برای رهایی از لکه‌های روغن در آشپزخانه چه‌کار کنیم؟

رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه

رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه عموماً کار سخت و طاقت‌فرسایی است، خصوصاً در مواقعی که زمان زیادی از بودن آن‌ها گذشته است. راه‌حل‌های مختلفی برای پیشگیری از ایجاد لکه‌های روغنی روی دیوارها و کابینت‌های آشپزخانه وجود دارد. لکه‌های چربی روی دیوار آشپزخانه و کابینت‌ها علاوه بر کثیفی، به‌ مرور بوی نامطبوعی را نیز به آشپزخانه‌ می‌دهند. ضمن آنکه وجود این لکه‌ها بسیار ناخوشایند و نازیبا نیز هست.
عموماً خانم‌های خانه‌دار با استفاده از شوینده‌های مختلفی اقدام به رفع این لکه‌ها می‌کنند. اما در برخی موارد سماجت این لکه‌ها بر روی سطوح مختلف بسیار دردسرساز می‌شود. حتی گاهی برخی مواد شوینده اثرات مخربی روی کاشی‌ها، سرامیک و حتی کابینت‌ها می‌گذارند که غیر قابل ‌رفع است. بنابراین برای رفع لکه‌های روغن در دیوار آشپزخانه باید اطلاعات مهمی از حلال‌ها و شوینده‌های استاندارد داشته باشید. همچنین ترفندهای ساده‌ای برای جلوگیری از ایجاد این لکه‌ها وجود دارد که با به کار بردن آن‌ها، دیگر لکه‌ای برای تمیز کردن وجود نخواهد داشت. وجود لکه‌های روغنی در خانه‌هایی که آشپزخانه‌هایی اوپن دارند به دیوارهای مجاور آشپزخانه نیز اثر می‌گذارد.
سرفصل‌های زیر می‌توانند راهنمای خوبی برای رفع لکه‌های روغنی در آشپزخانه و روش‌های جلوگیری از ایجاد آن‌ها باشند.

  •  علل تشکیل لکه‌های روغن
  •  رفع لکه‌های روغنی با استفاده از مواد شوینده
  •  ۶ راه‌حل طبیعی برای رفع لکه‌های روغن آشپزخانه
  •  رفع لکه‌های چربی روی کابینت‌های ام دی اف

علل تشکیل لکه‌های روغن

در زمان پخت‌ و پز و آشپزی برای همه ما پیش‌آمده که شعله گاز را زیاد کرده و با ریختن مواد غذایی در ماهی‌تابه یا قابله قطرات روغن به اطراف پاشیده شوند. همین قطرات اگر به ‌سرعت از بین نروند باعث ایجاد لکه‌های روغنی روی دیوار وسایل آشپزخانه‌ می‌شوند.
در این مرحله روش پاک کردن این لکه‌ها بسیار ساده است و می‌توان با آب گرم و صابون یا مواد شوینده‌ای مانند مایع ظرف‌شویی با کمک یک اسفنج آن‌ها را از بین برد. اما بسیاری از اوقات در لحظه نمی‌توان این کار را انجام داد یا اصلاً انجام این کار فراموش می‌شود. بنابراین پس از مدت کوتاهی این قطرات روغن جای خود را به لکه‌های زشت و منزجرکننده می‌دهند.
برای جلوگیری از چنین رخدادی با استفاده از ماهیتابه‌ها و قابلمه‌های درب دار می‌توان از این عارضه جلوگیری کرد. همچنین نظافت هفتگی دیوارها ، کابینت و اجاق‌گاز به‌طور مستمر برای جلوگیری از ایجاد لکه‌های روغن سرسخت می‌تواند راه گشا باشد. ولی گاهی با تمام تمهیداتی که به کار بسته‌اید همچنان این لکه‌های منزجرکننده وجود دارند و فضای آشپزخانه را بویی نامطبوع فراگرفته است. در این حالت می‌توانید از ترفندهای زیر برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه استفاده کنید.

علل تشکیل لکه روغن

رفع لکه‌های روغنی با استفاده از مواد شوینده

مواد شوینده بسیاری در بازار برای رفع لکه‌های روغنی در آشپزخانه وجود دارند. شناسایی شوینده مناسب در میان برندهای مختلف می‌تواند، سخت و سردرگم کننده باشد. مواد شوینده شیمیایی می‌توانند رنگ دیوارها را از بین ببرند یا روی کابینت‌ها لکه‌های ناخوشایندی ایجاد کنند. برای جلوگیری از این مسئله مواد شوینده مختلفی با کاربردهای گوناگونی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به نتیجه مطلوبی برسید.
به ‌عنوان ‌مثال از شوینده‌های مخصوص چوب برای کابینت‌های چوبی استفاده کنید. همچنین شوینده‌های از بین برنده چربی مخصوص سرامیک و کاشی وجود دارد که اثرات مخرب کمتری را ایجاد می‌کنند.
یکی از نکات مهم در استفاده از این شوینده‌ای به کار بردن آن‌ها با دستمال‌ها و اسفنج‌های نرم و بدون پرز است. بسیاری از خانم‌های خانه‌دار تمایل به استفاده از سیم ظرف‌شویی و اسکاچ‌های زبر برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه. این کار تنها به بدتر شدن اوضاع و ایجاد خراش‌های سطحی روی دیوار و کابینت‌ها می‌کند.
همچنین باید در نظر داشته باشید که در هنگام استفاده از این مواد باید دستکش به دست داشته باشید. برخی از این مواد بخارهایی نیز از خود ساطع می‌کنند برای سیستم تنفسی خطرناک است. به کار بردن موارد ایمنی در استفاده از شوینده‌های شیمیایی برای حفظ سلامت در زمان پاکیزگی بسیار مهم و ضروری است.
برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه‌امی‌توان از پودرهای ماشین لباسشویی که خاصیت ضد چربی بالایی نیز دارند برای سطوحی مانند روی هود، اجاق‌گاز و کاشی نیز استفاده کرد. البته این روش برای لکه‌های تازه کاربرد بیشتری دارد تا لکه‌های چربی قدیمی و سرسخت.

رفع لکه های روغن

استفاده از مواد شوینده شیمیایی برای رفع لکه‌های روغنی در آشپزخانه باید با دقت و اصول ایمنی خاصی صورت گیرد تا از ایجاد صدمات روی دیوارها و بدن فرد جلوگیری شود.

۶ راه‌حل طبیعی برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه

استفاده از مواد شوینده برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه در نگاه اول به نظر کاربردی و ساده می‌رسد. اما استفاده نادرست از این قبیل شوینده‌ها می‌تواند به ایجاد صدماتی روی دیوارها و کابینت‌ها شود.
اگر می‌خواهید لکه‌های روغنی را از دیوارهای آشپزخانه به‌صورت طبیعی تمیز کنید، در اینجا چند ماده طبیعی وجود دارد که به‌راحتی در خانه یا بازار قابل‌دسترسی است و می‌تواند به‌طور مؤثر برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه استفاده شوند. استفاده از این مواد به‌راحتی و سادگی امکان‌پذیر است و احتمال ایجاد صدمات ماندگار را به حداقل می‌رساند.

۱٫ سرکه: سرکه سفید یک ماده تمیزکننده عالی است که می‌تواند با دیوارهای چرب شما مقابله کند، آن را ضدعفونی کند و بوی نامطبوع آن را نیز از بین ببرد. سرکه سفید یک عامل طبیعی بسیار خوب است که می‌تواند از لکه‌های ایجاد شده توسط دود نیز جلوگیری کند. می‌توانید به‌طور مستقیم از سرکه بر روی دیوار استفاده کنید و دیگر جای برای نگرانی نخواهد بود. همچنین می‌توانید ترکیبی از سرکه آب را در بطری خالی و تمیزی نگه‌داری کرده و به‌طور منظم از آن برای پاکیزگی استفاده کنید. روش استفاده از این ترکیب بسیار ساده است کافی است این محلول را روی دیوار اسپری کرده و با اسفنج نرم یا پارچه‌ای حوله‌ای روی سطح را پاک‌کنید. استفاده از سرکه سفید برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه یکی از راه‌های طبیعی و بی‌خطر برای نظافت است.
برای لکه‌های سقفی و جاهایی که ممکن است دسترسی به آن سخت باشد استفاده از طی‌های حوله‌ای با دسته‌بلند می‌تواند راهگشا باشد. برای این منظور پوشش حوله‌ای طی را به محلول آب و سرکه آغشته کرده و سپس با استفاده از دسته‌بلند آن نقاط موردنظر را تمیز کنید.

استفاده از سرکه

۲٫ سودا: نوشابه‌های گازدار یکی دیگر از مواد مختلفی است که می‌تواند لکه‌های روغن خوراکی و روغن گیاهی را از دیوارهای آشپزخانه پاک کند. فقط کافی است مقدار کمی سودا را روی یک اسفنج یا هر پارچه نرم دیگری ریخته و با آن سطح چربی دیوارهای آشپزخانه را پاک‌کنید. پس از تمیز کردن دیوارها به‌آرامی، آن را با یکپارچه خشک تمیز کنید تا بقایای این ماده را از سطح دیوارها پاک‌کنید.

۳٫ روغن نباتی: شاید به نظر عجیب برسد اما می‌توان از روغن نباتی نیز برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه استفاده کرد. در این روش با استفاده از حوله‌های کاغذی آغشته به روغن نباتی سطح موردنظر را پاک‌کنید. این کار به حذف چربی‌های سرسخت و از بین بردن آن‌ها بسیار کمک می‌کند. سپس چربی اضافی را با استفاده از آب گرم و صابون یا مایع ظرف‌شویی با اسفنج نرم می‌توان از بین برد. این روش خصوصاً برای کابینت‌های چوبی که در نزدیکی اجاق‌گاز قرار دارند بسیار کاربردی است همچنین به جلا دادن و براق شدن چوب آن‌ها نیز کمک می‌کند. تنها نکته مهم استفاده از میزان کمی روغن در سطح بزرگی است که ایجاد لکه‌های خشک روغن را به حداقل برساند.

۴٫ نمک: نمک علاوه بر مزه دار کردن غذاهای شما جاذب خوبی برای چربی نیز هست، بنابراین از آن به‌عنوان ماده اصلی برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه نیز می‌توان استفاده کرد. در این روش نمک را باید مستقیماً روی لکه‌های چربی ریخته و اجازه دهید تا آن‌ها را در خود جذب کند. سپس با استفاده از محلول سرکه و آب می‌توانید سطح موردنظر را تمیز کنید. نمک‌هایی با بلورهای بزرگ‌تر و کمی زبر برای این کار می‌تواند گزینه خوبی باشند. زیرا این دانه‌ها مانند اسکراب عمل کرده و به رفع لکه‌های روغن رد آشپزخانه بسیار کمک می‌کند.

بوراکس

. بوراکس: پودری سفیدرنگ متشکل از کریستال‌های نرم بی‌رنگی است که به‌آسانی در آب حل‌شده و قابلیت انحلال نیز دارد. این ماده را دربسته بندی‌های مختلف از فروشگاه‌های لوازم بهداشتی می‌توان تهیه کرد. این ماده طبیعی نیز می‌تواند به تمیز کردن روغن و لکه‌های چربی از دیوارهای آشپزخانه کمک کند. در این روش بوراکس را با مقداری آب‌لیموی طبیعی مخلوط کرده و ماده حاصله را روی لکه‌های چربی قرار دهید. پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه با استفاده از پارچه‌ای نرم و تمیز این ماده را از روی سطح موردنظر به همراه باقیمانده لکه‌های می‌توان پاک کرد.
۶٫ جوش‌شیرین: همه ما از خواص مختلف جوش‌شیرین برای استفاده درزمینه های مختلف شنیده‌ایم. از جوشن شیرین نیز برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه‌امی‌توان استفاده کرد. این کار علاوه بر نظافت در از بین بردن بوی نامطبوع حاصل از این لکه‌ها نیز کاربرد دارد. مخلوطی یکسان از جوش‌شیرین و آبگرم تهیه کرد و آن را به شکل خمیر یکدستی درآورید. سپس خمیر حاصله را روی نقاط موردنظر قرار داده و پس از چند دقیقه بقایای آن را با استفاده از پارچه یا اسفنج پاک‌کنید.

روش‌های طبیعی و خانگی بسیاری برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه وجود دارند که علاوه بر مؤثر بودن مضرات مواد شیمیایی را نیز به همراه نخواهند داشت.

رفع لکه‌های چربی روی کابینت‌های ام دی اف

رفع لکه‌های چربی روی کابینت‌های ام دی اف

به‌منظور رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه و کابینت‌ها خصوصاً برای کابینت‌های ام دی اف ابتدا باید سطح آن را با پارچه خشک و تمیزی پاک منید. این کار برای زدودن گردوخاک روی سطح کابینت‌ها بسیار ضروری و مهم است.
در مرحله بعد می‌توان از شامپو فرش به‌عنوان شوینده با کمک یک اسفنج نرم استفاده کرد.سپس با استفاده از یک دستمال نرم و نمدار سطح آغشته به شوینده را باید پاک کرد. بهتر است که در مرحله نهایی با استفاده از پارچه خشک دیگری، رطوبت اضافی روی کابینت‌ها را از بین ببرید. لازم به ذکر است برای جلوگیری از صدمات احتمالی بهتر است این ماده را ابتدا در قسمتی از کابینت که در دیدرس نیست امتحان کنید.
استفاده از مواد شوینده دیگری مانند وایتکس، مواد شوینده الکل دار و … به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. همچنین واکس‌ها و اسپری‌های مخصوصی برای نظافت وسایل چوبی و کابینت‌ها در بازار موجود است که از آن‌ها نیز می‌توان بهره برد.
به‌ هیچ ‌عنوان از اسکاچ‌های زبر، سیم ظرف‌شویی و برس های سیمی برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه و کابینت‌ها استفاده نکنید.

برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه و کابینت‌ها از مواد شوینده‌ای مانند وایتکس یا مواد شوینده الکی به‌ هیچ ‌عنوان استفاده نکنید.

لکه‌های روغنی حاصل از مواد سرخ‌کردنی در آشپزخانه‌ها علاوه بر کثیفی بوی نامطبوعی را نیز ایجاد می‌کند. برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه روش‌های مختلفی ازجمله شیمیایی و طبیعی وجود دارد . استفاده از مواد شوینده شیمیایی علاوه بر تأثیراتی که در بدن فرد می‌گذارد در صورت استفاده نادرست می‌تواند منجر به ایجاد صدماتی نیز روی دیوارها و وسایل آشپزخانه شود. همچنین برای استفاده از این مواد باید نکات ایمنی لازم ازجمله پوشیدن دستکش و زدن ماسک را نیز رعایت کرد. بنابراین از گزینه‌های مؤثر و ساده طبیعی که بی‌خطر هستند نیز برای رفع لکه‌های روغن در آشپزخانه‌ می‌توان استفاده کرد. استفاده از این ۶ ماده طبیعی بسیار آسان بوده و تأثیر چشمگیری را در فضای آشپزخانه به همراه خواهد داشت.

رفع لکه های روغن

آشپزخانه‌های بسته و قدیمی پتانسیل بیشتری برای تشکیل لکه‌های چربی روی دیوارها و سقف خوددارند. در آشپزخانه‌های مدرن و باز نیز این لکه‌ها را می‌توان روی دیوارهای مجاور آشپزخانه نیز مشاهده کرد. بنابراین پیشگیری از ایجاد این لکه‌ها با استفاده از ظروف آشپزی درب دار و روشن کردن هود در زمان سرخ کردن راه‌حل منطقی به نظر می‌رسد. در نظر داشته باشید که استفاده از دستکش‌های آشپزخانه در زمان نظافت از دست شما در برابر آسیب‌های احتمالی بسیار حیاتی و ضروری است. همچنین برخی از افراد به مواد خاصی آلرژی پوستی دارند که با استفاده از دستکش از بروز آن‌ها می‌توان جلوگیری کرد.

پیام بگذارید