برج نشینی یا آپارتمان نشینی، مزیت‌ها و چالش‌ها

برج نشینی

با افزایش جمعیت دیگر خانه‌های ویلایی جوابگوی نیاز مسکن در شهرهای بزرگ نیست؛ بنابراین سالیان سال است که اکثریت مردم در آپارتمان‌ها یا برج‌های مسکونی سکنی گزیده‌اند. شاید زندگی در آپارتمان یا برج نشینی برای بعضی افراد مناسب باشد اما ممکن است برای تعدادی دیگر مشکل‌ساز باشد. در هر فضایی حق‌وحقوق مالکیت و یکسری وظایف وجود دارند و به همین دلیل است که شما باید به‌عنوان مالکی دوراندیش سعی کنید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. بهتر است فهرستی از مزایا و معایب زندگی در آپارتمان و یا برج تهیه‌ کرده و این موارد را با نیازهای جاری و بالقوه خود مقایسه کنید. این تنها راهی است که شما را در یک انتخاب مناسب می‌تواند یاری کند. در این مقاله سعی داریم شما را با معایب و مزایای زندگی در آپارتمان و برج نشینی آشنا کنیم تا قبل از گرفتن هر تصمیمی تمام جوانب آن را بررسی کرده باشید. انتخاب از روی آگاهی به نتیجه بهتری منجر شده و رضایت بیشتری را با خود به همراه دارد. مقاله را با عناوینی که در زیر آمده به شما ارائه می‌کنیم:

  • تاریخچه ساخت ساختمان‌های بلندمرتبه
  • مزایای زندگی در آپارتمان یا برج
  • معایب زندگی در آپارتمان یا برج

 

 

برج

تاریخچه ساخت ساختمان‌های بلندمرتبه

به نظر می‌رسد بشر از قدیم به دلایل متفاوت به ساختن بناهای عمودی روی آورده است؛ از جمله این دلایل می‌توان از به ‌نمایش گذاشتن قدرت، ثروت، اقتدار، گرانی و کمبود زمین نام برد. در روم باستان مردم بناهایی با طبقات سنگی و چوبی به بلندی یک ساختمان ۲۰ طبقه ساخته‌اند. در قرون‌وسطی خانه‌های سه و حتی چهار طبقه وجود داشته است. نخستین مجموعه بزرگ مسکونی در سال ۱۸۴۸ میلادی در فرانسه برای اسکان ۴۰۰ خانواده کارگری ساخته شد. در اواخر قرن نوزدهم ساختمان‌هایی جدید و بلندمرتبه با اسکلت فولادی و پنجره‌های بسیار ساخته شد که تحولی عظیم در صنعت ساختمان به‌حساب می‌آمد. این ساختمان‌ها که بیشتر توسط شرکت‌های بزرگ و سازمان‌های دولتی و به کاربری اداری ساخته می‌شد، «آسمان‌خراش» نامیده شدند.

در ایران نیز در گذشته ساختمان‌های بلند و چندین طبقه وجود داشته است؛ برای مثال در سال ۱۲۷۱ ه‍. ق. در داخل محدوده شهر بوشهر ساختمان‌های مردم دو، سه و حتی چهار طبقه بوده که از سنگ‌های فسیلی و ملاط گچ و ساروج و بعضاً کاه و گل و پوشش تیر چندل ساخته‌شده و درب و پنجره‌ها نیز از جنس چوب ساج بوده که در برابر موریانه و رطوبت کاملاً مقاوم بوده‌اند و احداث خانه‌های کپری و غیراستاندارد در داخل محدوده شهر ممنوع بوده است.

نگاهی گذرا به تاریخچه بلندترین ساختمان‌های تهران نیز خالی از لطف نیست: در ۲۰۰ سال از تاریخ ۲۵۰ ساله تهران به‌عنوان پایتخت، بلندترین ساختمان شهر، شمس‌العماره بود که چون شاهان قاجار در بالای برج ۲۰ متری آن قرار می‌گرفتند، همه شهر را نظاره می‌کردند که به‌ندرت ساختمان دوطبقه داشت. رضاخان بعد از به سلطنت رسیدن، بلواری در شمال تهران کشید و مردم را تشویق کرد تا اطراف آن بلوار خانه بسازند و به کسانی که چهار طبقه می‌ساختند، جوایزی از جهت دریافت آجر و معافیت از عوارض تعلق می‌گرفت. با این‌همه نیمی از اطراف این بلوار (انقلاب فعلی) در زمانی که رضاخان خلع شد، هنوز خالی بود.

در کل در قاموس شهرداری ساختمان‌های بیشتر از ۶ طبقه بلندمرتبه محسوب می‌شود و اگر ارتفاع ساختمانی به بیش از ۱۲ طبقه افزایش یابد، با یک برج سروکار داریم. وزارت مسکن و شهرداری برمسائلی نظیر اشراف، شکل هرمی ساختمان،‌ مجاورت با دیگر سازه‌های شهری، تأمین برخی امکانات رفاهی، احداث پارکینگ به میزان نیاز و نصب تجهیزات امدادی نظارت می‌کنند.

فلسفه ساخت ساختمان‌های بلند و زندگی در آپارتمان، توجیه منطقی آن‌ها برای حضور در بافت شهری صرفه‌جویی در عرضه افقی اراضی و گسترش تراکم عمودی شهر است.

برای این گسترش عمودی پیش‌بینی مؤلفه‌هایی نظیر تراکم جمعیتی مجاز، دسترسی مناسب، عرض گذرگاه، اشراف و مسائل رفاهی ضروری است ولی اغلب نادیده گرفته می‌شود. ریشه این معضل را باید در اعمال سیستم تراکم ناکارآمد و نارسایی‌های کلان در حوزه شهرسازی جستجو کرد که در سال‌های گذشته رخ‌ داده است.

مزایای زندگی در آپارتمان یا برج

 

مزایای زندگی در آپارتمان یا برج

کاهش هزینه‌ها: هزینه‌هایی که در آپارتمان صرف تعمیرات و نگهداری می‌شود بسیار کمتر از خانه‌های ویلایی است؛ زیرا در آپارتمان‌ها تمامی همسایه‌ها در هزینه‌ها سهیم هستند. همچنین با در نظر گرفتن متراژ آپارتمان، شما هزینه‌های کمتری برای آب، گاز و برق پرداخت خواهید کرد. گاهی اوقات آپارتمان‌ها هزینه‌های اضافی در بر خواهند داشت ازجمله هزینه نگهداری و تمیزکاری راهروها یا باغچه‌های آپارتمان اما هزینه کلی بازهم از هزینه‌ای که صرف مراقبت و نگهداری از یک‌خانه ویلایی می‌شود کمتر خواهد بود.

دسترسی آسان: معمولاً آپارتمان‌ها در موقعیت‌هایی قرار دارند که امکان دسترسی به فروشگاه و امکانات دیگری برای آن میسر است. معمولاً درجاهایی که جمعیت بیشتری زندگی می‌کنند، امکانات بیشتری نیز مهیا شده است. در مورد برج‌ها مسئله کمی متفاوت است. ازآنجایی‌که معمولاً متقاضیان سکونت در برج معمولاً افراد متمولی هستند، امکانات به‌روز و مدرن اولین چیزی است که با شنیدن نام برج به ذهن می‌رسد امکاناتی نظیر استخر و جکوزی اختصاصی، آسانسورهای متعدد، بالابر خودرو، لابی مجهز، باشگاه بدن‌سازی و … می‌تواند بخشی از نیازهای ساکنین برج را تأمین کند.این روزها با پیشرفت‌های تکنولوژیکی، به میزان و کیفیت فناوری خدمات برج‌ها نیز افزوده و مدهای جدیدی در این عرصه ارائه می‌شود که برخورداری از امکانات مدرن و متدهای پیشرفته سکونت و زندگی توجیهی منطقی برای آن‌هاست.

امنیت ساختمان: امنیت در آپارتمان یکی از اولویت‌هایی است که همیشه در نظر گرفته می‌شود. امنیت درون ساختمان باید به ‌گونه‌ای باشد که سارقین و افراد ناشناس برای ورود به آن متحمل سختی و دشواری شوند. شما می‌توانید از امکاناتی مانند دوربین‌های مداربسته و سرایدار خیلی کم‌هزینه‌تر از چیزی که در خانه‌های ویلایی است، بهره‌مند شوید (به دلیل تقسیم هزینه‌ها با سایرین). همچنین وجود چندین همسایه در مجاورت خانه شما، امکان سرقت را به‌خودی‌خود کم می‌کند زیرا در هر ساعت از شبانه روز احتمال رفت‌وآمد همسایگان وجود دارد.

ارتباط اجتماعی: شما با زندگی در آپارتمان و یا برج نشینی فرصت افزایش روابط اجتماعی خواهید داشت؛ زیرا هم‌زمان با چندین نفر در یک محل خاص مشغول زندگی هستید و به این جهت باید تعاملات خوب و زیادی با سایرین داشته باشید. این امکان را دارید که با افراد مختلفی از فرهنگ‌های مختلف سروکار داشته باشید و این امر موجب بهبود مهارت اجتماعی شما خواهد شد.

صرفه‌جویی در انرژی: متراژ کوچک آپارتمان‌ها باعث می‌شود که از گاز، آب و برق کمتری استفاده شود. این امر خصوصاً در مورد گرمایش، سرمایش و تهویه هوا بسیار محسوس است. آپارتمان جایی است که شما از حضور واحدهای مجاور برای گرم کردن یا خنک کردن خانه خود سود می‌برید. به‌عنوان‌مثال، چنانچه شما با همسایه خود دیواری مشترک داشته باشید، می‌توانید سیستم گرمایش واحد خود را در پایین‌ترین درجه قرار داده و درنتیجه در هزینه صرفه‌جویی کنید.

نظافت آسان: فضای آپارتمان معمولاً نسبت به خانه‌های ویلایی کوچک‌تر است و در نتیجه نظافت و رسیدگی به آن کار راحت‌تری است. همچنین به علت نداشتن حیاط و باغچه از کارها و خدمات اضافه‌تر معاف هستید. معمولاً تمیزکاری باغچه و حیاط برای افراد خوشایند نیست به‌ویژه در فصل برگ‌ریزان پاییز؛ بنابراین شما می‌توانید زمان اضافه خود را صرف تفریح و استراحت کنید.

معایب زندگی در آپارتمان یا برج

 

معایب زندگی در آپارتمان یا برج

فضای محدود: هنگامی‌که در آپارتمان یا برج زندگی می‌کنید، باید با این قضیه کنار بیایید که این کل فضایی است که در دسترس شماست، شما به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید فضای بیشتری به این محوطه اضافه کنید و امکان گسترده کردن فضا محدود است. چنانچه می‌خواهید بدانید چگونه باید به آپارتمان نقل‌مکان کنید، بهتر است در ابتدا چنین محدودیت‌هایی را مدنظر داشته باشید. تنها کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که فضای حمام و بالکن را کوچک‌تر کنید. با این‌وجود، خلاقیت و داشتن اطلاعات بالا در رابطه با مبلمان فضاهای کوچک برای اینکه شما بتوانید آپارتمان خود را به محیطی دنج و راحت تبدیل کنید، کافی خواهد بود. راه‌های هوشمندانه بسیاری برای لذت بردن از زندگی در آپارتمان وجود دارد، آن‌ها را امتحان کنید.

همسایگان دردسرساز: نکته دیگری که هنگام زندگی در آپارتمان باید در نظر داشته باشید این است که همه افراد شانس زندگی کردن در یک آپارتمان یا برج نشینی با همسایگان صمیمی و خوب را ندارند. تقریباً هر ساختمان تعدادی مستاجر دردسرساز و شلوغ دارد که رفتار ناپسند و آزاردهنده دارند. حتی ممکن است در نگاه اول این‌طور به نظر نرسد اما بعضی از خانواده‌ها از سوء مدیریت ساختمان بهره جسته و حقوق مستأجران دیگر و حریم خصوصی آن‌ها را زیر پا می‌گذارند. برخی همسایگان به فعالیت‌های مشارکتی روی خوش نشان نمی‌دهند و جلسات عمومی ساختمان اغلب با کمترین استقبال مواجه می‌شود. گاهی اختلافات از این پیش‌تر رفته و در زمینه‌های عرفی و اخلاقی مشکل ایجاد می‌کند.

ضعف فرهنگ مشارکت، عدم ارائه آموزش‌های صحیح و ناهماهنگی در شئون رفتاری برخی همسایگان زمینه‌ساز اختلافات در زمینه زندگی در آپارتمان  یا برج است.

 

جایگاه پارک ماشین: یکی از مشکلات همیشگی زندگی آپارتمان‌نشینی همین مسئله مربوط به پارک خودرو است. اول‌ازهمه به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً آپارتمانی را خریداری یا اجاره کنید که پارکینگ داشته باشد زیرا در غیر این صورت با توجه به افزایش روزافزون اتومبیل‌ها هرروز باید سردردی به نام جای پارک را با خود داشته باشید. در صورت داشتن پارکینگ هم ممکن است با عدم پارک مناسب اتومبیل‌های کناری مواجه شوید.

موقعیت مکانی برج‌ها: اولین و احتمالاً مهم‌ترین ضعف برج‌ها را باید در محل احداث آن‌ها دانست. اغلب بسازوبفروش‌ها بر اساس مجوزهایی که قبلاً گرفته‌اند و با حکم قانونی به بالا بردن ارتفاع ساختمان‌ها مشغول‌اند و هشدارهای پی‌درپی مراکز جغرافیایی و زلزله‌شناسی در هیاهوی سود و سودای برج‌ها اصلاً شنیده نمی‌شود. نوع زمینی که برج در آن ساخته‌شده و میزان استحکام مواد و مصالح اهمیت بسیاری دارد زیرا در صورت بروز هر نوع حادثه‌ای امکان افزایش آسیب در برج‌های ناایمن به‌مراتب بیشتر از محل‌های مسکونی دیگر است.

کمبود فضای خصوصی در بیرون از ساختمان: زندگی در آپارتمان یا برج ممکن است برای افرادی که به گل‌کاری و باغبانی علاقه دارند کسل‌کننده و سخت باشد. احتمال اینکه این افراد با نداشتن حیاط کنار بیایند کم است زیرا راهی برای کاشت گل و گیاه برای آن‌ها وجود ندارد. البته مجتمع‌هایی وجود دارند که به شما امکان داشتن یک حیاط را می‌دهند و شما می‌توانید در حیاط پشتی و یا پاسیو گیاهان آپارتمانی بکارید.

موارد اضطراری: یکی دیگر از معایبی که ممکن است در آپارتمان‌های بیش از چهار طبقه و برج‌ها رخ دهد، قطع برق و خرابی آسانسور است. در بسیاری از موارد اگر برق اضطراری نداشته باشند و یا دچار مشکل باشد تا زمان رفع مشکل ساکنین طبقات بالاتر با مشکل در رفت‌وآمد مواجه خواهند شد. همچنین امکان گیر افتادن در آسانسور نیز یکی دیگر از مشکلات است. در برخی آپارتمان‌ها نیز آسانسوری برای حمل بار در نظر گرفته نشده است، بنابراین حمل بار به طبقات بالا دشوارتر است و تبعا هزینه بیشتری جهت باربری باید پرداخت شود.

محدودیت در ایجاد تغییر: معمولاً در انجام تغییرات به‌ویژه تغییرات بیرونی و مربوط به ‌نما و ظاهر آپارتمان دست و پای شما بسته است زیرا تغییرات باید هماهنگ با کل ساختمان باشد. نمای ساختمان، رنگ و فرم در و پنجره‌ها و … چیزی نیست که دلخواه شما باشد و باید قبل از خرید یا اجاره آن را به هر صورت که هست پذیرا باشید.

محله‌ای پرتراکم: برج‌ها و مجتمع‌های آپارتمانی بلندمرتبه جمعیت ساکنان محله‌ها را افزایش می‌دهند و به دلیل عدم ارائه تسهیلات کافی برای ساکنانشان عرصه را برای استفاده دیگران از امکانات محدود محله یا منطقه در بخش‌های ورزشی و تفریحی تنگ می‌کند.

محدودیت نگهداری حیوانات خانگی: حتی اگر اکثر آپارتمان‌های مسکونی به شما اجازه نگهداری حیوانات اهلی را می‌دهند و برای بازی حیوانات مکان‌های مجزا در نظر گرفته‌شده است، مواردی وجود دارند که برای نگهداری تمامی حیوانات یا تعداد به خصوصی از آن‌ها، مانع ایجاد می‌کنند. ازاین‌رو، اگر صاحب حیوان خانگی هستید و یا احتمالاً قصد خرید آن را دارید، اطمینان حاصل کنید در مکانی زندگی می‌کنید که اجازه داشتن حیوانات را دارید.

محدودیت در دید طبیعی و نور آفتاب: با گسترش جمعیت و افزایش ساخت‌وساز و بلندتر شدن ساختمان‌ها و برج نشینی، کم‌کم فضای دید طبیعی از سطح شهر و یا حتی طبیعت با ساختمان‌های مجاور کاهش پیداکرده است؛ یعنی ممکن است حتی شما در طبقه ششم یک آپارتمان هم دیدی جز ساختمان روبه‌رو نداشته باشید. همچنین ساختمان‌های بلند جلو تابش نور آفتاب را گرفته و فضای خانه‌ها تاریک‌تر از حد معمول در یک روز آفتابی هستند. این مسئله کمی زندگی کردن در ساختمان‌های بلند را کسالت‌بار ساخته است.

 

برچسب ها:
پیام بگذارید