۱۲ اقدامی که قبل از فروش خانه باید انجام دهید

اقدامات قبل از فروش خانه

فروش خانه‌ی فعلی و خرید خانه تازه از جمله تصمیم‌هایی است که این روزها بسیاری از افراد به آن فکر می‌کنند. اگر شما هم تصمیم به فروش خانه دارید آستین‌ها را بالا بزنید و تا دیر نشده کار را شروع کنید. بهتر است پیش از فروش خانه فهرستی تهیه کنید و کارهای لازم را یادداشت کنید و مرحله به مرحله پیش بروید. در مطلب زیر ما اقداماتی که قبل از فروش خانه باید انجام دهید را ذکر کرده‌ایم:

 1. راه‌های فروش خانه را بررسی کنید

در گذشته تنها راه فروش خانه مراجعه به مشاور املاک و سپردن خانه به آن‌ها به امید پیدا شدن مشتری بود. کسانی که عجله داشتند چند مشاور را انتخاب می‌کردند. این روزها با پیشرفت تکنولوژی و گسترش اینترنت راه‌های فروش خانه نیز متنوع شده است. سایت‌های زیادی برای فروش خانه در دسترس هستند که می‌توان با آگهی کردن ملک در این سایت‌ها احتمال دیده شدن آگهی و سرعت فروش خانه را بالا برد. سایت هومینگ نیز بخشی برای سپردن خانه دارد که رایگان است.

 1. ظاهر خانه را مورد توجه قرار دهید

اولین چیزی که مشتری می‌بیند ظاهر خانه است. اگر بهترین مصالح در ساخت خانه به کار رفته باشد یا خانه در یکی از بهترین محلات واقع شده باشد تا وقتی ظاهر خوبی نداشته باشد مورد توجه قرار نمی‌گیرد. با اندکی هزینه می‌توان ظاهر خانه را سروسامان داد و آن را طوری آراست که برای همه موردپسند باشد.

 1. تمیزکاری کنید

یکی از مهم‌ترین گام‌ها تمیزکاری و نظافت پیش از فروش خانه است. ابتدا از جاهای در دید و ظاهر خانه مانند سطوح، کف، پنجره‌ها، پرده‌ها و هرجای در دید دیگری شروع کنید. سپس سراغ جاهایی بروید که در دید نیستند. شاید فکر کنید این کار لزومی ندارد و نظافت پیش از فروش خانه برای ظاهر خانه کافی است، اما بسیاری از خریداران وسواسی هستند و پیش از خرید خانه همه‌جا را وارسی می‌کنند. ضمنا مزیت دیگر این کار کمک به شما حین اسباب‌کشی پس از فروش خانه است. می‌توانید وسایلی که لازم ندارید را پس از نظافت با توجه به شرایط‌شان ببخشید یا دور بیندازید و سبک‌بار به خانه‌ی جدید بروید.

کارهایی که قبل از فروش خانه باید انجام دهید

کارهایی که قبل از فروش خانه باید انجام دهید

 1. وسایل شخصی را از خانه بزدایید

در قدم بعدی باید هرچه که حواس خریدار را پرت می‌کند بردارید تا خریداران بتوانند تمام توجه‌شان را معطوف خانه کنند. لوازم شخصی مانند قاب عکس، تابلوی نقاشی یا هر چیز دیگری که برای شما ارزشمند است باید از دید و ظاهر خانه خارج شوند و خانه مانند بومی سفید باشد که فقط خودش اهمیت پیدا کند.

 1. خانه را نقاشی کنید

برای جلوه‌ی بهتر دیوارها خانه را با رنگ‌های خنثی رنگ کنید. مهم نیست خودتان چه رنگی دوست دارید خانه باید با رنگی خنثی رنگ شود تا همه‌پسند شود و توی ذوق نزند. همچنین رنگی خنثی مانند سفید خانه را دلبازتر و بزرگ‌تر نشان می‌دهد و خریدار را به خرید خانه بیشتر ترغیب می‌کند.

 1. لکه‌گیری کنید

اگر تازه خانه را رنگ کرده‌اید و تصمیم ندارید دوباره برای این کار هزینه کنید دیوارها را خوب وارسی کنید و اگر لکه‌ای روی دیوار هست حتما آن را لکه‌گیری کنید.

 1. تعمیرات جزئی انجام دهید

دستگیره‌ای شل در خانه هست؟ شیر آب چکه می‌کند؟ لامپ خانه سوخته و لامپی دیگر جایگزین نکرده‌اید؟ همه‌ی این مشکلات برای ورود خریدار باید رفع شوند و تعمیرات انجام شوند. وجود این مشکلات کوچک تاثیری منفی بر ذهن خریدار دارد و ممکن است به او این حس را القا کند که خانه مشکلات بزرگ‌تری دارد و این مشکلات ظاهری هستند و از خرید خانه به طور کلی منصرف شود.

 1. به منابع روشنایی خانه رسیدگی کنید

چه روشنایی خانه‌تان خوب باشد و نور خورشید به خوبی داخل خانه را پوشش دهد و چه از نور آن محروم باشید لازم است به منابع روشنایی خانه رسیدگی کنید. نور بیشتر خانه را زیبا جلوه می‌دهد و دیگر اینکه ممکن است خریداری برای وارسی خانه در شب، بعد از غروب آفتاب هم به خانه سر بزند و نبود منابع روشنایی کافی مشکل ایجاد می‌کند.

پس از نظافت لوسترها، آباژورها یا وسایل دیگر مطمئن شوید لامپ همگی به خوبی کار می‌کند و اگر خراب شده حتما لامپی جدید جایگزین کنید. همچنین بهتر است لامپ‌های کم‌نور را عجالتا با لامپی پرنور جابه‌جا کنید تا روشنایی بیشتری به خانه ببخشید.

اقدامات قبل از فروش خانه

اقدامات قبل از فروش خانه

 1. معجزه‌ی گیاهان

وجود گیاهان تاثیری مثبت دارد چرا که رنگ سبز و حضور گیاهان فضا را دوستانه و مهمان‌نوازانه جلوه می‌دهد. قراردادن دسته گل این تاثیر را دوچندان می‌کند. اگر دوست ندارید گیاهی در فضای خانه داشته باشید گذاشتن یک ظرف میوه روی پیشخوان آشپزخانه یا میز هم تاثیری مثبت ایجاد می‌کند. البته حواستان باشد میوه‌ها وضعیت خوبی داشته باشند و لهیده و خراب نباشند. همین مسئله درمورد گیاهان هم صادق است و گیاهان زرد و بی‌حال نه تنها تاثیر مثبت ندارند بلکه روح و نشاط خانه را هم از بین می‌برند.

 1. خانه را از بو عاری کنید

هر بویی که در خانه پیچیده باشد مثل بوی گاز، بوی فاضلاب یا بوی حیوانات خانگی‌تان خریدار را منصرف می‌کند. بنابراین در فرآیند نظافت پیش از فروش خانه به این مسئله توجه کنید و خانه را بو زدایی کنید.

 1. نظافت، نظافت، نظافت

بالاتر به اهمیت تمیزکاری اشاره کردیم اما برای تاثیر بهتر لازم دیدیم این بار از جنبه‌ی دیگری نظافت پیش از فروش خانه را مورد بررسی قرار دهیم. نظافت و گردگیری لوازم خانه خوب است اما به هیچ وجه کافی نیست. لکه‌ها روی کاشی‌های حمام و توالت، جرم‌های بین کاشی‌ها، کف کدر، آشپزخانه‌ی روغنی و همه‌ی موارد این چنینی برای اینکه خریدار دلسرد شود کافی است. بنابراین اگر تا به حال به نظافت خانه اهمیت نداده‌اید الان مجبور هستید تمام نظافت تلنبار شده طی سال‌ها را یک جا و نظافت پیش از فروش خانه را به نحو احسن انجام دهید.

 1. اشیای قیمتی را پنهان کنید

پیش از ورود خریدار لازم است که اشیای قیمتی خود از تکه‌ای جواهر گرفته تا تابلویی گران‌قیمت را پنهان کنید. شما از هویت و نیت فردی که برای بازدید منزل‌تان می‌آید مطلع نیستید و ممکن است بی‌دقتی و بی‌احتیاطی‌تان به قیمت از دست دادن وسایل قیمتی تمام شود.

برچسب ها:
پیام بگذارید