املاک هومینگ

چیدمان اتاق کودکزمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

آموزش چیدمان و طراحی اتاق کودک

در بحث طراحی دکوراسیون منزل، تمام قسمت‌های خانه از اهمیت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل است که هر اتاق باید طراحی و دکور مخصوص به خودش را داشته باشد. به‌ عنوان‌ مثال نمی‌توان گفت که اتاق نشیمن اهمیت بیشتری دارد و اتاق ‌خواب چون در دید نیست، اهمیت بالایی در طراحی دکوراسیون ندارد. در علم طراحی دکوراسیون یک‌خانه، حتی سرویس بهداشتی هم اهمیت دارد.
هنوز معماری و طراحی داخلی به‌عنوان امری شناخته ‌شده و دارای اهمیت در جامعه ما با تمایل حداکثری مواجه نیست. این در حالی است که در جوامع پیشرفته معماری داخلی بسیار با اهمیت است و مردم از آن به‌عنوان یک رکن اساسی در خرید خانه و آپارتمان و به کار گرفتن آن در نظر می‌گیرند.
معماری داخلی نقش عمده‌ای در کیفیت فضای ساختمان ایفا می‌کند. نحوه چیدمان و تقسیم‌بندی فضا، جنس و رنگ پوشش سطوح (کف، سقف و دیوارها)، نورپردازی، مبلـمان و مجموعه عوامل مؤثر دیگر تعیین‌کننده زیبایی و کارآمدی فضاهای داخلی هستند. امروزه تأثیر معماری داخلی بر آرامش (مجموعه هنجارهای عصبی)، راندمان ( در فضاهای اداری)، اثربخشی (در فضاهای تجاری) بسیار بدیهی و لازم به نظر می‌رسد.

زمانی که تأثیر طراحی داخلی و دکوراسیون منزل بر روی آرامش افراد مشخص می‌شود، طراحی دکوراسیون اتاق کودک و چیدمان آن بسیار مهم‌تر جلوه می‌کند.

کودکان بیش از هر شخص دیگری نیاز دارند تا در یک محیط آرام و بانشاط پرورش یابند. محیط اتاق کودکان علاوه بر اینکه باید بانشاط و پرمهر باشد، امنیت بالایی نیز باید داشته باشد. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به چیدمان و طراحی اتاق کودکان بپردازیم تا بهترین محیط را برای پرورش فرزندانمان فراهم کنیم.

نحوه‌ی طراحی و چیدمان اتاق کودک

اولین نکته قبل از هر چیز برای طراحی اتاق کودکان، توجه به سن و سال آن‌ها است. در هر رده‌ی سنی، اتاق کودکان طراحی و دکور منحصر به ‌فرد خودش را دارد که متناسب با نیاز آن‌ها است. برای طراحی داخلی اتاق کودک باید به سن و جنسیت فرزندتان توجه کنید. همچنین اگر کودک شما به سنی رسیده است که می‌تواند برای دیزاین داخلی اتاقش اظهار نظر کند بهتر است از سلیقه شخصی او نیز استفاده نمایید.

رنگ اتاق کودکان

در مرحله‌ی اول قبل از هر چیز باید به‌صورت کلی یک یا چندرنگ برای اتاق کودک در نظر بگیرید. این رنگ باید با توجه به جنس و سن و سال اتاق کودک تعیین شود.

البته این به معنی نیست که شما به ‌هیچ ‌عنوان اجازه ندارید که از رنگ آبی در دکوراسیون اتاق دخترتان استفاده کنید و یا رنگ صورتی به ‌هیچ ‌عنوان نباید در اتاق یک پسر دیده شود. اما بهتر است از رنگ‌هایی در اتاق کودکتان استفاده شود که خود او هم در آینده آن رنگ را دوست داشته باشد. برای همین است که برخی از رنگ‌ها تفکیک‌شده و به دخترانه یا پسرانه نسبت داده ‌شده‌اند. اما در کل انتخاب رنگ برای اتاق کودکان باید طبق معیارهای خاصی انجام شود.
رنگ‌های تیره فضای اتاق کودک را دلگیر می‌کنند و شاید آرامش را از او بگیرند و منجر به نا آرامی کودک شوند. رنگ‌هایی مثل مشکی و سورمه‌ای بهتر است در طراحی اتاق کودک به‌صورت عمده استفاده نشوند.
رنگ اتاق کودکان، مخصوصاً نوزادان هر چه ملایم‌تر باشد، برای آرامش مادر و فرزند بهتر است. به‌ عنوان ‌مثال به‌جای اینکه تمامی لوازم اتاق یک کودک صورتی یا قرمز خریداری شوند، بهتر است تم اتاق طوسی، خاکستری و یا سفید در نظر گرفته شود و قسمتی از لوازم جانبی مانند روتختی، پرده و برخی خرده‌ریزها صورتی یا قرمز خریداری شوند. برای اتاق پسرانه هم به همین صورت می‌توان عمل کرد و از ترکیب رنگ‌های سفید، طوسی و خاکستری روشن با رنگ آبی استفاده کرد.

سرویس خواب اتاق کودکان

انتخاب سرویس خواب مناسب برای اتاق کودک

مهم‌ترین جز اتاق کودک، تخت خواب او به شمار می‌رود. توجه داشته باشید که رنگ تخت اتاق کودک تا حد زیادی بستگی به رنگ غالب فضای اتاق کودک شما دارد اما چون رنگ‌های انتخابی این فضاها معمولاً ملایم است، انتخاب انواع رنگ سفید و شیری برای گهواره‌ها و تخت‌ها بسیار مناسب است. توجه داشته باشید که ایده‌ی مقرون‌به‌صرفه برای انتخاب گهواره‌ها در طراحی اتاق نوزاد می‌تواند گهواره‌هایی باشد که با باز کردن بخشی از آن‌ها تبدیل به تخت خواب می‌شود. و یا انتخاب تخت‌هایی که در آینده سایز آن کمی بزرگ‌تر شده و تبدیل به تخت نوجوان می‌شوند. چنین تخت‌هایی بسیار ازلحاظ اقتصادی مناسب هستند.
نوع دیگری از تخت‌ها و گهواره‌های اتاق کودک وجود دارد که قابلیت تنظیم ارتفاع دارند. این تخت‌ها زمانی که کودکان کوچک‌ترند و هنوز توانایی رفت‌وآمد ندارند، می‌توانند در ارتفاع بالاتری قرار بگیرند تا مادران راحت آن‌ها را از تخت خارج کنند. زمانی که کودک بزرگ‌تر شد و توانایی حرکت کردن را آموخت بهتر است ارتفاع تخت را کمتر کرده تا نتواند به هر بهانه‌ای از تخت خود خارج شود و به خود آسیبی بزند. بعدازاینکه کمی بزرگ‌تر شد و توانایی درکش افزایش یافت هم می‌توانید حفاظ‌های دور تخت را بردارید.
ازآنجایی‌که همان اول هم توصیه کردیم، بهتر است رنگ قالب اتاق کودک سفید یا شیری باشد و این شامل رنگ تخت خواب و یا گهواره‌ی او هم می‌شود. بهتر است خود تخت رنگ روشنی داشته باشد و کوسن و روتختی‌اش رنگ اصلی اتاق را داشته باشد.
انتخاب تشک تخت یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن دقت زیادی کرد. بدن نوزاد بسیار حساس است و هنوز کامل شکل نگرفته است. کوچک‌ترین ناهنجاری در تشک تخت کودک می‌تواند منجر به آسیب زدن به ستون فقرات او شود. و یا استفاده از مواد نامطلوب در تولید تشک می‌تواند باعث بروز بیماری تنفسی و یا حساسیت‌های پوستی در بدن نوزاد شود و عوارض جبران‌ناپذیری برای او ایجاد کند.

یکی از بهترین سرگرمی‌های اتاق نوزاد یا کودکان می‌تواند آویزان کردن اکسسوری های مختلف بالای تخت نوزاد باشد. این اکسسوری ها تا مدت زیادی می‌تواند کودک را سرگرم کرده و از بهانه‌گیری او جلوگیری کند.

یا شب‌ها قبل از خواب برای کودک موسیقی ملایمی پخش کند تا کودک راحت‌تر به خواب رود.
بهترین مکان برای قرار دادن تخت در اتاق کودک، جایی دور از پنجره‌ها است. البته تخت حتماً باید در مکان نورگیری قرار داده شود تا نور خورشید برای ساعاتی هم که شده از پشت شیشه و به‌طور غیرمستقیم بر او بتابد و ویتامین موردنیاز بدنش تأمین شود. البته این کار دلیل دیگری هم دارد و آن خطر خوابیدن زیر پنجره است. به همین دلیل به‌هیچ‌عنوان تخت کودک را نباید زیر پنجره‌ی اتاق قرارداد.
سرویس خواب اتاق کودک فقط شامل تخت خواب نمی‌شود. کمد لباس، ویترین، تخت تعویض پوشک و صندلی گهواره‌ای هم جزو این سرویس محسوب می‌شوند. کمد لباس کودک باید جادار و امن باشد. حتماً باید به این موضوع دقت کنید که پایه‌های کمد و ویترین دارای حفاظ کودک باشند و به ‌هیچ ‌عنوان نشکنند. کشوها نیز حتماً باید حفاظ کودک داشته باشند تا در صورتی‌که اگر کودک کشو را تا انتها بیرون کشید، از جا درنرفته و روی پایش نیفتد.
ویترین اتاق کودک تا جای ممکن بهتر است بدون و درب و شیشه در نظر گرفته شود تا اگر کودک درب را به‌صورت ناخواسته محکم بست، شیشه‌ای نباشد که بشکند و روی سروصورت او بریزد. نکته‌ای که قبل از هرگونه خریدی برای اتاق کودک باید در نظر گرفته شود، امنیت آن وسیله است. در مرود کودکان امنیت هر ی، مهم‌تر از ظاهر و شکل آن است و این مسئله در مورد همه‌چیز صدق می‌کند.

فرش اتاق کودک

انتخاب فرش مناسب برای اتاق کودک

تا زمانی که کودک چهاردست‌ و پا راه نرفته است، پوشش کف اتاق او اهمیت زیادی ندارد. اما بعد از این زمان بسیار مهم است که کف اتاق او نرم و امن باشد. فرش اتاق او باید بسیار راحت باشد و تا جای ممکن از الیاف مصنوعی بافته نشده باشد که پرز آن باعث بروز حساسیت در ریه‌های کودک نشود. تمامی کف اتاق کودک باید پوشیده از فرش یا موکت شود که موقع چهار دست‌وپا رفتن به دست‌وپای او آسیبی وارد نشود. رنگ موکت و فرش اتاق کودک نیز باید مکمل یکدیگر باشند. موکت اتاق کودک بهتر است همرنگ رنگ اصلی اتاق در نظر گرفته شود.

محل تعویض پوشک

همان‌طور که گفته شد در طراحی اتاق نوزاد باید به نیازهای اولیه‌ی او بیشتر توجه کنید، به‌طور مثال در نظر گرفتن فضایی برای تعویض کودک شاید در بسیاری از طراحی‌ها در اولویت نباشد اما باید در اولویت قرار گیرد و بخش مناسبی از اتاق نوزاد به این فضا اختصاص داد. این فضا می‌تواند روی دراور مخصوص لباس‌های او باشد و یا یک میز شلف مانند باشد که سایر لوازم نوزاد را روی آن قرار دهید. این فضا باعث عدم انتقال میکروب به بدن کودک و جلوگیری از بیماری‌های عفونی می‌شود. حتی اگر هم یک وسیله برای این کار در نظر نگرفتید، حتماً یک تشکچه‌ی مخصوص برای این کار در نظر بگیرید.

دیوار اتاق کودک

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق کودک

رنگ دیوار اتاق کودک باید کاملاً روشن و شفاف باشد تا فضای اتاق او تاریک و دلگیر نشود. بهترین ایده برای رنگ اتاق کودک، استفاده از یک رنگ روشن و یکدست بر روی اتاق است.

سپس برای طراحی روی دیوار می‌توان از استیکرها و برچسب‌ها یا کاغذ دیواری‌های شاد و کودکانه استفاده کرد.
بر روی دیوار اتاق نباید به‌ هیچ ‌عنوان وسایل تزئینی سنگین و خطرناک استفاده کرد. دیوارکوب و شب‌تاب‌ها گزینه‌های مناسبی برای روشنایی در شب اتاق کودک هستند که می‌توان بر روی دیوار اتاق کودک نصب کرد.
به‌غیراز لوازم روشنایی، اکسسوری های سبک هم گزینه‌های مناسبی برای استفاده بر روی دیوار اتاق هستند. این‌گونه لوازم زیبایی و روح خاصی به اتاق می‌دهند و خطری هم برای کودک ایجاد نمی‌کنند.

پرده اتاق کودک

روشنایی در اتاق کودک همیشه حرف اول را می‌زند. پرده‌ی اتاق باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که نور را کامل به اتاق برساند. رسیدن نور خورشید به اتاق کودک تا میزان زیادی باعث ضدعفونی شدن اتاق می‌شود. پرده‌ی اتاق بهتر است حریر و توری باشد، اما می‌توان از والان های رنگی متناسب با رنگ دکور اتاق استفاده شود. البته قبل از این باید پنجره‌ها درزگیری شوند تا گردوغبار و سرما به‌هیچ‌عنوان وارد اتاق نشوند.

نکات ایمنی مهم در اتاق کودک

رعایت نکات ایمنی مهم در اتاق کودک

 • میله‌های تخت باید حداکثر ۶۰ میلی‌متر (به قطر یک قوطی نوشابه) از هم فاصله داشته باشند.
 •  تخت را خوب بررسی کنید و دقت کنید هیچ‌کدام از میله‌ها ترک نخورده و نشکسته باشند.
 •  ببینید تخت موردنظر لبه تیز یا دندانه‌دار نداشته باشد، زیرابه بدن کودک آسیب می‌زند.
 •  تخت را با دقت بررسی کنید که هیچ‌گونه دستگیره یا برآمدگی که لباس یا بدن کودک به آن گیر کند و سبب خفگی او شود، نداشته باشد.
 •  تمام پیچ و مهره‌های تخت باید مخفی باشند تا مبادا دست یا سر کودک به آن گیر کند.
 •  بست های تخت یا قسمت‌هایی که روی‌هم سوار می‌شوند را خوب بگردید تا مبادا شل باشند و از هم بازشوند.
 •  کف‌پوش‌هایی که در آن‌ها ماده اپوکسی به‌کاررفته می‌توانند برای کودکان خطرناک باشند، زیرا هنگام نصب این کف‌پوش‌ها ممکن است ذراتی از آن‌ها به محیط پخش شوند و سلامت کودک و بزرگ‌ترها را به خطر بیندازند.
 •  اسباب‌بازی‌ها را در جعبه، سطل یا قفسه‌های بدون در جای دهید، زیرا ممکن است کودک بخواهد وارد خانه اسباب‌بازی‌هایش شود و در به سر یا دستش بخورد یا کودک را در جعبه یا کمد زندانی کند.
 •  برای نقاشی کردن اتاق از رنگ‌های طبیعی یا با پایه آبی (نه روغنی) استفاده کنید. رنگ‌هایی که حاوی مواد شیمیایی فرار از قبیل فرمالدئید هستند برای سیستم تنفسی به‌شدت مضرند.
 •  در اتاق فرزندتان از خوشبوکننده‌های هوا (چه افشانه، چه برقی و چه شیشه‌ها و اجسام معطر) استفاده نکنید.
 •  اگر می‌خواهید درودیوار اتاق فرزندتان را با قاب عکس، تابلو، آینه، ساعت و…. تزئین کنید، بروید سراغ اجناسی که سبک‌اند. اگر این اجسام سنگین به هر دلیلی بیفتند صدمات جبران‌ناپذیری به فرزندتان وارد می‌کنند. در دکوراسیون اتاق فرزندتان از وسایلی که بند، نخ، طناب یا روبان بلند دارند، استفاده نکنید زیرا ممکن است دور گردن فرزندتان پیچیده شوند و او را خفه کنند.
 •  اگر خانه‌تان پله دارد به‌هیچ‌وجه فرزندتان را در طبقه بالا، آن‌هم در روروئک تنها نگذارید. واژگونی او تنها چند لحظه زمان می‌برد.
 •  در انتخاب پرده دقت کنید که جنس الیاف پرده از مواد شیمیایی مصنوعی نباشد و بافت‌های تنگ و پیچیده نداشته باشد، زیرا سبب جذب گردوغبار و ایجاد حساسیت در فرزندتان می‌شود. پرده‌های ساده‌تر ذرات معلق را جذب نمی‌کنند و راحت شسته می‌شوند.
 •  برای تمیز کردن اتاق فرزندتان از شوینده‌های شیمیایی قوی استفاده نکنید، زیرا حاوی مقدار زیادی آمونیاک و مواد سفیدکننده هستند که برای سیستم تنفسی کودک بسیار خطرناک است.

در پایان امیدواریم که این مقاله برای شما فرزند دلبندتان مفید بوده باشد.

برچسب ها:
پیام بگذارید