املاک هومینگ

اطلاعاتی دربارۀ تاثیر رنگ اتاق بر انسانزمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

تاثیر رنگ اتاق بر انسان

رنگ اتاق شما را می‌توان انعکاسی از خصوصیات شخصی شما دانست. شاید بیشتر ما هنگام انتخاب رنگ اتاق دقت زیادی به خرج ندهیم. با این وجود تاثیر رنگ اتاق بر انسان و روحیات انسان را نمی‌توان انکار کرد. رنگ اتاق می‌تواند روی احساسات و تفکرات ما تأثیر مستقیم داشته باشد. در این مطلب تاثیر رنگ اتاق بر انسان و حالات روحی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. ادامه مطلب را با هومگ، مجله آنلاین هومینگ همراه باشید.

نحوه تاثیر رنگ اتاق بر انسان و دکوراسیون

رنگ‌ها می‌توانند بر روحیات انسان تأثیر مستقیم داشته باشند. این تأثیر با عواملی همچون سن، جنسیت، قومیت و حتی آب و هوای منطقه در ارتباط است. برخی از رنگ‌ها (یا گروهی از آنها) واکنش‌های مشابهی از افراد را برمی‌انگیزند. این گروه‌ها و طبقه‌بندی‌ها بیشتر به تن و سایه رنگ‌ها مرتبط می‌شود. به همین دلیل انتخاب هوشمندانه رنگ دکوراسیون منزل مسأله‌ای مهم است.

اطلاعاتی دربارۀ تاثیر رنگ اتاق بر انسان

همیشه نیاز نیست که با مد حرکت کنیم و رنگ‌های سال را در انتخاب رنگ دکوراسیون دخیل کنیم. گرایش‌های عمومی جامعه همواره در حال تغییر است. این در حالیست که منزل شما باید با انسان‌های داخل آن هماهنگ شود. از این رو در انتخاب رنگ، اولویت را علایق و البته روحیات خود قرار دهید. کافی است رنگ‌های مورد علاقه خود را به صورتی هنرمندانه ترکیب کنید.

ترکیب رنگ همواره برای افراد تازه کار در این زمینه ترسناک است. رنگ‌ها قدرت تغییر ظاهر و اندازهٔ لوازم و حتی فضای داخلی منزل را دارند. اگر اطلاعات اولیه در خصوص رنگ‌ها را بشناسید، انتخاب ترکیب رنگ مناسب کار دشواری نخواهد بود. بیایید نگاهی به تاثیر رنگ اتاق بر انسان و روحیات و البته دکوراسیون منزل داشته باشیم.

انتخاب رنگ مناسب

دقت داشته باشید که هر رنگ خصوصیات روانشناسی متفاوتی دارد. تصور کنید که هر رنگ چگونه احساسات شما را تغییر می‌دهد. این احساس می‌تواند از آرامش گرفته تا خشم و اضطراب را در بر بگیرد. جهت ایجاد آرامش و توازن در خانهٔ خود، رنگ مناسب را باید هوشمندانه انتخاب کنید. ممکن است یک رنگ بخصوص احساس خوبی به شما بدهد اما هنگامی که به صورت عمده استفاده شود، تأثیر معکوسی روی شما داشته باشد. می‌خواهید کدام احساس در خانه شما (یا در یک اتاق بخصوص) بیشتر جاری شود؟ کدام رنگ می‌تواند به جاری شدن این احساس کمک کند؟

نحوه تأثیر رنگ اتاق بر انسان و دکوراسیون

جواب این سؤالات را در ادامه به صورت مفصل خواهیم گفت. قبل از هر چیز بگذارید لوازم منزل راهنمای شما باشند. فرش، لوازم، کاشی و دیگر اجزای منزل به لحاظ رنگ، محدودیت بیشتری دارند. سعی کنید ابتدا آنها را انتخاب کنید و سپس رنگ کردن اتاق‌ها را در دستور کار خود قرار دهید.

هنگامی که رنگ (های) مورد علاقه خود را یافتید، سعی کنید تعداد رنگ‌های متفاوت در یک اتاق از ۳ الی ۴ رنگ تجاوز نکند. رنگ‌های بی‌شمار، اتاق شما را درهم ریخته و شلوغ جلوه می‌دهند. رنگ کردن به نسبت دیگر تغییرات دکوراسیون، هزینهٔ کمتری برای شما در بر دارد. از این رو قدرت مانور بیشتری جهت رسیدن به دکوراسیون ایده‌آل خود خواهید داشت.

انواع رنگ اتاق و تأثیر آن ها بر انسان

رنگ‌ها به ۳ شکل عمده تأثیرگذار هستند: فعال، غیرفعال و خنثی. به سادگی می‌توان هرکدام از رنگ‌ها را با معیارهای شخصی، سلیقه و هدف اتاق مطابقت داد. رنگ‌های روشن باعث ایجاد فضایی روح‌افزا می‌شوند. این رنگ‌ها فضای اتاق را نیز بزرگ‌تر و روشن‌تر نشان می‌دهند. رنگ‌های تیره نیز گرم و مصنوعی هستند. اتاق‌های بزرگ با این نوع رنگ‌ها کوچک‌تر و البته صمیمانه‌تر نشان داده می‌شوند. اکنون نگاهی به انواع رنگ‌ها و تأثیر بخصوص هرکدام بر حالات روحی می اندازیم:

انتخاب رنگ مناسب

رنگ قرمز

قرمز باعث افزایش سطح انرژی اتاق می‌شود. قرمز یکی از شدیدترین تأثیرات را روی انسان دارد و سطح آدرنالین را به صورت قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد. در صورتی که می‌خواهید احساس هیجان را بخصوص در شب‌هنگام تحریک کنید، قرمز بهترین انتخاب است. رنگ قرمز در اتاق نشیمن یا اتاق ناهارخوری باعث نزدیک کردن افراد به یک‌دیگر و برانگیختن مکالمه می‌شود. در دالان ورودی منزل نیز تأثیر قدرتمندی روی افراد خواهد گذاشت.

انواع رنگ اتاق و تأثیر آن ها بر انسان

رنگ قرمز همچنین میزان فشار خون، سرعت تنفس و ضربان قلب را بالا می‌برد. به همین دلیل برای اتاق خواب بسیار مهیج بوده و مناسب نیست. با این وجود اگر بیشتر اوقات خود را در اتاق خواب به تاریکی می‌گذرانید، رنگ قرمز برای این منظور زیبا و مناسب خواهد بود.

رنگ زرد

رنگ زرد با سرشت خورشید در ارتباط است و پیام‌آور شادیست. رنگ زرد انتخاب فوق‌العاده‌ای برای آشپزخانه، اتاق ناهارخوری و حمام است. جایی که محل تجدید انرژی و بهبود روحیات شما است. رنگ زرد در راهرو، ورودی منزل و فضاهای کوچک باعث ایجاد احساس خیر مقدم می‌شود.

رنگ زرد و تاثیر آن بر روحیات و حالات روحی

با اینکه زرد یک رنگ شاد است اما برای رنگ اصلی پیشنهاد نمی‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که رنگ زرد برای دکوراسیون داخلی روی خلق و خوی انسان تأثیر بدی خواهد داشت. کودکان نیز در اتاق‌های زردرنگ بیشتر گریه می‌کنند. استفاده بیش از حد از رنگ زرد باعث برانگیختن احساس ناامیدی و خشم می‌شود. در رنگ‌درمانی از رنگ زرد جهت برانگیختن اعصاب و پالایش جسم استفاده می‌شود.

رنگ آبی

رنگ آبی عکس رنگ قرمز عمل می‌کند. آبی باعث کاهش فشار خون، سرعت تنفس و ضربان قلب می‌شود. به همین دلیل رنگ آبی را آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده می‌دانند. رنگ آبی بیشتر اوقات جهت استفاده در اتاق خواب و حمام توصیه می‌شود.

تاثیر رنگ آبی بر روحیه

ممکن است رنگ آبی در تئوری و تصاویر بسیار زیبا جلوه کند؛ با این وجود، آبی پاستلی و کم‌رنگ بخصوص در اتاق‌های با نور طبیعی اندک، به شدت سرد و بی روح به نظر می‌رسد. اگر استفاده از رنگ آبی ملایم و کم‌رنگ را جهت رنگ اصلی اتاق در نظر دارید، آن را توسط رنگ گرم پرده‌ها، لوازم و اثاثیه متعادل کنید.

جهت برانگیختن احساس آرامش در اتاق‌های عمومی (نظیر نشیمن و آشپزخانه بزرگ)، از رنگ‌های آبی گرم مانند ارغوانی یا رنگ‌های آبی روشن نظیر فیروزه‌ای استفاده کنید. استفاده از آبی در یک اتاق، باعث ایجاد احساس آرامش می‌شود. با این وجود سعی کنید از سایه‌های ملایم آبی استفاده کنید. آبی تیره تأثیر عکس خواهد داشت و احساس ناراحتی را در شما تحریک می‌کند.

رنگ سبز

رنگ سبز آرامش‌بخش‌ترین رنگ برای چشمان است. تلفیقی از احساس سرزندگی آبی و احساس سرور زرد در رنگ سبز یافت می‌شود. بدین ترتیب برای بیشتر اتاق‌های منزل مناسب است. استفاده از رنگ سبز در اتاق نشیمن باعث گشاده‌رویی و نزدیکی اعضا می‌شود.

استفاده از رنگ سبز چه تاثیری در روحیات انسان ایجاد می کند؟

استفاده از رنگ سبز به عنوان رنگ اصلی اتاق باعث تحریک احساس آرامش می‌شود. از این رو باور بر این است که رنگ سبز به کاهش استرس کمک خواهد کرد. همچنین گفته می‌شود که این رنگ در زمینه باروری نیز مؤثر است و به همین دلیل گزینه‌ای مناسب برای اتاق خواب به شمار می‌رود.

رنگ بنفش

رنگ بنفش در غلظت‌های بالا (مثل رنگ بادمجان)، رنگی بسیار غنی، دراماتیک و فریبنده است. بنفش همواره با خلاقیت و تجلل در ارتباط است.

تاثیر رنگ بنفش در روحیات انسان

نسخه‌های کم‌رنگ بنفش همچون نیلی، باعث ایجاد آرامش مشابه با رنگ آبی می‌شوند. از طرفی رنگ بنفش احساس سرد بودن را نیز القا نمی‌کند و در این زمینه از آبی کم‌رنگ بهتر است.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی باعث برانگیختن احساس هیجان و اشتیاق می‌شود و یک رنگ انرژی‌زا است. در حالی که نارنجی برای اتاق نشیمن و اتاق خواب مناسب نیست، از آن می‌توان در اتاق تمرین و باشگاه به وفور استفاده کرد.

رنگ نارنجی و تاثیرات آن بر انسان

نارنجی هنگام ورزش کردن انرژی قابل توجهی به شما می‌بخشد. در دوران باستان باور بر این بود که نارنجی می‌تواند شُش‌ها را شفا داده و سطح انرژی بدن را افزایش دهد. باوری که امروزه درست تلقی می‌شود.

رنگ‌های خنثی

رنگ‌های خنثی (سیاه، سفید، خاکستری و قهوه‌ای) به عنوان رنگ‌های پایه در دکوراسیون منزل استفاده می‌شوند. برای مثال می‌توان توسط رنگ‌های خنثی یک رنگ بخصوص دیگر را کاملاً نمودار کرد.

تاثیر رنگ های خنثی بر انسان

رنگ مشکی بهتر است به عنوان رنگ تأکید به مقدار کمی استفاده شود. بیشتر طراحان بر این باورند که تمامی اتاق‌ها جهت دادن عمق، به رنگ مشکی نیاز دارند. جهت درک بهتر ارتباط رنگ‌ها با یکدیگر می‌توانید از چرخه رنگ‌ها (Color wheel) استفاده کنید.

رنگ زرشکی

رنگ زرشکی ممکن است برخی افراد را زودرنج و تحریک‌پذیر کند. زرشکی باعث تحریک احساس خشم و نفرت می‌شود و بهتر است به عنوان رنگ اصلی در اتاق‌ها استفاده نشود.

رنگ زرشکی

نشستن به مدت طولانی در اتاقی که به رنگ زرشکی رنگ شده است، روی احساس آرامش و متانت شما تأثیر ناخوشایندی خواهد داشت.

تأثیر رنگ‌ سقف بر روحیات

سقف، یک ششم فضای اتاق را به خود اختصاص می‌دهد. با این وجود بیشتر اوقات تنها رنگ سفید ساده‌ای برای آن استفاده می‌شود. در حقیقت مدت‌های مدیدی است که سفید، بهترین رنگ برای سقف اتاق است.

تأثیر رنگ‌ سقف بر روحیات

اصل کلی بر این است که سقف با رنگ روشن‌تر، از سایر بخش‌های اتاق مرتفع‌تر به نظر می‌رسد. عکس این قضیه نیز صادق است و سقف تیره‌تر از قسمت‌های دیگر اتاق کوتاه‌تر به نظر می‌آید. بدین ترتیب سقف‌هایی که کوتاه به نظر می‌رسند، باعث ایجاد محیط دنج و صمیمی می‌شوند.

با انواع تاثیر رنگ اتاق بر انسان و روحیات و حالات روحی آشنا شدید. جدای از همه این موارد، تصمیم نهایی را خود شما خواهید گرفت. رنگی را برای اتاق‌های خود انتخاب کنید که با خصوصیات اخلاقی و روحیات شما و خانواده‌تان سازگار باشد. اگر پیشنهادی نیز در این زمینه دارید، آن را در بخش نظرات با ما و دیگر دوستان خود در میان بگذارید.

منبع: freshome

پیام بگذارید