همسایه خوب چه همسایه‌ ای است

همسایه خوب

شناخت ویژگی‌های همسایه­‌ خوب بسیار می‌تواند به ما کمک کند. از آنجایی که داشتن همسایه‌های خوب نعمت بزرگی برای هر ساختمان است، در این مقاله در هومگ قصد داریم به ویژگی‌های یک همسایه خوب بپردازیم.

حتماً تا به ‌حال با این برخورد داشته‌اید که خانه مناسبی را برای خود پیداکرده‌اید اما وقتی‌که به آن محله نقل‌مکان کردید ،متوجه شدید که همسایه‌های خوبی ندارید و از آن‌ها راضی نیستید، همسایه بد می‌تواند خانه رؤیایی شما را به کابوسی برای زندگی تبدیل کند. برای همین است که شناخت ویژگی‌های همسایه‌ی خوب می‌تواند برای زندگی در محله‌ای که خانه‌تان در آن قرار دارد مناسب باشد. همسایه خوب می‌تواند بسیاری از مشکلاتتان را برطرف کند و موجب شود تا در مدتی که در آن محله قرار دارید، بتوانید آسایش بیشتری داشته باشید و احساس راحتی کنید. حتی همسایه‌ی خوب می‌تواند برای شما دوست بسیار عزیزی باشد و تا آخر عمرتان از نعمت وجود آن‌ها برخوردار باشید. از قدیم این مثل همسایه خوب نعمت است در بین ایرانیان باب بوده و همیشه این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار بوده و هست. برای اینکه بتوانید همسایه خوبی در اطراف خود داشته باشید باید در ابتدا آن‌ها را بشناسید و سپس با آن‌ها رفت‌وآمد کنید تا بتوانید از وجود این موهبت برخوردار شوید برای اینکه آن‌ها نیز بتوانند در این مورد با شما هم‌عقیده باشند، باید شما هم این موارد را رعایت کنید تا آن‌ها نیز شما را به‌عنوان همسایه خوب بشناسند. در این مقاله سعی خود را بر این داشته‌ایم که بتوانیم ویژگی‌های همسایه خوب را به شما گوشزد کنیم تا بتوانید راحت‌تر آن‌ها را شناسایی کنید و از وجود آن‌ها بهره ببرید.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:

  • ویژگی‌های همسایه‌ی خوب
  • راه‌های شناخت همسایه‌ها
  • مزایای همسایه خوب

ویژگی‌های همسایه‌ی خوب

همسایه خوب دارای ویژگی‌هایی است که برای تشخیص بهتر همسایگان خود بهتر است از آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید تا شناسایی همسایه خوب برای شما آسان‌تر شود.

  • همسایه خوب غیبت نمی‌کند

یکی از ویژگی‌هایی که همسایه خوب دارد این است که در مورد دیگر همسایگان و اطرافیان خود غیبت نمی‌کنند و شایعه نمی‌سازند. یکی از ویژگی‌هایی که در هر فرد خوش‌قلبی بارز است، غیبت نکردن در مورد افراد دیگر و شایعه نساختن است. اگر فردی در همسایگی شما وجود دارد که بسیار اهل غیبت و شایعه‌پراکنی است، از او دوری‌کنید زیرا نزدیکی و رفت‌وآمد با این افراد موجب می‌شود که در مورد خودتان نیز صحبت کنند و برایتان شایعه بسازند.

  • همسایه خوب به حریم خصوصی دیرگان احترام می‌گذارد

همسایه خوب هیچ‌وقت به خودش اجازه تجاوز به حریم خصوصی شما را نمی‌دهد. همسایه‌ای که حریم‌های خصوصی هر فرد و خانه را می‌داند یکی از بهترین افرادی است که در اطراف شما وجود دارد. این فرد هیچ‌وقت به خودش این اجازه را نمی‌دهد که از زندگی شما سر دربیاورد یا اینکه بخواهد در مورد شما و خانواده‌تان اطلاعاتی کسب کند. افرادی که در مورد زندگی دیگران کنجکاو هستند، می‌توانند زندگی را به کام شما تلخ کنند.

  • همسایه خوب آرامش دیگران را برهم نمی‌زند

همسایه‌ای که آرامش را در محیط اطراف خود رعایت می‌کند می‌تواند بهترین همسایه باشد. افرادی هستند که به زندگی آپارتمانی عادت ندارند و در فضای مشترک آپارتمان ایجاد سروصدا می‌کنند و این صدا در خانه شما نیز منعکس می‌شود. یا اینکه در ساعاتی از شبانه‌روز که برای استراحت اختصاص داده ‌شده‌اند ایجاد سروصدایی در منزل خود کرده و آسایش را برای اطرافیان خود مختل می‌کنند. در این ‌بین افرادی هستند که بسیار مراعات حال همسایه خود را می‌کنند و همیشه می‌دانند که افرادی در اطراف خود هستند که سروصدای بی‌موقع مزاحم آن‌ها می‌شود و رعایت می‌کنند. این افراد خود را به‌جای فرد مقابل قرار می‌دهند و می‌دانند که اگر فردی این کار را با آن‌ها بکند ممکن است آسایشی که دارند به هم بخورد.

  • همسایه خوب امانت‌دار است

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که همسایه خوب دارد امانت‌داری و وظیفه‌شناسی است. بعضی از مواقع پیش‌آمده که شخصی وقتی شما خانه نبودید وسیله‌ای را برای تحویل آورده است و به دلیل اینکه کسی خانه نبوده آن را به همسایه شما سپرده است. یک همسایه خوب بسته‌ا که برای شما باشد را تحویل می‌گیرد و شما از آن مطمئن هستید، بدون آنکه بسته را باز کند یا از آن کم شده باشد به شما تحویل می‌دهد. درواقع همسایه خوب به خودش اجازه نمی‌دهد مالی که به آن سپرده‌اید را خراب یا استفاده کند و در امانت خود خیانتی نمی‌کند.

  • همسایه خوب خوش‌اخلاق است

خلق خوش یکی از مهم‌ترین خصوصیات همسایه خوب است. همسایه‌ای که وقتی در کوچه یا خیابان به او سلام می‌کنید میدانید که جواب شما را با لبخند و خوی خوش می‌دهد. گروهی از افراد هستند که با دیدن آن‌ها حس رضایت و انرژی مثبت می‌کنید و همیشه این اخلاق خوش را در ذهن خود ثبت می‌کنید و علاقه دارید با این افراد رفت‌وآمد کنید یا اینکه خلق خوب آن‌ها را الگوی خود قرار می‌دهید. درصورتی‌که بعضی افراد هستند که وقتی آن‌ها را می‌بینید حس خوبی ندارید و اصلاً دلتان نمی‌خواهد که دوباره آن‌ها را ببینید، این افراد را وقتی در کوچه و خیابان می‌بینید دوست دارید راه خود را کج کنید تا با آن‌ها برخورد نداشته باشید.

  • همسایه خوب آداب اجتماعی را رعایت می‌کند

همسایه خوب دارای آداب اجتماعی مناسب است و همیشه در ادای احترام و ادب از دیگران پیشی می‌گیرد. همسایه‌ای که ادب و احترام خوبی دارد همیشه می‌تواند یکی از بهترین نعمت‌های زندگی باشد. وقتی این افراد را در برخورد با خود یا دیگران می‌بینید هیچ‌وقت از آن‌ها کلمه‌ای نامناسب یا بی‌ادبی نمی‌شنوید. این افراد با ادبی که، در ادبیات خود دارند همیشه بسیار محترم هستند و دیگران این افراد را الگوی خود قرار می‌دهند و زبانزد محله می‌شوند.

 

همسایه خوب

همسایه خوب

ویژگی­‌های همسایه­‌ی خوب موجب می‌شود تا خانه‌­ای که برای زندگی انتخاب کرده‌­اید، برای شما لذت‌­بخش­‌تر باشد.

راه‌های شناخت همسایه‌ها

برای اینکه همسایه خود را بهتر بشناسید باید رفتار و کردار همسایه خود را مدنظر داشته باشید. شما این حق را دارید که در جایی که زندگی می‌کنید از همسایه خود شناخت کافی داشته باشید، این موضوع به این معنا نیست که در زندگی همسایه خود سرک بکشید و بخواهید از زندگی او اطلاع داشته باشید. شما فقط در مواقعی که باهم در تعامل هستید و با آن‌ها در ارتباط هستید می‌توانید در مورد رفتارها و سخنان فرد مقابلتان دقت کامل کنید تا به نتیجه‌ای مناسب برسید.

یکی از راه‌های شناخت همسایه خود در ابتدای سکونت شما در خانه جدید صورت می‌گیرد. برای اینکه بتوانید با همسایگان جدید خود آشنا شوید بهتر است که در ابتدای وررود خود در محله جدید، با شیرینی به استقبال آن‌ها بروید و خودتان را با آن‌ها آشنا کنید. با این کار درواقع زمینه شناخت خود و دیگران را بیشتر مهیا کرده‌اید.

بعضی از محله‌های هر شهر هستند که شهرت همسایگان آن بسیار بر سر زبان‌هاست. با کمی تحقیق می‌توانید این محله‌ها را در شهری که زندگی می‌کنید به‌ راحتی تشخیص دهید و خانه مورد نظر خود را در این محله تهیه کنید. این محله‌ها معمولاً به دلیل اینکه دارای قدمت بیشتری هستند همسایگان اصیلی دارند و البته افراد جدید را کمتر در این محله راه می‌دهند.

اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید در شرایطی که فضای مشترک ساختمان نگهداری می‌شود، دقت کنید. همسایگان شما باید در تمیز و ساکت نگه‌داشتن فضا کوشا باشند و برایشان اهمیت ویژه‌ای داشته باشد. افرادی که فضای مشترک آپارتمان را تمیز نگه نمی‌دارند درواقع مسئولیتی که بر عهده دارند را فراموش کرده‌­اند یا پشت گوش می‌اندازند، جای مناسب و همسایه­‌های مطمئنی نخواهند بود. برای اینکه بتوانید همسایگان خود را بهتر بشناسید به شرایط نگهداری ساختمان دقت کنید.

یکی دیگر از راه‌های شناخت همسایه‌ی خوب این است که برخورد آن‌ها را با اطرافیان خود یا دیگر همسایه‌ها ببینید، افراد هر برخوردی که با اطرافیان خود دارند در برخورد با شما نیز همان را انجام می‌دهند و شما از این قاعده مستثنا نیستید.

از افرادی که جسورانه برخورد می‌کنند، دوری‌کنید. بسیاری از افراد هستند که در مواقع مختلف از شما که همسایه او هستید توقعات بیجایی دارند و انتظارات آن‌ها تمامی ندارد و با انجام یکی از این انتظارات، منتظر دیگر توقعات از طرف آن‌ها باشید. بهتر است که از برخورد با این افراد دوری‌کنید تا اجازه درخواست­‌های بی‌­جا به خود ندهند.

برای شناخت همسایه خود، باید ویژگی­های همسایه­ی خوب را در نظر داشته باشید و بر اساس آن همسایه خود را بهتر بشناسید.

مزایای همسایه‌ی خوب

همان‌طور که از گذشته تاکنون در جامعه ما جاافتاده است، داشتن همسایه خوب یکی از نعماتی است که در زندگی خود می‌توانید تجربه کنید. همسایه خوب می‌تواند تبدیل به یکی از دوستان شما شود و از هم‌صحبتی با او لذت ببرید. فردی که جزئی از خانواده شما نیست اما اولین نفری است که می‌تواند به یاری شما بیاید.

همسایه خوب

همسایه خوب

یکی از مزایای همسایه خوب این است که می‌توانید امنیت خانه خود را تأمین کنید. زمان‌هایی که در خانه نیستید یا اینکه در سفر هستید می‌توانید خانه خود را به همسایه عزیزتان بسپارید و نگران امنیت خانه خود نباشید. زمانی که شما شناخت کافی از همسایه خود دارید می‌توانید بدون اینکه نگران حفظ حریم شخصی خود باشید، منزلتان را به او بسپارید. در مواقعی که در سفر هستید و برای روزهای متوالی منزلتان خالی از سکنه است می‌توانید کلید خود را به همسایه دهید تا به گلدان‌ها یا حیواناتی که در خانه دارید سر بزند و مراقب آن‌ها باشد. در مواقعی که دزدی صورت می‌گیرد ممکن است که همسایه شما مطلع شود و بتواند جلوی این امر را بگیرد.

همسایه خوب می‌تواند هم‌صحبت عزیزی برای شما باشد. همسایه فردی است که در طول روز کمترین فاصله را با شما دارد و برای اینکه بخواهید باهم رابطه برقرار کنید و باهم معاشرت کنید به راحتی ساعاتی از روز را که مناسب هردوی شما است را باهم هماهنگ کنید و از هم‌صحبتی هم لذت ببرید. معاشرت با همسایه خود می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد و دوستان خوبی برای هم باشید.

همسایه خوب می‌تواند در پیشرفت محله و آپارتمان تأثیر بسزایی داشته باشد. با همسایه خود در مورد تغییراتی که برای محیط آپارتمان یا محله می‌خواهید اعمال کنید تا فضای بهتری را ایجاد کنید، تصمیماتی اتخاذ کنید تا در کنار هم به پیشرفت محیط زندگی‌تان جامه عمل بپوشانید و فضای اطرافتان را بهتر کنید.

به همسایه خود می‌توانید اطمینان داشته باشید و کلید یدکی خانه را به او بسپارید. در مواردی که کسی در خانه نیست و مشکلی برای آن پیش‌ آمده است می‌توانید از همسایه خود بخواهید که با کلید یدکی که در دست دارد به خانه شما سر بزند. یا اینکه اگر کلید خود یا یکی از اعضای خانواده‌تان را جاگذاشته بودید می‌توانید از همسایه خود بخواهید که کلید یدک را به او بدهد.

ویژگی‌­های همسایه­‌ی خوب موجب شده است که زندگی در کنار آن‌ها مزیت­‌های زیادی داشته باشد.

برای اینکه بتوانید همسایه اطراف محل زندگی خود را بهتر بشناسید باید در رفتار و کردار آن‌ها توجه کنید تا بتوانید افراد امین و باشخصیت محله و محل زندگی خود را بشناسید. وجود همسایه خوب در محل زندگی خود یکی از بهترین قابلیت‌هایی است که یک محله می‌تواند در خود داشته باشد زیرا همسایه خوب می‌تواند کیفیت زندگی شما را تغییر دهد. اگر همسایه شما با رفتارهایی که می‌کند آرامش خانه را از شما بگیرد ممکن است بعد از مدتی عاصی شوید و از اقامت در خانه‌ای که هستید منصرف شوید. وجود همسایه خوب برای اینکه شما حس امنیت و رضایت از خانه را داشته باشید نقش پررنگی را ایفا می‌کند. البته این مورد باید دوجانبه باشد و شما نیز باید همسایه بهتری برای دیگران باشید زیرا که آن‌ها نیز لیاقت داشتن همسایه مناسب را دارند و باید تمامی مواردی که در این مقاله را ذکر کردیم، رعایت کنید. قبل از اینکه بخواهید محله زندگی خود را انتخاب کنید حتماً از افراد محلی اطلاعات کافی کسب کنید و همسایگانی که در اطراف خانه‌ آینده خود دارید را مورد تحقیق قرار دهید. ویژگی‌های همسایه­‌ی خوب بسیار قابل‌رؤیت هستند و می‌توانید بیشتر آن‌ها را در برخورد اول مشاهده کنید و برای اینکه راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید شما برای برقراری ارتباط با دیگران پیش‌قدم شوید. در این مقاله ویژگی‌هایی که همسایه خوب دارد را ذکر کردیم و راه‌های شناخت همسایه را به شما متذکر شدیم تا بتوانید همسایگان خود را راحت‌تر بشناسید و مزایای همسایه خوب را به شما یادآور شدیم.

برچسب ها:
پیام بگذارید