املاک هومینگ

چند پیشنهاد جذاب برای جا دادن لباس و وسایل در کمدها و اتاقزمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

  • صفحه اصلی
  • سبک زندگی
  • چند پیشنهاد جذاب برای جا دادن لباس و وسایل در کمدها و اتاقزمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه
راهکارهایی برای مرتب کردن خانه و چیدمان منظم وسایل و لباس ها

مرتب کردن لباس‌ها و چیدن منظم آن‌ها، شاید دغدغه‌ی روزانه هرکدام از ما باشد. بارها هرکدام از ما امتحان کرده‌ایم و اتاقمان و تمام لباس‌های داخل کمد و کشوهایمان را مرتب کرده‌ایم و دوباره چند روز بعد همه‌چیز به همان حالت درهم ‌و برهم سابق بازگشته است. این مشکل در خانه‌های کوچک بیش‌تر از خانه‌های بزرگ خود را نشان می‌دهد. چراکه خانه‌های کوچک به دلیل کمبود فضا، ریخت ‌و پاش و به ‌هم‌ ریختگی را خیلی سریع‌تر و بیشتر نشان می‌دهند. پس اگر در خانه‌ای با اتاق‌های کوچک زندگی می‌کنید، احتمالاً کنار آمدن با مرتب نشان دادن اتاق از وسایل و لباس‌ها، چالش هرروزه‌ی شماست.
البته این مسئله فقط برای لباس‌ها نیست و گاهی در زندگی روزمره وسایل و لوازم‌های اضافی خانه را بیش‌ازحد شلوغ کرده و ما را به دردسر می‌اندازند. مدیریت کردن لوازم اضافی و مرتب کردن آن‌ها به دانش و هنر خاصی نیاز دارد که شاید خیلی از ما نسبت به آن آگاهی نداشته باشیم. در این مقاله سعی داریم که این طرز مدیریت صحیح را به شما آموزش دهیم تا دیگر این‌همه اساس و لباس درهم‌ریخته و نامرتب روی اعصابتان نباشد!

راهکارهای مرتب کردن خانه از لوازم و لباس‌ها

۱) از شر اضافی‌ها خلاص شوید

اتاق‌خواب

اولین مرحله در هر تمیزکاری این است که از شر تمام وسایل اضافی خلاص شوید. یک‌بار دیگر سر کمد لباس‌هایتان بروید و به آن نگاهی بیندازید. وقتی‌که خوب دقت کنید متوجه می‌شوید که لباس‌هایی در کمدتان هستند که برایتان کوچک یا گشاد شده‌اند و خیلی وقت است که آن‌ها را نپوشیده‌اید. اما هر بار که کمدتان را مرتب می‌کنید آن‌ها را هم کنار دیگر لباس‌ها تاکرده و درون کمد می‌گذارید. این لباس‌ها قطعاً دیگر به کار شما نخواهند آمد و فقط یک فضای اضافی را در کمد شما اشغال کرده‌اند. پس اولین کار این است که این لباس‌ها را شناسایی کرده و جدا کنید. البته این نکته را هم باید بگوییم که حتماً لازم نیست آن‌ها را دور بیندازید. لباس‌هایی که پارچه‌شان برای تمیزکاری مناسب است را می‌توانید برش دهید و به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید تا بتوانید از آن‌ها برای گردگیری یا تمیز کردن وسایل خانه استفاده کنید. لباس‌هایی هم که به ‌قول‌ معروف حیف هستند و برای دستمال شدن مناسب نیستند می‌توانید به کسانی که به آن‌ها نیاز دارند ببخشید.

قدم بعدی شناسایی لباس‌های کهنه و از مد افتاده است. این لباس‌ها را شاید از روی تعارف هنوز نگه‌داشته باشید و یا به دلیل پول زیادی که برایشان پرداخت کردید، دلتان نمی‌آید آن‌ها را کنار بگذارید.

اما باید واقعیت را قبول کنید و بدانید که شما قطعاً دیگر این لباس‌ها را نخواهید پوشید و آن‌ها در حال حاضر فقط برایتان دردسر درست می‌کنند.
زمانی که این دودسته از لباس‌ها را شناسایی کردید و آن‌ها را کنار گذاشتید، خواهید دید که بیشتر از سی درصد کمدتان خالی می‌شود و جای بیشتری برای لباس‌های دیگر باز می‌شود.

انباری

راهکارهایی برای مرتب کردن انباری

حال به سراغ انباری می‌رویم. رادیوی شکسته، چرخ پاره شده‌ی دوچرخه، کارتون‌های خالی، ظروف ناقص و لب پر و… مطمئناً دیگر به کار شما نمی‌آیند و تاریخ‌مصرفشان تمام ‌شده و صد در صد تاکنون جایگزین شده‌اند. پس بهتر است آن‌ها را به ضایعاتی‌ها و سمسارها بفروشید و از دستشان خلاص شوید. جالب است بدایند که در علم فنگ شویی لوازم غیر قابل ‌مصرف و تلنبار شده مانع از گردش انرژی مثبت در خانه می‌شوند و خانه را در غم و یا حتی فقر فرومی‌برند. پس باید هر چه سریع‌تر آن‌ها را از منزلتان خارج کنید. خالی شدن و تمیز شدن انباری در مراحل بعدی به کمکتان خواهد آمد.

اتاق نشیمن

یک اتاق نشیمن شلوغ و درهم ‌و برهم داد می‌زند که این‌همه وسایل از ظرفیت من خارج است. اگر اتاق نشیمنتان کوچک است حتماً لازم نیست که دودست مبل مختلف در آن بچینید. بهتر است دودست مبلتان را فروخته و یکدست مبل جادار و زیبا را جایگزین آن کنید. این کار زیبایی اتاق نشیمنتان را دوچندان می‌کند.
یک پذیرایی کوچک جایی برای آباژورهای بزرگ ایستاده ندارد، اگر حتماً تأکید دارید که از آباژور استفاده کنید بهتر است به سراغ نوع دیواری آن بروید. روزنامه‌های قدیمی دیگر استفاده‌ای جز برای تمیز کردن شیشه‌ها ندارند، پس سریع‌تر آن‌ها را از زیر میز عسلی‌ها جمع کنید.
لوازم تزئینی و مجسمه‌ها بهتر است کم، اما جلوه دار باشند. خانه‌ی شما موزه نیست که مجموعه‌ای از مجسمه‌ها را در آن جمع‌آوری کنید و دیگر جایی برای راه رفتن باقی نگذارید. بهتر است در سالن نشیمن از یکی دو مجسمه‌ی زیبا برای تزئین استفاده کنید، بیشتر از این تعداد خانه را شبیه سمساری خواهد کرد. البته اگر مجسمه‌های زیادی دارید و دلتان می‌خواهد حتماً از آن‌ها در اتاق نشیمن استفاده کنید، بهتر است به سراغ بوفه بروید.
جای ظرف و ظروف داخل آشپزخانه و در درون کابینت‌ها است. ظروف را از داخل بوفه خارج کرده و مجسمه‌ها را جایگزین کنید. این کار هم جلوه‌ی آن‌ها را بیشتر می‌کند و هم‌اتاق نشیمن را از آن حالت شلوغی و درهم‌ بر هم خارج می‌کند.
شلوغی دیوارها هم تأثیر بسزایی در شلوغ نشان دادن اتاق نشیمن دارد. دیوار اتاق نشیمن، دیوار یک گالری و یا نمایشگاه نقاشی نیست که مملو از تابلوهای بزرگ کوچک باشد. در اتاق نشیمن فقط یک دیوار را به آویزان کردن تابلوها اختصاص دهید و تعداد کمی تابلو بر روی آن بیاویزید. این روش یکی از مهم‌ترین روش‌ها و اصول طراحی است.

حال که انباری منزلتان خالی‌شده به‌راحتی می‌توانید یک سری وسایل اضافی که در حال حاضر به آن نیازی ندارید و در زمان دیگری شاید به آن احتیاج پیدا کنید را به آنجا منتقل کنید. لوازم و وسایلی نظیر بخاری و یا پنکه که فقط در فصول خاصی موردنیاز هستند و در فصول دیگر فقط باعث ایجاد کمبود جا می‌شوند.

آشپزخانه

راهکارهایی برای مرتب کردن آشپزخانه

یکی دیگر از شلوغ‌ترین قسمت‌های خانه که نیاز به خلوت کاری دارد، آشپزخانه است. این را مطمئن باشید که در حال حاضر در تمام خانه‌ها لوازم برقی پیدا می‌شود و نیازی نیست که شما تمام وسایل برقی آشپزخانه خود را بر روی کابینت‌ها بچینید و آن‌ها را در معرض عموم قرار دهید و با این کار آشپزخانه‌تان را بی‌نظم و شلوغ کنید. جای این‌گونه لوازم برقی در داخل کابینت‌ها است و حتی اگر در داخل کابینت‌ها هم‌، جایی برای چیدن و قرار دادن آن‌ها ندارید، می‌توانید آن‌ها را بالای کابینت‌ها بچینید. این کار تأثیر بسزایی در مرتب شدن آشپزخانه شما دارد و جا را برای لوازم ضروری دیگر مانند سرویس چاقوها، تخته‌ی آشپزخانه، مایکروفر، سرخ‌کن و ….. باز می‌کند.

قبل از هر چیز شما باید این نکته را در نظر بگیرید که در یک‌خانه با یک نشیمن بیست و چهارمتری نهایتاً بیست نفر مهمان جای می‌گیرد و نیازی به خرید سرویس‌های پنجاه نفرِ و … نیست. این کار فقط شمارا با کمبود جا مواجه می‌کند و یک روز می‌رسد که از دست این‌همه شلوغی و کمبود جا دلتان بخواهد همه‌چیز را دور بریزید و فقط یکدست قاشق چنگال نگه‌دارید.

۲) همه‌چیز را تقسیم‌بندی کنید

اتاق‌خواب

راهکارهایی برای مرتب کردن اتاق خواب

حال که از دست لوازم و لباس‌های اضافی خلاص شدیم به سراغ مرحله‌ی تقسیم‌بندی می‌رویم. یکی از هنرهای چیدمان منازل این است که بتوانیم از هر فضایی به‌صورت دوبله استفاده کنیم. این معنا است که در هر فضایی یک فضاسازی جدید و تازه انجام دهیم تا لوازم بیشتری در آنجا جای بگیرد.
به ‌عنوان ‌مثال به سراغ کشوی لباس‌ها می‌رویم. کشوی لباس‌ها معمولاً ظرفیت چندانی برای قرارگیری لباس‌ها ندارد و اگر لباس‌ها را به‌طور نا منظم و در هم ‌بر هم در آنجای دهیم، این ظرفیت کمتر هم می‌شود. پس بهترین راه این است که از ورقه‌های تقسیم‌بندی در کشوها استفاده کنیم. این تقسیم‌بندی‌ها جای هر چیز را به‌خوبی مشخص می‌کند و مانع از پراکندگی و بی‌نظمی می‌شود. اگر هم نتوانستید این ورقه‌ها را تهیه کنید می‌توانید آن‌ها را خودتان با وسایل بیهوده بسازید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید لوله‌های دستمال‌کاغذی را رنگ‌آمیزی کنید و آن‌ها را به‌طور منظم در کشوی پاتختی کنار هم قرار دهید. حال می‌توانید سیم‌های شارژ را در یک قسمت، بدلیجات را در قسمتی دیگر و جوراب‌ها را در قسمتی جداگانه قرار دهید. بعدازاین خواهی دید که دیگر هیچ کشویی نامرتب و درهم‌برهم نخواهد بود و هرچقدر هم که زمان بگذر شلوغ و به‌هم‌ریخته نخواهد شد.

هم‌چنین بهتر است کشوها را ‌به لباس‌زیر و خانگی اختصاص دهید. زیرا این لباس‌ها هم‌حجم کمتری دارند و هم نیازی به اتوکشی ندارند و تا کردن آن‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند.

روسری‌ها و شال‌های خود را به‌جای قرار دادن در کشو، بر روی رخت‌آویز قرار داده و آن‌ها را در داخل کمد آویزان کنید. این کار هم فضا را زیادتر می‌کند و هم مانع چروک شدنشان می‌شود. کیف‌های اضافی که جای زیادی در کمدتان گرفته‌اند را می‌توانید در داخل یک نایلون گذاشته و آن‌ها را مرتب زیر تخت قرار دهید تا زمانی که دوباره بخواهید از آن‌ها استفاده کنید. با این کار جا را برای دیگر لباس‌ها باز می‌کنید.
برای نظم بخشیدن به خرده‌ریزه‌ای اتاق‌خواب می‌توانید از بازار، قفسه‌های پارچه‌ای که از پشت درب کمد آویزان می‌شوند را خریداری کرده و لوازم‌های ریز و جورواجور را در داخل آن‌ها به‌صورت مرتب قرار دهید.
برای مرتب کردن اتاق کودکان از اسباب‌بازی‌های ریز هم می‌توانید یک سبد اسباب‌بازی تهیه کنید و در گوشه‌ای از اتاق قرار دهید و هرگونه اسباب‌بازی ریزی را درون آن بریزید. به این صورت دیگر هر بار که وارد اتاق کودکتان می‌شوید یک لگو زیر پایتان نمی‌رود.

آشپزخانه

آشپزخانه مکانی است که بیش از هرجایی نیاز به قفسه‌بندی دارد. عمده‌ی قفسه‌بندی در آشپزخانه‌ها توسط کابینت‌ها انجام می‌شود، اما هنوز هم شاید جای کافی برای وسایل در آشپزخانه وجود نداشته باشد. برای این کار بهتر است لوازمی را که می‌توانید از دیوارهای آشپزخانه آویزان کنید. به‌عنوان‌مثال اگر کشوی آشپزخانه‌تان جای کافی ندارد، می‌توانید سرویس کفگیر و ملاقه‌ها را بر روی دیوار کنار گاز نصب کنید.
اگر جای کافی برای مواد شوینده و بهداشتی در آشپزخانه ندارید می‌توانید دو طرف کابینت شوینده‌ها را سوراخ کرده و یک میله مانند رگال بر روی آن قرار دهید. حال می‌توانید شوینده‌هایی مانند شیشه‌پاک‌کن و گاز پاک‌کن را از این میله آویزان کرده و جای بیشتری برای دیگر شوینده‌ها بازکنید.

قابلمه‌ها بهتر است بر روی قفسه‌های مخصوص قابلمه چیده شوند و داخل کابینت برای دیگر ظروف خالی شود. قاشق چنگال‌ها را حتماً در داخل جعبه‌های تقسیم‌بندی بنچینید تا پراکنده و درهم‌برهم نشوند.

شما می‌توانید از آهن‌رباهای قوی استفاده کنید و با نصب آن‌ها بر روی دیوار آشپزخانه، سرویس چاقوها را به آن متصل کنید و کمی بیشتر در داخل کشوها فضای خالی ایجاد کنید.
مرتب چیدن سبدها و لگن‌ها از کوچک به بزرگ یکی از مهم‌ترین ترفندهای مرتب کردن آشپزخانه است. شما باید آن‌ها را از بزرگ به کوچک داخل یکدیگر قرار دهید تا جای بسیار کمی را در داخل آشپزخانه اشغال کنند.
ادویه‌ها هم می‌توانند روی شلف مخصوص ادویه‌ها و بر روی دیوار قرار گیرند و لازم نیست یک کابینت اضافی به آن‌ها اختصاص داده شود.
مواد اولیه‌ی خوراکی مانند رب و روغن‌های اضافی را هم می‌توانید به‌صورت مرتب و در زیر کابینت‌ها، جایی که در معرض دید نباشند بنچینید و تا زمان استفاده آن‌ها را از دسترس دورنگه دارید.

اتاق نشیمن

راهکارهایی برای مرتب کردن اتاق نشیمن

تا می‌توانید از قفسه‌ها و شلف ها برای اتاق نشیمن استفاده کنید. شما می‌توانید به‌جای اینکه از یک میز خاطره در گوشه اتاق برای قرار دادن قاب عکس‌های خانوادگی استفاده کنید، آن‌ها را بر روی یک شلف قرار دهید و با این کار فضای اتاق نشیمن را گسترش دهید.
اگر در اتاق نشیمن کمبود جای شدید دارید، حتی می‌توانید میز تلویزیون را برداشته و تلویزیون را بر روی دیوار نصب کنید. این کار تأثیر بسزایی در مرتب‌سازی اتاق نشیمن دارد.
اگر در ورودی منزل شما در داخل اتاق نشیمن قرار دارد و جاکفشی شما جای کافی برای قرار دادن کفش‌هایتان ندارد، فقط کافی است که کفش‌های ضروری را داخل جاکفشی گذاشته و دیگر کفش‌ها را با آویز مخصوص کفش از داخل کمد دیواری اتاقتان آویزان کنید. با این کار دیگر ورودی منزلتان نمایی شلوغ و نامناسب نخواهد داشت.
در کل باید بدانید که اگر می‌خواهید خانه‌تان همیشه مرتب بماند و به‌هیچ‌عنوان شلوغ نشود، باید وسایلتان را به‌گونه‌ای بنچینید که هم تقسیم‌بندی شده و مشخص باشند و هم همیشه در دسترس. به دنبال وسیله‌ای گشتن، خود یکی از عوامل ایجاد شلوغی و به‌هم‌ریختگی در خانه است. زمانی که شما عجله دارید و به‌عنوان‌مثال به دنبال روسری ست با مانتوتان می‌گردید، ناخودآگاه همه‌ی کشوها و کمدها را زیرورو می‌کنید تا آن را بیابید. درصورتی‌که اگر همه‌ی روسری‌هایتان بر روی آویز مخصوص به روسری و شال قرار داشته باشند، دیگر نیازی به‌بهم ریختن کل اتاق برای پیدا کردن آن‌ها نیست.

برچسب ها:
پیام بگذارید