تمام آنچه که باید درباره خانه ‌تکانی شب عید بدانید

خانه ‌تکانی شب عید

اگرچه هنوز تا شب عید و فصل خانه‌تکانی زمان باقیست، اما مردم برای عید باستانی نوروز آماده می‌شوند. معمولا آمادگی برای این عید بزرگ از اواسط بهمن ماه آغاز می‌شود و در اسفند ماه به اوج می‌رسد. در حال حاضر می‌توانید حال و هوای عید را در حراج‌های زمستانه فروشگاه‌هایی که برای آوردن لباس‌های شب عید عجله دارند، ببینید. اعلام میزان پاداش و پایان سال کارمندان هم نشانه‌ای دیگر از نزدیک شدن به پایان سال شمسی است.

اما آنچه در فرهنگ ایرانی وجود دارد، تنها به خرید عید و دریافت عیدی ختم نمی‌شود. ما ایرانی‌ها سنت خانه‌تکانی شب عید را داریم و معمولا از اوایل اسفند ماه و آغاز خانه‌تکانی، شاهد افزایش تبلیغات شرکت‌های خدماتی و رشد قیمت مواد شوینده خانگی هستیم. صرف‌نظر از این موضوع‌ها، خانه‌تکانی شب عید سختی و مراتب خاص خودش را دارد که معمولا برای برخی از افراد ناراحت‌کننده است. در مطلب امروز قصد داریم به شما نکاتی را بگوییم که خانه‌تکانی شما را راحت و سریع‌تر کند. اگر به این موضوع علاقمندید در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید.

مزیت‌های خانه‌تکانی

همانطور که گفتیم خانه‌تکانی شب عید، یکی از رسوم قدیمی و خوب ما ایرانیان است. این تمیزکاری‌های تمام و کمال، باعث می‌شود که اعضای خانواده احساس خوبی داشته باشند و سال جدید را با روحیه‌ای شاد آغاز کنند. به‌طورکلی می‌توان به موارد زیر به عنوان مزیت‌های خانه‌تکانی اشاره کرد:

 • بهبود روحیه اعضای خانواده و افزایش شادمانی در آن‌ها را می‌توان به عنوان یکی از پیامدهای مثبت خانه‌تکانی در نکات سبک زندگی به حساب آورد. حتما شما هم تایید می‌کنید که یک خانه‌ی مرتب و تمیز، می‌تواند در افزایش میزان شادی افراد موثر باشد و خانه‌ای کثیف و نامرتب احتمالا حس خوبی را در افراد ایجاد نمی‌کند.
 • خانه‌تکانی و قرار دادن وسایل در سر جای خودشان به شما کمک خواهد کرد که از بروز صدمات جسمی به اعضای خانواده‌تان جلوگیری کنید. توصیه ما این است که همواره محل رفت‌وآمدتان را در منزل مرتب نگه دارید تا از بروز زمین خوردگی برای اعضای خانواده‌تان جلوگیری کنید. این هم یکی دیگر از مزایای خانه‌تکانی!
 • شاید باورش برایتان سخت باشد، اما خانه‌تکانی موجب از بین رفتن اضطراب در خانواده می‌شود و آرامش را برای آنان به ارمغان می‌آورد. گفتنی است، بی‌نظمی موجب بروز اضطراب و آشفتگی در افراد می‌شود و وقتی خانه مرتب و تمیز می‌شود، به افزایش آرامش اعضای خانواده کمک می‌کند.
 • یکی دیگر از مزایای تمیزکاری‌های پایان سال این است که اعضای خانواده در این کار مشارکت می‌کنند و این موضوع موجب افزایش صمیمیت و حس همکاری در آنان می‌شود.

 • اگر نمی‌توانید راحت بخوابید و خواب شبانه خوبی ندارید، قبل از اینکه به سراغ قرص‌های خواب‌آور بروید، اتاق ‌خوابتان را تمیز و مرتب کنید. خوب است بدانید که نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد،افرادی که اتاق خواب تمیز و مرتبی دارند، ۱۹ درصد بیشتر از دیگران احساس راحتی می‌کنند و خواب بهتری دارند؛ بنابراین خانه‌تکانی می‌تواند به شما کمک کند که خواب باکیفیت‌تری داشته باشید.
 • لازم به گفتن نیست که کثیفی عاملی برای ایجاد بیماری در افراد است و تمیزی باعث می‌شود که از بروز بیماری‌ها جلوگیری کنید. بی‌دلیل نیست که در آموزه‌های دینی نیز به تمیزی و تمیزکاری توصیه شده است. به یاد داشته باشید که اگرچه تمیزکاری‌های قبل از عید کمی دشوار هستند، اما به سلامتی‌تان کمک خواهند کرد. از سوی دیگر، داشتن تحرک برای افراد مفید است و می‌تواند به سلامتتان کمک کند.
 • حتما برای شما هم پیش آمده است که در حین خانه‌تکانی متوجه می‌شوید که بسیاری از وسایلتان غیرضروری است و باید دور ریخته شود. بله این هم یکی دیگر از مزایای خانه‌تکانی قبل از عید است که خانه‌تان را خلوت می‌کند و جای بیشتری در کابینت‌ها و کمدها خواهید داشت.
 • نتایج تحقیقات دانشمندان واقعا شوکه کننده است! آنان می‌گویند که افرادی که در خانه‌های تمیز و مرتب زندگی می‌کنند، به مراتب بیشتر از افرادی که در خانه‌های کثیف و نامرتب زندگی می‌کنند، غذاهای سالم می‌خورند. به این ترتیب، خانه‌تکانی به شما کمک می‌کند که رژیم غذایی سالم‌تری داشته باشید.

نکات جادویی برای داشتن یک خانه‌تکانی حرفه‌ای

 • خانه‌تکانی را به روزهای پایانی سال موکول نکنید. هر چه زودتر این کار را شروع کنید، زودتر تمام می‌شود و آرامش بیشتری خواهید داشت.
 • برای هر وسیله‌ای یک جای خاص در نظر بگیرید. اگر این طور نباشد، تمیزکاری آخر سالتان بی‌فایده خواهد بود. تا وقتی به وسایل منزل نظم ندهید و برای هر کدام جای خاصی در نظر نگیرید، نمی‌توانید به مثمر ثمر بودن تلاش‌هایتان برای سامان دادن به خانه امیدوار باشید.
 • این تصور غلط را کنار بگذارید که هر کدام از اتاق‌ها و بخش‌های خانه را در یک روز تمیز کنید. بهترین راهکار این است که هر روز را به تمیز کردن یکی از وسایل اختصاص دهید. به طور مثال، امروز تمام لباس‌ها را سروسامان دهید. همه‌ی لباس‌ها، چه آن‌هایی که در کمدها و کشوها هستند و چه آن‌هایی که روی رگال هستند. روز بعد را به تمیز کردن ظروف اختصاص دهید و الی آخر.

خانه ‌تکانی شب عید

 • بهترین روش برای مرتب کردن لباس‌ها که حجم زیادی را در هر خانه‌ای اشغال می‌کنند، این است که همه‌ی آن‌ها را در ملحفه‌ای روی زمین بریزید و بعد شروع به دسته‌بندی آن‌ها کنید و هر کدام را سر جای خودشان قرار دهید. لباس‌ها خانگی، مجلسی، رسمی، ورزشی و… هر کدام باید جایی داشته باشند.
 • یکی دیگر از نکات کلیدی برای داشتن یک تمیزکاری حرفه‌ای، این است که لوازم هماهنگ را کنار یکدیگر بگذارید. به عنوان مثال، تمام وسایل آرایشی را یکجا قرار دهید. وسایل بهداشتی یکجا داشته باشند و ظروف هم در یک کابینت کنار یکدیگر قرار بگیرند.
 • اگر می‌خواهید یک خانه‌تکانی اساسی داشته باشید، از وسایل غیرضروری و اضافی خداحافظی کنید. از همین ابتدا این را بدانید که در حین خانه‌تکانی حتما به وسایل اضافی‌ای بر می‌خورید که سال‌هاست دلتان نیامده آن‌ها را دور بیندازید. امسال با خودتان عهد کنید که این وسایل را دور بیندازید و کمی کابینت‌ها و کمدهایتان را خلوت کنید.
 • دم عید است و در حال خرید هستید، به هوش باشید که اضافه خرید نکنید. این خریدهای اضافی و غیرضروری بلای جانتان می‌شوند و به خیل وسایلی که نمی‌توانید دور بیندازید اضافه می‌شوند.

این نکات ایمنی را در خانه‌تکانی آخر سال از یاد نبرید

اگرچه خانه‌تکانی خوب است، اما به یاد داشته باشید که هر کاری را باید به صورت اصولی انجام دهید. اگر به بایدها و نبایدهای تمیزکاری‌های قبل از عید توجه نداشته باشید، ممکن است مشکلات غیرقابل جبرانی برایتان پیش بیاید. با ما همراه باشید تا با نکات ایمنی دراین‌باره آشنا شوید.

شوینده‌های مختلف را با یکدیگر ترکیب نکنید

سفیدکننده‌ها به خودی خود می‌توانند به پوست، چشم و دستگاه تنفسی آسیب برسانند؛ اما ترکیب آن‌ها با دیگر مواد می‌تواند مرگبار باشد. توصیه ما این است که از این مواد شیمایی به صورت حداقلی و با رعایت نکات ایمنی استفاده کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که هرگز آن‌ها  را با دیگر مواد شیمایی حاوی آمونیاک ترکیب نکنید. زیرا در این صورت، گازی از آن‌ها متصاعد می‌شود که می‌تواند به مرگ منجر شود.

از دستکش و ماسک استفاده کنید

قبل از اینکه دست به کار شوید و تمیزکاری را شروع کنید، حتما وسایل موردنیازتان را از قبل تهیه کنید. در لیست وسایلی که می‌خواهید بخرید حتما دستکش و ماسک را بنویسید. خانه‌تکانی خوب است، اما نه به این قیمت که سلامتی‌تان به خطر بیفتد.

از شوینده‌ها در محیط بسته استفاده نکنید

به یاد داشته باشید که هرگز از شوینده‌ها در محیط بسته و کوچک استفاده نکنید. به طور مثال، وقتی داخل حمام و یا سرویس بهداشتی از این مواد شیمایی استفاده می‌کنید، حتما درب را باز بگذارید و تا جایی که امکان دارد، نفس عمیق نکشید.

از نردبان و چهارپایه‌های استاندارد استفاده کنید

اگر می‌خواهید سال جدید را با خوشی آغاز کنید، حتما برای تمیز کردن پنجره‌ها و جاهایی که در بلندی قرار دارند از نردبان و چهارپایه‌های استاندارد استفاده کنید.

اجسام سنگین را به تنهایی جابجا نکنید

حتما برای شما هم پیش آمده است که در حین خانه‌تکانی می‌خواهید یک جسم سنگین را جابه‌جا کنید و کسی دم دستتان نیست که از او کمک بخواهید. در این طور مواقع توصیه ما این است که کمی صبوری کنید، حتما کسی برای کمک به شما خواهد آمد. اگر نمی‌خواهید با مشکلات کمردرد، دیسک و… به پزشک مراجعه کنید، بیشتر هوای خودتان را داشته باشید.

از شرکت‌های خدماتی کمک بگیرید

درست است که هیچ‌کس به اندازه شما نمی‌تواند خانه را آنطور که می‌خواهید تمیز کند؛ اما در نظر داشته باشید که اگر نیروی کمکی در خانه ندارید، بهتر است از کمک شرکت‌های خدماتی استفاده کنید. البته توصیه می‌کنیم که خدمات نظافت خانه را به شرکت و افراد معتبر محول کنید.

خانه ‌تکانی شب عید

جمع‌بندی

در پایان باید این نکته را یادآور شویم که هدف از خانه‌تکانی این است که محل زندگی‌تان را به مکانی آرام‌، شاد، مرتب‌ و بهتر تبدیل کنید؛ بنابراین، تمام کارها را با هدف آرامش و شادی بخشیدن به خود و اعضای خانواده‌تان انجام دهید.

به این ترتیب، سعی کنید از این روند لذت ببرید و خیال نکنید که یک کار دشوار، خسته‌کننده و بی‌فایده پیش رو دارید. با این دید به خانه‌تکانی پایان سال نگاه کنید که برای یک زندگی دوباره در سال جدید آماده می‌شوید و دوباره زندگی، کار، تلاش و شادمانی در انتظارتان است. نکته دیگر اینکه، نکات ایمنی را حتما مدنظر داشته باشید و  آن‌ها را در اولویت قرار دهید. زیرا هیچ چیز مهم‌تر از سلامتی خودتان نیست.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

عالی بود ممنون از توضیحات مفیدتون

پیام بگذارید