املاک هومینگ

استفاده از رنگ‌ طوسی در چیدمان منزل چه مزایایی دارد؟زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه

  • صفحه اصلی
  • سبک زندگی
  • استفاده از رنگ‌ طوسی در چیدمان منزل چه مزایایی دارد؟زمان تقریبی مطالعه: 7 دقیقه
رنگ‌ طوسی در چیدمان منزل

چیدمان و دکوراسیون داخلی خانه اهمیت بسیار زیادی دارد. چراکه خانه مامن و محل آرامش افراد خانواده است و همه‌ی افراد در محیط خانه انرژی از دست رفته‌ی خود در طول روز را بازیابی می‌‍کنند. بنابراین باید چیدمان خانه به صورتی باشد که بتواند حس مطلوبی به ساکنان القا کند. این موضوع را می‌توان تاحدود زیادی با استفاده از رنگ‌های مختلف در دکور و چیدمان محیط خانه اعمال کرد. برای مثال استفاده از رنگ‌های سبز و آبی روشن باعث آرامش بیشتر افراد می‌شود یا رنگ‌های قرمز و نارنجی انرژی‌بخش هستند. در این میان رنگ طوسی یکی از جالب‌توجه‌ترین و کاربردی‌ترین رنگ‌ها در طراحی و چیدمان داخلی منزل است. چرا که طوسی در گروه رنگ‌های خنثی قرار دارد و بین همه‌ی رنگ‌های خنثی موجود سازگاری و هماهنگی بالاتری با محیط پیرامون خود پیدا می‌کند. این موضوع باعث شده است بسیاری از افراد برای زمینه‌ی اصلی دکوراسیون خانه‌ی خود از این رنگ بهره ببرند. چراکه ترکیب طوسی با رنگ‌های دیگر راحت است و نتیجه نهایی آن یک ترکیب بسیار زیبا و چشم‌نواز خواهد بود. با توجه به اهمیت رنگ طوسی در چیدمان خانه در این گزارش به بررسی مزایای استفاده از این رنگ در دکوراسیون منزل پرداخته‌ایم. بنابراین در صورتی که قصد دارید دکور خانه‌ی خود را تغییر دهید، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه‌ی این گزارش را از دست ندهید.

نگاهی به رنگ طوسی از منظر روانشناسی

به کارگیری رنگ طوسی در زمینه‌ی اصلی چیدمان و دکور منزل، علاوه براینکه دست شما را برای استفاده از سایر رنگ‌ها باز می‌گذارد، انرژی‌ها و احساسات مختلفی را در محیط به جریان خواهد انداخت. در روانشناسی رنگ‌ها طوسی نشان‌دهنده‌ی دوستی، آرامش و تعادل است. رنگ طوسی حسی از سکوت، خونسردی و امنیت را به مخاطبان القا می‌کند. این موضوع رنگ طوسی را به رنگی کاربردی و ماندگار در چیدمان هر محیط تبدیل کرده است. چراکه هیچ‌یک از احساسات افراد را تشدید نکرده و از نظر احساسی رهایی بیشتری برای بروز حس واقعی افراد ایجاد می‌کند. طوسی را می‌توان حنثی‌ترین رنگ موجود دانست. بنابراین چرا از این رنگ افسانه‌ای که آمیزه‌ای منصفانه از رنگ‌های سفید و سیاده است بیشتر و بیشتر استفاده نکنیم؟ جایگاه ویژه‌ی این رنگ از نظر روانشناسی آن را به انتخاب ایده‌‎آلی برای اغلب محیط‌ها تبدیل کرده است. به‌طوری‌که استفاده از آن در طراحی داخلی روزبه‌روز در حال افزایش است.

طیف متنوع و جذاب رنگ‌های طوسی

برخلاف تصور بسیاری از افراد، رنگ طوسی محدود نیست و مانند اغلب رنگ‌ها طیف گسترده‌ای دارد. رنگ طوسی به دو دسته‌ی سرد و گرم قابل تقسیم است. طوسی روشن ترکیب رنگ مشکی با مقدار بیشتری سفید است. طوسی تیره برعکس این ترکیب بوده و درصد رنگ مشکی آن بیشتر از سفید خواهد بود. طوسی گرم ته‌ رنگی از رنگ‌های گرم مانند قرمز یا نارنجی دارد. همچنین طوسی سرد مخلوطی از آبی، سبزآبی یا بنفش دارد. استفاده از رنگ‌های مختلف طوسی مانند طوسی سربی، طوسی مایل به بنفش، طوسی مایل به قهوه‌ای، خاکستری، دودی، طوسی نقره‌ای، طوسی طبیعی و… متناسب با سایر وسایل و چیدمان منزل هوشمندانه‌ترین حالت ممکن است. بنابراین در صورتی که می‌خواهید از رنگ طوسی در چیدمان منزلتان استفاده کنید، بهتر است همه‌ی وسایل موجود در اتاق را بررسی کنید تا ببینید کدام یک از طیف‌های رنگ طوسی با دکور فعلی اتاق موردنظرتان هماهنگی بیشتری دارد.

ترکیب آسان‌تر با سایر رنگ‌ها

وقتی برای ساخت رنگ طوسی فقط از رنگ‌های سیاه و سفید استفاده شود، این رنگ به طور کامل خنثی محسوب می‌شود. این طیف طوسی خنثی‌ترین رنگ موجود است که دست شما را برای چیدمان و استفاده از رنگ‌های مختلف باز خواهد گذاشت. چراکه گرایشی به هیچ‌یک از رنگ‌های موجود ندارد و می‌تواند کنار هر رنگی قرار بگیرد. در صورتی که از طوسی گرم برای رنگ زمینه‌ی اتاق استفاده می‌کنید، باید وسایلی با رنگ مکمل در اتاق قرار دهید تا تعادل رنگ محیط حفظ شود. برای مثال می‌توانید مبلمان آبی یا مجسمه و تابلوهای فیروزه‌ای یا سبزآبی در اتاق بگذارید. همچنین هنگام استفاده از طوسی سرد برای زمینه‌ی اصلی اتاق باید از وسایلی با طیف رنگ قرمز، زرد، نارنجی و… استفاده کنید.

به این ترتیب می‌توان گفت طوسی بهترین پایه برای ترکیب رنگ‌های مختلف است. چیدمان خانه با ترکیب رنگ‌های طوسی و زرد، طوسی و آبی، طوسی و فیروزه‌ای، طوسی و بنفش و…. جزو محبوب‌ترین و پرطرفدارترین ترکیب‌های رنگی برای دکوراسیون محسوب می‌شود. این رنگ بین سایر رنگ‌های خنثی مانند سفید، مشکی، بژ، کرم و… بیشترین کارایی برای چیدمان و دکور هر محیط را دارد.

افزایش عمق محیط

گرچه استفاده از رنگ سفید برای دیوارها و سقف خانه مرسوم‌تر است؛ اما رنگ طوسی به ویژه طوسی روشن برای رنگ دیوارها و سقف می‌تواند یک تغییر بسیار بزرگ برای دکوراسیون خانه محسوب شود. استفاده از رنگ طوسی روشن باید بزرگ به نظر رسیدن اتاق خواهد شد و رنگ طوسی تیره عمق بیشتری به محیط خواهد داد. بنابراین در صورتی که قصد چیدمان خانه‌ای با متراژ کوچک را دارید، از رنگ طوسی روشن برای رنگ دیوارها بهره ببرید. در صورتی که برای اعمال چنین تغییراتی در رنگ دیوارها تردید دارید، می‌توانید فقط رنگ یکی از ضلع‌های اتاق را تغییر دهید. به این ترتیب روح بیشتری به فضای موردنظر خواهید بخشید. همچنین رنگ طوسی تیره برای دیوارهای سالن‌ متوسط یا بزرگ می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. به این ترتیب فقط با یک تغییر رنگ ساده می‌توانید فضای جدیدی برای خانه‌ی خود فراهم کنید.

ماندگاری بیشتر

از دیگر مزایای رنگ طوسی ماندگاری بیشتر آن در خانه است. رنگ‌های سفید، کرم و استخوانی لکه‌ها و کثیفی‌ها را به وضوح نمایان می‌کنند، اما طوسی می‌تواند تا حد زیادی لکه‌ها را پنهان کرده و دیوارها را تمیز و بدون لک نشان دهد. بنابراین در صورتی که در خانواده‌ی شما حیوانات خانگی یا کودکان خردسالی وجود دارد که جای لک دستشان روی دیوار باقی می‌ماند، بهتر است از رنگ طوسی برای دیوارهای خود استفاده کنید تا کمتر مجبور به تمیزکاری و لکه‌گیری دیوارها شوید. به عبارت دیگر می‌توان می‌گفت استفاده از این رنگ کار شما را در خانه کمتر خواهد کرد.

مقرون به صرفه

استفاده از رنگ‌های خاص به عنوان رنگ غالب برای چیدمان و دکور منزل ممکن است پس از دو یا سه سال یک رنگ از مد افتاده و کهنه به نظر برسد. در چنین شرایطی ناچار هستید برای تغییر دکور، همه‌ی وسایل خانه را تعویض کنید. در نتیجه هزینه‌ی زیادی روی دستتان باقی خواهد ماند. علاوه براین رنگ‌های خاص خیلی سریع افراد را خسته و دلزده می‌کنند؛ اما رنگ طوسی یک رنگ خنثی است که نه تنها شما را خسته نخواهد کرد بلکه در صورتی که بخواهید تغییراتی هم در چیدمان منزل ایجاد کنید، نیازی به تعویض وسایل طوسی‌رنگ نیست و کافی است بعضی لوازم با رنگ جدید و دلخواهتان را به چیدمان اتاق اضافه کنید تا فضایتان رنگ و روح جدیدی بگیرد. پس هم دستتان در تغییر دکور بازتر است و هم نیازی به هزینه‌های بالا برای ایجاد تغییرات در چیدمان منزلتان نخواهید داشت.

ترکیب‌های پرطرفدار رنگ‌ طوسی در چیدمان

همانطور که گفته شد ویژگی‌های مختلف رنگ طوسی باعث شده این رنگ امتیازات بیشتری نسبت به سایر رنگ‌ها برای چیدمان و دکور منزل داشته باشد. بنابراین در ادامه بعضی از ترکیب‌های معروف رنگ طوسی با سایر رنگ‌ها را معرفی خواهیم کرد.

طوسی نقره‌ای

رنگ‌ طوسی در چیدمان منزل

رنگ طوسی خنثی روی الیافی مانند ابریشم، ساتن، تافته و حریر حالتی مانند رنگ نقره‌ای را به مخاطب القا خواهد کرد. رنگ نقره‌ای بسیار لوکس و چشم‌نواز است و طرفداران زیادی دارد. به همین دلیل اکسسوری‌هایی مانند مجسمه، تابلو، رومیزی، ظروف زینتی کنار مبلمان‌ ساخته شده از فلز مانند استیل، برنز یا کروم جلوه‌ی خاصی به محیط خانه با می‌دهند. البته برای حفظ تعادل استفاده از رنگ‌های آبی روشن، زرد پررنگ یا بنفش ملایم در چنین چیدمانی توصیه می‌شود.

طوسی زرد

رنگ‌ طوسی در چیدمان منزل

رنگ زمینه‌ی طوسی کنار رنگ زرد روشن یکی از جذاب‌ترین دکوراسیون‌ها برای خانه محسوب می‌شود. شما می‌توانید برای اجرای چنین چیدمانی در خانه‌ی خود از مبلمان طوسی با کوسن و بالشتک‌های زرد استفاده کنید. همچنین پرده‌های طوسی روشن با رگه‌هایی از رنگ زرد یا لوستر زرد می‌تواند انتخاب جالبی برای این دکوراسیون باشد. یک فرش ترکیبی با طرح‌های زرد و طوسی هم ایده‌ی دیگری برای این چیدمان خواهد بود. درمجموع رنگ زمینه‌ی طوسی کنار زرد روشن فضایی جذاب و پر انرژی ایجاد خواهد کرد.

طوسی آبی

رنگ‌ طوسی در چیدمان منزل

رنگ آبی آرامش بیشتری به محیط منزل شما خواهید بخشید. اگر قصد دارید در چیدمان خانه‌ی خود از رنگ آبی روشن بهره ببرید، طوسی تیره و خاکستری انتخاب بهتری برای زمینه‌ی دکورتان خواهد بود. همچنین در صورتی که می‌خواهید رنگ‌های آبی تیره یا آبی کاربنی را در دکوراسیون منزلتان اعمال کنید، دیوار، مبل یا فرش و کفپوش خانه‌تان را از طیف رنگ طوسی روشن انتخاب کنید. چراکه رنگ‌های روشن و تیره مکمل هم هستند و تعادل رنگ را در محیط حفظ خواهند کرد. البته برای کاهش میزان سردی رنگ‌های محیط می‌توانید چند وسیله‌ی چوبی با رنگ طبیعی چوب در اتاق قرار دهید تا رنگ‌های گرم محیط را بیشتر کنند.

طوسی بنفش

رنگ‌ طوسی در چیدمان منزل

این ترکیب یکی از لوکس‌ترین و کلاسیک‌ترین چیدمان‌های سال‌های اخیر به حساب می‌آید. در صورتی که قصد دارید از این ترکیب برای دکور خانه‌‌ی خود استفاده کنید، بهتر است رنگ بنفش تیره را انتخاب کنید. همچنین به کار گیری دو طیف رنگ طوسی روشن و تیره جذابیت بیشتری به فضای موردنظرتان خواهد بخشید. به عنوان مثال دیوارهای طوسی روشن، پرده‌های طوسی تیره و مبلمان بنفش با کوسن طوسی ترکیب بسیار چشم‌نواز و لوکسی دارد.

طوسی صورتی

رنگ‌ طوسی در چیدمان منزل

این دکوراسیون برای اتاق دختران از سنین پایین تا جوانی طرفداران زیادی دارد. چراکه علاوه بر ایجاد فضای خنثی رنگ صورتی آن حس دخترانه‌ی فانتزی و جذابی دارد. برای این دکور می‌توانید از کفپوش طوسی با فرش صورتی، تخت طوسی با روتختی طوسی صورتی یا دیوار طوسی روشن با طرح‌های صورتی استفاده کنید. همچنین می‌تواند با کمی رنگ سفید یا کرم و چند مجلسمه‌ی قرمز رنگ‌ها و احساسات بیشتری را در اتاق ایجاد کنید.

با توجه به آنچه گفته شد استفاده از رنگ طوسی برای چیدمان منزل یکی از بهترین انتخاب‌ها برای همه‌ی افراد محسوب می‌شود. پس اگر می‌خواهید تغییرات چشمگیری در دکوراسیون منزلتان ایجاد کنید، بهتر است کمی جسورانه عمل کرده و به جای استفاده از رنگ‌های کلیشه‌ای، رنگ‌ها و ترکیب‌های جذاب طوسی را امتحان کنید.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

ترکیب رنگ طوسی با رنگ های دیگه و مخصوصا رنگ های پاستلی واقعا قشنگ میشه. ممنون از مطالب خوبتون

پیام بگذارید