اگر همسایه ای شارژ خود را پرداخت نکند چه کار باید کرد؟

شارژ ساختمان

امروزه زندگی در شهرهای بزرگ شرایط خاصی را برای ساکنان به وجود آورده است. این شرایط به این صورت است که از یک طرفی روابط بین همسایه‌ها کمرنگ شده و بسیاری از افرادی که در یک آپارتمان زندگی می کنند یکدیگر را نمی شناسند و از طرف دیگر به دلیل وجود هزینه‌های مشترک این افراد بایستی با یکدیگر در ارتباط باشند. در این شرایط برای تامین هزینه‌های مشترک ممکن است دردسرهایی در زمینه حل مشکلات مالی به وجود آید.

برای پیشگیری از هرگونه مشکلی در این زمینه بهتر است هر فردی که اقدام به خرید یا اجاره آپارتمانی می‌کند، قبل از هر چیزی قوانین ساختمان را از هیئت مدیره بپرسد و در مورد کلیه هزینه‌ها و پرداخت شارژ اطلاع پیدا کند.

هومینگ، سامانه خرید، فروش و اجاره خانه

منظور از شارژ ساختمان چیست؟

در تمامی مجتمع‌های مسکونی هزینه‌های مشترکی وجود دارد که تمامی ساکنین باید سهم خود را از آن پرداخت کنند. به این هزینه‌های مشترک شارژ گفته می‌شود. میزان این هزینه‌ها به ساختمان و امکانات آن بستگی دارد و به صورت ماهیانه پرداخت می‌شود. مبلغ شارژ شامل تعمیر و نگهداری آسانسور، نظافت مشاعات، حقوق سرایدار، آب و برق و گاز مشترک و … است.

روش تعیین شارژ با نظر ساکنان و اعضای هیئت مدیره مشخص می‌شود. میزان شارژ ساختمان می‌تواند بدون درنظر گرفتن تعداد ساکنین و برای هر واحد میزان شارژ ثابتی داشته باشد یا براساس تعداد نفرات در هر واحد میزان شارژ متغیر باشد.

مالکان واحدهای خالی از سکنه ملزم به پرداخت شارژ هستند؟

تمامی مالکان بایستی تمامی هزینه‌های تعیین شده را پرداخت کنند و هیچ مالکی نمی‌تواند به بهانه اینکه آپارتمان خالی از سکنه است از پرداخت آن امتتاع کند.

پرداخت شارژ ساختمان به عهده مالک است یا مستاجر؟

در هنگام قرارداد باید این موضوع را کاملا روشن کرد. قبل از تنظیم اجاره نامه در مورد شرایط و نحوه پرداخت شارژ توافق کنید.

چنانچه مطابق با قرارداد پرداخت شارژ به عهده مالک باشد و از پرداخت آن امتناع کند، مستاجر می‌تواند شارژ را از محل مال‌الاجاره پرداخت کند.

اگر طبق قرارداد پرداخت شارژ به عهده مستاجر باشد و او از پرداخت آن امتناع کند، مدیر ساختمان برای برای دریافت آن هم به مالک و هم مستاجر مراجعه کند.

در نتیجه در هنگام تنظیم قرارداد بایستی مشخص شود پرداخت مبلغ بدهی شارژ به عهده چه کسی خواهد بود.

شارژ ساختمان

شارژ ساختمان

عدم پرداخت شارژ چه پیامدهایی دارد؟

در صورتی که در یک ساختمان واحدی مبلغ شارژ خود را پرداخت نکند، مدیر ساختمان می‌تواند به صورت قانونی نسبت به دریافت آن اقدام کند. البته این نکته را نبایستی فراموش کرد که طی مراحل قانونی به صرف زمان و انرژی نیاز دارد و بهتر است دو طرف در مورد نحوه پرداخت شارژ به توافق برسند. برای هر دو طرف بهتر است که کار به مراجع قانونی کشیده نشود به این دلیل که افرادی که در یک ساختمان زندگی می‌کنند باید بتوانند در آرامش با یکدیگر زندگی کنند. اما در صورتی که نتوانستند از طریق گفت‌و‌گو مشکل خود را حل کنند، می‌توانند از طریق مراحل قانونی این کار را انجام دهند.

برخورد با همسایه‌ای که شارژ را پرداخت نکند به چه صورت است؟

مطالبه وجه از طریق ارسال اظهارنامه

با توجه به ماده ۱۰ قانون تملک آپارتمان‌ها و تبصره ۱ الحاقی به این ماده، در صورتی که مالک از پرداخت سهم خود از هزینه‌های مشترک امتناع کند، هزینه‌ها از طریق مدیر ساختمان به وسیله اظهارنامه و با ذکر مبلغ بدهی و صورت ریز آن، مطالبه می‌شود.

در صورتی که مالک به مدت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه سهم بدهی خود را پرداخت نکند، مدیر ساختمان با تشخیص خود می‌تواند از دادن خدمات مشترک مانند: شوفاژ، آب گرم، تهویه مطبوع، برق، گاز و… خودداری کند.

نمونه‌ای از فرم اظهارنامه جهت وصول شارژ معوقه

با سلام
همان طور که مستحضرید جناب عالی به عنوان یکی از ساکنین آپارتمان … مبلغ … ریال بابت هزینه … از تاریخ … تا تاریخ … به صندوق ساختمان بدهکار می‌باشید که از پرداخت آن خودداری می‌نمایید؛ لذا در اجرای ماده ۱۰ مکرر قانون تملک آپارتمان‌ها به شما اخطار می‌شود که ظرف مهلت ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ این اظهار نامه نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام فرمایید.

بدیهی است پس از انقضا این مهلت و عدم پرداخت هزینه‌های مذکور از سوی شما خدمات مشترک شما طبق قانون تملک آپارتمان‌ها و آیین نامه اجرایی آن قطع خواهد شد. همچنین طبق مقررات مربوطه از طریق مراجع قضایی نیز اقدام لازم انجام خواهد شد.

مطالبه وجه از طریق صدور اجرائیه

مالک یا استفاده‌کننده در صورتی که همچنان اقدام به تسویه حساب نکند، اداره ثبت محل وقوع آپارتمان به تقاضای مدیر ساختمان برای وصول وجه مزبور مطابق با اظهارنامه ابلاغ شده، اجراییه صادر خواهد کرد. مدیر ساختمان موظف است به محض وصول وجه مورد مطالبه نسبت به برقراری مجدد خدمات مشترک اقدام نمایند.

مطالبه وجه از طریق مراجعه به مرجع قضایی

چنانچه عدم ارائه‌ خدمات مشترک ممکن نباشد، با توجه به تبصره ۱ ماده ۱۰ مکرر قانون مزبور، مدیر مجموعه می‌توانند دادخواست خود را با ذکر عنوان مطالبه شارژ معوقه به مراجع قضایی ارائه کنند.

دادگاه‌ها بایستی این قبیل شکایات را خارج از نوبت رسیدگی کنند و واحد بدهکار را از خدمات دولتی که به مجموعه ارائه می‌شود محروم کنند و به نفع مجموعه تا دو برابر مبلغ بدهی جریمه نمایند. برای استفاده مجدد از خدمات مربوط، به گواهی مدیر یا حکم دادگاه پس از پرداخت هزینه‌های معوق نیاز خواهد بود.

به این نکته توجه داشته باشید که مراجعه به شورای حل اختلاف زمانی ممکن خواهد بود که سقف بدهی به بیست میلیون تومان رسیده باشد. در صورتی که مبلغ بدهی شارژ از این مقدار بیشتر شده باشد، مدیر ساختمان به دادگاه مراجعه کرده و اقدام به وصول مبلغ نماید.

لازم به ذکر است که هر مستاجری باید قبل از تخلیه ملک استیجاری نسبت به دریافت مفاصاحساب از مدیر ساختمان اقدام کند. همچنین مالک هم در هنگام فروش آپارتمان باید در ابتدا از مدیر ساختمان تایید تسویه حساب هزینه‌های مشترک را بگیرد.

در صورتی که این مطلب مورد پسند شما واقع شد ما را از دیدگاه‌های با ارزش خود بی‌نصیب نگذارید.

این مقاله از هومگ مورد نظر شما بود؟

برچسب ها:
پیام بگذارید