوان

سلام
به طور کلی معاملات قولنامه ای شرایط خاصی دارند و به شدت به مستنداتی که شما در دادگاه ارائه میکنید بستگی دارد
با توجه به این موضوع حتما از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید

سلام سلام ما یه زمین خریدیم ۱۵ سال پیش بعد اون موقع همینطوری زمین ها رو تقسیم کردن و اونم ارث مادری بهش رسیده بعد ما قولنامه نوشتیم چند نفر هم شاهد بودن بعد الان یکی از فامیلاش اومدن میگه الان میخوام پسش بگیرم بعد ما هم تا الان سند نگرفتیم همون کاغذ که اون موقع نوشتن بعد الان صاحبش هم نمیاد تا واسش سند بگیریم پرسیدم گفتن اگه من به یکی بفروشمش بعد اون بره سبت اسناد بعد من برم وکالت بدم اون میتونه سند بگیره آیا اینجور چیزی هست بعد لطفا اگه راهی هست راهنمایی کنید

سلام
ممنون از اعتماد شما به هومینگ
برای نظر دادن به موارد این چنینی نیاز به بررسی مستندات است، از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید

ببخشید پس کد رهگیری صلاحیت دارد در همه جا و قولنامه دیگری نمی توان نوشت اگر قول نامه دیگری نوشته شود به منزله کلاغ برداری باشد

بله دقیقا

سلام حیاطی را پدرم به من فروخته بود و حیاط را شش دانگ قولنامه کرده ایم حدود ۵ سال پیش و کد رهگیری ثبت کرده است به من می گوید قول نامه دیگری نوشته ام آیا این کار می شود پس جواب ندادی

از نظر قانونی وقتی یک بار به شما فروخته شده امکان انجام دوباهر این کارو نداشتن

سلام حیاطی را پدرم به من فروخته بود و حیاط را شش دانگ قولنامه کرده ایم حدود ۵ سال پیش و کد رهگیری ثبت کرده است به من می گوید قول نامه دیگری نوشته ام آیا این کار می شود

از نظر قانونی خیر ولی بررسی موضوع نیاز به بررسی اسناد و مستندات طرفین دارد

سلام شخصی خانه خود را به صورت قولنامه ای و با مفهوم فروش به نام همسرش زده ولی در پایین قولنامه نوشته شده پولی وصول نشده است حالا خانم تقاضا طلاق داده و میگوید باید سند به نامش زده شود آیا این منزل به خانم میرسد یا آقا که سند به نامش است و پولی دریافت نکرده و شاهد دارد و قولنامه شماره ثبت هم ندارد؟

مسائل این چنینی نیاز به رای و نظر مشاور حقوقی دارد و باید اسناد و مستندات هر طرف به طور کامل بررسی شود

سلام خسته نباشید
۸ واحد یکجا دارم بر میدارم به صورت قولنامه ای مشکل اینجاست متراز اون طبقه ۱۰۰۰متر میباشد و تمام مشاعات را جزو اندازه واحد ها تقسیم کرده اند مثلا واحد ۱۶۰ متری ۲۰ متر کم داره و در واقع کل اون طبقه رو با من ۱۰۰۰ متر دارن حساب میکنند در صورتیکه اپارتمانها مجموعا ۸۵۰ متر میشود خواستم بدونم این روش عرف میباشد یا مالک از خودش در آورده در ضمن اپارتمانها در ۴۵ متری گلشهر کرج میباشد
ممنون میشم پاسخم را بدهید

شما مجموع متراژ واحدها رو خریداری کردید برای مشاعات پولی جئاگانه ای پرداخت نمیشود

سلام. ده سال پیش خانه ای را با پارکینگ قولنامه کردیم که در قولنامه نوشته شد چون پارکینگ در صورتجلسه تفکیکی نیامده نمی تواند در سند بیاید و فروش پارکینگ قولنامه ای است ولی این قولنامه به اندازه سند اعتبار دارد. در حالی که آن خانه جز همان یک پارکینگ پارکینگ دیگری نداشت. مادرم به جای خواهرم و خودش و من قولنامه را امضا کرد در حالی که خواهرم صغیر بود ولی من گواهی رشد داشتم. بعد از ۶ سال صاحب ملک واحد دیگری را با آن پارکینگ که به ما فروخته بود فروخت و در سند او پارکینگ را آورد. ما بعد از۴ سال که فهمیدیم شکایت کردیم و دادگاه تجدیدنظر به استناد این که نمی توانسته پارکینگ را بفروشد درحالی که به کس دیگر چند سال قبل قولنامه ای فروخته و به اولین مالک که سازنده بود و ما از او خریده بودیم متذکر شد در صورت شکایت ما به جرم کلاه برداری به زندان می افتد و این که من پای قولنامه را امضا نکرده ام پارکینگ را به ما برگرداند و در سند ما اورد. حال مالک دوم به ماده ۴۷۷ شکایت کرده و رای به دیوان رفته. آی پارکینگ را از ما می گیرند؟ مادرم ناراحت است که آن موقع سرش کلاه گذاشته اند.

سلام
موضوع پیچیده ای است حتما از طریق مشاور حقوقی پیگیری کنید

سلام .یک سوال دارم.مایک ملک که وارث بوده رو معامله کردیم .و پولی هم ردوبدل نشده ودرپیش شاهد خریدارکفت پول کامل ملک را نمیتوانم جور کنم و رفتیم بنگاه و نامه اتحادیه املاک هم هست که معامله دوطرف را فسخ کردیم…..وعکس هم داریم که خریدارفقط یک نفر هست که معامله را فسخ کردیم……بعداز۲ماه بنگاه کفت که یک خریدارداردباقیمت کارشناسی میخرد .و یک مبایعه نامه نوشتیم ‌…باخردارجدید….واز۷وارث ۳تا امضاه.مردیم ۴تاوار گفتن وقتی پول ماراکامل دادامضاه.میکنیم.تاریخ تخلیه هم گذاشتیم.ویک مقدار پول داد تا وارث که در ملک سکونت داشتن تخلیه بکنن .وچون اطمینان.هم به بنگاه داشتیم رسیدهمون مبلغ که داد تاتخلیه.کنیم با امضاه.کردیم.موقع تخلیه رسید چندتاازوارث.که سکونت.داشتن تخلیه کردن.ورفتیم بنگاه تا بقیه پول ملک راکه قراربودکارشناسی بکندرابگیریم.اما……خریداروبنگاه باهم دست به یکی کرده بودن و گفتن ملک رامافروختیم وخریدارپول.ماروندادوگفت برید شکایت.بکنید من ملک را خریدم.وماهم مجبور شدیم.ملک راتحویل خریدارندادیم.و۲وارث.درملک.سکونت دارن.رفتیم دادگاه……دراون موقع که ما مشغول تخلیه بودیم خریداررفته وسندهم گرفته که اصلا ۳تاشاهدی.که امضاه.زدن….نه همسایه ما.ونه می شناسیم.توانسته هالاهرجورسندبگیرد……بماند.اما……..رفتیم دادگاه خریدار۲که یک مبایعه نامه هم نوشتیم ۳تاازوارث.امضاه کرده بودیم. رابنگاه انکارمیکند.که اصلا ما مبایعه نامه ۲وم .نوشتیم…..و خردار۲با هماهنگی بنگاه که قولنامه اول دست بنگاه امانت بود .خریدار۲ اسم خودشو اضافه کرده و بعضی جای قول نامه هم لاک ….گرفته و و باقول نامه اولی که. اسم خریدار۲رو اضافه کردن رفته وسندگرفته.وچون قیمت ملک شاید نصف قیمت اصلی ملک. هست و داره ومیگه ملک ماله اونهاست و….ماهم به دادگاه عکسی که گرفته بودیم. یک فقط خریداریک.نفرهست.به دادگاه بردیم .و کارشناسی.دادگاه هم نوشته خریدار۲به قولنامه.اولی اضافه شده ….‌به این ترتیب بازهم.مادردادگاه.محکوم.میشویم…….حالاماباید.کجابریم.وچکارکنیم.تا خریدار۲ پول ملک روبه قیمت کارشناسی پول ماروبده …..خواهشن یک راهنمایی بکنید تا حق بقیه وارث.که دخترهم.هستن.ازدست.نرود …….ممنون میشیم.یاعلی.

سلام
ممنون از اعتماد شما به هومینگ
برای پیگیری و رسیدن به نتیجه بهتر و به علت پیچیدگی های قانون حتما از مشاوره حقوقی کمک بگیرید

سلام خسته نباشید یک سوال دارم ……موقع معامله ملک اگرقولنامه ملک فروشنده نباشد وبنگاه ملک موردنظررابفروشد ایاقانونی هست یانه.و بعداز۲ماه دست خریدار بیفتد معامله ملک قانونی هست یانه.

برای آگاهی از موارد قانونی با یک مشاور حقوقی در ارتباط باشید

سلام خسته نباشید.
یک سوالی داشتم جواب بدید ممنون میشم.
بنده یک مغازه پیش فروش میخواهم بکنم که کلا ملکش قولنامه ای.یعنی چندتا مغازه قولنامه ای بوده که همشون توی یک زمین وبا یک سند مادرهستند.
فقط میخواستم نحوه پرداخت پول بدونم توی معامله قولنامه ای.
یعنی چجوری باید پرداخت داشته باشم با پیشرفت ساختشون.
ممنون که وقت گزاشتید.

برای اینکه در آینده با مشکلی رو به رو نشه با مشاور حقوقی در اررتباط باشید

سلام و خسته نباشید. قصد رهن خونه ی قولنامه ای رو دارم که بنگاه میگه صاحبش خارج از کشور و وکالت بنام شخصی خورده که وکیل ایشون هست میخواستم بدونم چه مشکلاتی میتونی واسه من پیش بیاد و راه مقابله ش چیه ؟ ممنون

انجام چنین معامله هایی با ریسک بالایی همراهه حتما از مشاور حقوقی بهره بگیرید و در ازای بسیتن قرارداد حتما کد رهگیری بخواید از مشاور املاک

با سلام و‌ خسته نباشید

در صورتی که طرفین شرطی دال بر انجام تعهد داشته باشند و دو طرف وجه التزامی معین کرده باشند هم میشود فسخ نکرد هم میشود وجه التزام گرفت ب این صورت ک طرفین باید صراحتا مخیر بودن خود را بر فسخ در قرارداد قید کنند.

در حال خرید خانه ای که سال ساخت او بالای۳۴ سال است مالک هر سه طبقه سرخود اقدام به تصرف کوچه طبقه اول مسیر هم گف را وطبقه دوم وسوم پیشروی هوای نموده وشهداری دستور تخریب داده ولی هر شش واحد حاضر به تخریب نیستند چکار باید کرد تا با روش قوانمند منزل درخواستی را خریداری نمود

در بخش مسائل حقوقی به این موضوع خواهیم پرداخت

سلام ۲۰۰مترزمین خریدم قولنامه ای.برای اثبات مالکیت اقدام کردم الان میگن زمین جز املاک مسکن وشهرسازی هست ومنم قولنامه دارم ازسال ۵۷.بنظرشما قراردادم روفسخ کنم یا راهی داره که زمین رومسکن وشهرسازی ب خودم بده

سلام
ممنون از اعتماد شما
باید مستندات بررسی بشود تا بتوان نظر قطعی داد. از کمک مشاور حقوقی استفاده کنید حتما جواب خواهید گرفت

پیام بگذارید