چالش های نگهداری اسباب بازی کودکان

نگهداری اسباب بازی کودکان

یکی از عوامل به هم ریختگی خانه‌هایی با خانواده‌های دارای کودک، اسباب‌بازی کودکان است. نگهداری اسباب‌بازی کودکان بین سایر وسایل خانه کمی دشوارتر است مخصوصا این روزها که در خرید خانه افراد به دنبال متراژهای کوچک‌تر می‌روند. اسباب‌بازی کودکان قطعات ریز زیادی دارد و به راحتی پخش می‌شود. علاوه بر این کودک معمولا حین بازی چندین اسباب‌بازی را هم‌زمان برمی‌دارد و به یک مورد بسنده نمی‌کند. با این وجود راهکارهایی برای نگهداری اسباب‌بازی کودکان وجود دارد که می توان نظم و ترتیب را رعایت کرد و مرتب کردن اسباب‌بازی کودکان تبدیل به چالش بزرگ نمی‌شود. در ادامه‌ی مطلب این راهکارها را بخوانید:

هومینگ، سامانه خرید، فروش و اجاره خانه

اسباب‌بازی‌ها را دور بریزید

در نگهداری اسباب‌بازی کودکان به خاطر داشته باشید اسباب‌بازی بیشتر به معنی سرگرمی بیشتر کودک نیست. پس اسباب‌بازی‌هایی را نگه دارید که کودک‌تان واقعا با آن بازی می‌کند. ضمن اینکه از خرید اسباب‌بازی‌هایی که فقط یک کاربرد دارند پرهیز کنید. قطاری که فقط راه می‌رود خیلی زود جذابیتش را از دست می‌دهد.

وقتی اطراف کودک پر از اسباب‌بازی باشد با هر کدام مدت کوتاهی بازی می‌کند و بعد آن را کنار می‌گذارد. پس بهتر است از هر نوع اسباب‌بازی تعداد کمی در دسترس کودک قرار دهید تا هم ریخت‌وپاش کمتری را شاهد باشید و هم مطمئن شوید کودک‌تان با آن‌ها بازی می‌کند.

مرتب کردن اسباب‌بازی با جعبه و سبد

مرتب کردن اسباب‌بازی با جعبه و سبد

مرتب کردن اسباب‌بازی با جعبه و سبد

یکی از مشکل‌زاترین اسباب‌بازی کودک که ریخت‌وپاش زیادی ایجاد می‌کند قطعات جورچین، ساختمان‌سازی و لگو است. بعد از هر بار بازی کردن کودک احتمال اینکه تا مدت‌ها بعد قطعات زیر پای‌تان برود زیاد است ضمن اینکه جا دادن این وسایل به دلیل زیاد و در اشکال مختلف بودن دشوار است. برای مرتب کردن اسباب‌بازی که چندین قطعه دارد جعبه‌ها و سبدها بهترین راهکار هستند. اولا تمام وسایل یک‌جا جمع می‌شوند دوما جمع کردن به این شکل مهارتی لازم ندارد و می‌توان به کودک آموخت که وسایلش را بعد از بازی جمع کند. نکته‌ی دیگر اینکه اشکالی ندارد اگر قطعات چند لگو در یک سبد باهم ترکیب شوند. با این ترکیب خلاقیت کودک شما در ساخت اشکال جدید افزایش پیدا می‌کند.

اسباب‌بازی‌ها را گروه‌بندی کنید

یکی از راهکارهای نگهداری اسباب‌بازی کودکان گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها است. مرتب کردن اسباب‌بازی با گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها بسیار ساده‌تر می‌شود. برای مثال می‌توان ماشین‌ها را در کنار هم، تفنگ‌ها کنار هم، عروسک‌های پولیشی کنار هم و به همین ترتیب پیش رفت. گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها ضمن اینکه کار خودتان را ساده می‌کند برای کودک‌تان نیز به چند دلیل مفید است:

  • گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها برداشتن اسباب‌بازی را برای‌شان ساده‌تر می‌کند و دقیق می‌دانند کدام اسباب‌بازی کجاست.
  • گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها آن‌ها را به نظم و مرتب کردن اسباب‌بازی تشویق می‌کند.
  • گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها از کودکی در ذهن آن‌ها نظم و ترتیب و دسته‌بندی ایجاد می‌کند و توانایی تشخیص وسایل هم‌گروه و قرار دادن آن در گروه خودش آن‌ها را در بزرگسالی یاری می‌دهد.

با قراردادن عکس فرآیند مرتب کردن اسباب‌بازی را برای کودک تسهیل کنید.

یکی از راهکارهای نگهداری اسباب‌بازی کودکان کمک گرفتن از خودشان در نگهداری است. بیشتر بچه‌ها همکاری در مرتب کردن اسباب‌بازی را دوست دارند و می‌توان با راهکارهایی این کار را برای آن‌ها ساده‌تر کرد. قراردادن عکس مربوط به هر سبد، جعبه یا کشو بالای آن به کودک کمک می‌کند حتی اگر سواد خواندن ندارد یا فراموش کرده کدام طبقه متعلبق به چه اسباب‌بازی بود بتواند بدون مشکل آن را سرجایش بگذارید.

محدوده بازی تعیین کنید

تعیین محدوده بازی هم یکی از موارد مهم در نگهداری اسباب‌بازی کودکان است. اساسا مرتب کردن اسباب‌بازی اگر همه‌چیز همه‌جا پراکنده شده باشد کاری بسیار دشوار و زمان‌بر می‌شود. بهترین راهکار تعیین محدوده بازی برای کودک است تا با بازی در آن محدوده اسباب‌بازی‌ها را همه‌جا پراکنده نکند و هرروز مدتی را به گشتن دنبال اسباب‌بازی زیر میز یا مبل نگردید. با تعیین محدوده بازی کودک هم با راحت‌تر می‌تواند بازی کند و در صورت خسته شدن از یک مورد به سراغ مورد دیگری برود بدون اینکه مورد سرزنش باشد یا خانه را نامرتب کند.

اندازه اسباب‌بازی‌ها را درست انتخاب کنید

در میان اسباب‌بازی کودکان وسایلی که بزرگ‌تر هستند معمولا بین کودکان محبوبیت بیشتری دارند و تقاضا می‌شوند. اما باید بدانید که کوچک شدن متراژ خانه‌ها اجازه‌ی داشتن انواع و اقسام اسباب‌بازی‌های بزرگ را نمی‌دهد. بنابراین بهتر است در انتخاب اسباب‌بازی‌های بزرگ آن‌هایی را انتخاب کنید که به سادگی قابل سرهم کردن یا جمع کردن باشند و در فضایی کوچک اندازه شوند و مرتب کردن اسباب‌بازی فرآیندی دشوار نشود.

خارج کردن از چرخه بازی و بازگرداندن مجدد

معمولا کودکان پس از مدتی بازی با اسباب‌بازی از آن خسته می‌شوند و آن را به کناری می‌اندازند و طلب اسباب‌بازی جدید می‌کنند. یکی از راهکارهای نگهداری اسباب‌بازی کودکان، خارج کردن بعضی اسباب‌بازی‌ها از چرخه بازی و قرار دادن آن جایی دور از چشم کودک است. در این صورت وقتی پس از مدتی مجددا آن را به جمع اسباب‌بازی‌ها برگردانید، مورد استقبال قرار می‌گیرد و کودک‌تان با آن بازی می‌کند.

اهمیت قفسه‌بندی در گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها

اهمیت قفسه‌بندی در گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها

اهمیت قفسه‌بندی در گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها

نصب قفسه‌های مناسب با اسباب‌بازی یکی از بهترین روش‌های نگهداری اسباب‌بازی کودکان است. قفسه‌بندی در مرتب کردن اسباب‌بازی نقشی کلیدی بازی می‌کند و گروه‌بندی اسباب‌بازی‌ها با قفسه کودک را حین بازی بهتر راهنمایی می‌کند. مسئله درمورد قفسه‌بندی و گروه‌بندی اسباب‌بازی کودکان این است که قفسه‌ها باید متناسب با اسباب‌بازی‌ها باشند. مثلا ردیف‌های چوبی که عرض قابل قبولی دارند اما نیازی به فاصله زیاد میان ردیف‌ها ندارند بهترین جا برای نگهداری ماشین‌ها هستند. یا کشوها برای نگهداری لوازم نقاشی، دفتر و مداد رنگی مناسب‌تر هستند.

اهمیت امنیت

نکته‌ای که در آخر برای نگهداری اسباب‌بازی کودکان و مرتب کردن اسباب‌بازی باید رعایت کنید امنیت است. تپه‌ای از سبدها و جعبه‌ها که روی هم تلنبار شده‌اند بسیار خطرناک است و با یک تکان روی زمین می‌ریزند و ممکن است به کودک شما آسیب برسانند. بنابراین بهتر است حتما از قفسه و کمد برای نگهداری اسباب‌بازی کودکان استفاده کنید و جعبه‌ها را طوری روی هم نچینید که خطر افتادن وجود داشته باشد.

این مقاله از هومگ مورد پسند شما است؟

برچسب ها:
پیام بگذارید