۵ راه مفید اسباب‌کشی آسان

اسباب‌کشی آسان

همیشه افراد برای جابه‌جایی خود به دنبال راهی برای اسباب‌کشی آسان هستند تا در مدت‌زمان کم و با کمترین هزینه بتوانند به خانه جدید نقل‌مکان کنند. خانواده‌هایی که اجاره‌نشین هستند، تقریباً هرساله با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کنند و می‌دانند که اسباب‌کشی ممکن است چه زیان‌هایی به اموالشان بزند. برای جلوگیری از این زیان‌ها همیشه افراد در جستجوی راهی هستند که بتوان آن‌ها را برای روز اثاث‌کشی آماده کرد. وسایلی که در خانه دارید اگر به‌ صورت صحیح و هوشمندانه بسته‌بندی نشده باشند، می‌توانند در طی اسباب‌کشی خراب شده یا از بین بروند که بعدها باید دوباره این وسایل را جایگزین کنید و هزینه چند برابری برای جبران آن‌ها بپردازید. در طول مدتی که شما قصد انجام بسته‌بندی وسایل را دارید در واقع خود را برای روز اسباب‌کشی آماده می‌کنید؛ برای اینکه بتوانید در این روز بهتر و آسان‌تر عمل کنید باید از قبل آمادگی لازم را داشته باشید. کارهایی که در روزهای قبل از اسباب‌کشی خود انجام می‌دهید بسیار دارای اهمیت هستند و برای روز اثاث‌کشی باید تمامی وسایلتان آماده جابه‌جایی باشند. در این مقاله به شما ۵ راه اسباب‌کشی راحت را می‌آموزیم و نکاتی که برای اسباب‌کشی آسان لازم است را یادآور می‌شویم. برای اینکه بتوانید اثاث‌کشی راحتی داشته باشید این راه‌ها و نکات به شما کمک بسیاری می‌کند تا وسایلتان با سلامت به خانه جدید انتقال یابد و کمترین دردسر را در روز جابه‌جایی داشته باشید و با بیشترین انرژی مثبت به خانه جدید نقل‌مکان کنید.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

  • راه اول: برنامه‌ریزی
  • راه دوم: کمک و همیاری افراد
  • راه سوم: هماهنگی‌های لازمه
  • راه چهارم: اقدامات لازم در روز اسباب‌کشی
  • راه پنجم: نکات کوچکی که در اسباب‌کشی با آن‌ها روبرو می‌شوید.

راه اول: برنامه‌ریزی

برای اینکه بتوانید اسباب‌کشی آسان را تجربه کنید باید قبل از هر کاری، برنامه‌ریزی‌های لازمه را انجام دهید. اگر طبق این برنامه‌ریزی پیش روید می‌توانید در روز اسباب‌کشی خود از این مطمئن باشید که دیگر کاری برای این روز ندارید و تمام انرژی خود را برای جابه‌جایی وسایل منزلتان می‌گذارید.

اسباب‌کشی آسان

اسباب‌کشی آسان

در ابتدای لیست خود، نظافت و خانه‌تکانی منزل را باید قرار ‌دهید و بعد باید به نظافت خانه‌ی جدید پرداخته تا وسایلی که از قبل تمیز کرده‌اید را در خانه جدید با خیال راحت قرار دهید. برنامه‌ریزی برای امورات منزل می‌تواند به شما چشم‌انداز مناسبی برای انجام امور و مدت زمانی که هر گام برای اثاث‌کشی به خود اختصاص می­دهد را در اختیارتان قرار دهد.

برای اینکه بتوانید برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید بهتر است که در ابتدا فهرستی از کارهایی که قرار است در این مدت انجام دهید، تهیه کنید. تعداد روزی که شما وقت دارید تا بتوانید تمام این کارها را انجام دهید، حساب کنید. برای هر روز خود این کارها را برنامه‌ریزی کنید و آن‌ها را در همان روز به اتمام برسانید.

فهرستی از وسایلی که در این مدت به کار شما می‌آید را تهیه کنید و قبل از انجام کارها تمامی آن‌ها را مهیا کنید تا وقتی‌که می‌خواهید امور بسته‌بندی و نظافت را انجام دهید با کمبود وسایل و ابزار مواجه نشوید. با تهیه این لیست در ابتدای کار دیگر نگران کمبود ابزار در طول اثاث‌کشی نخواهید بود.

برای اینکه کمتر زمان خود را از دست بدهید باید زودتر اقدام به برنامه‌ریزی مناسب برای وظایف خود و  افرادخانواده‌تان انجام دهید و سریع‌تر به انجام امور بپردازید. با برنامه‌ریزی مناسب شما می‌توانید بیشترین بازده را داشته باشید.

اولین قدم برای اسباب‌کشی آسان، برنامه‌ریزی برای جابه‌جایی منزل است.

راه دوم: کمک و همیاری افراد

در اسباب‌کشی منزل یکی از مهم‌ترین مواردی که به آن‌ها برخورد می‌کنید کمک و همیاری افراد خانواده است. همه اعضای خانواده برای اثاث‌کشی باید دست به دست هم دهند و با همدیگر امور جابه‌جایی را انجام دهند. در غیر این صورت به یک یا چند نفر از اعضای خانواده بیشترین فشار وارد و همین مورد موجب می‌شود که کارها با سرعتی که پیش‌بینی‌شده، انجام نشود. با رعایت این اصل مهم تمامی اعضای خانواده می‌توانند در اسباب‌کشی منزل شرکت کنند تا امور با دقت و سرعت بیشتر انجام گیرد.

بر طبق تعداد و توانایی هر فرد در انجام کارها به هر عضو خانواده در طول روز فهرستی از کارها را بسپارید تا انجام دهد. با انجام این کار هر فرد خود را موظف و مسئول انجام آن می‌داند. یکی از بهترین فضاهایی که هر شخص می‌تواند اقدام به جمع‌آوری وسایل آن کند، اتاق مربوط به آن فرد است. هرکس برای شروع می‌تواند اتاق و وسایل خود را بسته‌بندی کند تا مقداری از حجم کارها کمتر شود.

خانواده‌هایی که تعداد اعضای آن‌ها کم است می‌توانند از دوستان و آشنایان خود کمک بخواهند. افرادی که بیشتر وقت روزانه‌ی خود را در محل کار هستند و کمتر وقت می‌کنند تا به کارهای اسباب‌کشی برسند باید حتماً از دیگران کمک بخواهند زیرا تعطیلات آخر هفته کفاف این حجم از کار را نمی‌دهد. اگر نمی‌توانید از دیگران برای جمع‌آوری وسایل کمک بخواهید با شرکت‌های خدمات نظافتی تماس بگیرید و از آن‌ها درخواست نیروی مطمئن کنید تا بتوانید تسلط بیشتری به کارها داشته باشید.

برای اینکه بتوانید اسباب‌کشی آسان داشته باشید کمک و همیاری دیگر اعضای خانواده نقشی اساسی دارد.

راه سوم: هماهنگی‌های لازم

برای اینکه در روز اسباب‌کشی منزل با کمترین مشکلات روبرو شوید، حتماً در هفته پایانی خود هماهنگی‌های لازم برای جابه‌جایی را انجام دهید.

اسباب‌کشی آسان

اسباب‌کشی آسان

یکی از این هماهنگی‌ها باید در بین اعضای خانواده صورت گیرد تا همه اعضا برای روز جابه‌جایی بتوانند حضور داشته باشند و به همدیگر کمک کنند. برای تعیین روز اثاث‌کشی باید تمامی اعضای خانواده نظر دهند و با هماهنگی یکدیگر یک روزی که برای اکثر افراد خانواده مناسب است را انتخاب کنند. یکی از بیشترین روزهایی که برای اسباب‌کشی انتخاب می‌شود، پنجشنبه یا جمعه است.  افرادی که از دوستان یا آشنایان نزدیک خود برای کمک در این روز درخواست کرده‌اند باید با مشورت آن‌ها این روز انتخاب شود.

یکی دیگر از هماهنگی‌هایی که باید از قبل انجام شود، انتخاب موسسه مناسبی برای حمل‌ونقل اثاثیه منزلتان است. قبل از هر اقدامی باید تحقیق کنید تا موسسه مناسب خود را بیابید. بعد از این انتخاب باید خودرویی که برای حمل‌ونقل اثاثیه نیاز دارید را برگزینید تا هزینه کمتری بپردازید. اگر این خودرو برای وسایل شما کوچک باشد باید چندین بار وسایل را تخلیه و دوباره بار کند و موجب می‌شود که چندین برابر هزینه و وقت برای اثاث‌کشی صرف کنید.

اگر در زمان اثاث‌کشی خانه خود با کمبود افرادی که برای کمک به شما آمده‌اند مواجه شدید، از موسسه‌ای که برای حمل‌ونقل آمده‌اند بخواهید که چند نفر کارگر برای نقل‌وانتقال اسباب و اثاثیه در اختیار شما قرار دهند.

قبل از اینکه هماهنگی‌های لازم برای تهیه خودرو و کارگر را انجام دهید باید از مبلغی که برای جابه‌جایی اسباب از شما می‌گیرند، اطلاع داشته باشید. معمولاً این محاسبه به‌ صورت ساعتی انجام می‌گیرد و برای اینکه بتوانید مبلغ کمتری بپردازید باید تمامی اثاثیه منزل خود را آماده کرده باشید تا وقتی‌که ماشین برای حمل اثاثیه می‌آید معطل جمع‌آوری یا بسته‌بندی وسایل شما نشود و مدت‌زمان کمتری برای انتقال بارها صرف شود. در گاهی مواقع مبلغی که به شما در انتهای تخلیه بار گفته می‌شود بیشتر از مبلغی است که در نظر داشتید، برای جلوگیری از این‌سو تفاهم‌ها بهتر است که خودتان زمان بگیرید و مبلغ را محاسبه کنید یا اینکه از مسئول محاسبه قیمت بخواهید که به شما ریز فاکتور بدهد.

در اسباب‌کشی منزل، هماهنگی برای جابه‌جایی با خانواده خود و وسیله نقلیه­ای که مدنظر دارید باید ا ز قبل انجام گیرد.

راه چهارم: اقدامات لازم در روز اسباب‌کشی

در روز اسباب‌کشی باید اقداماتی انجام دهید تا بتوانید در این روز بهترین عملکرد را داشته باشید و این روز را با کمترین دردسر به سرانجام برسانید. این اقدامات شامل موارد زیر است:

  1. در روز اسباب‌کشی اشیاء قیمتی خود را در بیرون از این محیط و به دست آشنایی بسپارید تا بعد از اینکه کامل مستقر شدید آن‌ها را به داخل خانه بیاورید. این وسایل به دلیل اینکه دارای ارزش زیاد و قیمتی هستند برای جلوگیری از مفقود یا خراب شدن آنها بهتر است در محیطی که آشفتگی زیادی دارد و نمی‌توان به‌خوبی از آن‌ها استفاده کرد دور باشد. تا پس از استقرار در خانه جدید بتوان در محیطی مناسب از آن‌ها مراقبت کرد.
  2. وسایل بزرگ خانه مانند یخچال، کمد و… را در نزدیکی درب ورودی قرار دهید تا اول آن‌ها را در جای خود قرار دهید. برای اینکه آسیبی به بدنه آن‌ها نرسد می‌توانید دورشان را با ملافه یا پلاستیک محافظت کنید. حتماً وسایل برقی که دوشاخه آن‌ها روی زمین کشیده می‌شود را با چسب به بدنه آن‌ها وصل کنید تا آسیبی به سیم‌ها نرسد.
  3. بر روی هر کارتن فهرستی از اسبابی که در آن‌ها قرار دارد را بگذارید و روی آن‌ها قید کنید که این کارتن برای کدام قسمت از خانه است. هنگامی‌که به خانه جدید رسیدید و اقدام به تخلیه بار کردید هر کارتن را در بخش مربوط به خود قرار دهید تا راحت‌تر بتوانید وسایل خود را پیدا کنید.
  4. هر عضوی از خانواده که در جمع‌آوری وسایل بخشی از خانه نقش داشته است باید در باز کردن و چیدمان خانه جدید نیز همان بخش را به عهده گیرد. به ‌عنوان‌ مثال مادر خانواده مسئول جمع‌آوری وسایل آشپزخانه بوده و وقتی‌که بار در منزل جدید تخلیه شد ایشان باید اقدام به چیدمان وسایل آشپزخانه کند. زیرا می‌داند که کدام وسیله در کدام قسمت باید قرار گیرد.
  5. برای اینکه بتوانید در وقت خود صرفه‌جویی کنید بهتر است که در این مدت لباس‌ها مدارک و وسایلی که برای چند روز آینده خود احتیاج دارید در ساکی قرار دهید و آن را در نزدیکی خود بگذارید تا در چند روز آینده که به آن‌ها احتیاج پیدا کردید به‌آسانی در دسترستان باشد.
اسباب‌کشی آسان

اسباب‌کشی آسان

در روز اسباب‌کشی نیز اقداماتی باید انجام گیرد که برای اسباب‌کشی آسان بسیار مهم است.

راه پنجم: نکات کوچکی که در اسباب‌کشی با آن‌ها روبرو می‌شوید.

در هر اسباب‌کشی منزل با مشکلات و نکاتی روبرو می‌شوید که درگذشته به آن‌ها برخورد نکردید و برای شما تازگی دارد.

یکی از این نکات زمان و ساعت اثاث‌کشی است. این زمان برای اینکه بتوانید یک اسباب‌کشی راحتی داشته باشید بسیار مؤثر است. اگر یک روز قبل از تعطیلات آخر هفته عمل جابه‌جایی منزل را انجام دهید می‌توانید در فردای آن روز شروع به چیدمان خانه کنید. اگر در ساعات ابتدایی روز اثاث‌کشی انجام گیرد نیز بسیار برای انجام امور مربوطه مناسب است.

از نکات دیگر اسباب‌کشی آسان می‌توان به دور ریختن وسایلی که درگذشته از آن‌ها اصلاً استفاده نداشتید، اشاره کرد. بعضی از وسایلی که در خانه هستند، حتی سالی یک‌بار هم استفاده نمی‌شوند ولی به امید اینکه روزی به کار آیند آن‌ها را نگهداری می‌کنیم درصورتی‌که اگر آن‌ها را به افراد نیازمند بدهیم با دور بریزیم مقدار زیادی از فضای خانه یا انباری را خالی کرده­ایم. این مورد برای افرادی که به خانه کوچک‌تر نقل‌مکان می‌کنند بسیار ضروری است.

در اسباب‌کشی خود شاید به این مورد برخورده باشید که گاهی مواقع یکی از وسایل یا کارتنی را در خانه قبلی جاگذاشته‌اید و بعد از هفته‌ها متوجه آن شده باشید. برای اینکه در اثاث‌کشی خود با این مشکل روبرو نشوید باید تعداد تمام کارتن‌ها و وسایلی که وجود دارند را در ذهن خود داشته باشید و بلافاصله بعد از تخلیه بار شروع به شمردن آن‌ها کنید که اگر از تعداد آن‌ها کم شده بود سریعاً به خانه قبلی مراجعه کنید و به دنبال آن بگردید.

با استفاده از این فهرست راه مفید اسباب‌کشی منزل می‌توانید درصد خطای خود را کاهش دهید. اگر در طول مدتی که خود را برای اسباب‌کشی آماده می‌کنید به این نکات توجه کنید، می‌توانید با آسانی هرچه بیشتر جابه‌جایی خانه خود را به اتمام برسانید. برای راحت‌تر شدن کارها بهتر است که در ابتدای امر آرامش خود را حفظ کرده و شروع به برنامه‌ریزی برای مدت‌زمانی که وقت دارید تا این کارها را انجام دهید، کنید. در این راه ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوید که اگر دیگر اعضای خانواده به همدیگر کمک کنند این مشکلات به ‌راحتی حل می‌شوند. از قبل هماهنگی‌هایی که لازم است را به عمل‌آورید و اقداماتی که در روز اثاث‌کشی لازم است را به ذهن خود بسپارید. با این روش‌ها می‌توانید با کمترین دردسر اسباب خود را در سالم‌ترین حالت به خانه جدید برسانید.

برچسب ها:
پیام بگذارید