املاک هومینگ

راهکارهای اصولی برای رهایی از شر حشرات موذی در خانه‌زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

  • صفحه اصلی
  • سبک زندگی
  • راهکارهای اصولی برای رهایی از شر حشرات موذی در خانه‌زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه
حشرات موذی

 در هر خانه‌ یا آپارتمانی با قدمت و وضعیت‌های گوناگون، معضلی به نام حشرات موذی وجود دارد. گاهی این حشرات به تعدادی پشه و مگس محدود خواهند شد که موضوع چندان مهمی به نظر نمی‌رسد؛ اما در بعضی موارد هم با حشرات پیچیده‌تر در مقیاس بزرگ‌تر و مشکلات جدی‌‎‌تر مواجه خواهیم شد. در بیشتر خانه‌های قدیمی و کلنگی به ویژه خانه‌هایی که حیاط و باغچه نابسامانی دارند، حشرات مختلفی پیدا می‌شود. باغچه‌هایی که مملو از علف هرز و درخت‌های سم‌پاشی نشده هستند.

بی‌شک وجود هر یک از این حشرات در خانه نگرانی‌ها و دغدغه‌های مختلفی را برای ساکنان به وجود خواهد آورد. در این حالت طبیعی است که افراد به دنبال راه‌هایی برای مقابله با حشرات موذی باشند. شاید فکر کنید اصولی‌ترین راهکار برای از بین بردن حشرات سم‌پاشی است؛ اما این کار همیشه هم نتیجه‌بخش نیست و گاهی فقط دردسر و هزینه بیشتری برایتان به همراه دارد. در برخی موارد با استفاده از راه‌های جدیدتر و بی‌خطرتری می‌توان با حشرات موذی روبه‌رو شد. در این مطلب به بررسی راه‌های مختلف برای حذف حشرات موذی پرداخته‎ایم. اگر شما هم با این حشرات در محیط خانه‌ی خود دست‌وپنجه نرم می‌کنید با ما همراه باشید تا با راه‌های صحیح‌تری برای حذف حشرات موذی آشنا شوید.

چگونه مانع ورود حشرات به خانه شویم؟

همیشه راه‌های پیشگیری، هزینه و دردسرهای کمتری دارند. شما می‌توانید با اجرای چند راهکار ساده در خانه، مانع از ورود حشرات موذی به خانه شوید. در ادامه برخی از مهم‌ترین عوامل برای جلوگیری از ورود حشرات را بررسی می‌کنیم.

راه ورود همه‌ی درز‌ها و شکاف‌ها را سد کنید

به طور کامل بخش‌های مختلف خانه و ساختمان را بررسی کنید. اگر روی دیوارها، زمین، گوشه و کنار و بخش‌های زاویه‌دار، نمای ساختمان، بین موزاییک‌ها و… درز و شکافی دیدید، باید آن را با مواد و مصالح مناسب مانند فویل آلومینیومی یا ملات پر کنید. در این مرحله داخل کابینت یا کمدهای دیواری را هم جستجو کنید  و هیچ نقطه‌ای را از قلم نیندازید. با رفع شکاف و درزهای موجود در خانه یکی از اصلی‌ترین راه‌های ورود حشرات موذی را خصوصا در پارکینگ منازل حذف خواهید کرد.

در و پنجره‌ها را با توری بپوشانید

پنجره‌ها، درب ورودی خانه یا در بالکن و حیاط، بهترین راه ورود برای حشراتی مانند مگس و پشه هستند. این موضوع در فصول گرم سال بیشتر آزاردهنده است. درها و پنجره‌ها را با توری‌های ریز فلزی یا پارچه‌ای بپوشانید تا بتوانید بدون نگرانی از ورود حشرات آن‌ها را باز بگذارید. همچنین برای درب حیاط یا بالکن از درهای توری آلومینیومی استفاده کنید. دقت کنید درب‌های توری همیشه بسته باشند تا حشرات وارد خانه نشوند.

حشرات موذی

برای چاه‌ها درپوش نصب کنید

لوله‌های فاضلاب و چاه بستر مناسبی برای رسوب و آلودگی‌های مختلف است. چاه‌ها و لوله‌ها محل اصلی رشد و زندگی سوسک و موش محسوب می‌شوند. اگر می‌خواهید از ورود سوسک و موش به سیستم لوله‌کشی، چاه و فاضلاب خانه‌ی خود جلوگیری کنید، باید ورودی چاه را به طور مرتب تمیز و رسوب‌زدایی کنید. همچنین استفاده از درپوش‌های مناسب راه ورود سوسک‌ها را خواهد بست. پس برای ورودی چاه، سینک، روشویی، سرویس بهداشتی و حمام از درپوش‌های مناسب استفاده کنید. البته فراموش نکنید هر چند وقت یک بار وضعیت درپوش‌ها را بررسی کرده و از محکم بودن آن‌ها مطمئن شوید.

حیوانات خانگی‌تان را تمیز نگه دارید

حیوانات خانگی یکی از مهم‌‎ترین عوامل برای ورود حشرات موذی به خانه هستند. بعضی حیوانات مانند سگ و گربه ممکن است دچار کک شوند. پس اگر حیوان خانگی دارید، به بهداشت و حمام آن توجه خاصی داشته باشید و همیشه مواظب رشد کک روی پوست آن باشید. معاینه‌های مرتب حیوانات خانگی توسط دامپزشک یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از رشد کک است.

مواد غذایی را در ظروف دربسته نگهداری کنید

کارتن‌های مواد غذایی یکی از محیط‌های مناسب رشد حشرات موذی هستند. شانه‌های تخم‌مرغ، بسته‌بندی‌های میوه و سبزیجات، ظروف رب و روغن، گونی‌های برنج و…. از بهترین گزینه‌ها برای رشد حشرات موذی هستند. بنابراین پس از باز کردن مواد غذایی، ظروف و بسته‌بندی اولیه را دور انداخته و از ظروف در بسته شیشه‌ای، پلاستیکی یا کاورهای ویژه نگهداری مواد غذایی برای حفظ غذاها در یخچال یا کابینت استفاده کنید.

خانه و به ویژه آشپزخانه را تمیز کنید

خانه‌ای که آلودگی و کثیفی زیادی در آن باشد، محل محبوب حشرات موذی خواهد بود. پس اگر می‌خواهید از ورود حشرات به خانه‌ی خود جلوگیری کنید، تا حد امکان خانه را تمیز نگه دارید. ظرف‌ها را بشویید و هر نوع خرده غذا را از روی میز، کابینت و کف آشپزخانه یا خانه جارو کنید. سطل‌های زباله سرویس بهداشتی، اتاق‌ها و آشپزخانه را هرشب خالی کنید و از کیسه‌های ویژه‌ی زباله استفاده کنید. همچنین سرویس بهداشتی و سطل‌های زباله را به طور مرتب شسته و تمیز نگه دارید. در مجموع از باقی ماندن هر نوع خرده غذا، زباله و کثیفی در خانه جلوگیری کنید.

برای مواد بازیافتی از کیسه‌های مخصوص استفاده کنید

مواد بازیافتی مانند بطری‌ها، ظروف و… محل مناسبی برای رشد باکتری و حضور حشرا است. تا حد امکان زباله‌های خشک و بازیافتی را در فاصله‌های زمانی کوتاه از خانه خارج کنید و برای نگهداری آن‌ها کیسه‌های پلاستیکی ضخیم و محکم یا سطل‌های زباله با درب‌های ضخیم و مقاوم تهیه کنید.

با همین راهکارهای ساده می‌توانید از ورود حشرات معمولی مانند پشه، مگس یا مورچه و سوسک به خانه جلوگیری کنید. اما برای خانه‌هایی که در محیط‌هایی با شرایط جغرافیایی خاص هستند، همچنان احتمال وجود حشرات مختلف بسیار زیاد است. در ادامه روش‌هایی برای مقابله با حشرات موذی را بررسی خواهیم کرد.

حشرات موذی

راه‌های مقابله با حشرات موذی

حشرات مختلفی وجود دارند که با ورود به خانه هر نوع آرامشی را از افراد خانواده خواهند گرفت؛ اما برای مقابله با آن‌ها همیشه لزومی به استفاده از سموم شیمیایی نیست و در قدم اول می‌توانید از راه‌های آسان برای کشتن آن‌ها استفاده کنید. بعضی از این حشرات و روش‌های خانگی مواجهه با آن‌ها به شرح زیر است.

سوسک

هرچه مواد غذایی موجود در خانه بیشتر باشد، احتمال وجود سوسک‌ها هم بیشتر خواهد شد. پس با انبار صحیح مواد غذایی و دور انداختن ظروف، مقوا، روزنامه و جعبه‌های اضافه مانع ورود سوسک شوید. البته ترکیب جوش شیرین و پیاز یا تهیه ترکیبی از پیاز و نمک بسیار زیاد برای کشتن سوسک‌ها بسیار موثر است. کافی است این ترکیب را در نقاط مختلف خانه قرار دهید. سوسک‌ها از محل مخفی خود خارج شده و کشته خواهند شد. علاوه براین ریختن نفت در چاه هم سوسک‌ها را فراری می‌دهد.

مورچه

برای کشتن مورچه‌ها می‌توانید از فلفل استفاده کنید. برای این منظور کافی است رد مورچه‌ها را دنبال کنید، سپس در مسیر حرکت و اطراف لانه‌ی آن‌ها فلفل قرمز یا سیاه، نمک یا دارچین بریزید. البته بعضی افراد معتقد هستند فلفل قرمز از فلفل سیاه تاثیر بیشتری دارند. همچنین مواظب باشید هنگام استفاده از فلفل خودتان آسیبی نبینید.

حشرات موذی

مگس

در صورتی که از پنجره‌ی توری‌دار استفاده نکنید، در فصول گرم با مگس‌ها درگیر خواهید شد. اما با حرارت دادن سرکه سیب و قرار دادن یا اسپری آن در مکانی که مگس وجود دارد، می‌بینید که در مدت کوتاهی همه‌ی مگس‌ها نابود خواهند شد.

پشه

پشه‌ها عمر کوتاهی دارند؛ بنابراین در صورتی که فرصت زادوولد نداشته باشند، ریشه‌کن خواهند داشت. برای از بین بردن پشه می‌توانید از روغن اسطوخودوس یا پرتقال استفاده کنید. قرار دادن کمی پرتقال در اتاق یا اسپری ترکیب اسطوخودوس و آب به محیط پشه‌ها را از بین خواهد بود.

ساس

این حشرات به راحتی در نقطه از خانه خواهند زیست. وسایل چوبی، رخت‌خواب، فرش، داخل کمد و کابینت و… از جاهایی هستند که ساس‌ها به راحتی در آن‌ها پیدا می‌شوند. بهترین راه برای از بین بردن ساس استفاده از الکل است. ساس در الکل به راحتی تجزیه می‌شود. بنابراین محل گزیدگی این حشرات یا خانه‌ی دارای ساس را با استفاده از اسپری الکل به طور کامل از وجود ساس پاکسازی کنید.

عنکبوت

اغلب کنج دیوارها که دسترسی و نظافت آن بسیار سخت است، محل مناسب رشد عنکبوت است. با یک چوب بلند و جوراب می‌توانید این مناطق را نظافت کنید. عنکبوت‌ها از نمک متنفر هستند. در صورتی که خانه‌یتان از عنکبوت پر شده، می‌توانید آب و نمک غلیظ را به نقاط مختلف خانه اسپری کنید تا از شر عنکبوت‌ها خلاص شوید.

حشرات موذی

موریانه

این حشرات می‌توانند به همه سرویس‌های چوبی موجود در خانه‌ی شما آسیب‌های جدی وارد کنند. برای از بین بردن موریانه می‌توانید از پرمتروین یا پودر آرسنیک استفاده کنید. بااستفاده از این دو ماده شیمیایی به راحتی از شر موریانه‌ها خلاص خواهید شد. این مواد برای انسان ضررهای جدی ندارند.

کنه

بهترین روش برای از بین بردن کنه‌ها استفاده از مواد شیمیایی و داروهای موجود در داروخانه‌ها است. با توجه به اینکه تابستان‌ها فصل رشد کنه است، در این فصل هنگام سفر به شهرها و مناطق مختلف مراقب باشید و در صورت مشاهده کنه بلافاصله اقدام به خرید داروهای ویژه‌ی از بین بردن کنه کنید.

در صورتی که اهل استفاده از مواد و ترکیبات خانگی برای از بین بردن حشرات نیستید، می‌توانید از سموم شیمیایی استفاده کنید. البته برای این منظور بهتر است از متخصصان سم‌پاشی برای مدیریت ساختمان کمک بگیرید. چراکه سم‌ها در صورت استفاده نادرست می‌توانند باعث مسمومیت و آسیب‌های جدی به محیط زیست شوند. بنابراین در صورت استفاده از سم‌ها بهتر است مدتی خانه را خالی بگذارید و پس از بازگشت به خانه، همه درها و پنجره‌ها را باز کنید تا هوای خانه عوض شود. سپس همه‌ی وسایل را بشویید و ضدعفونی کنید.

پیام بگذارید