املاک هومینگ

همه چیز درمورد تمیز کردن کاشی و سرامیکزمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

تمیز کردن

امروزه دیگر تقریبا در تمام خانه‌ها کفپوش‌هایی از جنس سرامیک، پارکت و یا دیگر کفپوش‌ها استفاده می شود. بسیاری از افراد در فضای خاصی از خانه از فرش استفاده می کنند و بقیه ی فضا را کفپوش تشکیل می دهد. در مکان‌های اداری و برخی خانه‌ها از فرش استفاده نمی شود. کفپوش‌ها در ایجاد زیبایی و جلوه‌های بصری یک مکان، نقش مهمی دارند. مثلا اگر از کفپوش‌های روشن استفاده کنید، فضای مورد نظرتان بزرگتر جلوه می کند. در این میان کاشی‌های سرامیکی بسیار مورد استقبال قرار می گیرند. تمیزی آسان و زیبایی خاصی که این جنس از کاشی‌ها دارند، نظر افراد زیادی را جلب کرده است.
اگرچه تمیز کردن کاشی و سرامیک و کفپوش‌هایی از این دست، از دیگر موارد مشابه آسان تر است؛ با این حال براق نگه داشتن آن‌ها و پاک کردن برخی لکه‌ها بسیار سخت است و در زیبایی خانه و یا محل کار تاثیر بسزایی دارد.
در این مقاله راه‌های تمیز کردن کاشی و سرامیک و همه مواردی که لازم است در این باره بدانید را در اختیارتان میگذاریم.

آنچه در این مقاله میخوانید در سرفصل‌های زیر خلاصه می شود:

 • محلول سرکه و بکینگ پودر
 • استفاده از مواد شوینده
 • سرکه و آب داغ
 • پودر شستشو و آب
 • مایع ظرفشویی و آب
 • بهترین راه برای تمیز کردن فواصل بین کاشی‌ها
 • تمیز کردن درز کاشی
 • تمیز کردن لکه‌های آدامس، قیر و یا شمع
 • پاک کردن لکه‌های جوهر از روی سرامیک
 • پاک کردن لکه‌های کهنه و سخت از روی سرامیک
 • پاک کردن لکه‌های خون
 • جایگزینی برای بخارشور
 • نکاتی که باید در تمیزی و نگهداری سرامیک و کاشی رعایت کنید

محلول سرکه و بکینگ پودر

با استفاده از این روش می توانید به راحتی و بدون صرف هزینه ای کفپوش‌هایتان را تمیز و براق نگهدارید. اولین ماده ای که برای این محلول کارگشا لازم دارید، سرکه است که نقش ضد عفونی کننده دارد. بکینگ پودر ماده بعدی است. بکینگ پودر یک سفید کننده طبیعی شگفت‌انگیز است و به شما کمک می کند سرامیک‌هایتان را سالم و براق کنید.
مواد لازم:

 • آب تمیز (۳ لیتر)
 • سرکه سیب (۳ میلی لیتر)
 • بکینگ پودر (۱ گرم)

ابتدا کل کف را از هر گونه گرد و غبار پاک کنید. ۳لیتر آب را در سطل بریزید. بکینگ پودر را اضافه کنید و مخلوط کنید تا حل شود. سپس، سرکه را به مخلوط اضافه کنید. پارچه را در مخلوط فرو ببرید و کف را تمیز کنید. دوباره، پارچه را در مخلوط بشویید و مطمئن شوید که آب اضافی را با فشار خارج میکنید. کل کف را بشویید. اجازه دهید تا کاشی ها خشک شوند.

استفاده از مواد شوینده

مواد شوینده ی بسیاری مانند صابون هستند که می توانید از آن‌ها برای تمیز کردن کاشی و سرامیک استفاده کنید. این مواد به ویژه برای از بین بردن لکه‌هایی است که سخت پاک می شوند.
مواد لازم:

 • آب پاک (۳ لیتر)
 • مواد شوینده یا مایع صابون مایع (۳ میلی لیتر)

برای این کار کافیست ابتدا سطح مورد نظر را با جارو تمیز کنید و گرد و خاک آن را بگیرید. سپس آب و مواد شوینده را در سطل باهم مخلوط کنید. صبر کنید تا تمام صابون به طور کامل حل شود. بعد گردگیر را در سطل قرار دهید تا کامل خیس شود و بعد آب اضافی‌اش را بگیرید. کل کف را با گردگیر بشورید و اجازه دهید تا خشک شود. هر زمان که نیاز بود، تکرار کنید تا کاشی‌هایتان کاملا تمیز و زیبا بمانند.

محلول

سرکه و آب داغ

در این ترفند باید سرکه و آب داغ را به میزان مساوی باهم مخلوط کنید. سرکه به علت داشتن خاصیت اسیدی به طور طبیعی در پاک‌کردن چربی‌ها فوق‌العاده عمل می‌کند. همین خاصیت عامل تاثیر این مخلوط در نظافت کاشی و سرامیک‌ است. سطل دیگری را پر از آب کرده و برای شستشوی کف کنار بگذارید. تمام قسمت‌ها را به خوبی تمیز کنید و توجه داشته باشید که گوشه‌ها و ناحیه‌های بین سرامیک‌ها و کاشی‌ها را از قلم نیندازید. در آخر کاشی‌ها را با آب بشویید و زمانی را برای خشک شدن به آن اختصاص دهید. همچنین می‌توانید یک دوم فنجان الکل (ایزو پروپیل الکل) را به عنوان جایگزینی برای سرکه به کار ببرید. این راه برای برق انداختن کفپوش بسیار موثر است.

پودر شستشو و آب

بهتر است که همیشه تمام ناحیه مورد نظر را تمیز کنید تا اینکه به صورت جداگانه به نظافت قسمت‌های مختلف بپردازید. به هر حال گاهی به منظور پاک کردن نقطه‌ای به خصوص از لک‌ها، نیاز به یک لکه‌بر قوی است. برای مثال لکه‌های ناشی از آلودگی غذاهایی مثل مرغ یا شربت و نوشابه معمولا بیش از سایر چیزها باقی می‌ماند. برای این کار مخلوطی از پودر شستشو و آب داغ را امتحان کنید.
پودر شستشو برای از بین بردن لکه‌ها در هر سطحی مناسب هستند. در ترکیبات این پودرها معمولا نمک، پودر بوراکس و جوش شیرین به کار می‌رود. با استفاده از یک حوله کاغذی یا پارچه، محلول را روی لکه‌ پخش کنید و اجازه دهید پنج تا ده دقیقه به همان حالت بماند. سپس، با یک برس نرم روی آن نقطه بکشید و در نهایت تمام منطقه را با آب گرم و پارچه تمیز کنید. در صورت لزوم چندبار این مراحل را تکرار کنید تا سطح مورد نظر کاملا تمیز شود.

مایع ظرفشویی و آب

گاهی ممکن است لکه هایی روی سرامیک ها باشندکه به راحتی دیده نشوند، اما آن ها را کدر می کنند. هر دو راه بالا برای تمیز کردن کاشی و سرامیک‌ها کارآمد هستند؛ با این حال یک پیشنهاد دیگر، استفاده از مایع ظرفشویی و آب گرم است. در ظرفی مایع ظرفشویی و آب را به میزان مساوی با هم ترکیب کنید و با استفاده از دستمال یا حوله به تمیز کردن تمام منطقه بپردازید. به یاد داشته باشید که روی قسمت‌هایی که تمیز شده‌اند قدم نگذارید و تا بیست دقیقه از راه رفتن در آن نقاط بپرهیزید. البته این کار ممکن است باعث سر شدن سرامیک‌ها شود. در صورتی که این اتفاق افتاد می‌توانید با دستمال مرطوب روی نواحی شسته شده بکشید.

به یاد داشته باشید که پیش از هرکاری بهتر است با استفاده از جارو، گرد و خاک سرامیک ها را تمیز کنید. این امر در تمیز کردن و راحتی کار شما نقشی کلیدی دارد.

بهترین راه برای تمیز کردن فواصل بین کاشی‌ها

کاشی‌ها و سرامیک‌ها با استفاده از ملات به خصوصی در کنار هم قرار گرفته‌اند. این ملات آن‌ها را سرجای خود نگه می‌دارد و مانع از نفوذ رطوبت به قسمت‌های داخلی می‌شود. آب، شن و ماسه و سیمان به کمک یکدیگر ساختار آن را تشکیل می‌دهند. برخلاف کاشی و سرامیک‌ها ملات مذکور متخلخل است؛ به این معنی‌ است که آب و یا لکه‌های آلودگی به راحتی روی آن تاثیر گذاشته و تغییر رنگ در فواصل بین کاشی و سرامیک را در پی دارد. به همین دلیل تمیز نگه داشتن این قسمت‌ها توجه ویژه‌ای می‌طلبد.
ترکیبی برای تمیز کردن این فاصله‌ها را نیز می‌توانید خودتان در خانه بسازید. جوش شیرین، سرکه، هیدروژن پراکسید یا سفید کننده در ترکیب با یکدیگر محلولی مناسب می‌سازند. برای احتیاط تنها زمانی از سفید کننده در این ترکیب استفاده کنید که خطوط بین سرامیک و کاشی‌های‌تان روشن باشد؛ و یا آن را در بخشی که در معرض دید نیست امتحان کنید. به هر حال، بهتر است محصولی مخصوص تمیز کردن کف خریداری کنید که Ph مناسبی داشته باشد و موجب تغییر رنگ نشود. مقداری از ترکیبی که خودتان ساخته‌اید یا خریداری کرده‌اید، روی فواصل مورد نظر قرار دهید و برای مدتی آن را به همان حالت رها کنید. افزودن جوش شیرین به آن نیز فکر بدی نیست. پس از آن با یک مسواک قدیمی روی آن بکشید. (مسواک را به عنوان بُرسی کوچک استفاده کنید.) برس کشیدن تنها راهی است که با به کار بردن آن می‌توانید مطمئن باشید تمام آلودگی‌ها پاک می‌شوند

تمیز کردن درز کاشی

بهترین و کارآمد ترین راه برای تمیز کردن ملات یا همان فواصل بین کاشی و سرامیک‌ها، استفاده از بخارشوهای با فشار بالا و وسایل شستشوی قوی هستند. اگر فکر می‌کنید راه حل‌های بالا کافی نیستند و برای تمیز کردن فواصل ،نیاز به چنین لوازمی دارید. اگر دستگاه بخار شو ندارید، می‌توانید با شرکت‌های خدماتی و نظافتی جهت تمیز کردن درز بین کاشی‌ها تماس بگیرید.

تمیزی درز

تمیز کردن لکه‌های آدامس، قیر و یا شمع

برای تمیز کردن کاشی و سرامیک در این موارد می‌توانید از یخ استفاده کنید. مکعب‌های یخی را در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید. کیسه را روی لکه‌های چسبناک سرامیک قرار دهید پس از پنج تا ده دقیقه، قوام یا استحکام لکه را بررسی کنید. آدامس باید یخ زده باشد تا جایی که امکان دارد آن را بخراشید و رنگ باقی مانده آن را از روی سرامیک پاک کنید.

پاک کردن لکه های جوهر از روی سرامیک

باید از سفید کننده استفاده کنید. یک پارچه تمیز را با سفید کننده خیس کنید. پارچه را روی لکه قرار دهید. تا وقتی که لکه ناپدید شود هر یک دقیقه یا بیشتر آن را چک کنید. پارچه خیس را بیش از حد بر روی کاشی یا سرامیک قرار ندهید. در مورد کاشی های سرامیکی، مراقبت مداوم کلید اصلی است. این متریال ها زیاد گرد و خاک می گیرند، بنابراین حداقل هفته ای دو بار آن ها را جارو برقی بکشید (با استفاده از سری با موی های نرم برای جلوگیری از خراشیدگی). این کار از انباشته شدن آشغال های ریز در درزهای سرامیک ها جلوگیری می کند.

از به کار بردن پاک کننده ها و مواد شیمیایی قوی و ساینده اجتناب کنید. آن ها می توانند با گذشت زمان به دوغاب آسیب زده و رنگ آن را از بین ببرند.

پاک کردن لکه های کهنه و سخت از روی سرامیک

نیم فنجان فنجان (۱۱۷ میلی لیتر) سرکه سفید یا سرکه مخصوص تمیزکاری را با یک گالن ( ۳.۷ لیتر) آب گرم مخلوط کنید. بعد با استفاده از این محلول سرامیک‌ها را بشویید. اگر سرکه نداشته باشید می‌توانید از الکل استفاده کنید. آب گرم را با مقدار مساوی پودر شستشو مخلوط کنید. پودر شستشو یک ماده تمیز کننده است که به شما کمک می‌کند سطوح سخت مانند کاشی‌های سرامیکی را تمیز کنید. با استفاده از یک پارچه، مخلوط را روی لکه قرار دهید. اجازه دهید مخلوط به مدت پنج تا ده دقیقه بر روی لکه بماند. پارچه را برداشته و با یک قلم مو یا فرچه نرم روی لکه بکشید. در نهایت، محدوده لکه را با یک پارچه خیس تمیز کنید. اگر رنگ پس از یک بار شستشو باقی بماند، روند را تکرار کنید.

پاک کردن لکه های خون

برای پاک کردن لکه خون از کفپوش ها می‌توانید از سفید کننده (وایتکس) یا آب اکسیژنه استفاده کنید. لکه های خون را می‌توان با یک پارچه یا اسفنج و محلول سفید کننده و آب از بین ببرید. به عنوان مثال، مخلوطی از ۱۰ میلی لیتر (۲/۳ قاشق غذاخوری) سفید کننده و نصف لیتر (نیم قوطی) آب مخلوط کنید. اسفنج یا پارچه را در محلول بزنید و روی لکه های رنگی بچرخانید تا زمانی که از بین بروند.

جایگزینی برای بخارشور

برخی لکه ها هستند که فقط با بخارشور از بین می روند و راه های رایج برای تمیز کردن آن ها کار ساز نیست. اگر بخارشور ندارید و یا در دسترستان نیست، می توانید از روش های زیر بهره ببرید.
مقدار مساوی جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کرده و روی دوغاب‌ها بریزید. اجازه دهید مخلوط برای چند ساعت (یا حتی یک شب) روی دوغاب بماند. سپس دوغاب را با یک فرچه و یا مسواک قدیمی محکم بشویید و در نهایت باقی مانده مخلوط را با یک اسفنج خیس شده در آب گرم پاک کنید. اگر می خواهید قدرت تمیز شدن چند برابر شود، یک بطری اسپری را با سرکه پر کنید و پس از اعمال مخلوط جوش شیرین روی دوغاب سرکه را روی آن اسپری کنید.
مقدار کمی ماده شوینده به یک لیتر آب اضافه کنید. سپس با اسفنج آغشته به این محلول، با دقت خطوط میان سرامیک‌ها را پاک کنید تا لکه‌ها و مواد زائدی که در این خطوط میان سرامیک‌ها به وجود آمده است با استفاده از همان محلول یا حتی آب خالص پاک شوند.

سرامیک براق

نکاتی که باید در تمیزی و نگهداری سرامیک و کاشی رعایت کنید:

 1. برای براق و سالم نگه داشتن سرامیک‌ها باید به طور منظم آن‌ها را تمیز کنید تا از تجمع لکه و جرم روی آن‌ها جلوگیری شود.
 2. بهتر است کاشی و سرامیک‌ها را حداقل یک بار در هر هفته جارو کرده و پاک کنید.
 3. مراقب باشید از مواد شوینده غلیظ و قوی برای سرامیک استفاده نکنید.برای دوام و حفظ زیبایی کف‌پوش‌های سرامیکی بهتر هست آن‌ها را به طور مرتب با اسفنج مرطوب تمیز کنید و بعد با بهره گیری از پارچه ای نرم با اسفنجی خشک، رطوبت آن‌ها را بگیرید.
 4. چنانچه به طور مرتب سرامیک‌ها را تمیز کنید از تجمع لکه های پایداری که به سختی از بین خواهد رفت، پیشگیری خواهید کرد. ریختن کمی الکل و پودر ماشین لباس شویی در آب نظافت سرامیک هم راهکار خوبی هست.
 5. اگر متوجه شدید خطوط بین سرامیک کدر و بدرنگ شده هست، مقدار کمی ماده شوینده به یک لیتر آب بیفزایید. سپس با اسفنج آغشته به این محلول، با دقت خطوط میان سرامیک‌ها را پاک کنید تا لکه‌ها و مواد زائدی که در این خطوط میان سرامیک‌ها به وجود آمده هست با بهره گیری از همان محلول یا حتی آب خالص پاک شوند.
 6. بهتر هست برای تمیز کردن هر نوع کف‌پوش، کار را از قسمت انتهایی سالن یا اتاق جایی که از در و راهرو دور هست شروع کنید و تکه تکه کف را تمیز کنید و جلو بیایید تا به در نزدیک شود. به این ترتیب شما پایتان را روی قسمت‌های تمیز شده نمی گذارید و از دوباره کاری پیشگیری میشود.
 7. اگر از سفید کننده استفاده میکنید برای از بین بردن اثر ماده سفید کننده در مرحله بعد از یک ماده شوینده ملایم بهره گیری و دوباره تمام کف را با دستمال خیس پاک کرده سپس همۀ بخش ها را با پارچه ای نرم خشک کنید.
 8. دقت داشته باشید هنگام تمیز کردن سرامیک‌ها با محلول‌های پاک کننده، حتماً هواکش را روشن یا حداقل پنجره ای را باز کنید و برای پیشگیری از ایجاد هرگونه حساسیت دستکش بپوشید.
 9. محلول پیشنهادی را حدود ۲۰ دقیقه کنار بگذارید. سپس با استفاده از اسفنج به تدریج همۀ قسمت‌ها را با آن بپوشانید. حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بعد تمام قسمت‌ها را به طور کامل با دستمال خیس پاک کنید.
 10. اگر از سفید کننده استفاده می‌کنید برای از بین بردن اثر ماده سفید کننده در مرحله بعد از یک ماده شوینده ملایم استفاده کرده و دوباره تمام کف را با دستمال خیس پاک، سپس همۀ بخش ها را با پارچه ای نرم خشک کنید.

به طور کلی در نظر داشته باشید برای تمیز کردن کاسی و سرامیک به مهارت خاصی نیاز نیست. می توانید به راحتی و با توجه به نوع لکه آن را تمیز کنید و با استفاده از راهکار هایی که مطرح شد، در تمیزی و نگهداری کفپوش و سرامیک منزل و یا محل کار خود موفق عمل کنید. و با تمیز و براق نگهداشتن آن ها فضای بصری مطلوبی را ایجاد کنید.

پیام بگذارید