انواع پنجره‌ ها و انتخاب بهترین نوع آن برای خانه

پنجره‌

هرگاه صحبت از پنجره می‌شود، نور و نورگیری به یادمان می‌آید. پنجره وسیله‌ای است که نور را به داخل خانه‌هایمان هدایت می‌کنند. از سوی دیگر، امروزه پنجره‌ها نقش زیبایی‌بخشی نیز در معماری ایفا می‌کنند. بنابراین مهم است که از چه نوع پنجره‌ای در ساختمانمان استفاده کنیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی درباره انواع پنجره‌ها و انتخاب بهترین آن‌ها به دست آورید.
خوب است بدانید که امروزه پنجره‌ها در اقسام مختلف به بازار عرضه می‌شوند تا پاسخگوی نیاز مشتریان باشند. گفتنی است، مهم‌ترین پنجره‌هایی که در بازار وجود دارند عبارتند از:

پنجره‌های چوبی

چوب ماده‌ای است که از ابتدای خلقت نقش مهمی در زندگی بشر ایفا کرده است. انسان‌های اولیه از چوب استفاده‌های گوناگونی می‌کرده‌اند. به طور مثال، از آن در خانه‌سازی بهره می‌گرفته‌اند. به همین دلیل چوب برای انسان‌ها یادآور زندگی اولیه و اصالت بشری است. همان‌طور که از نام پنجره‌های چوبی برمی‌آید این نوع از پنجره‌ها از چوب ساخته می‌شوند که دارای مزایا و معایبی هستند. به هر حال، این نوع از پنجره‌ها طرفداران خاص خودشان را دارند. نکته مهم این است که امروزه پنجره‌های چوبی مدرن و زیبایی به بازار عرضه شده‌اند و تکنولوژی در این زمینه به کمک بشر آمده است.

پنجره‌های فلزی

فلزات نیز نقش مهمی در زندگی انسان‌ها داشته و دارند. امروزه از آهن و آلومینیوم در صنعت درب و پنجره سازی به وفور استفاده می‌شود. در ادامه با این نوع از پنجره‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

پنجره‌

آهنی

این نوع پنجره‌ها از آهن ساخته می‌شوند و می‌توان آن‌ها را در قالب دوجداره نیز به بازار عرضه کرد. پنجره‌های آهنی نیز معایب و مزایایی دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

آلومینیومی

جنس این پنجره‌ها از آلومینیوم است و دوام بیشتری نسبت به پنجره‌های چوبی دارند. از سوی دیگر، آلومینیوم از آهن سبک‌تر است اما نمی‌توان ادعا کرد که این نوع از پنجره‌ها خواص مدل‌های دوجداره را دارند.

پنجره‌های کامپوزیت

کامپوزیت‌ها بر اثر فرآیندهای شیمیایی به دست می‌آیند و ترکیبات نوینی در عرصه پنجره سازی به شمار می‌روند. بنابراین اگر از پنجره‌های کامپوزیت استفاده کنید از تکنولوژی‌های به روز بهره برده‌اید. این نوع از پنجره‌ها به سه نوع تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

فایبرگلاس

فایبرگلاس، کامپوزیتی از الیاف شیشه با مواد پلیمری است. در ساخت این ماده از پشم‌شیشه به عنوان ماده تقویت‌کننده و از مواد پلیمری به عنوان ماده زمینه استفاده می‌شود. این نوع از پنجره‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند که سبک بودن و استحکام بالا از جمله آن‌ها است.

PVC و UPVC

پنجره‌

PVC و UPVC به پلیمرهایی گفته می‌شود که در فرمول شیمیایی با یکدیگر تفاوت دارند. خوب است بدانید که PVC نسبت به UPVC از مواد سخت‌تری تشکیل شده است و تحمل دمای کمتری دارد.

معایب و مزایای انواع پنجره‌ها

در بالا انواع پنجره‌ها را برایتان معرفی کردیم. حال شاید این سوال برایتان پیش بیاید که کدامیک از این پنجره‌ها مناسب‌تر هستند. در ادامه به معایب و مزایای هر کدام از آن‌ها اشاره می‌کنیم تا جواب سوالتان را بیابید.

معایب و مزایای پنجره‌های چوبی

مزایا

۱- چوب سرما و گرما را انتقال نمی‌دهد و بنابراین به عنوان یک عایق عمل می‌کند.
۲- یکی دیگر از مزایای پنجره‌های چوبی این است که می‌توان آن‌ها را در قالب دوجداره ساخت.
۳- چوب زیبایی زیادی دارد و می‌توان انرژی بخشیدن به خانه موثر باشد. به ویژه، این جنس برای کسانی که دوستدار طبیعت هستند، بسیار خوشایند است.
۴- نصب پنجره‌های چوبی آسان است.

معایب

۱- چوب به‌مرورزمان کیفیت خودش را از دست می‌دهد و بر اثر رطوبت می‌پوسد.
۲- چوب ضریب اطمینان پایینی دارد و در زمان آتش‌سوزی مشکل‌ساز خواهد شد. از سوی دیگر، پنجره‌های چوبی در برابر ضربه نیز آسیب‌پذیر هستند.
۳- این امکان وجود دارد که حشرات چوب را بخورند و آن را از بین ببرند.
۴- چوب‌ها نیاز به نگهداری ویژه‌ای دارند. به طور مثال، باید آن‌ها را رنگ‌آمیزی کرد.

پنجره‌

معایب و مزایای پنجره‌های آهنی

مزایا

۱- پنجره‌های آهنی دوام بالایی دارند.
۲- قیمت پنجره‌های آهنی نسبتا مناسب است.
۳- این نوع از پنجره‌ها رنگ‌پذیری خوبی دارند.
۴- پنجره‌های آهنی اگر بشکنند، قابل‌ترمیم هستند.

معایب

۱- آهن عایق خوبی نیست و نمی‌توان امیدوار بود که گرما و سرما را به داخل و خارج خانه منتقل نکند.
۲- احتمال زنگ‌زدگی آهن وجود دارد.
۳- این نوع از پنجره‌ها را نمی‌توان به خوبی درزگیری کرد و به همین دلیل در زمان بارندگی امکان ورود آب به داخل خانه وجود دارد.

پنجره‌های آلومینیومی

مزایا

۱- این نوع از پنجره‌ها در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی مقاوم هستند.
۲- وزن کم این فلز نیز از ویژگی‌های مثبت آن به شمار می‌رود.
۳- آلومینیوم نسبت به چوب مقاومت بیشتری دارد.

معایب

۱- اگر برای پنجره آلومینیمی‌تان بر اثر خراشیدگی مشکلی پیش بیاید، نمی‌توانید به ترمیم آن امیدوار باشید.
۲- آلومینیوم عایق خوبی نیست و گرما و سرما را از خود عبور می‌دهد.
مزایا و معایب پنجره‌های کامپوزیت

فایبرگلاس

مزایا

۱ پنجره‌های فایبرگلاس وزن کمی دارند.
۲ فایبرگلاس به عنوان عایق صوتی و حرارتی عمل می‌کند.
۳ این نوع از پنجره‌ها دوام بالایی دارند و در برابر خوردگی، آتش‌سوزی و فشار ناشی از زلزله مقاوم هستند.
۴ این نوع از پنجره‌ها در هنگام وزش باد و طوفان سروصدای زیادی ایجاد نمی‌کنند.
۵ ایمنی این پنجره‌ها در برابر سرقت بالاست.
۶ این پنجره‌ها در رنگ‌های متنوع تولید می‌شوند.

معایب

۱- ممکن است برخی از انواع این پنجره‌ها از مواد خوبی ساخته نشده باشند و در آینده برای شما مشکل‌ساز شوند. اما اگر در هنگام خرید دقت کافی داشته باشید با مشکلی برخورد نخواهید کرد.

upvc

مزایا

۱- upvc نوعی پروفیل است که در برابر ضربه مقاوم است.
۲- امکان تغییر شکل upvc بر اثر سرما، گرما و تقطیر وجود ندارد.
۳- این پنجره‌ها در برابر گردوغبار و صوت به صورت عایق عمل می‌کنند و گرما و سرما را نیز از خودشان عبور نمی‌دهند.
۴- upvc ها ضد حریق هستند.
۵- تنوع در رنگ را هم باید به مزایای این نوع از پنجره‌ها اضافه کنید.

پنجره‌

معایب

۱- برخی از انواع پروفیل‌های UPVC به اندازه کافی گالوانیزه نیستند و به همین دلیل مقاومت بالایی ندارند.
۲- پنجره‌های UPVC وزن کمی دارند، در نتیجه نمی‌توان از آن‌ها در درب جلویی ساختمان استفاده کرد.

چه نوع پنجره‌ای بخرم؟

در بالا انواع پنجره‌ها را برایتان توضیح دادیم و معایب و مزایای آن‌ها را گفتیم. در مورد اینکه چه نوع پنجره‌ای برای شما مناسب است، خودتان باید تصمیم بگیرید. شاید شما جزو افرادی باشید که به طبیعت علاقه خاصی دارید و می‌خواهید با وجود معایب پنجره‌های چوبی از آن‌ها در ساختمانتان استفاده کنید. یا شاید به پنجره‌های فلزی علاقه دارید و آن‌ها را می‌پسندید. اما از بحث سلیقه که عبور کنیم به نکات فنی می‌رسیم. در بالا به لحاظ فنی و تخصصی مزایا و معایب هر کدام از پنجره‌ها را بیان کردیم.
شواهد نشان می‌دهد که پنجره‌های جدید شامل مدل‌های کامپوزیت، فایبرگلاس و UPVC دارای مزایای بیشتری نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر هستند. بدیهی است، بشر رو به جلو حرکت می‌کند، در نتیجه تلاش می‌شود که در محصولات جدید معایب مدل‌های قبلی برطرف و مزایایی بر آن‌ها افزوده شود. موضوع دیگر اینکه، اگر می‌خواهید از آخرین فناوری‌های روز دنیا در زمینه تولید پنجره بهره‌مند شوید، بهتر است از به پنجره‌های کامپوزیت شامل فایبرگلاس، upvc و pvc فکر کنید. شاید تصورتان باشد که این نوع از پنجره بسیار گران هستند و به لحاظ اقتصادی به صرفه نیستند. اما مزایای این پنجره‌ها به حدی است که در نهایت به نفعتان خواهد بود. به طور مثال، این نوع از پنجره‌ها تا حد زیادی در مصرف انرژی خانوارتان صرفه‌جویی می‌کنند و در نتیجه از هزینه‌هایتان می‌کاهند. از سوی دیگر، این نوع از پنجره‌ها دوام زیادی دارند و نیاز به نگهداری ویژه از جمله رنگ‌آمیزی دوره‌ای ندارند. به هر حال، برای اینکه یک پنجره خوب بخرید، بهتر است تمامی جوانب را بسنجید و با توجه به سلیقه، بودجه و نیازتان دست به انتخاب بزنید.

نکات مهم که باید درباره پنجره‌های UPVC بدانید

• خوب است بدانید که نوع ثابت پنجره دوجدارهupvc نسبت به انواع دیگر کاربرد بیشتری دارد. دلیلش این است که در این نوع از پنجره‌ها از یراق‌آلات استفاده نمی‌شود.
• در این نوع از پنجره‌ها دو نوع بازشو شامل افقی و عمودی وجود دارد.
• با استفاده از یک دستگیره می‌توانید از محور افقی و عمودی در پنجره دوجداره upvc استفاده کنید.
• پنجره‌های upvc دو لنگه بازشو، این امکان را برایتان فراهم می‌کنند که دید بیشتری به بیرون داشته باشید و بهتر از فضای اطراف لذت ببرید.
‌ پنجره‌های upvc دوجداره در قالب ریلی نیز به بازار عرضه شده‌اند. این نوع از پنجره‌ها به فضای زیادی برای باز و بسته کردن لنگه‌ها نیاز ندارند.
• یک مدل از پنجره‌های upvc ، فولکس واگنی است. در این نوع از یراق‌آلات گران‌تری نسبت به دیگر نمونه‌ها استفاده شده است. بازوی این پنجره‌ها مانند درب ون است.
• توجه داشته باشید که پنجره upvc موردنظرتان باید از پروفیل خوبی تشکیل شده باشد. در غیر این صورت به‌مرورزمان تغییر رنگ می‌دهد و می‌شکند.
• به یاد داشته باشید که یراق‌آلات پنجره موردنظرتان را با توجه به تنوع و شکل‌های مختلف انتخاب کنید. همچنین نوع بازشوی به کار رفته در پنجره نیز در انتخاب یراق‌آلات موثر است.
• خوب است بدانید که امروزه مدل‌های مختلفی از پنجره‌های upvc در بازار موجود هستند و می‌توانید در بین آن‌ها دست به انتخاب بزنید.
• به یاد داشته باشید که پنجره‌های مورد بحث در اشکال هندسی متنوع از جمله مربع، مستطیل و قوس‌دار ساخته می‌شوند. اما ساخت پنجره‌های منحنی و قوس‌دار متداول‌تر است.

برچسب ها:
پیام بگذارید