چه گیاهانی برای نگهداری در آپارتمان مناسب‌ تر هستند؟

گیاهان آپارتمانی

سکونت در خانه‌های کوچک، شهرنشینی، زندگی صنعتی و دود و آلودگی شهرهای بزرگ باعث دوری انسان از طبیعت شده‌ است. اما غفلت از طبیعت و فضای سبز تاثیرات منفی بسیار زیادی بر روحیه‌ی انسان خواهد داشت. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند فضایی هرچند کوچک از خانه‌ی خود را به نگهداری از گل و گیاه اختصاص دهند تا ضمن تصفیه هوای خانه، ظاهری زیبا در خانه ایجاد کنند و در نتیجه انرژی و روحیه بهتری داشته باشند؛ اما همانطور که می‌دانید نگهداری هر نوع گیاهی در خانه امکان‌پذیر نیست، چراکه هر گل و گیاهی شرایط محیطی خاص خود را می‌طلبد. بعضی گیاهان هوای مرطوب، آب بیشتر و حساسیت‌های بالاتری دارند؛ بنابراین برای داشتن یک باغچه‌ی کوچک یا چند گلدان گل طبیعی در خانه باید دقت و وسواس بیشتری به خرج دهید و گیاهانی را انتخاب کنید که با محیط زندگی شما سازگارتر هستند. در این مطلب سعی کرده‌ایم چند گل و گیاه مناسب برای پرورش در آپارتمان را به شما معرفی کنیم. این گیاهان در محیط آپارتمانی شرایط نگهداری ساده‌تر و ماندگاری بیشتری خواهند داشت. بنابراین احتمال زرد و پژمرده شدن آن‌ها کم است. در صورتی که شما هم قصد دارید فضای سبز کوچک خانگی خود داشته باشد، مطالعه‌ی این مطلب برایتان خالی از لطف نخواهد بود.

هومینگ، سامانه خرید، فروش و اجاره خانه

ویژگی‌های کلی گیاهان آپارتمانی

سبک زندگی در شهر نسبت به روستاها بسیار متفاوت است. بیشتر افراد ساکن در شهر، دغدغه‌های زیادی دارند، با وجود ترافیک همواره با کمبود وقت مواجه هستند و هوای آلوده هم از دیگر مشکلاتی است که شهرنشینان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند؛ بنابراین شما به عنوان یک فرد ساکن در شهر باید دنبال گیاهانی باشید که نسبت به  شرایط زندگیتان سازگاری بیشتری داشته باشند. مهم‌ترین ویژگی‌های گیاهان آپارتمانی موارد زیر هستند.

حساسیت کم

گیاهان آپارتمانی نسبت به سایر گل‌ و گیاهان حساسیت کمتری دارند و به توجه چندانی نیاز نخواهند داشت. بنابراین نباید نگران تغییرات طبیعی دما و نور در محیط آن‌ها باشید.

آبیاری متوسط

بیشتر گیاهان آپارتمانی با دو بار آبیاری در هفته شرایط ایده‌آلی خواهند داشت؛ بنابراین اگر گاهی فراموش کردید به آن‌ها آب دهید، مشکلی پیش نخواهد آمد و می‌توانید از سلامت آن‌ها اطمینان خاطر داشته باشید.

مقاوم در برابر تغییرات دمای فصلی

گرچه هوای معتدل برای گیاهان آپارتمانی بسیار مناسب است؛ اما تغییرات طبیعی دمای محیط مشکلات جدی برای آن‌‌ها به وجود نخواهد آورد. همین که هوای محیط خیلی گرم یا خیلی سرد نباشد و به تدریج تغییر کند برای گیاهان آپارتمانی کافی خواهد بود.

گیاهان آپارتمانی مناسب برای خانه

گیاهان آپارتمانی مناسب برای خانه

نور غیرمستقیم

گیاهان آپارتمانی به تابش مستقیم خورشید نیاز ندارند. در نتیجه اگر خانه‌ی شما حیاط یا بالکن ندارد، نگران نباشید. کافی است آن‌ها را کنار پنجره قرار دهید تا نور مورد نیازشان را دریافت کنند.

چند گیاه آپارتمانی مناسب برای خانه

گیاهان بی‌شماری هستند که در گروه گیاهان آپارتمانی قرار دارند. در این بخش بعضی از پرطرفدارترین آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.

گل عنکبوتی یا برگ گندمی

  این نوع گیاه از گیاهان آپارتمانی همیشه سبز محسوب می‌شود که سرعت رشد بالا و قدرت تصفیه کنندگی هوای محیط را دارد. شرایط نگهداری برگ گندمی شامل خاک رس و شن، آبیاری منظم، نور متوسط و غیر مستقیم خورشید و دمای ۱۵ تا ۲۵ درجه است. زیبایی، قیمت پایین و سرعت بالای رشد این گل، آن را به یکی از مناسب‌ترین گیاهان آپارتمانی برای خانه و دفتر کار تبدیل کرده است. به همین دلیل این گل از گیاهان آویزی پرطرفدار به شمار می‌آید. همچنین گل عنکبوتی یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا محسوب می‌شود و برای از بین بردن سمومی مانند بنزن، فرمالدئید، منواکسید و زایلن موثر است. گل عنکبوتی در گلدان‌های سفید سرامیکی کنار پنجره یا گوشه‌ی سالن اصلی روی میز عسلی ظاهر زیباتری دارند.

خون سیاوشان یا دراسنا

از دیگر گیاهان آپارتمانی می‌توان به خون سیاوشان اشاره کرد که به درخت اژدها هم شهرت دارد. دراسنا مانند برگ گندمی هوای محیط را از فرمالدئید، اتیلن و زایلن پاکسازی می‌کند. بهترین حالت برای نگهداری گیاه دراسنا نور زیاد خورشید است؛ اما نور کم و غیر مستقیم هم آسیبی به آن نخواهد زد. همچنین فاصله‌ی بین آبیاری این گیاه را طوری تنظیم کنید که خاک آن خشک شود. اگر حین آبیاری گیاه عادت به خیس کردن برگ‌های آن دارید، بهتر است دراسنا را بین گل‌ها و گیاهان خود قرار ندهید. چراکه این گیاه روی خیسی برگ‌هایش حساس است و فقط باید ریشه‌ی آن را آب داد. دراسنا برای وسط میز‌اصلی خانه دکور بهتری دارد.

سرخس بوستونی

اگر حواستان به خوبی جمع است و می‌توانید محیطی مناسب برای رشد گیاه فراهم کنید، سرخس بوستونی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این گیاه آپارتمانی ظرافت خاصی دارد و ظاهر بسیار زیبایی به فضا خواهد بخشید. مکان‌های مرطوب مانند حمام یا اتاق دارای دستگاه بخار کنار نور ملایم برای نگهداری سرخس مناسب است. رطوبت مورد نیاز سرخس فقط برای هوای آن نیست، بلکه خاک گلدان سرخس هم باید مرطوب باشد. بنابراین در فصل‌های گرم بیشتر مراقب آبیاری آن باشید. سرخس را می‌توان بهترین گیاه برای از بین بردن فرمالدئید، تولوئن و زایلن موجود در هوا دانست. با توجه به حجم بالای برگ‌های این گلدان، سرخس بوستونی برای گوشه‌ی سالن مناسب است و نمی‌توان برای وسط میز از آن استفاده کرد.

پیچک شیطان یا پوتوس طلایی

از سازگارترین گیاهان آپارتمانی می‌توان به پیچک شیطان اشاره کرد. این گیاه در نور کم رشد به خوبی رشد می‌کند و حساسیت خاصی برای آبیاری آن وجود ندارد. پوتوس طلایی شرایط نگهداری بسیار ساده‌ای داردو به همین دلیل از رایج‌ترین گیاهان خانگی محسوب می‌شود. البته در نظر داشته باشید لمس برگ‌های گیاه برای کودکان و حیوانات خانگی مضر است. چراکه برگ‌های پیچک شیطان سمی هستند. بنابراین در صورتی که کودک خردسال یا حیوان خانگی دارید، گیاهان دیگری را برای نگهداری در آپارتمان انتخاب کنید. همچنین با توجه به اینکه برگ‌های این گیاه حالت آبشاری دارند، می‌توانید آن را در بالکن، اتاق یا آشپزخانه از سقف آویزان کنید تا زیبایی بیشتری به فضا ببخشد.

گیاه مار یا سانسوریا

گیاه مار برگ‌هایی به نسبت پهن و سبز دارد که به طور عمودی رشد می‌کنند. این گیاه که به زبان مادر شوهر نیز مشهور است از گیاهان بسیار مقاوم محسوب می‌شود که ابعاد مناسبی داشته و حجم زیادی اشغال نمی‌کند. سانسوریا در برابر آب و نور کم مقاومت زیادی دارد و با نور فلورسنت نیز رشد می‌کند، البته در شرایط معمول نور زیاد و غیر مستقیم خورشید برای رشد آن بهتر است. سانسوریا هم مانند سایر گیاه‌های گفته شده در تصفیه‌ی هوای خانه نقش پررنگی دارد. همانطور که گفتیم این گیاه به صورت عمودی رشد می‌کند؛ بنابراین حجم زیادی از فضا را اشغال نخواهد کرد. این موضوع آن را برای محیط‌های کوچک مانند اتاق‌های کوچک یا جلوی پنجره‌های آشپزخانه مناسب کرده است.

گیاه سانسوریا

گیاه سانسوریا

آلوئه‌ورا

از گیاهان پرفایده و پرطرفدار و بومی جنوب آفریقا است که طرفداران زیادی دارد. محیط ایده‌آل نگهداری این گیاه، نور غیر مستقیم و محیط مرطوب است؛ اما در صورتی که گاهی آبیاری آن فراموش شود، مشکلی پیش نخواهد آمد. ژل موجود در برگ‌های آلوئه ورا برای بهبود سوختگی و زخم تاثیر زیادی دارد. آلوئه ورا از گیاهانی است که دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن آزاد می‌کند، بنابراین نگهداری آن در اتاق خواب عالی است. نکته جالب درباره‌ی این گیاه تکثیر سریع برگ‌های آن است. با برگ‌های تازه‌ی این گیاه می‌توان گیاه جدیدی در گلدان دیگر کاشت. آلوئه ورا هم مانند گیاه مار برگ‌های جمع‌وجوری دارد، بنابراین نگهداری از آن در فضاهای کوچک راحت است. روی کانتر آشپزخانه، شلف کنار سالن یا گوشه‌ی اتاق خواب جای خوبی برای نگهداری از آلوئه ورا است.

گل قاشقی یا پیرومی

این گیاه هم از گیاهان آپارتمانی است که بیش از ۱۰۰۰ نوع مختلف با ظاهر متفاوت دارد؛ اما روش نگهداری همه‌ی این گیاهان یکسان است. بنابراین شما می‌توانید دارند چند نوع مختلف از آن تهیه کرده و با یک روش از همه‌ی آن‌ها مراقبت کنید. این موضوع کار شما را بسیار راحت خواهد کرد. این گل زیبا به خانواده گل فلفل تعلق دارد، نور کم تا متوسط را ترجیح می دهد و نیاز به خاک مرطوب و خوب زه کشی شده دارد. تنوع زیاد گل قاشقی و رشد آسان آن باعث شده طرفداران زیادی داشته باشد. این گیاه همچنین به فضای زیادی نیاز ندارد و بیش از ۴۰ سانتی‌متر رشد نخواهد کرد. این گیاه همچنین برای پاکسازی و تصفیه هوای منزل از فرمالدئید بسیار کارآمد است. این گیاه برای محیط‌های کوچک انتخاب خوبی خواهد بود. می‌توانید آن را روی میز اتاق نشیمن قرار دهید.

فیکوس برگ ویولونی

اگر خانه‌ای با فضای بزرگ دارید، این گیاه برای دکور خانه‌ی شما انتخاب خوبی خواهد بود. نام دیگر برگ ویولونی، فیکوس لیراتا است. این گیاه برگ‌های پهنی مانند ویولون دارد که ظاهری هنری به آن بخشیده است. فیکوس برگ ویولونی به نور زیاد و غیر مستقیم خورشید نیاز دارد و باید بین آبیاری ها خاک آن خشک شود. گیاه برگ ویولونی ارتفاع بلندی دارد و ظاهری جذاب و چشم گیر به فضای خانه می‌بخشد. بنابراین برای فضاهای بسیار بزرگ و سالن اصلی خانه انتخاب مناسبی خواهد بود. این گیاه برای پاکسازی هوای منزل بسیار عالی است

همانطور که دیدید برای محیط خانه و آپارتمان گیاهان مختلفی در ابعاد و شکل‌های گوناگون وجود دارند؛ بنابراین در صورتی که قصد نگهداری گل و گیاه در خانه را دارید، متناسب با میزان فضایی که در اختیار دارید می‌توانید گیاهان متنوعی را در خانه پرورش دهید.

نظرتان درباره‌ی گیاهانی که در این بخش به آن‌ها پرداخته‌ایم چیست؟ شما کدام گیاه را برای نگهداری در خانه خود می‌پسندید؟ نام گیاه موردعلاقه خود را برای ما بنویسید.

به این مقاله امتیاز دهید.

برچسب ها:
پیام بگذارید