راحت‌ترین راه برای تمیزکردن خانه چیست؟

تمیزکردن خانه

یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد تمیزکردن خانه است. این موضوع از کارهایی محسوب می‌شود که وقت زیادی از افراد خانواده خواهد گرفت و از کارهای خسته‌کننده به شمار می‌آید. به همین دلیل تمیز کاری در خانه کار محبوبی بین خانه‌دارها نیست و اغلب افراد سعی می‌کنند از انجام آن سر باز بزنند. این کار همچنین برای افرادی که شاغل هستند و وقت کمی برای انجام امور خانه دارند سخت‌تر به نظر می‌رسد؛ بنابراین در این مطلب سعی کرده‌ایم راحت‌ترین راه برای تمیزکردن خانه را توضیح دهیم تا بتوانید در سریع‌ترین حالت خانه‌ای با متراژ متوسط را تمیز کنید. در صورتی که شما هم به دنبال راهی برای تمیزی راحت‌تر خانه هستید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مهم‌ترین اصل در تمیزکاری

فراموش نکنید برای تمیزکردن خانه پیش از هر کاری باید تمرکز و دقت کافی داشته باشید. به عنوان مثال نمی‌توانید در حالی که با گوشی هوشمند خود اعلان‌های شبکه‌های اجتماعی را چک می‌کنید یا مجله‌های قدیمی را ورق می‌زنید به تمیزکردن خانه بپردازید. برای این کار باید به طور کامل روی تمیزکردن خانه تمرکز کرده و همه‌ی حواس خود را به تمیزی معطوف کنید. به این ترتیب با سرعت بیشتری کارها را به پایان خواهید رساند.
همچنین به یاد داشته باشید سه رکن اصلی در تمیزی کلی خانه مرتب کردن وسایل بزرگ جلوی چشم، پاک کردن گرد و غبار و جاروی کف خانه است. بنابراین در صورتی که دنبال تمیزی راحت و بدون دردسر خانه هستید، نیازی نیست همه‌ی کمدها را خالی کرده و نو بچینید یا وسایل درهم داخل کشوها را مرتب و تمیز کنید. چنین روشی برای هر فصل یا نیمه‌ی هر سال مناسب خواهد بود و برای تمیزکاری روزانه تنها کار مهم تمیز کردن کلی خانه و جاروکشی همه‌ی اتاق‌ها است. در ادامه قدم به قدم با هم تا تمیزی راحت همه‌ی بخش‌های خانه پیش خواهیم رفت.

قدم اول: از بالاترین طبقه به گردگیری بپردازید

مهم نیست اتاق موردنظر شما چقدر تمیز یا کثیف باشد. برای آغاز تمیزکاری خانه از بالاترین سطح به گردگیری و غبارروبی بپردازید. به این ترتیب همه‌ی گرد و خاک‌ها از طبقه‌های بالایی خانه به سطوح پایینی می‌ریزند و می‌توانید با ادامه‌ی همین فرایند گرد و غبار را از کل خانه پاک کنید. در صورتی که برخلاف این روند پیش رفته و سطوح پایینی را پیش از سطح‌های بالایی تمیز کنید با تمیزی سطوح بالایی بخش‌های پایینی که تمیز کرده‌اید دو مرتبه کثیف خواهند شد. همین دوباره کاری‌ها می‌تواند وقت زیادی از شما بگیرد. اما با تمیزی از همین روش، به راحتی گرد و خاک‌ها برطرف خواهند شد.

تمیزکردن خانه

قدم دوم: برای مرتب کردن تخت‌ها قدرتی عمل کنید

به منظور مرتب کردن تخت‌ خواب‌ها باید قدرت بالایی داشته باشید. چرا که سنگینی پتوها نباید مانعی برای تمیزی به روش راحت‌تر باشند. برای صاف کردن ملحفه با یک دست هریک از چهار گوشه‌ی تشک را بالا بگیرید و با دست دیگر ملحفه را زیر تشک مرتب کنید. بسیاری از افراد به جای این کار، ملحفه را از لبه‌های آن صاف می‌کنند که هم سخت‌تر و هم وقت‌گیرتر است. همچنین به جای قرار دادن پتو روی تخت و صاف کردن گوشه‌های آن، باید پتو را کامل باز کرده و با یک حرکت روی تخت پهن کنید. با این کار پتو روی تخت قرار گرفته و همه‌ی چین‌های آن به خوبی باز خواهد شد. در نهایت شاید مجبور شوید کمی گوشه‌های پتو را روی تخت صاف کنید.

قدم سوم: تکلیف لباس‌ها را معلوم کنید

برای جمع کردن لباس‌ها اول آن‌ها را به دو دسته‌ی لباس‌های تمیز و کثیف تقسیم کنید. سپس لباس‌های کثیف را در ماشین لباسشویی قرار داده و آن را روشن کنید. با این کار همینطور که شما در حال تمیزکردن خانه هستید، لباس‌ها هم شسته خواهند شد. با قرار دادن لباس‌های تمیز در کشوها و کمدها بزرگ‌ترین بخش شلوغی اتاق خواب حذف خواهد شد. شما می‌توانید برای راحتی کار خود هریک از افراد خانواده را به جمع‌آوری لباس‌های خود تشویق کنید تا زحمت تمیزی و جمع کردن لباس‌های آن‌ها روی دوش شما نباشد. همچنین اتوکشی لباس‌ها را به زمان دیگری موکول کنید تا حین تمیزی اتاق‌ها وقت کمتری از شما گرفته شود.

قدم سوم: مبل‌ها را گردگیری کنید

برای تمیز کردن مبل‌ها باید از یک اسپری ویژه برای پاک کردن گرد و غبار استفاده کنید. پس از اسپری ماده‌ی تمیز کننده روی سطح مبل، با یک دستمال میکروفیبر به سطح مبل ضربه بزنید تا گرد و خاک از روی آن پاک شود. همچنین فراموش نکنید برای پاک کردن گرد و خاک‌ روی مبل‌ها نیز باید از بالای مبل به تمیزی بپردازید و به سمت پایین یا پایه‌های مبل حرکت کنید. با این روش گرد و خاک به طور کامل از همه‌ی قسمت‌های مبل پاک می‌شود و لکی از گرد و غبار روی مبل باقی نخواهد ماند.

قدم چهارم: حمام و سرویس بهداشتی را بشویید

برای تمیز کردن دستشویی یا حمام‌ ابتدا ماده‌ی شوینده را به کف حمام یا سرویس بهداشتی اسپری کنید تا چند دقیقه روی آن بماند. در این فاصله کابینت‌‌ها و کمدهای موجود در سرویس بهداشتی و توالت‌ها را بشویید. پس از تمیزی این قسمت، باید آینه را لکه‌گیری کنید. اگر اول به سراغ آینه بروید، ممکن است هنگام تمیزی کابینت سرویس بهداشتی قطرات آب روی آینه بپاشد و همه‌ی زحماتتان بر باد برود. بعد از آن در آخرین مرحله کف حمام و سرویس بهداشتی را تمیز کنید. با توجه به ماده‌ی شوینده که از قبل روی سرامیک‌ها ریخته‌اید، جرم‌گیری سرویس بهداشتی و حمام کار آسانی خواهد بود. پس از پاک کردن جرم‌ها کافی است از یک دستمال بزرگ، بخارشوی یا تی استفاده کنید تا سرامیک‌ها برق بزنند. اگر کف خانه‌ی شما موکت نیست، در ادامه‌ی این کار می‌توانید کف سایر اتاق‌ها و نشیمن را هم تمیز کنید.

تمیزکردن خانه

قدم پنجم: نشیمن را از یک گوشه تمیز کنید

درصورتی که داخل اتاق نشیمن شما پنکه سقفی یا پرده وجود دارد، برای تمیزی بهتر است از این بخش شروع کنید. گرد و خاک پنکه سقفی و پرده را به طور کامل از بالا به پایین پاک کنید و بتکانید. سپس از گوشه‌ی اتاق به تمیز لوازم جانبی مانند مجسمه، گلدان، تابلوها، ظروف زینتی و مبلمان اتاق نشیمن بپردازید. در آخرین مرحله باید سراغ موکت و فرش‌ها رفته و آن‌ها را جارو کنید تا همه‌ی گرد و خاک‌های موجود روی آن‌ها نیز پاک شود. در مرحله‌ی آخر جاروی زیر فرش را فراموش نکنید. چراکه بسیاری از ذرات ریز گردوخاک زیر فرش و در لبه‌های آن پنهان هستند. برای جاروی سریع‌تر گوشه‌های فرش را بلند کنید و آن را وسط اتاق بتکانید. ابتدا زیر فرش و بعد وسط آن را با دقت جارو کنید. برای گوشه‌های فرش هم یک جاروی سطحی کافی خواهد بود.

قدم ششم: تمیزی آشپزخانه را با ظروف شروع کنید

اگر ماشین ظرفشویی دارید، برای شستن ظروف کثیف از ماشین استفاده کنید. در هر صورت همه‌ی ظروف کثیف را از کل خانه جمع کنید و در ظرفشویی یا ماشین ظرفشویی بشویید. سطح گاز را بررسی کنید و در صورتی که اجاق گاز شما دارای قطعات جدا شدنی است به آن‌ها دقت کنید. وجود جرم و کثیفی روی این قطعات گاز را بسیار کثیف نشان خواهد داد. برای تمیزی آن قطعات جدا شدنی را در ظرفشویی قرار دهید و ظرفشویی را از آب داغ و مقدار کمی مواد شوینده پر کنید. به این ترتیب در فاصله‌ای که مشغول تمیزی سایر قسمت‌ها هستید، مقدار زیادی از جرم‌های موجود روی قطعات مختلف اجاق گاز با آب داغ پاک شده و کار شما را راحت خواهند کرد.
سپس روی کابینت‌ها را خلوت و تمیز کنید. برای این کار بهتر است از یک اسفنج، آب داغ و مقدار بسیار کمی ماده‌ی شوینده استفاده کنید. اسفنج را با فشار بسیار زیاد روی همه‌ی کابینت‌ها و کانتر آشپزخانه فشار دهید تا همه‌ی لکه‌ها به خوبی پاک شوند. مطمئن شوید از ماده‌ی شوینده‌ی کمی استفاده کنید. در حدی که فقط برای پاک کردن لکه‌ها به شما کمک کند و کفی ازخود به جای نگذارد. با یک نگاه کلی به درهای کابینت‌ها متوجه خواهید شد آیا کابینت‌ها هم به لکه‌گیری و تمیزی نیاز دارند یا خیر؟ برای تمیزی کابینت‌ لزومی به شستن همه‌ی سطح آن‌ها نیست. فقط کافی است لکه‌های موجود روی بدنه‌ی کابینت را پاک کنید.
سراغ ظرفشویی بروید و همه‌ی قطعات جانبی گاز را بشویید تا تمیزی اجاق هم کامل شود. در آخر باید کف آشپزخانه را تمیز کنید. یک دستمال مرطوب یا تی برای تمیزی کف آشپزخانه مناسب است.

تمیزکردن خانه

قدم هفتم: زباله‌ها را از خانه بیرون ببرید

اگر می‌خواهید علاوه بر تمیزی بوی خوشایندی هم در خانه وجود داشته باشید زباله‌های موجود در همه‌ی سطل‌های زباله را جمع‌آوری و به عنوان مراحل آخر تمیزکاری آن‌ها را از خانه خارج کنید. یک اسپری خوشبوکننده‌ی هوا یا عود هم می‌توانید فضای خوشبو و دلنشین‌تری برای خانه‌ی شما فراهم کند.
در صورتی که سرعت عمل خود را بالا ببرید، تمرکز کافی داشته باشید و با همین ترتیب به تمیزی بپردازید، طی هفت مرحله خانه‌ی شما در کمتر از دو ساعت تمیز خواهد شد. اگر از افرادی هستید که تمیزی کلی خانه را در آخر هفته انجام می‌دهید، با استفاده از این روش می‌توانید علاوه بر تمیز کردن خانه وقت کافی برای خرید و لذت بردن از روز تعطیل خود داشته باشید.

برچسب ها:
پیام بگذارید