ایده‌های مقرون ‌به‌ صرفه برای مبلمان در فضای باز

مبلمان فضای سبز

در شهرهای بزرگ، فضاهای سبز و باز که بتوان از آن‌ها استفاده کرد بسیار کم است و خرید مبلمان فضای سبز هم هزینه بالایی دارد. با ترفندهای ساده و کم‌هزینه‌ای می‌توان فضای باز خانه خود را به زیباترین وجه ممکن طراحی کرد. همچنین با استفاده از مبلمان های قدیمی و دست ‌دوم نیز می‌توانید تراس یا حیاط خود را زیبا کنید. برای داشتن فضای سرسبز و باصفا می‌توانید پشت‌بام خانه را نیز با گلدان‌های مختلف تزئین کنید.
بهره بردن از فضایی روح‌بخش در خانه برای آرامش و تجدیدقوا خصوصاً در کلان‌ شهرها ضروری و حتی حیاتی است. افزایش قیمت‌ها در شش‌ ماهه دوم سال، تمام خانواده‌ها را برای خرید وسایل مختلف با مشکل مواجه کرده است. روش‌های بسیاری برای کاهش هزینه‌های دکوراسیون فضای سبز خانه وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان در هزینه‌ها صرفه‌جویی کرد. همچنین با استفاده از طرح‌های خلاقانه‌ای که در اینترنت و مجله‌های دکوراسیون وجود دارند می‌توانید حیاط یا تراس خود را به بهترین نحو طراحی کنید.
سرفصل‌های زیر ایده‌هایی مقرون‌به‌صرفه برای مبلمان در فضای باز را در اختیارتان قرار می‌دهد.
• مبلمانی از جنس وسایل بازیافتنی
• مبلمان سنگی در فضای باز
• استفاده از مبلمان و صندلی‌های قدیمی
• مبلمان دست‌دوم در فضای باز
• میز و صندلی‌های ارزان پلاستیکی
• نکات مهم برای خرید مبلمان فضای سبز
مبلمانی از جنس وسایل بازیافتنی
با استفاده از وسایل بازیافتی می‌توانید مبلمانی خلاقانه برای فضای باز خود طراحی کنید. بشکه‌های فلزی و تایرهای قدیمی و غیرقابل استفاده را می‌توان به‌صورت مبلمان یا میز باکمی تغییرات طراحی کرد. تنه درختان بزرگ نیز برای این منظور می‌توان استفاده کرد. روی تنه‌ها را با بالشتک‌های نرم و رنگی تزئین کرده و از آن‌ها برای نشستن استفاده کنید.
جعبه‌های چوبی محکم میوه را نیز می‌توان به مبلمان فضای باز تبدیل کرد. کافی است آن‌ها را رنگ کرده و روی نشیمن آن‌ها را کوسن قرار دهید. وسایل بازیافتی بسیاری برای ایجاد مبلمان فضای سبز مقرون ‌به‌ صرفه می‌توان به کار بست. علاوه بر آن ذوق و سلیقه فردی را می‌توانید در آن‌ها به نمایش گذاشته و به توانایی‌های فردی خود ببالید.
باکمی جستجو در اینترنت می‌توانید از طرح‌های خلاقانه بسیاری ایده و الهام بگیرید.
پالت‌های چوبی که عموماً دور ریخته می‌شوند نیز برای ساخت مبلمان فضای سبز استفاده می‌شود. معمولاً در بازار می‌توانید پالت‌های چوبی را رایگان یا با هزینه کمی تهیه کنید. با قرار دادن دو یا سه عدد از آن‌ها روی‌هم می‌توانید میز بسازید یا باکمی خلاقیت آن‌ها را تبدیل به مبلمان فضای سبز خود کنید. حتی می‌توانید با استفاده از چوب‌های آن صندلی و مبل نیز تولید کنید.

عکس

به دلیل تغییرات ناگهانی آب‌وهوا در فصول مختلف بهتر است مبلمان فضای سبز چوبی را به‌صورت پرتابل طراحی کنید. تایرهای بزرگ را می‌توانید باکمی تغییر به میز و صندلی دلخواه خود تبدیل کنید. برای این کار نیاز به طناب‌های کنفی و چوب برش خورده و چسب دارید. طناب‌های کنفی را به‌دقت روی سطح تایرها با چسب بچسباند تا کل آن را در بربگیرد. سپس دایره چوبی به‌اندازه قطر سطح‌رویی تایرها تهیه کنید و بر روی لبه‌های بچسبانید. با این روش میز زیبای گردی را برای مبلمان خود ساخته‌اید.

مبلمان سنگی در فضای باز

با استفاده از آجر، سنگ و سیمان می‌توانید مبلمان دائمی برای فضای سبز خود طراحی کنید. شاید این ایده عجیب به نظر برسد اما شدنی است. با استفاده از مصالح ساختمانی می‌توانید سکوهای کوچکی را در زمین بسازید که هزینه کمی نیز دارند. همچنین می‌توانید با استفاده از بشکه‌ای فلزی که در زمین قرار می‌دهید و دور آن را آجرچینی می‌کنید یک آتشکده زیبا را نیز طراحی کنید.
درصورتی‌که سررشته‌ای کارهای ساختمانی ندارید می‌توانید از کارشناسان و معماران محلی برای ساخت مبلمان فضای باز خود کمک بگیرید. این‌گونه شاید کمی هزینه‌های دستمزد زیاد شود اما در مقابل مبلمان شما دائمی و بسیار زیبا خواهد بود. با استفاده از کوسن‌های رنگی می‌توانید سطح مبلمان سنگی را نرم و لذت‌بخش کنید.

عکس

از مبلمان فضای سبز سنگی که در پارک‌ها معمولاً استفاده می‌شوند نیز می‌توان در خانه استفاده کرد. لازم به ذکر است که ازاین‌گونه مبلمان فضای سبز فقط در حیاط می‌توان بهره برد. به دلیل وزن سنگینی که این سازه‌ها دارند استفاده از آن‌ها در تراس و پشت‌بام ممکن است صدماتی را به ساختمان وارد کند.

مبلمان فضای سبز خود را با استفاده از وسایل دورریختنی و مصالح ساختمانی به‌راحتی خودتان بسازید و از نتیجه آن لذت ببرید.

استفاده از مبلمان و صندلی‌های قدیمی

برای طراحی مبلمان فضای سبز خود می‌توانید از صندلی‌های آشپزخانه یا مبلمان های قدیمی نیز استفاده کنید. بهترین انتخاب در این نوع طراحی استفاده از میز و صندلی‌های قدیمی ناهارخوری و فلزی است. دلیل آن بادوام بودن فلز نسبت به چوب در فضای باز در مواجهه با آفتاب و باران است.
میزهای شیشه‌ای قدیمی را نیز می‌توان به‌عنوان میز وسط یا کناری در این طراحی استفاده کرد. همه ما معمولاً وسایلی کهنه یا قدیمی در خانه ‌داریم که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم این وسایل می‌توانند باکمی تغییر تبدیل به مبلمان فضای سبز شوند.
نگرانی از بایت لنگه‌به‌لنگه بودن صندلی‌ها نداشته باشید، می‌توانید با استفاده از کوسن‌ها و پارچه‌های یک‌شکل آن‌ها را هماهنگ باهم کنید. در بسیاری از موارد حتی رنگ کردن این وسایل می‌تواند به یکدست شدن مبلمان فضای سبز خانه کمک کند.

عکس

از نیمکت‌های چوبی قدیمی نیز می‌توان به ‌عنوان مبلمان فضای سبز خانه استفاده کرد. نیمکت‌های قدیمی را باکمی اصلاحات و مقاوم‌سازی حتی رنگ می‌توان به‌سادگی برای استفاده در فضای سبز به کاربرد. برای خانواده‌های ۴ تا ۶ نفره دو نیمکت با طول ۱٫۵ متر و میز وسط آن برای داشتن مبلمان فضای سبز کافی است. لازم به ذکر است رنگ مطلوب برای نیمکت‌های فضای سبز عموماً رنگ اصلی چوب، فیروزه‌ای، سفید یا زرد است. استفاده از نیمکت‌های قدیمی آهنی که قسمت نشیمن آن‌ها چوبی است یکی از بهترین انتخاب‌ها در این روش طراحی است. با استفاده از پارچه‌های طرح دار بارنگ غالب قرمز ، طوسی یا سفید و قرار دادن آن روی نیمکت‌ها به‌گونه‌ای که تا پایه‌ها را بپوشاند در زمان استفاده، مبلمان بسیار شیکی را برایتان ایجاد می‌کند.

مبلمان دست‌دوم در فضای باز

به ‌منظور صرفه‌جویی در هزینه‌های طراحی فضای سبز خانه می‌توانید مبلمان دست‌دوم نیز خریداری کنید. عموماً مبلمان فضای سبز را امروزه از جنس حصیر یا فلزات مختلف می‌سازند. در این میان مبلمان فلزی با اینکه ناراحت به نظر می‌رسند اما علاوه بر قیمت بالا از دوام زیادی نیز برخوردارند. بنابراین یافتن مبلمان دست‌دوم فلزی که قیمت مناسبی هم داشته باشد کار سختی نخواهد بود. در زمان خرید مبلمان دست‌دوم برای فضای سبز خود از سالم بودن بدنه صندلی‌ها و میز اطمینان حاصل کنید. زیرا کوسن‌ها و بالشتک‌های آن را می‌توان با هزینه کمی تهیه کرد اما هزینه مبلمان بسیار بیشتر از آن‌هاست.

عکس

میز ناهارخوری و صندلی‌های فلزی دست‌دوم و قدیمی نیز می‌تواند به‌عنوان مبلمان فضای سبز خریداری شود. عموماً میز و صندلی‌های این‌چنینی از دوام و قیمت مناسبی برخوردارند . پس از خرید می‌توانید آن‌ها را با هزینه کمی رنگ کرده و ظاهری نو به آن‌ها بدهید . همچنین طرح‌های آنتیک و زنگ‌زده در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده‌اند.

میز و صندلی‌های قدیمی را باکمی تغییرات می‌توانید به شکل مبلمان فضای سبز دلخواه با هزینه کم طراحی کنید.

میز و صندلی‌های ارزان پلاستیکی

یکی از کلاسیک‌ترین طرح‌های مبلمان فضای سبز استفاده از میز و صندلی‌های پلاستیکی ارزان‌قیمت است. انواع مختلف این میز و صندلی‌ها باقیمت‌های مناسب در بازار موجود است. یکی از طرح‌های پرطرفداری جدیدی که برای فضاهای باز استفاده می‌شود صندلی‌های پایه فلزی با طرح حصیری است. عموماً این طرح را در رنگ قهوه‌ای می‌توان یافت که برای فضای باز بسیار زیباست.
البته طرح‌های کلاسیک مبلمان پلاستیکی از طرح‌های جدیدتر، ارزان‌تر هستند. میزهای این سرویس سوراخی برای تعبیه سایبان نیز دارند. توصیه می‌شود که تا جای ممکن این مبلمان را در معرض آفتاب مستقیم قرار ندهید زیرا عمر آن را کوتاه می‌کند.
در خرید مبلمان پلاستیکی حتماً میزان تعادل و استحکام آن را بررسی کنید. طرح‌های رنگی صندلی‌های پلاستیکی ساده با پایه فلزی از همان‌هایی که در فست فودها و ساندویچی‌ها معمولاً از آن استفاده می‌شوند نیز می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. برای خرید مبلمان فضای سبز و پلاستیکی توصیه می‌شود که به مراکز اصلی خرید آن‌ها مراجعه کنید. بدین ترتیب علاوه بر انتخاب‌های فراوان و رنگ‌های مختلف آن ، قیمت مناسب‌تری نیز دارند.
میزهای پلاستیکی تاشو یا با پایه متحرک عموماً از استحکام خوبی برخوردار نبوده و با کوچک‌ترین حرکتی واژگون می‌شوند. بنابراین در زمان خرید حتماً به این مسئله توجه کنید.

عکس

نکات مهم برای خرید مبلمان فضای سبز

در ادامه نکات ظریفی برای طراحی هرچه زیباتر و کاربردی‌تر فضای سبز خانه آورده شده که توجه شما را به آن جلب می‌کنیم:
حتماً برای فضاهای باز و غیر مسقف خصوصاً در روزهای گرم و بارانی از سایه‌بان استفاده کنید. در روزهای گرم سال تابش مستقیم آفتاب برای افراد مختلف می‌تواند خطرات سلامتی را به همراه داشته باشد. بهترین نوع سایه‌بان‌ها از انواع تاشو آن است که پایه آن از وسط میز عبور می‌کند. بدین ترتیب علاوه بر حفظ تعادل سایه‌بان تمام افراد دور میز در محل امنی قرار می‌گیرند.
بهتر است در نزدیکی ورودی حیاط و زیر سقف کمدی ضد آب را برای قرار دادن کوسن‌ها و رومیزی‌ها در نظر بگیرید. بدین ترتیب در صورت نیاز می‌توانید از کوسن‌های تمیز و نرم استفاده کنید.
بهتر است درصورتی‌که مبلمان فضای سبز را خریداری می‌کنید، آن‌ها را از نوع فلزی و محکم انتخاب کنید که در برابر تابش خورشید و باد و باران دوام خوبی داشته باشند.
با استفاده از بلوک‌های سوراخ‌دار و الوارهای چوبی، نیمکت بسیار زیبایی را به‌آسانی بسازید.
حتماً قبل از هر اقدامی جستجوی وسیعی را در اینترنت و سایت‌های طراحی فضای سبز انجام بدهید. بدین ترتیب می‌توانید از آخرین ایده‌های طراحی و مبلمان فضای سبز برای حیاط خود الهام بگیرید.
پیچک‌ها و گل‌های رونده روی تیرک‌های فلزی یا چوبی که در قسمتی از دیوارهای حیاط به‌صورت سقف قرار داده‌اید نیز می‌تواند سایه‌بان زیبایی در فصل بهار و تابستان باشد.
با استفاده از وان های قدیمی نیز می‌توانید برکه زیبایی را در حیاط خانه ایجاد کنید. گلدان‌های بزرگ را نیز باکمی خاک و گل‌های آبی می‌توان مانند مرداب درآورده و از دیدن آن لذت ببرید.

برای ساخت محیطی دلپذیر در حیاط و فضای سبز نیاز به خرید مبلمان فضای سبز گران‌قیمت نیست، با کمترین هزینه و کمی خلاقیت می‌توانید طرح‌های بدیع و راحتی را بسازید.

عکس

عموماً در شهرهای بزرگ از فضاهای سبز دل‌باز و باصفا خبری نیست و بسیاری از خانه خصوصاً آپارتمان تنها تراس کوچکی برای هر واحد دارند. اما چنانچه با این اوصاف از تراس بزرگ، پشت‌بام اختصاصی و حیاط برخوردار هستید بهتر است از مبلمان فضای سبز برای استفاده و تزئین آن استفاده کنید. معمولاً مبلمان فضای سبز نو و مستحکم از قیمت بالایی برخوردار است که هر خانواده‌ای ممکن است نتوانند آن را خریداری کنند. بنابراین با استفاده از ترفندهای ساده‌ای می‌توانید خودتان اقدام به ساخت مبلمان فضای سبز خانه کنید. این کار را با هزینه کم و با استفاده از وسایل قدیم، بازیافتی و پالت‌ها انجام داد. حتی با استفاده از مصالح ساختمانی نیز می‌توانید برای ساخت مبلمان فضای سبز اقدام کنید.

ازجمله طرح‌های کلاسیک مبلمان فضای سبز استفاده از میز و صندلی پلاستیکی است که از قیمت مناسبی نیز برخوردارند. میز و صندلی‌های فلزی برای فضای باز عموماً انتخاب مناسبی هستند زیرا از استحکام بالاتری نسبت به دیگر موارد مشابه برخوردارند. با استفاده از مبلمان فضای سبز دست‌دوم و سالم نیز می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. سایت‌های معتبر آنلاین بسیاری وجود دارند که اقدام به ثبت آگهی‌های فروش وسایل دست‌دوم می‌کنند با استفاده از آن‌ها می‌توانید مبلمان موردنظر خود را زودتر پیدا کنید.

 

پیام بگذارید