املاک هومینگ

چگونه با کمک وسایل قدیمی و عتیقه، دکوراسیون منحصر به فردی داشته باشیم؟زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

  • صفحه اصلی
  • سبک زندگی
  • چگونه با کمک وسایل قدیمی و عتیقه، دکوراسیون منحصر به فردی داشته باشیم؟زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه
وسایل قدیمی و عتیقه

دکوراسیون خانه این روز ها به یکی از دغدغه های مهم هر فرد، به ویژه خانم ها تبدیل شده است. دکور معمولا نشان دهنده ی روحیات و سلایق افراد خانه است، از این رو هرکسی سعی می کند تا با توجه به سلیقه، امکانات و توانایی خود بهترین فضا را در خانه و یا محل کارش ایجاد کند. در این بین افراد بسیاری هستند که به وسایل قدیمی و عتیقه علاقه دارند و به جع آوری آن ها می پردازند. گاهی علی رغم هزینه و وقت بسیاری که صرف خرید این وسایل عتیقه می شود، نمایی که انتظار می رود در محل مورد نظر ایجاد نمی شود. در واقع برای داشتن چیدمانی منحصر به فرد با وسایل قدیمی، لازم است به نکات و چهارچوب های چیدمان و مدل های امروزی اشراف داشته باشیم. تنها با رعایت نکاتی ساده اما مهم و کارآمد، می توانید در عین استفاده از وسایل قدیمی و عتیقه، دکوراسیونی به روز و خاص داشته باشید.
در این مقاله به تفصیل درباره این نکات و اطلاعاتی که در این زمینه به شما کمک خواهند کرد، پرداخته شده است.
در این مقاله مروری بر سرفصل های زیر خواهیم داشت:

  • چگونه از وسایل عتیقه و آنتیک بهترین استفاده را داشته باشیم؟
  •  اقلامی که نقشی کلیدی در دکوراسیون های نوستالژیک و قدیمی دارند
  •  نکاتی که در چیدمان وسایل قدیمی و عتیقه به کارتان می آیند

چگونه از وسایل عتیقه و آنتیک بهترین استفاده را داشته باشیم؟

بهترین راه در استفاده از وسایل قدیمی و عتیقه استفاده از آن ها در فضا و حالتی یک دست و یکپارچه است. این گونه تمامی وسایل از لحاظ قدیمی بودن در یک سبک و قاب دیده می شوند و در نگاه اول منافاتی با دکور های امروزی نخواهند داشت. مبل ها، چمدان ها، ظروف، قاب عکس و …. همگی می توانند در یک فضا کنار یکدیگر چیده شوند در حالی که یک هارمونی کلی در بینشان وجود داشته باشد. نکته مهم برای انجام این ایده این است که شما به هر یک از وسایل یک نقش کاربردی نیز بدهید، یعنی علاوه بر این که آن ها به عنوان یک عنصر دکوراتیو نقش زیبایی و تزیینی در فضا دارند، مورد استفاده هم قرار خواهند گرفت.
چمدان هایی که به عنوان میز در جلوی مبل ها قرار داده می شوند می تواند یک مثال رایج از این قضیه محسوب شود. فراموش نکنید که پارچه های قدیمی با نقش و الگوهایی که سال های بسیار دور مد بوده اند، می توانند اینجا دوباره به کار گرفته بشوند. روش دومی که برای چیدن وسایل قدیمی و آنتیک در دکوراسیون استفاده می شود این است که شما چند وسیله با ارزش تر و خاص تر را انتخاب کرده و فقط آن ها را به دکوراسیون مدرن و یا امروزی منزلتان اضافه می کنید. با این کار هم این وسایل به صورت تک دیده می شوند و هم تضادی با سایر مبلمان خانه به وجود نمی آورند.
یک گزینه محبوب، آویزان کردن عکس های قدیمی بر روی دیوار یا قرار دادن آن ها در قفسه است. گذاشتن عکس ها در یک قاب مدرن می تواند تاریخچه خانواده را زنده نگه داشته و یا خاطرات گذشته را برایمان مرور نماید. البته به غیر از قاب عکس ها، بشقاب های قدیمی، کاشی های سنتی و هر آنچه که بتوان روی دیوار نصب کرد و یا درون دکور گذاشت در این دسته قرار می گیرند در استفاده از وسایل عتیقه، محل قرار دادنشان در دکوراسیون نیز اهمیت ویژه ای دارد. به روش های گوناگون می توان این کار را انجام داد که یکی از آن ها ایجاد نقطه کانونی است. به این صورت که شما یک چیدمان خاص برای شاخص تر کردن بخشی از فضای خانه ایجاد می کنید که در مرکز آن وسیله آنتیک یا قدیمی تان قرار گرفته و وسایل دیگر تکمیل کننده آن خواهند بود.

وسایل قدیمی

یک مبل قدیمی، تابلوی هنری بزرگ، صندلی تک با روکش با ارزش و حتی مجسمه های تاریخی، همگی می توانند نقش یک نقطه کانونی را برای شما ایفا نمایند. روش دیگری که برای استفاده از وسایل قدیمی وجود دارد این است که آن ها را با صنایع دستی در کنار هم قرار دهیم. این کار نیز مانند روش اول به ایجاد هماهنگی و هارمونی کلی بین وسایل دکوراسیون کمک زیادی می کند. به طور مثال عکس های بسیار قدیمی را با قاب های چوبی روستیک ترکیب کرده و روی دیوار نصب کنید. شما همچنین ممکن است برخی از قفسه های روستایی را برای چیدن وسایل عتیقه در نظر بگیرید. در این صورت بیش تر می توانید خلاقیت خود را به کار گرفته و ایده های جذاب خلق کنید. وسایل قدیمی و ساده را می توان از جمله جذاب ترین وسایل برای تزیین بخش های مختلف منزل دانست. ممکن است در منزل همه ما تعدادی وسیله قدیمی و سنتی وجود داشته باشد که اغلب یادگاری از پدربزرگ ها و مادربزرگ ها می باشند و یا آنها را از فروشگاه های مخصوص یا از مغازه های صنایع دستی خریداری نموده باشیم. در اینگونه مواقع است که باید به سراغ ایده هایی برای تزیین منزل با وسایل قدیمی و کهنه برویم و سعی کنیم نهایت استفاده را از این وسایل ببریم.

رنگ ها نیز در این نوع چیدمان ها بسیار مهم اند. مثلا رنگ های خاکی، کرمی و رنگ هایی که فضایی قدیمی را یادآوری می کنند، برای فضای قدیمی بسیار مناسب اند.

وسایل

اقلامی که نقشی کلیدی در دکوراسیون های نوستالژیک و قدیمی دارند

نقشه ی جغرافیا

این نقشه ها حالتی نوستالژیک و بسیار زیبا دارند، مخصوصاً وقتی در رنگ های کمرنگ و کهنه نما به کار گرفته شوند، یادآور نمایی تاریخی خواهند بود. نقشه ی جغرافیایتان را قاب کرده و آنرا به دیواری از خانه که بهتر است یکی از دیوارهای اتاق نشیمن باشد نصب کنید و حتی می توانید تمام دیوار ها و یا یکی از دیوار هایتان را با نقشه جرافیا بپوشانید.

گلدان های قدیمی

گلدان های قدیمی اتان را پر از گل های تازه و زیبا و رنگی کنید و روی میزی که در گوشه ای از خانه قرار دارد بگذارید و حتی می توانید این گلدان ها را با اسپری به رنگ نقره ای در آورید تا به مانند یک عتیقه قدیمی زیبا درآید. معمولاً نقره و یا رنگ های سنگین برای گلدان ها و جزئیات ریز خانه؛ مثل اشاء کوچک، می تواند تاثیر بسزایی در بافت خانه داشته باشد.

سنگ فرش های قدیمی خانه

می توانید سنگ فرش های قدیمی داخل اتاق ها را که دیگر به درد نمی خورند را روی دیوار ایوان ها یا حیاط نصب کرده و به این ترتیب این دیوارهای ساده را تزئین کرده و از آنها برای نصب قلاب های آویزی و یا چوب لباسی استفاده کنید.

مانکن های قدیمی

می توانید مانکن هایی را که دیگر از بین رفته اند را در یک گوشه از اتاق خواب قرار داده و روی آن یک پارچه زیبا بیاندازید و بعد هم زیورآلات زیبایتان را به آن آویزان کنید و به این ترتیب نه تنها یک دکور زیبا در گوشه ای از اتاق درست کرده اید بلکه جای بسیار مناسب و در دسترسی را برای زیورآلاتتان آماده کرده اید.

رادیوها

ممکن است در خانه تان رادیوهای قدیمی داشته باشید ولی دیگر از آنها استفاده نکنید. اما شما می توانید این رادیوهای قدیمی را که در مدل ها ی گوناگونی می باشند در یک قفسه قرار داده و از آنها یک دکوری زیبا بسازید. امروزه رادیو ها و اسپیکر هایی با طرح رادیو های قدیمی تولید می شوند که می توانید از آن ها نیز در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید.

آینه و رادیو

چمدان های قدیمی

به راحتی می توانید از چمدان های قدیمی تان استفاده مجدد کنید . به این ترتیب که پایه ای زیر آن قرار داده و از آنها به عنوان یک میز در گوشه ای از اتاق خواب استفاده کنید. می توانید انواع وسایل تزئینی و حتی چراغ مطالعه تان را روی آن قرار دهید. اگر بخواهید می توانید زیر آن چرخ بگذارید و نه تنها با این روش زیباترش کرده اید بلکه به راحتی آن را به این طرف و آن طرف می برید.

تغییر مدل مبلمان

اگر وسایلی از خانه تان مانند مبلمان یا کنسول و آینه تان قدیمی شده اند می توانید به راحتی تکه پارچه ای از جنس ابریشم با هر چیز زیبای دیگری روی آنها بیاندازید و به طور کلی مدل آنها را تغییر دهید. حتی اگر از شکل و سبک آینه و کنسولتان خوشتان نمی آید می توانید روی کنسول یک ترمه بیاندازید و روی آنرا پر از وسایل تزئینی زیبا کنید.

کمدهای قدیمی

می توانید از کمدهای قدیمی که معمولا در هر خانه ای پیدا می شود برای نمایش آثار هنری جذاب و زیبا استفاده کنید. یک صفحه نمایش فوق العاده و خاص در گوشه ای از خانه درست کرده و وسایل با ارزشی مانند انواع قاب عکس های قدیمی را روی آن قرار دهید.

پنجره های چوبی قدیمی

در بسیاری از خانه های قدیمی پنجره هایی قدیمی از جنس چوب قرار دارد که شما می توانید آنها را روی دیواری از خانه که خالی است نصب کنید و از دیدن یک اثر هنری قدیمی لذت ببرید.

شومینه

روی لبه شومینه می توانید لوازم جانبی گوناگون که مورد علاقه تان می باشد را قرار داده و هم چنین یک تابلوی فوق العاده بالای آن نصب کنید و یک صندلی راحتی جلوی این شومینه قرار دهید و هنگامی که احتیاج به استراحت دارید روی آن بنشینید و لذت ببرید.

پارچه های قدیمی

حتما همه شما در خانه تان پارچه های قدیمی دارید. می توانید آنها را به زیبایی تا کرده و به ترتیب رنگ در قفسه ای که به دیوار اتاق نصب شده است قرار دهید و به همین سادگی یک قفسه رنگی و زیبا از رنگ های فوق العاده شاد و گوناگون درست کرده و با این کارنه تنها به اتاق جذابیت بیشتری داده اید بلکه از این وسایل بی استفاده یک دکور زیباهم درست کرده اید
وسایل قدیمی از جمله گلدان ها و کوزه های قدیمی، میزهای چوبی کهنه، فرش ها و گلیم های قدیمی، دکوری ها و دیوارکوب های سنتی و قدیمی، بشقاب های دیواری و…. از جمله رایج ترین وسایل تزیینی قدیمی می باشند که نقش مثبتی در دکوراسیون سنتی منزل دارند. از این وسایل می توان در تزیین اتاق خواب، تزیین اتاق پذیرایی و حتی تزیینات مربوط به آشپزخانه استفاده نمود و از این طریق فضایی دلنشین و خاص در منزل ایجاد کرد.

تلفن

نکاتی که در چیدمان وسایل قدیمی و عتیقه به کارتان می آیند

جزئیات در این دست از دکور ها بسیار مهم و قابل توجه اند. تنها با رعایت و به کار گیری چند نکته و برخی اشیاء می توانید فضایی خاص ایجاد کنید. درهای چوبی قدیمی صلابت و سنگینی‌ای دارند که دکوراسیون آنتیک را به خوبی نشان می‌دهند. وسایل چوبی مثل میز تلویزیون و تخت خواب که زنگاری از پتینه بر خود دارند. دیوارهای رنگ و رو رفته که نشان از گذر زمان زیاد دارند. چمدان‌های قدیمی که می‌توانند به عنوان میز پاتختی شما باشند.
صندوقچه‌های قدیمی که می‌توانند به عنوان نیمکت و نشیمن در دکوراسیون خانه استفاده شوند. طاقچه چوبی بالای شومینه با کنده‌کاری‌های اصیل و ارزشمند. قاب عکس‌های قدیمی و رنگ و رو رفته. آباژورهایی با پایه‌های کار شده که مثل تندیس به نظر می‌رسند. دراورها و کابینت‌های چوبی قدیمی که معمولا از چوب‌های تیره تهیه می‌شدند. دستگیره‌های فاخر فلزی با پیچ و تاب‌های زیبا برای کمدها و کابینت‌ها. صندلی‌های چوبی لهستانی که البته می توانید صندلی لهستانی را با هر دکوراسیونی ست کنید. میز ناهاخوری با پایه‌های سنگین و کار شده. ظرف و ظروف قدیمی از جنس‌های مرغوب که امروزه کمتر به چشم می‌خورند. آینه‌هایی با قاب‌های انحنادار و کارشده که زنگاری از پتینه بر آنها دیده می‌شود.
چلچراغ‌های قدیمی با شمع‌های واقعی که با نور خود حس فضا را نیز آنتیک می‌کنند. دکوری‌های عتیقه و خاص که در هر خانه‌ای دیده نمی‌شود. ساعت‌های پایه‌دار و پاندولی چوبی که صدای تیک‌تیک‌شان در فضا می‌پیچد. فرش و قالیچه‌های دستبافت که گذر زمان، خواب تار و پودشان را گرفته است. کتاب‌های خطی قدیمی با جلدهای ضخیم و زخم برداشته. تمامی این جزئیات به نمای زیبا و منحصر به فرد شما اجازه ی جلوه و خودنمایی می دهند.

با استفاده از وسایلی بسیار ساده قدیمی، می توان دکوراسیونی بسیار زیبا و منحصر به فرد داشت. کافیست نکات لازم را رعایت کنیم و اشیاء را در جای درست به کار ببریم.

با توجه به آنچه گفته شد، حتی با در دست نداشتند وسایل بسیار ارزشمند هم می توان دکوراسیونی با نمای قدیمی داشت. هم چنین باید با رعایت نکاتی به چیدن وسایل پرداخت، در غیر این صورت حتی با در دست داشتن بهترین امکانات هم نمی توان فضای دلچسبی مهیا نمود.

برچسب ها:
پیام بگذارید