ایده‌ هایی برای گلدان‌ های زیر پنجره و زیباسازی فضاهای شهری

گلدان زیر پنجره

گلدان‌های زیر پنجره در هر ساختمان و خانه‌ای که اجرا شوند، زیبایی و طراوت را به چهره خانه می‌نشانند. با آغاز فصل بهار بیش ‌از پیش شاهد سرسبزی و طراوت طبیعت هستیم که در فضای شهری شاید کمتر از آن بهره‌مند باشیم. عموما در شهرهای بزرگ فضای کمی برای گل‌کاری و پرورش گیاهان مختلف وجود دارد.
یکی از راه‌های که می‌توان حال و هوای بیرون و داخل خانه را بهاری کرد قرارداد گلدان زیر پنجره است. این کار را می‌توان هم در داخل خانه و هم در نمای بیرونی انجام داد و از موهبت آن بهره‌مند شد. خوشبختانه در حال حاضر انواع و اقسام گلدان‌های متنوع برای قرارداد در فضای بیرونی پنجره وجود دارند. این امر برای بهره بردن گل‌ها و گیاهان از میزان نور کافی خورشید نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین فضای تراس نیز امکان خوبی را برای قرارداد انواع و اقسام گل‌ها و درختچه‌های کوچک و بزرگ در اختیارتان می‌گذارد. بدین ترتیب باکمی ذوق و سلیقه می‌توانید طراوت و زیبایی را به چهره شهر هدیه دهید.

هومینگ، سامانه خرید، فروش و اجاره خانه

سرفصل‌های زیر ایده‌های خوبی برای طراحی گلدان‌های زیر پنجره خانه و زیباسازی نمای ساختمان در اختیارتان قرار می‌دهند.

  •  گلدان‌های زیر پنجره
  •  گلدان‌های سقفی و زیبایی‌های معلق
  •  استفاده از گلدان‌های نرده‌ای و دوطرفه
  •  درختچه‌های زیبا برای تراس
  •  گل‌های مناسب برای پشت پنجره و تراس

گلدان‌های زیر پنجره

گلدان‌های زیر پنجره در شکل‌ها و طرح‌های متفاوتی در بازار وجود دارند. باکس‌های مختلف گل از جدیدترین نوع گلدان‌های گل است که عموماً به شکل مستطیل ساخته می‌شود. باکس‌های گل را می‌توان روی لبه پنجره‌ها قرار داد یا آن‌ها را روی دیوار نصب کرد. گلدان‌های زیر پنجره از جنس‌هایی چون پلاستیک، چوب و فلز ساخته می‌شوند. هرکدام از انواع این گلدان مزایا و معایب خود رادارند. مطمئناً باکس‌های فلزی گل از استحکام و وزن بیشتری برخوردار است. باکس‌های چوبی نیز عموماً در لایه درونی از فلز کم‌ وزنی مانند حلب به‌ عنوان نگه‌ دارنده خاک تشکیل ‌شده است.
درصورتی‌که میزان نور مستقیم خورشید به پنجره شما محدود است، می‌توانید به‌آسانی از گلدان‌های زیر پنجره پلاستیکی نیز استفاده کنید. در صورتی‌که ساختمان مسکونی شما چند طبقه است توصیه می‌شود برای زیبایی بهتر نمای ساختمان گلدان‌های یک‌شکل و یکرنگ را انتخاب کنید. ایده جالب دیگر می‌تواند گلدان‌های یک ‌شکل بارنگ‌های متفاوت و مختلف باشد.
با نصب گلدان‌ها روی حفاظ آهنی یا دیوار ایمنی لازم را در مواقع خطر فراهم می‌کند. گل‌های رنگارنگ نیز به زیبایی و جلوه بهتر هر پنجره کمک می‌کند. یکی از نکات مهم در طراحی گلدان‌های زیر پنجره دسترسی آسان به آن برای آبیاری و نگهداری از گلدان‌هاست.

گلدان زیر پنجره

گلدان زیر پنجره

باکس‌های گل ترکیبی از فلز و چوب در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از انتخاب‌های اولیه هر خانواده شیکی شده‌اند. توصیه می‌شود برای گلدان‌های زیر پنجره درصورتی‌که لبه پنجره شما کوچک و کم‌عرض است برای ایمنی ساختمان از گلدان‌های سنگی استفاده نکنید. وزن بالای گلدان‌های سنگی در به هم خوردن تعادل آن‌ها روی لبه پنجره بسیار مؤثر است.
برای تهیه گلدان‌های زیر پنجره‌ای می‌توانید از وسایل قدیمی و بازیافتی نیز باکمی خلاقیت استفاده کنید. همچنین با استفاده از چوب‌های اضافی می‌توانید خودتان باکس‌های چوبی را در خانه بسازید. از قوطی‌ها و بانکه های کوچک فلزی نیز می‌توان به‌عنوان گلدان‌های زیر پنجره‌ای استفاده کرد.
حتی کشوهای دراورهای قدیمی را نیز می‌توان برای استفاده به‌عنوان گلدان بکار برد. ایده‌های خلاقانه بسیاری می‌توانند برای این منظور بکاربرده شوند با جستجویی ساده در اینترنت می‌توانید از طرح‌های مختلف الهام بگیرید.
بیشتر گیاهانی را که در باغچه‌ها پرورش داده می‌شوند، می‌توان در جعبه‌های گل هم کاشت. همچنین از مزیت بالا بودن این گلدان‌ها استفاده کرده و در آن‌ها گیاهان رونده نیز بکارید. از انواع زیبای گیاهان رونده می‌توان به پیچک، گل اطلسی، درخت مویی کوچک و گل‌های نسترن با شاخه‌های آویزان اشاره کرد. بعلاوه گل شمعدانی، گل جعفری، گل همیشه‌بهار، چمن‌های گل‌دار کم ارتفاع و حتی رزهای مینیاتوری و کوچک هم گزینه‌هایی مناسبی هستند. گل‌های فصلی و رنگارنگ نیز تأثیر بسیار زیادی در زیبایی هرچه بیشتر نمای ساختمان شما دارند.

گلدان‌های زیر پنجره منظره زیبایی را برای ساختمان‌ها در فضای شهری ایجاد می‌کنند، گل‌های زیبای متنوعی را می‌توان در این گلدان‌ها کاشت.

باکس های گل در زیر پنجره

باکس های گل در زیر پنجره

گلدان‌های سقفی و زیبایی‌های معلق

در صورتی‌ که در کناره پنجره خود فضایی برای نصب گلدان‌های زیر پنجره‌ای ندارید می‌توانید از گلدان‌های آویز استفاده کنید. گلدان‌های سقفی در شکل‌ها و گونه‌های متفاوتی ساخته می‌شوند که هرکدام زیبایی‌های خاص خود رادارند. از این گلدان‌ها می‌توانید به‌سادگی با قلاب‌های پیچی که روی سقف قرار می‌گیرند استفاده کنید. عموماً طناب‌ها و ریسه‌هایی که برای آویزان کردن گلدان‌ها بکار می‌رود به همراه آن‌ها بفروش می‌رسند.
طرح‌های هندسی خاص و بسیار زیبا برای گلدان‌های سقفی وجود دارد. ازجمله گلدان‌های سقفی می‌توان به فلزی، پلاستیکی ، چوبی و سفالی اشاره کرد. توجه داشته باشید که حتماً گلدان‌های خریداری‌شده از زیرگلدانی متصل به آن نیز برخوردار باشند.
ازجمله گلدان‌های سقفی زیبایی که اخیراً طرفداران بسیاری دارد می‌توان به گلدان‌های فرفورژه و فلزی با پوشش کنفی داخلی اشاره کرد ای گلدان‌ها برای قرار دادن انواع پیچک‌ها و گل‌های رونده که به‌صورت آبشاری از آن آویزان می‌شوند بسیار مناسب است.

گلدان آویز برعکس زیر پنجره

گلدان آویز برعکس زیر پنجره

گلدان‌های آویز برعکس نیز از دیگر پدیده‌های شیکی است که می‌توان به عنان گلدان‌های زیر پنجره‌ای از آن استفاده کرد. این گلدان‌ها که با گل‌های همراه خود بفروش می‌رسند از مکانیسم خاصی برخوردارند که مانع از ریختن محتویات آن می‌شود.
گلدان‌های آویز حصیری و سبدی نیز از دیگر گلدان‌های سقفی است که به زیبایی نمای ساختمان کمک می‌کنند. گلدان‌های سبدی و گرد کلاسیک از انواع پرطرفدار و شیک است که در رنگ‌های مختلفی در بازار بفروش می‌رسند. به دلیل اینکه تنها یک پیچ به حفظ تعادل گلدان کمک می‌کند باید نسبت به وزن مناسبی که برای گلدان در نظر می‌گیرید، محتاط باشید. برای کاهش وزن گلدان‌ها به‌جای خاک از پیت (خاک‌برگ) می‌توان استفاده کرد؛ زیرا پر کردن گلدان با خاک، وزن گلدان را بالا می‌برد.
در مورد آبیاری گلدان‌های سقفی باید ارتفاع مناسب برای این کار را رعایت کنید. گلدان‌های سقفی را درجایی قرار دهید که به‌راحتی بتوانید آن‌ها را آبیاری کنید.
ازجمله گیاهان مناسب برای گلدان‌های سقفی می‌توان به کاکتوس دم‌موشی، اپیکسیا، شمعدانی، زیگو کاکتوس، فوکسیا، پوتوس، برگ بیدی، هدرا، بگونیا، گل استکانی، زبرینا ، پیچ شمعی، سجافی (گندمی)، سرخس و لوبلیا.

برای خانه‌هایی که از فضای کافی برای قرار دادن گلدان‌های زیر پنجره برخوردار نیستند می‌توان از گلدان‌های سقفی نیز استفاده کرد.

استفاده از گلدان‌های نرده‌ای و دوطرفه

برای تزئین لبه‌های پنجره‌ای که از حفاظ‌ها و نرده‌های آهنی برخوردارند می‌توان از گلدان‌های دوطرفه نرده‌ای نیز استفاده کرد. این گلدان‌ها عموماً از جنس پلاستیک فشرده هستند که در رنگ‌های متنوعی نیز تولید می‌شوند. معمولاً این قبیل گلدان‌ها فضای زیادی برای کاشت گل و قرارداد خاک ندارند اما از عمق مناسبی برخوردارند. گلدان‌های دوطرفه را می‌توانید از گل‌فروشی‌ها و باغچه‌های فروش گل تهیه کنید.
گلدان‌های دوطرفه در قسمت زیرین دارای شیاری برای قرارگیری روی نرده‌ها هستند. بنابراین قبل از خرید گلدان‌ها از مناسب بودن اندازه شیار نسبت به نرده‌های پنجره مطمئن شوید. از این گلدان‌ها همچنین می‌توان برای لبه نرده‌های تراس نیز استفاده کرد.
گل‌های مینیاتوری با ارتفاع کم و رنگی گزینه مناسبی برای کاشت در گلدان‌های دوطرفه هستند. چنانچه از این گلدان‌ها به‌عنوان گلدان‌های زیر پنجره استفاده می‌کنید بهتر است نوع گل‌ها را ازگل‌های کم ارتفاع انتخاب کنید. بدین ترتیب فضای کافی برای رسیدن نور کافی به داخل واحد خواهید داشت.
یکی دیگر از راه‌های آویزان کردن گلدان از نرده‌ها و حفاظ پنجره استفاده از آویزهای فلزی و نگه‌دارنده گلدان است. این آویزها در سایزهای مختلفی برای انواع گلدان‌ها موجود است که از استحکام خوبی نیز برخوردارند. نگه‌دارنده‌های فلزی گلدان مانند داربستی فلزی اطراف گلدان را در برگرفته و با قلاب‌های روی نرده و حفاظ پنجره قرار می‌گیرید.

درختچه‌های زیبا برای تراس

خانه‌هایی که دارای تراس هستند علاوه بر گلدان‌های زیر پنجره‌ای می‌توانند با گل‌کاری و قرارداد درختچه‌های مختلف به زیبایی هر چه بیشتر نمای ساختمان اقدام کنید. هر تراسی با هراندازه‌ای را می‌توان با گل‌های متنوع و درختچه‌های کوچک و بزرگ تزئین کرد. همچنین برای تزئین نرده‌های تراس نیز می‌توانید از گلدان‌های دوطرفه یا آویزهای های فلزی روی نرده استفاده کنید.
با توجه به‌اندازه و فضایی که تراس در اختیارتان قرار می‌دهد انواع درختچه‌های تزئینی و گل را می‌توان با گلدان‌های مناسب بکار برد. ازجمله درختچه‌های پرطرفدار برای تراس می‌توان به کاج، یاس هلندی، یاس، بید و بامبو اشاره کرد. این کار همچنین پوشش خوبی برای جلوگیری از دیده شدن فضای داخلی خانه از طریق پنجره‌ها در اختیارتان می‌گذارد.
گل‌ها و گیاهانی که برای نگهداری در تراس مناسب هستند، باید برخی شرایط محیطی را به‌خوبی تحمل کنند. محیط تراس، علاوه بر دریافت فراوان نور خورشید، گرمای خروجی از ساختمان را نیز به بیرون هدایت می‌کند. بنابراین باید گیاهانی را برای تراس یا بالکن خود انتخاب کنید که نسبت به این گرما حساس نباشند.
همچنین در تراس‌ها و بالکن‌هایی که رو به خیابان واقع‌شده‌اند، باید گیاهان مقاوم به گردوغبار و آلودگی هوا خریداری شوند. ازجمله گل‌های مناسب برای استفاده در تراس می‌توان به گل‌های شمعدانی، اطلسی، گل یاس رونده، گل کاغذی، گل محبوبه شب، گل داوودی، تاج‌خروس، بگونیا و بنفشه معطر اشاره کرد.
گلدان‌های لعابی و سفالی برای نگهداری گیاهان در تراس استفاده کنید، زیرا این گلدان‌ها، در برابر سرما و گرما هم مقاومت بیشتری دارند و از گیاهان حفاظت بیشتری می‌کنند. ضمناً قرارداد زیر گلدان‌های مناسب برای کاهش سرریز آب به واحدهای پایینی یا خیابان بسیار حائز اهمیت است.

گیاهان در تراس

گیاهان در تراس

گل‌های مناسب برای پشت پنجره و تراس

گل‌های بسیاری را می‌توان در گلدان‌های زیر پنجره‌ای و تراس به کار برد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
یکی از گیاهان بسیار نور دوست، گل شمعدانی است. گلدان‌های شمعدانی را می‌توان با آویز مخصوص از سقف و یا گلدان‌های آویز دار و دوطرفه در پشت پنجره یا لبه تراس قرار دهید. شمعدانی‌ها از مقاومت خوبی نیز در فصول مختلف سال برخوردار است.
اطلسی یکی ازگل‌های مخصوص تراس و پشت پنجره و از خانواده سیب‌زمینی‌ها است. گل‌های اطلسی همچنین عطر مطبوعی نیز دارند. اطلسی در رنگ‌های بنفش، سفید، قرمز یا ترکیبی از دورنگ وجود دارند. اطلسی‌ها گل‌های بسیار زیبایی هستند که انتخاب مناسبی برای گلدان‌های زیر پنجره است.
گل‌های یاس ازجمله گل‌های زیبا و بسیار خوشبو است که می‌تواند در زیر پنجره‌ها از آن استفاده کرد. همچنین ازگل‌های یاس می‌توان به‌صورت سقفی به دلیل شاخه‌های رونده آن نیز استفاده کرد. برای کاشت و نگهداری از گل یاس به نور فراوان و فضای کافی برای رشد و یک داربست برای هدایت گیاه نیاز خواهید داشت.
گل کاغذی ازجمله گیاهانی است که نیاز زیادی به نور خورشید دارد بنابراین استفاده از آن‌ها در گلدان‌های زیر پنجره و تراس گزینه مناسبی خواهد بود. گل‌های پرپشت و زیاد درختچه‌های گل کاغذی نمای زیبایی را برای خانه و ساختمان شما به ارمغان می‌آورند.
گل محبوبه شب از دسته‌گل‌های همیشه‌سبز است که با هوای گرم سازگاری بسیاری دارد. از این گل نیز می‌توانید در گلدان‌های زیر پنجره‌ای و تراس استفاده کنید و از بوی خوش آن در شباهنگام لذت ببرید. محبوبه شب میزان زیادی از سال را سبز مانده و به همین دلیل برای زیبایی ساختمان کاربرد بالایی دارد.
گل داوودی یکی ازگل‌های بادوام و مقاوم در برابر شرایط محیطی مختلف است که بیش از ۲۰۰ گونه شناخته‌شده دارد.
گل‌های تاج‌خروس به شکل قرمز مخملی هستند، که برای پشت پنجره و تراس بسیار مناسب هستند. همچنین از تاج‌خروس در درمان برخی از بیماری‌ها نیز استفاده می‌شود.
بگونیا به دلیل همیشه‌سبز بودن خود یکی از انتخاب‌های مناسب برای پشت پنجره و تراس است.
بنفشه معطر یک گیاه وحشی و خودرو است که می‌توانید آن را از مغازه‌های گل‌فروشی تهیه کنید. بنفشه‌ها خصوصاً در فصل بهار زیبایی و عطری محصورکننده دارند.

از انواع مختلف گیاهان مقاوم به نور و آلودگی می‌توان برای تزئین گلدان‌های زیر پنجره استفاده کرد.

گلدان های مناسب برای تراس

گلدان های مناسب برای تراس

گلدان‌های زیر پنجره و تراس زیبایی زیادی را به ساختمان‌ها و فضاهای شهری می‌دهند. انواع مختلف و متفاوتی از گلدان‌های زیر پنجره‌ای وجود دارند که از آن‌ها می‌توان استفاده کرد. از وسایل دورریختنی و زائد خانه نیز می‌توان به‌عنوان گلدان با هزینه کم استفاده کرد. گلدان‌های سقفی برای خانه‌هایی که از فضای مناسب برای قرارداد گلدان‌های زیر پنجره برخوردار نیستند، مناسب است. از گلدان‌های دوطرفه نیز می‌توان درروی نرده‌ها و حفاظ پنجره و تراس نیز استفاده کرد.
زیباسازی تراس با استفاده از درختچه‌ها و گلدان‌های رنگارنگ گل نیز در زیباسازی ساختمان‌ها تأثیر به سزایی دارد. نگهداری از گل‌ها و گلدان‌ها برای هر گیاه متفاوت است. اما گیاهانی که در زیر پنجره یا روی تراس قرار داده می‌شوند باید مقاومت بالایی نسبت به نور و آلودگی هوا داشته باشند.

شما هم اگر اید‌ه‌هایی متفاوت با آن‌چه که در این مطلب گفته شد، برای گلدان‌های زیر پنجره دارید. آن‌ها را برای ما در قسمت دیدگاه بنویسید.

به این مقاله امتیاز دهید.

برچسب ها:
پیام بگذارید