ایده‌ هایی برای اجرای دکوراسیون ایرانی اسلامی در خانه

دکوراسیون ایرانی اسلامی

همه افراد سعی دارند دکوراسیون خانه‌ی خود را به گونه‌ای طراحی کرده و بچینند که محیطی آرامبخش و مطبوع برای خود و افراد خانواده‌شان فراهم کنند. طبیعی است که برای ایجاد یک محیط دلخواه و خوشایند باید از وسایل و چیدمانی استفاده کرد که بیشترین نزدیکی را به حال و هوا، شخصیت و سبک زندگی افراد داشته باشد. یکی از شیوه‌های چیدمان خانه سبک ایرانی اسلامی است که محبوبیت زیادی بین افراد سنتی در کشور ما دارد. افرادی که علاوه بر داشتن یک زندگی سنتی ایرانی، از نظر عقیدتی هم ارزش زیادی برای چارچوب‌های اسلامی قائل هستند. این سبک همانطور که از اسمش پیداست تلفیقی از چیدمان سنتی ایرانی با فضای اسلامی است. بنابراین برای داشتن چنین چیدمانی باید از لوازمی استفاده کرد که هم یادآور دوران سنتی ایران و هم نماد و نشانه‌ای از جایگاه ارزشمند اسلام در خانه باشد. با توجه به طرفداران زیاد این سبک، در قالب یک مطلب به بررسی دکوراسیون ایرانی اسلامی پرداخته‌ایم. بنابراین در صورتی که شما هم قصد دارید خانه‌ی خود را به سبک ایرانی اسلامی بچینید، تا پایان این گزارش با ما همراه باشید تا با ایده‌های مختلف برای چیدمان خانه‌ی خود آشنا شوید.

یک خانه‌ی ایرانی اسلامی چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای داشتن خانه‌ای ایرانی اسلامی باید استانداردهایی را رعایت کرد. در این بخش بعضی از مهم‌ترین شاخص‌ها در چیدمان ایرانی اسلامی را بررسی کرده‌ایم.

به کارگیری رنگ‌های تند

یکی از ارکان اصلی خانه‌های ایرانی اسلامی به کارگیری رنگ‌های تند و قوی در چیدمان است. رنگ‌هایی مانند قهوه‌ای، زرشکی یا قرمز تیره، فیروزه‌ای، سبز تیره، زرد تیره، آبی پر رنگ و… از جمله رنگ‌هایی هستند که در این نوع دکوراسیون مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین هرچه در وسایل خانه‌ی خود بیشتر از این رنگ‌ها بهره ببرید، فضای خانه حال و هوای ایرانی اسلامی بیشتری پیدا خواهد کرد.

استفاده از وسایل قدیمی

لوازم و وسایلی که یادآور دوران سنتی و اصالت ایرانی هستند بیش از هر وسیله‌ی دیگری می‌توانند بر چیدمان خانه تاثیرگذار باشند. صندوق‌های چوبی، فرش‌های لاکی، پشتی، ظروف مسی یا قدیمی، وسایل چوبی قدیمی با طرح و نقش‌های پیچیده سنتی، مجسمه و وسایل زینتی نوستالژی، تابلو فرش و… بعضی از این وسایل محسوب می‌شوند. با قرار دادن هریک از وسایل گفته شده در گوشه و کنار خانه می‌توانید همه‌ی اتاق‌ها را با سبک ایرانی اسلامی آشتی دهید.

دکوراسیون ایرانی اسلامی

وسایل زینتی مذهبی یا سنتی

مجسمه‌ها و تابلوهای مذهبی یا سنتی از بهترین وسایلی هستند که برای ایجاد فضای اسلامی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. تابلوهایی با نوشته‌های نستعلیق، آیات قرآن و… با قاب چوب منبت کاری شده می‌تواند فضای بسیار زیبایی در اتاق نشیمن شما ایجاد کند. البته ضرورتی ندارد فقط از تابلوهای مذهبی استفاده کنید، شما می‌توانید از تابلوهایی با نقش و نگار ایرانی یا اشعار مختلف هم بهره ببرید.

وسایل چوبی

از دیگر لوازمی که در خانه‌های سبک ایرانی اسلامی به وفور دیده می‌شود، وسایل چوبی با رنگ طبیعی چوب است. مبلمان چوبی با تاج‌های پر نقش و نگار، تخت تاج‌دار چوبی و کمد یا ویترین‌های چوبی با طرح‌های مختلف در چنین چیدمانی جایگاه ویژه‌ای دارند. به عبارت دیگر استفاده از سرویس خواب و مبلمان فرفورژه یا مبلمان راحتی با طرح‌های فانتزی که در ساختشان بیشتر از فلز استفاده شده است برای دکوراسیون مدرنیته مناسب هستند و نباید در خانه‌ای با اصالت ایرانی اسلامی از آن‌ها استفاده شود.
با توجه به آنچه گفته شد کافی است نگاهی کلی به وسایل و لوازم موجود در منزلتان داشته باشید تا به خوبی میزان نزدیکی چیدمان خانه‌ی خود به سبک ایرانی اسلامی را بسنجید. در ادامه به معرفی وسایل مختلفی خواهیم پرداخت که با تهیه‌ی آن‌ها می‌توانید این سبک را به خوبی در خانه‌تان اجرایی کنید.

لوازم ضروری در چیدمان ایرانی اسلامی

گرچه آشنایی با شاخص‌های اصلی یک چیدمان ایرانی اسلامی می‌تواند به میزان کافی شما را در نحوه‌ی دکوراسیون خانه راهنمایی کند؛ اما استفاده از بعضی وسایل می‌تواند بیش از چیدمان خانه را به فضای مورد نظرتان نزدیک کند. بعضی از این وسایل به شرح زیر هستند.

فرش‌هایی با نقش و نگار ایرانی

در حال حاضر فرش‌های مختلفی با رنگ و طرح‌های گوناگون در بازار وجود دارد. اگر به دنبال یک چیدمان ایرانی اسلامی هستید، باید از فرش‌هایی استفاده کنید که نقش و نگارهای اصیل ایرانی دارند. فرش‌های لاکی با طرح‌های سنتی بهترین انتخاب برای چنین دکوراسیونی خواهند بود. البته نیازی به هزینه‌های بسیار بالا نیست و می‌توانید از فرش‌های ماشینی به جای دستبافت استفاده کنید.

دکوراسیون ایرانی اسلامی

گلیم و جاجیم

علاوه بر فرش‌های لاکی، گلیم‌ و جاجیم‌ها انتخاب مناسبی برای پوشش کف اتاق‌ها هستند. استفاده از گلیم‌هایی با رنگ نارنجی یا قرمز تیره و طرح‌های گوناگون علاوه بر گرمابخشی به فضای اتاق، برای چیدمان ایرانی اسلامی ایده‌آل خواهد بود. بنابراین در صورتی که قصد ندارید هزینه‌ی چندانی برای دکوراسیون خانه در نظر بگیرید، گلیم‌ را جایگزین فرش کنید.

مبلمان چوبی با طرح سنتی

گرچه در مجموع مبلمان چوبی از بهترین نشانه‌های دکوراسیون سنتی و اصیل ایرانی است، اما بعضی مبلمان که طراحی قدیمی‌تری دارند بیش از سایر مبل‌ها فضای خانه را به سبک ایرانی اسلامی نزدیک خواهند کرد. مبل‌هایی که مانند تخت‌های چوبی ساخته شده‌اند با پشتی‌ها و کوسن‌های سنتی انتخاب ایده‌آلی برای این منظور خواهند بود. از معروف‌ترین کوسن‌ها و بالش‌های اصیل ایرانی کوسن‌های غلطکی با روکش سنتی هستند که طرفداران خاص خود را دارند.

پشتی

پشتی‌ها از دیرباز معروف‌ترین و رایج‌ترین وسیله در اتاق نشیمن خانه‌های ایرانی بوده‌اند. بنابراین استفاده از پشتی‌ها در خانه‌ای با سبک ایرانی اسلامی تصمیم معقولی خواهد بود. شما می‌توانید رنگ پشتی‌ها را به صورت هماهنگ با سایر وسایل اتاق انتخاب کنید. همچنین برای راحتی و آسایش بیشتر افراد می‌توانید از بالشتک‌ها و کوسن‌های کوچک و بزرگ کنار پشتی‌ها استفاده کنید.

دکوراسیون ایرانی اسلامی

تابلو فرش یا تابلوهای مذهبی

برای ایجاد فضایی زیباتر می‌توانید تابلوهای مختلفی روی دیوارها نصب کنید. تابلو فرش یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای داشتن دکوراسیون ایرانی است. همچنین می‌توانید از تابلوهای مذهبی که نمادها یا مفاهیم اسلامی را نمایش می‌دهند یا تابلوهایی با نقوش قدیمی ایرانی برای تزیین دیوارها استفاده کنید.

ظروف کاربردی یا تزیینی

کنار همه‌ی وسایل گفته شده برای دکوراسیون ایرانی اسلامی، می‌توانید از ظرف‌های قدیمی به عنوان ظروف زینتی یا مورد استفاده خانواده بهره بگیرید. ظرف‌های میناکاری شده با رنگ‌های فیروزه‌ای و آبی یکی از معروف‌ترین صنایع دستی ایرانی هستند که در ویترین‌ها و دکورهای خانه‌های ایرانی جای دارند. همچنین استفاده از ظرف‌های گل سرخی قدیمی برای خانواده می‌تواند چیدمان ایرانی اسلامی را به آشپزخانه نیز وارد کند. پارچ‌ها و تنگ‌های آب‌خوری، لیوان‌های طرح قدیمی و قابلمه‌ها یا ظرف‌های مسی هم از دیگر ظروفی هستند که می‌توانید به طور معمول از آن‌ها استفاده کنید.

سماور و قوری قدیمی

ظرف‌های قدیمی تنها نشانه‌های خانه‌ی اصیل و اسلامی نیستند. شما می‌توانید سماور و قوری‌های سنتی را جایگزین چای‌ساز مدرن کنید تا علاوه بر تجربه چای با طعم متفاوت، ظاهر آشپزخانه را سبک ایرانی اسلامی موردنظرتان نزدیک‌تر کنید.

دکوراسیون ایرانی اسلامی

تهیه‌ی محراب یا نمازخانه

اگر فضای خانه‌ی شما به میزان کافی بزرگ است، ایده‌ی ساخت یک نمازخانه‌ی کوچک در یکی از اتاق‌ها می‌تواند محیطی آرامش‌بخش به سبک ایرانی اسلامی خانه‌ی شما ببخشد. برای منظور به جانماز، سجاده، مهر، تسبیح، کتاب‌های دعا، گل خشک و نور سبز ملایم نیاز خواهید داشت. فراهم کردن یک محیط معنوی کوچک علاوه بر زیبایی بیشتر دکوراسیون ایرانی اسلامی خانه، می‌تواند بر کیفیت اعمال مذهبی شما نیز تاثیرگذار باشد.

پیه سوز و فانوس‌های قدیمی

از دیگر لوازمی که می‌توانید در خانه‌های سبک ایرانی اسلامی استفاده کنید، چراغ‌های زینتی پیه‌سوز و فانوس‌های طرح قدیمی هستند. بنابراین به جای آباژورهای مدرن و جدید از این نوع چراغ‌ها برای دکور کنار سالن استفاده کنید و هر لحظه با یادآوری فضای سنتی ایرانی از حال و هوای خانه‌ی خود لذت ببرید.

شیشه‌های رنگی

پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی همواره در طراحی‌ و معماری‌های ایرانی اسلامی جایگاه ویژه‌ای دارند. اگر مایل به استفاده از شیشه‌های رنگی در پنجره‌های خانه‌ی خود نیستید، می‌توانید یک قاب چوبی پنجره را در گوشه سالن یا روی دیوار نصب کرده و آن را با شیشه‌های رنگی قدیمی تزیین کنید. انعکاس نور در این شیشه‌ها فضای گرم‌تری در خانه ایجاد خواهد کرد. همچنین دکوری‌هایی با طرح شیشه‌ی رنگی به عنوان جا کلیدی، قاب آینه و… وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای چیدمان خانه استفاده کنید.

دکوراسیون ایرانی اسلامی

پارچه‌های ترمه

ترمه سوغاتی اصلی استان یزد است که از زمان‌های قدیم جزو صنایع دستی این شهر محسوب می‌شد. استفاده از رومیزی، جانماز یا تابلوی ترمه در چیدمان اتاق نشیمن یا اتاق‌های دیگر خانه به ایجاد محیطی سنتی و اصیل کمک خواهد کرد. در نظر داشته باشید پارچه‌های ترمه‌ی اصل بسیار گران هستند و در صورتی که توان مالی کافی برای تهیه‌ی ترمه را ندارید بهتر است از پارچه‌های ساده با طرح ترمه استفاده کنید.

آینه و شمعدان

در فرهنگ ایرانی آینه و شمعدان نماد روشنایی در زندگی است و یکی از قدیمی‌ترین وسایل در چیدمان خانه‌های ایرانی محسوب می‌شود. اگر دنبال داشتن خانه‌ای با دکور اصیل ایرانی اسلامی هستید، می‌توانید آینه و شمعدانی با طرح سنتی ایرانی در اتاق نشیمن قرار دهید. آینه و شمعدان‌ها اغلب میز ویژه‌ای هم دارند که روی آن قرار خواهند گرفت. اما در صورتی که چنین میزی ندارید، می‌توانید از یک میز ساده برای این منظور استفاده کنید.

بافت‌های عشایری

نخ‌های رنگی و بافت‌های عشایری هم از صنایع دستی و سنتی ایرانی هستند. شما می‌توانید برای ورودی راهروها، بالای تخت یا هر قسمت دیگر خانه از این نخ‌های رنگی استفاده کرده و به محیط روح ببخشید. این صنایع دستی قیمت ارزانی دارند و سبک سنتی را بیش از پیش در خانه ایجاد خواهند کرد.

گلدان‌های قدیمی

استفاده از گلدان‌های گلی و قدیمی هم ایده‌ی دیگری است که محیط خانه را به سبک ایرانی اسلامی نزدیک خواهد کرد. گلدان‌های کاهگلی و قدیمی که حس همراهی با طبیعت را به افراد القا می‌کنند یادآور خانه‌های قدیمی خواهند بود.
با توجه به آنچه گفته شد برای داشتن خانه‌ای ایرانی اسلامی نیازی به خرید وسایل گران قیمت نخواهید داشت. کافی است سری به کمدها و انباری‌های قدیمی بزنید و وسایل خاک گرفته قدیمی را از انبار به دکور خانه اضافه کنید. در صورتی که وسایل موردنیاز خود را در انباری نیافتید، می‌توانید سری به بازار صنایع دستی بزنید تا همه‌ی آنچه نیاز دارید تهیه کنید. فراموش نکنید برای چیدمان خانه خلاقیت حرف اول را می‌زند و ضرورتی به پرداخت هزینه‌های بالا نیست. پس ذهن خود را آزاد و چیدمان منحصر به فرد خود را طراحی کنید.

برچسب ها:
پیام بگذارید