راهنمای ساده نصب شیر آشپزخانه، تعمیرکار خود باشید

راهنمای ساده نصب شیر آشپزخانه، تعمیرکار خود باشید

معمولا افراد به دلیل ایرادات شیر فعلی اقدام به تعویض شیر آشپزخانه می‌کنند. چه شیر آشپزخانه را به دلیل چکه کردن و چه به دلیل نونوار کردن سینک در اشپزخانه عوض کنید می‌توانید مطمئن باشید کار سختی نیست و خودتان هم از پس این کار برمی‌آیید. مطالعه دقیق دستورالعمل نصب شیر آشپزخانه و داشتن ابزارهای خوب برای تغییر و تحول ظرفشویی آشپزخانه و جلوگیری از چکه کردن آب کافی است. در متن زیر راهنمای ساده نصب شیر آشپزخانه را مطالعه کنید:

ابزار موردنیاز برای نصب شیر آشپزخانه

عینک مخصوص، پیچ‌گوشتی، آچار فرانسه، انبردست و البته شیر آشپزخانه تازه

زمان موردنیاز برای تعویض شیر آشپزخانه

یک ساعت و سی دقیقه الی دو ساعت برای نصب شیر آشپزخانه زمان نیاز خواهید داشت.

 1. نوع ظرفشویی آشپزخانه و شیر آشپزخانه فعلی را مشخص کنید

تعیین نوع شیر آشپزخانه در نصب شیر آشپزخانه تاثیر دارد. با بررسی می‌توانید متوجه شوید سینک در آشپزخانه چند سوراخ دارد و نصب شیر آشپزخانه باید چه‌طور و کجا انجام شود. مثلا شیرهای اهرمی که این روزها به دلیل مصرف کمتر آب و فواید دیگر پرطرفدار شده‌اند روش نصب متفاوتی نسبت به سایر شیرها دارند.

نوع ظرفشویی آشپزخانه و شیر آشپزخانه فعلی را مشخص کنید

نوع ظرفشویی آشپزخانه و شیر آشپزخانه فعلی را مشخص کنید

 1. سوراخ ظرفشویی آشپزخانه را پیدا کنید

پیدا کردن سوراخ ظرفشویی آشپزخانه در فرآیند نصب شیر آشپزخانه کمک‌کننده است و به این ترتیب می‌توانید بهترین ابزار را انتخاب کنید.

 1. فلکه آب را ببندید

برای تعویض شیر آشپزخانه لازم است فلکه آب را ببندید. البته نباید به همین بسنده کنید و پس از بستن فلکه آب شیر سینک در آشپزخانه را امتحان کنید تا مطمئن شوید آبی در لوله‌ها باقی نمانده است. این مرحله اهمیت زیادی دارد و وجود آب ممکن است باعث دردسر و حتی آسیب شود.

 1. لوله‌های شیر آب قدیمی را باز کنید

برای تعویض شیر آشپزخانه آچار فرانسه و انبردست ابزارهای مناسبی هستند. اگر مشکل زنگ‌زدگی یا پیچ‌های هرز وجود نداشته باشند این مرحله نیز به آسانی انجام می‌شود و نیاز به زحمت زیادی ندارد.

 1. بقایای شیر قدیمی را از شلنگ جدا کنید

جهت نصب شیر آشپزخانه لازم است بقایای شیر قدیمی شامل مهره‌ی زیربند و پیچ زیربند را از شلنگ جدا کنید. قطعات جدید در بسته‌بندی شیرها وجود دارند و قطعات قدیمی ممکن است با شیر جدید سازگار نباشند یا به دلیل کهنگی کارایی لازم را نداشته باشند.

بقایای شیر قدیمی را از شلنگ جدا کنید

بقایای شیر قدیمی را از شلنگ جدا کنید

 1. شلنگ را از سوراخ ظرفشویی آشپزخانه خارج کنید

شلنگ را بکشید و از سوراخ ظرفشویی آشپزخانه خارج کنید و در ظرفی قرار دهید. گذاشتن شلنگ در ظرف موجب می‌شود آب باقی مانده در آن در ظرف بریزد و زمین را خیس نکند.

 1. شیر قدیمی را کامل خارج کنید

حالا که شیر قدیمی از پایین ظرفشویی به طور کامل جدا شده و فقط قسمت بالایی سینک در آشپزخانه باقی مانده این قسمت را هم جدا کنید.

 1. شیر جدید را نصب کنید

در این مرحله نصب شیر آشپزخانه با توجه به اندازه سوراخ‌ها و شیر قدیمی شیر جدید را تهیه کنید. برخلاف برداشتن شیر قدیمی که باید از زیر سینک در آشپزخانه شروع می‌کردید و ابتدا لایه‌ی زیرین را برمی‌داشتید حین نصب شیر آشپزخانه جدید باید ابتدا خود شیر را نصب کنید و بعد به سراغ محکم کردن شلنگ از پایین بروید. بنابراین ابتدا شیر را سرجای خود بگذارید.

 1. مهره‌ی زیربند را نصب کنید

با نصب مهره‌ی زیربند شیرهای پیسوار را محکم کنید. برای نصب شیر آشپزخانه بهتر است از نوار تفلون استفاده کنید تا از چکه نکردن لوله‌ها مطمئن شوید.

مهره‌ی زیربند را نصب کنید

مهره‌ی زیربند را نصب کنید

 1. پیچ زیربند و اورینگ را به شیر متصل کنید

همان‌طور که گفتیم در تعویض شیر آشپزخانه حین نصب شیر آشپزخانه از بالا به پایین عمل می‌کنیم. در این مرحله نوبت به بستن پیچ زیربند و اورینگ به شیر تازه در ظرفشویی آشپزخانه می‌رسد. بهتر است حین بستن پیچ زیربند دقت کنید و آن را با احتیاط ببندید تا با گذشت مدت کمی از نصب شل و موجب پس دادن آب در کابینت نشود.

پیچ زیربند و اورینگ را به شیر متصل کنید

پیچ زیربند و اورینگ را به شیر متصل کنید

 1. آب را باز کنید

پس از نصب شیر پیسوار، مهره و پیچ زیربند و اورینگ و اطمینان از درستی نصب هرکدام در این مرحله تعویض شیر آشپزخانه می‌توانید ابتدا فلکه آب و سپس شیر آب را باز کنید.

 1. دنبال چکه و ایراد بگردید

پس از تعویض شیر آشپزخانه سراسر سینک در اشپزخانه را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید جایی چکه نمی‌کند. اگر متوجه چکه کردن آب از هرجای لوله شدید آب را ببندید و مجددا آن قسمت را بررسی کنید. گاهی مشکل بزرگ است و لازم می‌شود کل فرآیند را از ابتدا انجام دهید اما گاهی با استفاده از آچار و انبر و حتی دست و سفت کردن قسمتی که خوب سفت نشده مشکل حل می‌شود.

چند نکته در تعویض شیر آشپزخانه

 • شیر پیسوار را در دور نگ آبی و قرمز تهیه کنید تا قابل تشخیص باشند.
 • شیر پیسوار فیلتردار تهیه کنید تا فیلترها جلوی ورود ذرات را به مغزی شیر بگیرند و شیر به سرعت خراب نشود.
 • حین نصب شیر آشپزخانه دقت کنید در بسته بندی شیر یک واشر گرد، یک بست مثلثی، یک بست فلزی، یک واشر مخصوص بست فلزی، یک پیچ دو سر رزوه، یک مهره و یک واشر گرد وجود دارد. اگر همه این لوازم وجود نداشت آن‌ها را تهیه کنید.
 • شلنگ‌های پیسوار از یک سمت مهره و از سر دیگر رزوه دارند. شیلنگ‌ها را از سمت رزوه دار باید ابتدا زیر شیر نصب کنید. این شلنگ‌ها به دلیل داشتن اورینگ نیازی به تفلون ندارند ولی بهتر است کمی تفلون بر روی آنها بسته شود.
 • برای تعویض شیر آشپزخانه نیازی نیست شلنگ‌ها را خیلی سفت کنید. جنس شیر برنجی است و با کمی فشار دنده‌های آن خراب می‌شود.

 نصب شیر آشپزخانه جزو کارهای فنی منزل است که خودتان هم از عهده آن برمی‌آیید. مراحل تعویض شیر آشپزخانه در بالا به صورت کامل توضیح دادیم. علاوه بر این متن و عکس، ویدئوهای تعویض شیر آشپزخانه نیز در اینترنت موجود است و شما را در فرآیند نصب شیر آشپزخانه بیشتر یاری می‌دهد.

این نوشته چقدر برای شما مفید بود؟

برچسب ها:
پیام بگذارید