نکات مربوط به اسباب‌ کشی

اسباب‌ کشی

بسیاری از انسان‌ها وقتی واژه‌ی اسباب‌کشی منزل را می‌شنوند دچار دلهره و استرس می‌شوند. برای انتقال به خانه جدید در ابتدا ذوق می‌کنیم و مشتاق زندگی در جای جدید می‌شویم؛ اما وقتی که به فکر اسباب‌کشی و دردسرهای آن می‌افتیم، به سرعت لبخند بر لبانمان خشک می‌شود و دلمان می‌خواهد با یک عصای جادویی این قسمت از زندگی را حذف کنیم. اجاره‌نشین‌ها به راحتی می‌دانند که اسباب‌کشی منزل چه عذابی است و وقتی به خانه جدید می‌روند می‌دانند که باید در آینده نه چندان دور دوباره تمام وسایل خود را جمع کنند و در خانه‌ی دیگری آن‌ها را بچینند. البته بعضی‌ها هم به خاطر مشکلات اسباب‌کشی منزل ترجیح می‌دهند که در خانه‌ای که هستند بمانند یا کارتن‌هایی که می‌دانند خیلی به وسایل آن‌ها احتیاج ندارند را، باز نمی‌کنند. بسیاری از مردم از یکی دو ماه مانده به روز اسباب‌کشی شروع می‌کنند به جمع‌کردن وسایل خانه و در روز اسباب‌کشی هنوز بسیاری از وسایل جمع نشده‌اند و باید در چند ساعت باقی‌مانده آن‌ها را جمع کنند. بعضی‌ها هم هستند که دقیقاً می‌دانند که از چه روزی شروع کنند تا قبل از روز موعود تمام وسایلشان جمع شده و آماده نقل مکان باشند. اگر می‌خواهید که شما هم جزو این دسته افراد باشید باید برنامه‌ریزی دقیق و منظمی داشته باشید. کاملاً از این روند آگاهی داشته باشید تا بتوانید با کمترین مشکل و ناراحتی این کار را انجام بدهید. در اسباب‌کشی منزل علاوه بر تحمل سختی‌ها ممکن است که وسایل شما خراب شود و باید برای جبران آن هزینه زیادی بدهید. در صورتی که ما با راه‌ها و اطلاعاتی که با شما در میان می‌گذاریم، می‌توانید این امر را آسان‌تر از آنچه فکر می‌کردید، انجام دهید و تا حد امکان از خسارت به وسایلتان جلوگیری کنید. برای این امر باید به شما یکسری اطلاعات داده شود تا بتوانید جوانب مختلف این کار را بسنجید، سپس یکسری راه‌حل‌ها و پیشنهاد‌هایی به شما می‌کنیم که بتوانید آن‌ها را به کار ببرید که وسیله‌تان در امان باشد.

سرفصل‌های مربوط به این مقاله عبارت‌اند از

  • زمان مناسب اسباب‌کشی منزل
  • چگونه وسایل خود را ببندیم
  • حمل‌ونقل
  • راه‌کارهایی برای اسباب‌کشی آسان‌تر

زمان مناسب اسباب‌کشی منزل

زمان مناسب اسباب‌کشی منزل بیشتر بستگی به خودتان دارد، شما از زمانی که قرارداد خانه جدید را منعقد کردید تا زمانی که باید خانه فعلی خود را تحویل دهید، زمان دارید که وسایل خود را جمع کنید. برای اینکه در آخرین روز، استرس این را نداشته باشید که وسیله‌ای جا گذاشته‌اید یا خیر از قبل فهرستی از وسایل خانه تهیه کنید. بهترین فصل برای اسباب‌کشی منزل، فصل تابستان است زیرا آب‌وهوا گرم و احتمال بارندگی کمتر است و شما نگران خیس شدن وسایلتان نیستید. از طرفی هم در این فصل کلاس‌های درس تعطیل هستند و اگر در خانه دانش‌آموز یا دانشجو دارید، خیالتان راحت است که به درس آن‌ها صدمه‌ای نمی‌رسد. در روزهای هفته، بهترین روز، پنج‌شنبه است. اگر شما کارمند باشید خوب می‌دانید که روزهای پنج‌شنبه در اکثر ادارات نیمه‌وقت محسوب می‌شود و مرخصی گرفتن آسان‌تر است. اگر شما در روز پنج‌شنبه اسباب‌کشی خود را انجام دهید می‌توانید از روز جمعه که روز تعطیل است، خانه جدید خود را بچینید. ساعات ابتدایی روز که معمولاً از ساعات ۹ صبح هستند اسباب‌کشی خود را آغاز کنید که تا غروب تمام وسایل خود را منتقل کرده باشید. معمولاً روزهای اواسط و اواخر ماه را برای اسباب‌کشی منزل خود انتخاب نکنید، بهتر است.

در فصل تابستان و روزهای پنج‌شنبه، در اولین ساعات روز اسباب‌کشی منزل خود را شروع کنید.

چگونه وسایل خود را ببندیم

اسباب‌ کشی

در بستن وسایل باید خیلی محتاطانه عمل کنید زیرا اکثر خساراتی که در اسباب‌کشی منزل اتفاق می‌افتد به خاطر سهل‌انگاری در این مرحله است. قبل از هر چیز فهرستی از تمام وسایل خانه تهیه کنید و وسایل مربوط به بخش‌های مختلف خانه را دسته‌بندی کنید. این کار باعث می‌شود که دقیقاً بدانید در یکی از کارتن‌های شما چه چیزی وجود دارد. نکاتی که هنگام بسته‌بندی باید رعایت شوند عبارت‌اند از :

حتماً قبل از بسته‌بندی وسایل، یک خانه‌تکانی کوچک انجام دهید. وسایل خود را گردگیری کنید. شما با این کار، وسایل تمیز خود را به خانه جدید منتقل می‌کنید.

اگر خانواده شما یک نفره نیست، هر کس مسئولیت یک بخش از خانه را داشته باشد و همین مسئولیت در باز کردن وسایل بعد از اسباب‌کشی رعایت شود. اگر فقط یک نفر این مسئولیت را داشته باشد به طور حتم زود از فشاری که تحمل می‌کند خسته می‌شود و احتمال خطا بیشتر می‌شود.

روی کارتن‌های خود بنویسید که حاوی چه وسایلی است و مربوط به کدام قسمت خانه است.

فرش‌های خود را به صورت رولی جمع کنید و دور آن‌ها را حتماً با پارچه بپوشانید تا کثیف نشوند، سپس آن‌ها را با طناب ببندید. اگر قالیچه‌های کوچک دارید، سعی کنید فرش‌های یک اندازه را روی هم قرار داده و با این روش جمع کنید تا تعداد کمتری داشته باشند.

پایه‌های میزهای چوبی و مبلمان خود را با پارچه یا پلاستیک بپوشانید تا وقت اسباب‌کشی منزل صدمه نبینند. اگر میز چوبی شما شیشه هم دارد حتماً شیشه آن‌ها را جدا کنید و در پارچه بپیچید.

کارتن‌های بزرگ خود را خیلی سنگین نکنید. بزرگ بودن کارتن خیلی خوب است اما همان ضخامت کارتن‌های کوچک را دارند. برای همین اگر سنگین شوند ممکن است حین جابجایی پاره شوند.

اسباب‌ کشی

از روزنامه برای پیچیدن چینی‌ها و وسایل شکستنی استفاده کنید. چینی‌ها وقتی کنار هم در کارتن قرار می‌گیرند بر اثر تکان‌هایی که می‌خورند احتمال شکستن آن‌ها بیشتر می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق حتماً آن‌ها را لای روزنامه یا پلاستیک‌های حبابی بپیچید.

لوازم‌آرایشی یا مربوط به دراور خود را در کیف‌ها یا ساک‌هایی که در منزل دارید، قرار دهید. البته قبل از این کار آن‌ها را در یک کیسه بزرگ و ضخیم گذاشته و سپس در ساک‌ها بگذارید.

لباس‌های خود را در چمدان‌ها بگذارید. بعضی از لباس‌ها مانند کت‌وشلوار، خودشان با کاور لباس پوشانده شده‌اند. آن‌ها را لای رختخواب خود مانند پتو قرار دهید تا چروک نشوند.

رختخواب‌های خود را با ملافه‌ای بزرگ بقچه کنید. تمیز ماندن رختخواب‌ها بسیار مهم هستند ،برای همین آن‌ها را در یکجا جمع کرده و با ملافه‌ای تمیز آن‌ها را روکش کنید. برای اینکه کوسن‌ها و تشکچه‌های روی مبل شما تمیز بماند آن‌ها را در این بقچه جای دهید.

سیم‌های مربوط به وسایل برقی خود را حتماً جمع کنید و با چسب نواری بزرگ آن‌ها را به آن وسیله بچسبانید تا هنگام جابه‌جایی وسایل جلوی دست و پای شما را نگیرند.  قبل از روز اسباب‌کشی منزل خود حتماً ماشین لباس‌شویی و ظرف‌شویی خود را از شیر آب جدا کنید. لوسترهای خود را از سقف پایین بیاورید و در پلاستیک‌های بزرگ بگذارید تا کریستال‌ها و ملزوماتی که به آن‌ها متصل است، گم نشوند.

برای جابه‌جایی گلدان‌های گل و گیاه از صندوق‌های میوه استفاده کنید و آن‌ها را در این صندوق‌ها بچینید.

هرچه قدر بیشتر در چیدن وسایل خود در کارتن‌ها دقت بیشتری داشته باشید هنگام اسباب‌کشی منزل کمتر به آن‌ها خسارت وارد می‌شود.

حمل‌ونقل

مرحله بعدی اسباب‌کشی منزل مربوط به حمل‌ونقل مناسب است. در انتخاب ماشینی که برای این کار اجاره می‌کنید باید دقت لازم را داشته باشید تا بتوانید راحت‌تر انتقال وسایل را انجام دهید.

اسباب‌ کشی

وسیله موردنظر شما نباید خیلی کوچک باشد و باید مناسب با مقدار وسایلی که دارید انتخاب شود. باید از شرکتی که ماشین را می‌فرستند اطمینان خاطر داشته باشید زیرا همه زندگی شما در دستان آن‌هاست و از شرکت‌های معتبر استفاده کنید. حتماً باید در چیدن وسایل حواستان باشد که خوب در کنار هم قرار گیرند و به هم فشار نیاورند یا روی هم انباشته نشوند.

هنگامی که می‌خواهید به شرکت‌های باربری تماس بگیرید، تمام اطلاعاتی که موردنیاز است را بپرسید. این سؤالات مانند هزینه حمل‌ونقل، هزینه کارگر برای حمل وسایل سنگین، مقدار وقتی که هر ماشین در اختیار شماست و چه ماشینی احتیاج دارید را بپرسید تا برای کارهای خود برنامه دقیقی تنظیم کنید.

وقتی که ماشین موردنیاز خود را انتخاب کردید حتماً تمام وسایل خود را بررسی کنید که چیزی جا نگذاشته باشید و به فهرستی که از قبل تهیه کردید مراجعه کنید.

انتخاب وسیله حمل‌ونقل مناسب و مطمئن اساسی‌ترین اصل در اسباب‌کشی منزل شما است.

راهکارهایی برای اسباب‌کشی آسان‌تر

در اینجا به شما نکات بسیار ریزی را در میان می‌گذاریم که شما بتوانید راحت‌تر اسباب‌کشی منزل خود را انجام داده و به تمام جوانب آن اشراف داشته باشید. این نکات عبارت‌اند از:

کارتن‌های خود را حتماً طناب‌کشی کنید. برای اینکه نگران باز شدن وسایل خود نباشید، حتماً دور کارتن‌ها طناب بپیچید.

وسایل و اشیا قیمتی خود را قبل از اسباب‌کشی از خانه بیرون ببرید. این اجناس قیمتی را به فردی که اعتماد دارید، بسپارید تا نگران آن‌ها نباشید و مقداری از فشار عصبی شما کم شود.

اسباب‌ کشی

اگر خانه جدید شما موکت دارد، حتماً سطح آن‌ها را با پلاستیک بپوشانید تا کثیف نشوند. هنگام اسباب‌کشی منزل پوشیدن و درآوردن کفش کار بسیار وقت‌گیری است و عملاً ممکن نیست برای همین اگر نظافت منزل جدیدتان مهم است روی آن‌ها را بپوشانید.

وقتی که بار از کامیون خالی می‌شود هر کارتن یا وسیله که مربوط به بخشی از خانه است را در همان قسمت بگذارید. مثلاً وسایل مربوط به آشپزخانه در همان‌جا قرار گیرند یا وسایل مربوط به اتاق‌خواب. با فهرستی که از وسایل تهیه کردید و روی کارتن‌ها نوشتید این کار راحت‌تر عملی می‌شود.

با خود صادق باشید و لوازمی که احتیاج ندارید یا دورریختنی هستند را از خانه بیرون کنید.

وسایل سنگین را در جلوی منزل بگذارید تا هنگام آمدن کارگرها اول آن‌ها را بردارند.

در روز اسباب‌کشی منزل وسایلی که به آن‌ها احتیاج دارید را در کیفی قرار دهید که می‌خواهید از آن استفاده کنید. این وسایل شامل وسایل شخصی و مواد غذایی مورد احتیاج شما خواهند بود.

تعداد کارتن‌هایی که دارید را بشمارید و در پایان روز این کار را تکرار کنید تا مطمئن شوید تمام کارتن‌ها منتقل شده‌اند.

 در اسباب‌کشی منزل نکات اساسی و جزئی وجود دارند که نباید از آن‌ها غافل شد.

با راهکارها و نکاتی که به شما در این مقاله یادآور شدیم می‌توانید اسباب‌کشی منزل مطمئن و راحت‌تری داشته باشید. اسباب‌کشی واقعاً امری پر دردسر و پرمسئولیت است که با اطلاع از جوانب مختلف آن می‌شود، خود را آماده آن کرد. البته باید در نظر داشت که ممکن است بعضی از اتفاق‌ها بیافتد که خود را برای آن آماده نکرده بودید اما با اطلاعات دقیقی که دارید می‌توانید احتمال پیش آمدن این احتمالات را کم کنید. همیشه کارهای خود را به آخرین لحظه نگذارید و همه‌ی کارهای خود را تا قبل از آمدن ماشین برای حمل‌ونقل انجام دهید. صبر و حوصله کنید و بر اعصاب خود مسلط باشید. در این روز شما قرار است با اتفاقات مختلف دست‌وپنجه نرم کنید و باید مثل یک جنگجو عمل کنید. پس خود را آماده‌ی این روز کنید و برنامه‌های خود را از قبل هماهنگ کنید تا بتوانید این روز را با پیروزی کامل به پایان برسانید.

پیام بگذارید