آیا مستاجر می تواند ادعای مالکیت ملک را داشته باشد؟

ادعای مالکیت مستأجر

گاهی در اطراف خود دیده‌اید که مالک یک ملک تجاری یا مسکونی از بستن قراردادهای طولانی ‌مدت با مستأجر خود سر باز می‌زند و اعتقاد دارد که ماندن طولانی‌ مدت یک مستأجر در املاک اجاره داده ‌شده‌ او ممکن است منجر به ادعای مالکیت مستأجر شود و ممکن است بخواهد که املاک اجاره رفته‌ او را از چنگش دربیاورد. به همین دلیل است که برخی صاحبان ملک املاک اجاره‌ای، قراردادهای طولانی‌مدت، بیشتر از دو سال، با مستأجرین خود نمی‌بندند و اغلب آن‌ها بعد از دو یا سه سال مستأجر خود را جواب کرده و از او می‌خواهند تا املاک اجاره داده ‌شده را تخلیه کند و هیچ دلیل منطقی‌ای برای این کار ندارند؛ حتی اگر مستأجر تاکنون هیچ تأخیری در پرداخت اجاره نداشته باشد و هیچ‌گونه ضرری به املاک اجاره‌ای مورد نظر وارد نکرده باشد.
بستن قراردادهای طولانی‌‌مدت در اکثر مواقع به نفع مستأجرین املاک تجاری و مسکونی است و جابه‌جایی‌های مکرر و تعدد مستأجرین حتی گاهی می‌تواند به ملک آسیب وارد کند. پس چرا بعضی صاحبان ملک املاک اجاره‌ای با این‌ وجود ترجیح می‌دهند تا قراردادهای بیشتر از یکی دو سال با مستأجرین خود نبندند و سر سال آن‌ها را جواب کنند و از حق مالکیت مستأجر واهمه دارند؟

آیا این حق مالکیت مستأجر حقیقت دارد؟
آیا یک مستأجر بعد از سال‌ها اجاره‌ یک ملک، می‌تواند ادعای مالکیت مستأجر را داشته باشد؟
اگر این ادعا صحت دارد باید چه زمانی از اجاره‌ی املاک اجاره‌ای گذشته باشد؟
آیا در این صورت مالک اصلی دیگر حقی بر املاک اجاره رفته شده ندارد؟
چه درصدی از سهم املاک اجاره‌ای به‌عنوان حق مالکیت مستأجر به مستأجر می‌رسد؟
حق مالکیت مستأجر فقط برای املاک اجاره داده‌ شده تجاری است یا به املاک اجاره‌ای مسکونی هم تعلق می‌گیرد؟

این‌ها سؤالاتی هستند که هر یک از مستأجرینی که سال‌هاست یک ملک را اجاره کرده‌اند، ممکن است بپرسند. ما در این مقاله به تک‌تک این سؤال‌ها پاسخ‌ خواهیم داد و تمام شرایط و قوانین مربوط به‌ حق مالکیت مستأجر را توضیح داده و تمام ابهامات را رفع می‌کنیم.

قبل از بیان هر نکته‌ای، باید این را بدانید که در مورد حق مالکیت مستأجر برای املاک اجاره‌ای در ایران، دو قانون در سال‌های مختلف وضع ‌شده که بسته به این موضوع که قرارداد اجاره املاک اجاره داده شده در چه سالی نوشته‌ شده باشد، قوانین فرق می‌کند. در ابتدا به صورت جداگانه هر کدام از این قوانین را بررسی می‌کنیم.

جستجوی ملک در هومینگ

قانون وضع‌شده‌ی حق مالکیت مستأجر در سال ۵۶

ادعای مالکیت مستأجر

ادعای مالکیت مستأجر

در سال ۵۶ قانونی برای حق مالکیت مستأجر وضع شد مبنی بر اینکه اگر مستأجری یک ملک اجاره‌ای تجاری را با سرقفلی اجاره کرده و در آن به تجارت خود بپردازد، بعد از گذشت مدتی زمان مشخص ‌شده در قرارداد و با پایان یافتن قرار داد می‌تواند با ادعای حقی با عنوان حق کسب و پیشه یا حق تجارت ادعای ایجاد نام تجاری در ملک مورد نظر را نموده و از صاحب‌ ملک برای فروختن حق نام تجاری خود مبلغی را طلب کند.

در این شرایط زمانی که صاحب املاک اجاره ای از مستأجر می‌خواهد تا ملک اجاره‌ای را تخلیه کند، مستأجر ادعای مالکیت مستأجر کرده و از او مطابق با نرخ مصوب شده‌ روز توسط کارشناسان، مبلغی را طلب می‌کند و در صورت عدم پرداخت این مبلغ توسط صاحب ‌ملک، درصدی از املاک اجاره داده‌شده به مستأجر تعلق می‌گیرد که این مقدار هم بستگی به نظر کارشناسان دارد.
برای ادعای مالکیت مستأجر مطابق با قانون سال ۵۶ هیچ زمان خاصی تعریف ‌نشده بود و مستأجر چه بعد از گذشت یک مدت طولانی و چه حتی قبل از گذشت یک سال می‌توانست ادعای مالکیت مستأجر را داشته باشد و برای نام تجاری‌ای که در آن ملک ایجاد کرده، سهم یا مبلغی را طلب کند. به این نوع معامله، فروش سرقفلی حاصل از حق کسب و پیشه گفته می‌شود.
در قانون سال ۵۶ مستأجر بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای بابت سرقفلی می‌توانست ادعای مالکیت املاک اجاره‌ای را داشته باشد و مالک هم تحت هر شرایط موظف به پرداخت بود. اما با وضع قانون سال ۷۶ شرایط تغییر کرد و این قانون در حال حاضر تنها مشمول کسانی می‌شود که قرارداد خود را ما بین سال‌های ۵۶ تا ۷۶ نوشته باشند و در غیر این صورت مشمول قانون سال ۷۶ می‌شوند.
اما نکته‌ای که مغازه‌داران و کسانی که سرقفلی نوع اول (سرقفلی حاصل از حق کسب و پیشه) را خریداری کرده‌اند باید بدانند این است که سرمایه و سرقفلی آن‌ها همواره در معرض خطر ادعای مالک است و با توجه به شمول قانون روابط موجر و مستأجر در این‌گونه سرقفلی‌ها، امکان تخلیه ملک توسط مالکان حتی بدون پرداخت سرقفلی وجود دارد. البته این موضوع نباید ترس و واهمه‌ای را در مغازه‌داران و مالکان سرقفلی و دارندگان حق کسب و پیشه به وجود آورد، چراکه مالکین در صورتی می‌توانند بدون پرداخت سرقفلی، تخلیه ملک خود را بخواهند که تخلفی از طرف مستأجر انجام ‌شده باشد. بنابراین تا زمانی که مستأجر تمام مقررات سرقفلی را موبه‌مو رعایت می‌کند خطر سرقفلی او را تهدید نخواهد کرد.

قانون وضع‌شده‌ حق مالکیت مستأجر سال ۷۶

قوانین مالکیت مستاجر

قوانین مالکیت مستاجر

در این قانون شرایط کمی به نفع صاحب املاک اجاره داده‌شده تغییر یافت. در قانون سال ۷۶ مستأجر تنها زمانی می‌تواند ادعای مالکیت مستأجر برای حق کسب، تجارت یا پیشه‌ خود را داشته باشد که در ابتدای بستن قرارداد, علاوه بر پرداخت مبلغ ودیعه، مبلغی را هم به‌عنوان بهای سرقفلی به مالک املاک اجاره‌ای پرداخته باشد.

در این صورت در هنگام تخلیه املاک اجاره داده ‌شده مستأجر مبلغی را مطابق با نرخ روز که توسط کارشناسان تخمین زده ‌شده را بابت فروش سرقفلی از صاحب املاک اجاره‌ای طلب می‌کند و علاوه بر مبلغ ودیعه، مبلغ سرقفلی را به نرخ روز از صاحب‌ملک طلب می‌کند. به این معامله، سرقفلی واقعی گفته می‌شود که مالک املاک اجاره داده‌شده، بدون اینکه ملک خود را واگذار کند سرقفلی ملک (حق کسب‌وکار در ملک) را به مدت نامحدود با اجاره ماهیانه با شرایط خاص به فردی واگذار می‌کند و بر اساس این قرارداد، مالک سرقفلی بدون مالکیت در اعیان یا زمین مغازه، حق استفاده از مغازه و کسب‌وکار در آنجا را به دست می‌آورد و می‌تواند این حق را به نحو مقتضی برابر شرایط مقرر بین خود و مالک به اشخاص دیگر نیز واگذار کند.

آیا قانون حق مالکیت مستأجر مشمول املاک اجاره‌ای مسکونی هم می‌شود؟

هیچ‌گونه املاک مسکونی‌ سرقفلی ندارند و شما نمی‌توانید سرقفلی یک‌خانه‌ مسکونی را بخرید. بنابراین هرچقدر هم قرارداد اجاره‌ی شما طولانی‌ مدت باشد، شما نمی‌توانید ادعایی بابت حق مالکیت مستأجر املاک اجاره‌ای مسکونی را داشته باشید.
مغازه‌داران و کسبه قبل از خرید هرگونه سرقفلی باید تمامی شرایط مربوط به سرقفلی واقعی را بدانند و کسانی هم که قراردادشان مربوط به سال‌های ۵۶ تا ۷۶ بوده باید با مراجعه به مشاوران حقوقی، از تمامی حق‌ و حقوق خود آگاه شوند تا برایشان در هیچ صورت و هیچ زمانی مشکل پیش نیاید.

چنانچه در مورد حق مالکیت مستأجر برای املاک اجاره‌ای خود سوالاتی دارید، این مقاله را مطالعه کنید. ما در این مقاله به تک‌تک این سؤال‌ها پاسخ‌ خواهیم داد و تمام شرایط و قوانین مربوط به‌ حق مالکیت مستأجر را توضیح داده و تمام ابهامات را رفع می‌کنیم.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

سلام بنده حدود ۲سال ونیم است که درخانه ای بعنوان پرستار صاحب خانه زندگی میکنم (البته خانمم بعنوان پرستار خانمی که صاحب ان است زندگی میکنیم) ماهینانه مقرری هم بعنوان حقوق به ما میدهند ایا میتوانند مارو بیرون کنند ؟وایا ما میتوانیم ادعای حق و حقوق کنیم؟؟؟

سلام
برای سرایدار حق و حقوقی هست ولی برای مورد شما اطلاعی ندارم از یک مشاوره حقوقی پیگیری کنید قضیه را

سلام . پدرم از سال ۶۷ تا کنون بیش از سی سال در مغازه ای در حال کسب و کار هست . ولی عموی بنده سند رو با ترفندی از طریق تشابه اسمی ملک خانه و مغازه رو به اسم خودشون کردن . ایشون بعد از این همه سال ادعای خلع ید کرده و چند بار رد شده . این بار در تجدید نظر وکیل ایشون گفتن چون اجاره ای به ایشون پرداخت نکردید و طبق گفته هاشون به رسم امانت بدون هیچ چشم داشتی به پدرم داده شده و شکایت (دعوا) علیه ایشان ارائه نکردید و در تجدید نظر نهایی ادعاها ملاک نیستن ، ملاک اصلی مالکیت(سند) است حق با ایشان است . (در صورتی که ایشان دارن ملک رو بدون هیچ هزینه ای که خریداری کرده باشه داره تصرف میکنه با اینکه کلی مدرک و شواهد موجوده ) . لطفا راهنمایی کنید چه کار کنیم. ممنون

سلام
پیچیدگی پرونده های اینچنینی بیش از آن است که بتوان به این سادگی اظهار نظر کرد باید از طریق یک مشاور حقوقی کار رو پیگیری کنید

سلام ۱۲سال که یه مغازه اجاره کردم مشغول کار هستم هر سال قرارداد جدید توسط صاحب مغازه میاد تا امضا کنم و هر ماه فقط کرایه ریختم به حسابشون ‌با همون پول پیش که سال ۸۶دادم حالا بعد از این مدت میخواد جوابم کنه ایا میتونم ادعایی نسبت به صاحب ملک داشته باشم یا خیر ممنون.

سلام متاسفانه شاتباهاز طرف شما بوده
ولی امکان اینکه از کسبه محل استشهاد بگیرید و حق قانونی خودتون رو طلب کنید وجود دارد

سلام بنده ۶سال است که یک زمین کشاورزی اجاره میکنم وصاحبش بعد ۶سال اومده میگه دیگه اجاره نمیدم بنده سالی ۴۰میلیون بهش می دادم از سال ۹۲تا الان بنده اون زمینا رو آباد کردم و الان که آباد شده دیگه اجاره نمیده، چکار باید بکنم؟

سلام
برای شما حق و حقوقی وجود دارد ولی برای رسیدن به آن مسیر سختی پیش رو دارید
از مشاور حقوقی کمک بگیرید

دورد من حدود سه سال داخل یه منزل ویلایی سکونت دارم و الان صاحب خونه گفته خانه را خالی کنید قرار داد نداریم روز اول بهش گفتم قرار داد ببندیم اونم گفت نیازی به قرار داد نیست منم اسرار نکردم الان به من گفته ۱ ماه دیگه خالی کنید

سلام
متاسفانه شما اعتماد بیش از حدی کردید به ایشون و الان قانون احتمالا طرف مالک رو خواهد گرفت
از کمک مشاور حقوقی استفاده کنید حتما

باسلام خدمت کارشناس محترم
بنده اگهیی جهته اجاره ملک دیده ام و با مالک صحبت کردم و به نتیجه رسیدیم که قرار داد ببندیم ، ایشون درخواسته نصفه مبلع رو از بنده کردن که به مستلجره قبلی بدن و ایشوم ملک رو خالی کنن ، قرار گذاشتیم دفتر املاک واسه عقده قرار داد ، مالک نرسیدن ولی املاکی از بنده امضاء پایه قرار داد رو گرفتن و گفتن مالک هماهنگ کردن شما اون نصفه مبلغ رو بدید من کارایه شمارو انجام میدم ، با مالک تماس گرفتم و گفتم مبلغ واریز شد ، قرار بر این بود بعد از تخلیه واحد نقاشی و بازسازی بشه ، مدت زمان هم ۱ هفته در نطر گرفتن ، بنده هم قبول کردم ، الان بعد از گذشته ۲ هفته ملک به صورته ناقص نقاشی شده و مالک جوابه تلفن من رو نمیده قرار داد هم نمیدونم از املاک گرفتن یا نه بقیه مشخصات قرار داد رو املاک گفتن انجام میدن فقط تاریخه ورود به ملک رو خالی میزارن تا نقاشی به اتمام برسه ، نسخه ای از قرار داد دسته بنده نیست فقط فیشه پرداخته بیعانه با مهره املاک رو دارم چه طور میتونم مبلع رو پس بگیرم گویا با مالک به مشکل میخورم در اینده
لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

سلام
نکته اول اینکه قبل از تحویل گرفتن سند و کلید نباید وجهی رو پرداخت میکردید
اگر هم وجهی رو پرداخت کردید باید در قولنامه ذکر میشده و بابتش رسید می گرفتید
در شرایط فعلی امکان فسخ قرارداد به دلیل بدقولولی مالک وجود دارد ولی باید از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید و کمی هم زمان نیاز داره

سلام. سرقفلی مغازع ای را دارم.با اجازه مالک،مغازه را اجاره داده ام.۲٫۵ سال از این موضوع گذشته.حال مستاجر من خواستار گرفتن جواز به نام خودش است.ایا بها خواسته اش موافقت کنم؟

سلام
در عرف کسب و کار حق سرقفلی برای شما محفوظ است. اگر رضایت دارید می توانید با یک توافق این اجازه را به مستاجر خود بدهید

با سلام
آپارتمانی را به متراژ۱۱۰متر با انباری و پارکینگ به اجاره داده ام هنگام تحویل آن مستاجر گفت .این آپارتمان تلفن ثابت نداردمن گفتم چون تازه ساز از آن جهت تلفن ندارد من قول دادم که در تلفن را می دهم و در اجاره نامه بجایه تلفن دارد ندارد تلفن داردتیک خوردولی من بعد از مراجعه به مخابرات گقتند که خطوط ما آن مجتمع پر است حالا مستاجر می گوید من از مو بایل خود استفاده می کنم ک هرینه های سر ساآور است از حضور جنابعالی آیا از طرف مستاجر ادعایی علیه من متوجه است

اگر در اجاره نامه تعهد داده اید که تلفن فراهم کنید بله این حقی است که مستاجر می تواند از شما طلب کند

با سلام
خانه ای را اجاره داده ام
مستاجر با عنوان این که باید سریعا اساس را منتقل کند قبل از عقد قرارداد پول رهن را واریز کرده و به داخل خانه منتقل شده و پس از حدود دو ماه و نیم برای امضای قرارداد به مشاور املاک مراجعه نکرده و حق مشاور املاک را پرداخت نکرده است.
اکنون عنوان می کند که قصد تخیله دارد.
تخلیه در این مقطع با توجه به گذشت فصل جابجایی ها منجر به متضرر شدن بنده شده و احتمالا مستاجری هم به آن قیمت پیدا نخواهد شد.
لطفا بفرمائید تکلیف چیست

ممنون از اعتماد شما
در مرحله اول اشتباه از شما بوده که بدون عقد قرارداد اجازه ورود به ایشون داده‌اید ولی درحال حاضر چون پول ودیعه ایشون دست شماست امکان برداشتن ضرر و زیان شما و کمیسیون بنگاه از این مبلغ وجود دراه

سلام و عرض ادب
پدرم به مدت ۱۷ سال مستاجر یه مغازه بوده و الان پس از ۱۷ سال ایشون فوت کردن ایا ما به عنوان وارث حق و حقوقی از این مغازه داریم یا خیر ؟
سپاس از راهنماییتون .

سلام
از حیثمالکیت باید از طریق مشاور حقوقی پیگیری کنید
ولی از حیث سرقفلی احتمالا حق و حقوقی داشته باشید

سلام پدر عراقی است وچون مدرک ایرانی نداشت مجبور شد خانه را به نام همسر دومش بگذارد ودر وصیت خود نوشته که مجبور بوده این کارو انجام بده وما کوچک بودیم الان که پدرم فوت کرده میخواد خونه رو بفروشه ومارواز خانه بیرون کرده باید چیکارکنیم ممنون میشم کمکم کنید

سلام
اگر در سند قید شده باشد احتمال اینکه بتوان پیگیری حقوقی کرد وجود دارد. حتما از یک مشاور حقوقی کمک بگیرید

سلام
بیست سال پیش یه ملک سند اداری رو اجاره کردم و اجاره بها رو هر ماه پرداخت کردم علاوه بر این هزینه های عمرانی که متعلق به مالک هستش رو هم تو این مدت دادم حالا مالک اومده میگه تخلیه کن . آیا من حق و حقوقی دارم یا خیر ؟

سلام
اگر برای هزینه هایی که انجام دادید سند داشته باشید بله

سلام
من حدود ۵ سال مستاجر هستم و الان نزدیک ۳ ماه از قرارداد من تمام شده و از مالک پول پیش را درخواست کردم که گفتن دو روزه باید تخلیه کنی و در قرارداد هیچ گونه ذکری بابت تخلیه نشده و قرارداد دستی میباشد و مشکل پیدا کردیم ایا اجاره چند ماه به تعلق میگیرد یا نه و در ضمن سهم گاز خود را به مالک دادم ولی ایشان پرداخت نکرده و قطع شده لطفا راهنمایی کنید من چه کاری انجام بدم
ممنون

در هنگام تخلیههمان میزان که شما تعهد دارید به موقع تخلیه کنید مالک هم موظف هستش که پول رو به شما تحویل بده. اگر هریک از طرفین به تعهد خود عمل کنن قابلیت پیگیری حقوقی دارد

سلام ، پدر بنده یه وکالت تام به برادرم داده بود برای ساخت ساز توی زمینش حالا بعد از ساخته شدن آپارتمان یکی از واحد هارو به بنده فروخته به صورت قلنامه ای فروخته آیا برادرم و خواهر و برادر های دیگرم میتوانند بعد فوت پدرم ادعای ارث کنند و خانه را از بنده بگیرند

بله از آنجایی که پدرتون در قید حیات هستن و وکالت دادن به برادر شما ، سهم سایرین در زمین و بنای ساخته شده در اون محفوظ هستش

سلام
پنج سالونیم است خادم مسجدم میخاهند بیرونم کنند آیا کاری از من بر می آید

بله حق و حقوقی به عنوان خادم و سرایدار دارید از طریق مشاورین حقوقی پیگیری کنید قضیه رو

سلام الان هست ساله تو یک خونه مستاجر هستم حق وحقوق را هر سال دادم وقت اول سال که اجازه کردم قراردادبود بعدش پشته قراردبین خودمان نوشتیم بدونه شاهدخونه خرج وتمیر کردم الان بعد هشت سال میگه تخلیه کنم آیا در این مورد حق حقوق دارم یا نه ؟

از طریق قانون و شهادت همسایه ها امکان پیگیری هست. از مشاور حقوقی کمک بگیرید

سلام من ده سال است به عنوان سرایدار در محلی سکونت دارم حال انجا را فروخته اند و باید تخلیه کنم ایا حق و حقوقی دارم

سلام
بله برای تمام این مدت حق بیمه و سنوات سال هایی که کار کرده اید برای شما محفوظ است

۱۶ سال پیش طبقه سوم منزل حود را به باجناق خود دادم که ساکن شود اکنون ادعای مالکیت میکند و صبقه مذکور را اجاره داده ایا حق داشته

سندی از ملک خود دارید؟ اگر سند مالکیت دارید از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید

۱۶ پیش طبقه سوم خودرا بدون اجاره نامه در اختیار باجناق خود قرار دادم اکنون نامبرده همان طبقه را به شخص سوم اجاره داده و ادعای مالکیت میکند ایا ادعای نامبرده قانونیست

سندی از ملک خود دارید؟ اگر سند مالکیت دارید از طریق مراجع قضای پیگیری کنید

درود بر شما خانه ای را اجاره کرده ام که پس از یک سال مشخص شده مشاور املاک خانه ای بی صاحب را به ما اجاره داده است تکلیف بنده چیست؟ آیا وجددا باید با ایشان قولنامه بنویسم یا خیر؟ چطور صاحب اصلی خانه را پیدا کنم؟

اگر مشاور املاک هیچ وکالتی از صاحب خانه نداشته باشد می توانید پیگیری حقوقی کنید
از مشاور حقوقی کمک بگیرید

سلام .ده سال یک مغازه را از یک نفر اجاره کردم وفقط اجاره ماهیانه بهش دادم. و اونجا کار کردم بعد۱۰سال میگه خالی کن.در ضمن توی این ۱۰سال هیچ قراردادکتبی نداشتیم به جز یک یا دوسال اول.حالا میتونم ادعای حق مستاجر داشته باشم یا نه.

سلام
از طریق شهادت کسبه همسایه امکان پیش بردن کار هست
از یک مشاور کمک بگیرید

سلام
من پارسال یک خانه در مشهد خریدم که آن خانه قولنامه ای است همه مدارک و اسنادش را گرفتم برگشتم دانمارک و دایی ام را وکیل گرفتم برای اجاره دادن و مستجر آوردن آن خانه دو تا مغازه داره و دو تا واحد آپارتمان داره .یک هفته پیش به بانگاهی زنگ زدم که مشتری بیار میخواهم خانه را بفروشم .دایی من داخل آن خانه رفته و یک طبقه و‌دو تا مغازه را به اجاره داده از پارسال تا حالا یک تومان هم پول و اجاره برایم واریز نکرده .خلاصه من تصمیم گرفتم که خانه را بفروشم ولی دایی من کسی را راه نمیده که بیاد ببینه میگه خانه مال خود منه .من که تو دانمارک زندگی میکنم و همه مدارک و اسناد خانه پیش خودم است .و حالا تعطیلی ندارم که بیام تا من بیام ایران میترسم صاحب نشه .من باید چی کاری کنم در باره این مشکلم

مراحل رو از طریق یک وکیل معتمد پیش ببرید و یا اینکه حضور خودتون رو نیاز داره

سلام…
من یه خونه رهن کردم توی اندیشه شهریار،مهر پارسال قراداد تموم شده اما از اون زمان تا به الان صاحب ملک با وجود پیگیری های مکرر برای تحویل مبلغ رهن و تخلیه مراجعه نکرده حتی در این مورد املاک هم هیچ وکالتی از اون آقا ندارد و تحویل ملک را منوط به حضور مالک دانسته.‌.
این نکته هم ذکر کنم که صاحب ملک خارج از ایرانن و تمام راه های دسترسی قطع کردند….
در این شرایط تکلیف مستاجر چیه؟
خسارت ناشی از عدم برگشت مبلغ رهن چ میزانه؟
مبلغ رهن ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

تمام پیگیری ها خودتون رو مستند کنید. از طریق مراجعه قضایی و مشاوره حقوقی کار رو پیش ببرید

با سلام من مالک ۴ دنگ از خانه ای هستم و شریک مالک ۲ دنگ دیگر ، این خانه در دست مستاجر است با اجاره پایین نسبت به نرخ منطقه
من میخواهم قرار داد را با مستاجر بعد از اتمام مدت اجاره فسخ کنم و ملک را به با قیمت بیشتری اجاره بدهم ولی شریکم موافق نیست چکار باید بکنم با توجه به اینکه سهم من بیشتر است آیا میتوانم قرارداد جدیدی را که شریکم با آنها میبندد امضا نکنم و بعدا خسارت بگیرم ؟
با تشکر

در هر صورت باید رضایت هر دو شریک فراهم شود و میزان سهم شما تعیین کننده نیست

سلام من برای چهارومین سال میخام مغازمو به همون اقا اجاره بدم و خودمون بین خودمون با دوتا مغازه دار همسایه که شاهد بودن نوشتم گفتم ببینم این اقا نمیتونه بگه ادعا که سرقفلی شکایت کنه من رهن گرفتم و اجاره واقعا ترسیدم میشه راهنمایی کنید

اگر قراردادی با شاهد ثبت شده خیر دیگه امکان شکایت ندارن

قانون گذار باید قانون رو به بنگاه داران واداره اسناد گوشزد نموده ودر اجاره نامه قید گرداند،تا بنگاهداران ،و…موجر رو اگاه کنند.

پیام بگذارید