نکاتی در مورد خرید خانه‌های کوچک

خرید خانه کوچک

بسیاری از افراد در هر مقطعی از زندگی خود مجبور به خرید خانه کوچک می‌شوند. در صورتی که شما هم جزو این دسته از افراد هستید باید نکات مهمی را قبل از خرید آن بدانید. خانه‌های کوچک همان‌طور که از نامشان پیداست فضای کمی برای زندگی در اختیار صاحبان خود می‌گذارند. از طرفی به دلیل متراژ کم این خانه‌ها؛ خریدوفروش خانه به آسانی انجام می‌شود و همیشه مشتری خاص خود را دارند. از طرفی با خرید خانه کوچک هزینه‌های نگهداری و نظافت خانه در مقایسه با دیگر موارد به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. در ضمن بسیاری از زوج‌های جوان و حتی افراد مسن نیاز به فضای بزرگ‌تری ندارند. درست است که میزان بودجه، انتخاب‌های شما را محدود کرده است اما می‌توان با کمی جستجو و صرف وقت با بودجه مشخصی خانه‌های مناسب‌تری نیز خریداری کرد. امروزه بسیاری از مناطق شهرها دارای آپارتمان کوچک با هزینه کم و مقرون به صرفه برای خرید هستند، که می‌توانند شما را به خانه‌دار شدن نزدیک‌تر کنند.

سرفصل‌های زیر نکات مهم هنگام خرید خانه کوچک را در اختیارتان قرار می‌دهد.

  • مزایای خرید خانه‌های کوچک
  • نکات مهم خرید خانه کوچک
  • نکات مهم در خرید آپارتمان کوچک

مزایای خرید خانه‌های کوچک

چنانچه از آن دسته افرادی هستید که قبلاً در خانه‌ای بزرگ‌تر ساکن بوده‌اید و الان به هر دلیلی مجبور به سکونت در خانه‌های کوچک هستید باید بدانید که این به معنای محدودیت مطلق شما و خانواده نیست. خانه‌های کوچک بسته به نوع معماری و فضاسازی داخلی خود می‌توانند محلی زیبا و صمیمی برای افراد خانواده باشند. در ادامه شما را با مزایای خانه‌های کوچک بیشتر آشنا می‌کنیم:

برای خرید خانه کوچک با توجه به متراژ آن هزینه کمتری باید پرداخت کنید. از این لحاظ برای اکثر قشرهای جامعه خانه‌دار شدن بسیار راحت‌تر می‌شود. همچنین هزینه‌های نگهداری، تعمیرات و نظافت خانه‌های کوچک کمتر از دیگر موارد است. ضمن آنکه برای مرتب نگه‌داشتن خانه‌های کوچک زمان کمتری صرف می‌شود و می‌توانید آن  را برای کارهای دیگری در نظر بگیرید.

خرید خانه کوچک یکی از اولین انتخاب‌های هر زوج جوانی است که با سرمایه محدود می‌خواهند زندگی خود را آغاز کنند.

بسیاری از افراد نیز در زمان پیری ترجیح می‌دهند در فضای کوچک‌تری که نگهداری آن راحت‌تر انجام می‌شود، سکونت کنند.

خانه‌های کوچک به دلیل محدود بودن فضای خود، محلی صمیمی و گرم را برای افراد خانه فراهم می‌کنند.

برای دکوراسیون و تهیه وسایل خانه کوچک منطقاً هزینه کمتری خرج می‌شود و از این لحاظ نیز برای بسیاری افراد، از اولویت بالاتری برخوردار است.

ترجیح خیلی از افراد این است که در محله بهتر و خانه کوچک‌تری زندگی کنند تا خانه‌ای بزرگ در محله‌ای متوسط داشته باشند.

برای افراد مجرد یا خانواده‌های کم‌جمعیت به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌ها بهترین انتخاب ممکن خرید خانه کوچک است.

به‌هرحال خانه‌دار شدن حتی اگر کوچک هم باشد از پرداخت هزینه‌های اجاره‌نشینی منطقی‌تر است. ضمن آنکه می‌توانید با تأمین بودجه بیشتر اقدام به افزایش فضای خانه خود در آینده کنید.

امنیت بیشتری به دلیل احاطه داشتن به کل فضای خانه در خانه‌های کوچک‌تر وجود دارد. ضمن آنکه عموماً افراد سودجو توجهی به این خانه‌ها ندارند.

فواید خرید خانه کوچک آن‌قدر هست که شما را ترغیب کند تا بودجه لازم برای رهایی از اجاره‌نشینی را تهیه و تمایل به خرید آن پیدا کنید.

 

خرید آپارتمان کوچک

نکات مهم خرید خانه کوچک

برای خرید خانه کوچک ویلایی نکات مهمی وجود دارد که باید به آن‌ها اشراف کامل داشته باشید. این خانه‌ها با اینکه ممکن است تعداد کمتری در بازار املاک کشور را به خود اختصاص دهند، اما وجود دارند. بنابراین بهتر است قبل از خرید آن‌ها به نکات نیز توجه کنید.

خانه‌های ریز متراژ ویلایی عموماً در میان خانه‌های قدیمی قرار دارند، برای جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی بهتر است از میزان اصلاحی‌های آن مطلع شوید. خانه‌های کوچک فضایی محدود دارند که بعد از اصلاحات تقریباً چیزی از آن‌ها باقی نمی‌ماند. حتی اگر قصد تخریب و نوسازی آن را در آینده‌ای نزدیک ندارید بهتر است خرید خانه کوچک را از مواردی انتخاب کنید که دارای اصلاحی نباشند.

قبل از خرید خانه کوچک به شهرداری منطقه مراجعه و از عدم وجود طرح‌های عمرانی در ناحیه ملک مورد نظر مطلع شوید. همچنین در برخی محله‌های خاص شهرداری طرح‌هایی برای بهبود فضای منطقه در نظر گرفته و خریدوفروش خانه‌هایی از متراژ خاصی به پایین را ممنوع کرده است.

ویلایی‌های حیاط دار بهتر است از مواردی انتخاب سشد که امکان پارک ماشین را دارند. گرچه این مسئله سخت به نظر می‌رسد اما شدنی است. برخی از خانه‌های کوچک دارای رمپ یا پارکینگ بوده و امکان پارک حداقل یک ماشین را دارند.

اگر تمایل به سکونت طولانی‌مدت در خانه‌های کوچک را دارید، از امکان اضافه کردن بنا اطمینان حاصل کنید. این امکان از لحاظ تائید مسئولین و سازمان‌های مربوطه به علاوه استحکام سازه ملک است زیرا در هر صورت در طی سالیان آینده احتمال دارد شما نیازمند به افزایش فضای خود باشید. این کار در بسیاری از موارد ارزان‌تر از جابه‌جایی و خرید ملک بزرگ‌تر برایتان هزینه خواهد داشت.

خرید خانه‌های کوچک

از خرید خانه کوچک که در کنار معابر اصلی و خیابان است، خودداری کنید. زیرا فضای کم خانه امکان کاهش سروصدا در اتاق‌خواب‌ها و فضاهای دیگر را نمی‌دهند. گرچه امروز با ترفندهایی مانند پنجره‌های دوجداره و عایق کردن دیوارها میزان سروصدا را می‌توان کاهش داد، اما نمی‌توان آن را از بین برد. ضمن اینکه شما باید بتوانید در خانه خود احساس آرامش داشته و در ساعاتی از روز پنجره‌های خود را باز کنید. در نظر داشته باشید که به همان میزان ورودی صدا، خروجی صدای شما در بیرون از خانه هم امکان‌پذیر است.

در خانه‌های کوچک فضا به اندازه کافی وجود ندارد و با کمبود فضا مواجه هستید بنابراین به معماری داخلی و تخصیص فضاها باید دقت کنید. در خرید خانه کوچک باید به استفاده بهینه از تمام فضاهای ممکن توجه کرده و خانه‌هایی با این خصوصیات را انتخاب کنید.

در خانه‌های کوچکی که از حیات برخوردار نیستند، می‌توانید به شرط استحکام سازه، باغچه‌ای کوچک را در پشت‌بام خود داشته باشید.

بهتر است برای استفاده بیشتر از فضا خانه‌هایی را انتخاب کنید که دارای سیستم‌های مرکزی گرمایش و سرمایش باشند. این کار فضای بیشتری را برای استفاده در داخل خانه در اختیارتان قرار می‌دهد.

مساحت آشپزخانه یکی از موارد مهم در خرید خانه کوچک است. کوچک بودن و قناسی بیش از حد آشپزخانه می‌تواند در طولانی‌مدت باعث ایجاد مشکلات فراوانی شود.

از خرید خانه‌هایی که نمی‌توان حتی با بازسازی نقشه آن را به دلیل وجود استحکامات تغییر داد، خودداری کنید. برخی از خانه‌های قدیمی امکان تغییر فضاهای هر قسمت را دارند اما به دلیل وجود ستون‌ها و اسکلت ساختمان در میانه نمی‌توانید به صورت بهینه از آن استفاده کنید.

بهتر است خانه کوچک شما دارای نورگیر خوبی باشد. زیرا در طولانی‌مدت عدم وجود نور طبیعی می‌تواند برای افراد خانواده مشکلات جدی را به همراه داشته باشد.

در برخی خانه‌های کوچک ویلایی می‌توان با ترفندهایی زیرزمین یا فضایی کوچک در حیات را به فضای داخلی ساختمان اضافه کرد. البته برای این کار باید از امکان ایجاد تغییر اطمینان حاصل کنید. برای این منظور می‌توانید از کارشناسان و معماران مربوطه کمک بگیرید.

توجه داشته باشید که در هنگام خرید خانه کوچک، ملک مورد نظر دارای پایان کار و سند تک‌برگ اختصاصی باشد. برخی خانه‌های کوچک قدیمی قسمتی از ملک بزرگ‌تر بوده و هنوز سند تفکیکی برای آن صادر نشده است.

قبل از معامله و پرداخت هر گونه وجهی از عدم وجود خلافی در سازه مورد نظر با استعلام از مراجع مربوطه اطمینان حاصل کنید.

از خرید خانه کوچک ویلایی که مشرف‌های بسیاری دارد، خودداری کنید. این مسئله در درازمدت ممکن است مشکلات زیادی را برای شما و خانواده به همراه داشته باشد. منطقی است که به دلیل افزایش ساخت‌وسازها در آینده‌ای نه چندان دور بسیاری از خانه‌های اطراف بلندتر از خانه شما شوند اما در برخی محله‌ها می‌توان کوچه‌هایی را پیدا کرد که اکثر سازه‌ها ویلایی هستند  و تمایل به نگه‌داری محله به این شکل را دارند.

خانه‌های ویلایی کوچکی که به اصطلاح پشت قواره هستند به دلیل عدم برخورداری از بر مناسب عموماً دیرتر و با قیمت کمتری به فروش می‌رسند.

متراژ زمین در خرید خانه کوچک ویلایی اهمیت زیادی دارد. درست است که شما خانه کوچکی را برای سکونت انتخاب می‌کنید اما به این مسئله باید به عنوان سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت فکر کنید.  بنابراین این خانه باید امکان تخریب و ساخت واحدهای بیشتر را در آینده برخوردار باشد.

خرید خانه کوچک ویلایی یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خانه‌دار شدن به دلیل استقلال آن است به شرطی که نکات مهم خریداری آن‌ها را رعایت کنید.


نکات مهم در خرید آپارتمان کوچک

امروزه به دلایل بسیاری اکثر افراد برای رهایی از اجاره‌نشینی رو به خرید آپارتمان‌های کوچک آورنده‌اند. اما در خرید خانه کوچک حتی اگر آپارتمان باشد باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید تا بودجه شما راحتی و آسایش را برایتان فراهم کند. در زیر برخی نکات خرید خانه کوچک برای آگاهی بیشتر شما آمده است.

بهتر است آپارتمان کوچک خود را از میان ساختمان‌هایی تک‌واحدی انتخاب کنید. بدین ترتیب از سروصدا و مزاحمت‌های همسایگان در امان خواهید بود. در صورتی که موفق به یافتن ساختمانی تک‌واحدی نشدید بهتر است انتخاب خود را روی ساختمان‌های دو واحدی که واحدها روبه‌روی هم قرار دارند، متمرکز کنید و بدین ترتیب کمترین فضای مشترک را با دیگر واحدها خواهید داشت.

آپارتمان‌های کوچکی که دارای شکل معماری داخلی به صورت مربع هستند فضای بیشتر و مفیدتری را در اختیارتان قرار می‌دهند. همچنین از خرید آپارتمان‌هایی بدقواره که دارای شکل‌های نامتعارفی در معماری هستند، نیز خودداری کنید.

وجود تراس در آپارتمان‌های کوچک نعمتی است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. علاوه بر ایجاد فضای لازم برای نگهداری گیاهان، در تراس می‌توانید برخی از وسایل اضافی خود را با رعایت زیبایی نمای ساختمان نگهداری کنید. همچنین در برخی ساختمان‌ها می‌توان بخشی از  فضای تراس را به فضای داخلی خانه اضافه کرد.

وجود انباری برای آپارتمان کوچک بسیار ضروری است. بنابراین در هنگام خرید خانه کوچک به این مسئله توجه ویژه داشته باشید. زیرا می‌توانید بخشی از وسایل اضافی خود را در انباری نگهداری کنید.

وجود پارکینگ نیز از دیگر نکات مهمی است که باید در هنگام خرید خانه کوچک به آن توجه کرد.

نکات مهم در خرید آپارتمان کوچک

توجه داشته باشید که کوچک بودن فضا به معنای تقسیم نامناسب فضاها نیست. یعنی الزامی برای کوچک بودن بیش از حد اتاق‌خواب، آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی وجود ندارد. بنابراین خانه‌هایی را انتخاب کنید که این ویژگی مهم در معماری را دارا باشند. تخصیص فضاها به شکلی منطقی در آپارتمان‌های کوچک بسیار مهم است. مثلاً خانه‌ای را تصور کنید که به محض باز شدن درب ورودی تا قسمت انتهایی آن قابل‌رؤیت باشد، یا خانه‌ای که امکان چیدمان درست وسایل و دکوراسیون را به شما نمی‌دهد.

در آپارتمان‌های کوچک باید به عرض راهروهای ورودی و اختصاص فضای مشاع ساختمان نیز توجه کرد. عرض ورودی، مساحت پاگردها، ارتفاع پله‌ها  و .. استانداردهایی دارد که باید در زمان ساخت آن‌ها را رعایت کرد.

آپارتمان‌های کوچکی که در طبقات ۴ و بالاتر آسانسور ندارند حتی با قیمت مناسب ارزش خرید ندارند. زیرا فروش این واحدها به سختی صورت می‌گیرد و در طولانی‌مدت افراد خانواده از تعداد زیاد پله‌ها خسته می‌شوند.

قانون خرید خانه کوچک در محله بهتر برای خرید آپارتمان نیز صادق است.

وجود و امکان ساخت کمد دیواری در آپارتمان کوچک، نکته مهمی است که در طول زمان به مسئله حیاتی تبدیل می‌شود. همچنین وجود تعداد زیاد کابینت‌ها به نسبت فضای داخلی برای آسایش بیشتر امتیازی است که باید در هنگام بازدید خانه در نظر بگیرید.

نورگیر بودن آپارتمان کوچک، آرامش محیطی و رعایت فاصله منطقی از خیابان و معابر اصلی نیز در هنگام بازدید خانه باید به آن توجه شود.

حفظ حریم خصوصی در هر خانه‌ای جزو اولویت‌ها است در هنگام خرید خانه یا آپارتمان کوچک باید به این مسئله توجه کنید.

خرید آپارتمان کوچک یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای خانه‌دار شدن است اما در انتخاب واحد مناسب باید به موارد بسیاری مانند معماری داخلی واحد، تعداد واحدهای ساختمان  و … توجه کنید.

خرید خانه کوچک به دلیل قیمت مناسب آن یکی از بهترین راه‌های خانه‌دار شدن است. این ملک فارغ از ویلایی یا آپارتمانی بودن آن باید شرایط و وسایل لازم برای آرامش شما و خانواده را فراهم کند. بنابراین قبل از شروع جستجو برای خرید خانه کوچک باید نکات مهم و نیازهای خود را از خانه ‌آینده یادداشت و طبق آن‌ها ملک خود را خریداری کنید. خریدوفروش آپارتمان کوچک امروزه تبدیل به یکی از پرطرفدارترین موارد در بازار املاک شده است. بنابراین با خرید هوشمندانه ملک‌های ریز متراژ نگرانی از بابت فروش آن‌ها در آینده نخواهید داشت.

خرید و فروش خانه و آپارتمان

برچسب ها:
پیام بگذارید