چگونه امنیت خانه در هنگام سفر را برقرار کنیم

امنیت خانه در هنگام سفر

معمولاً با تعطیل شدن مدارس و دانشگاه‌ها فصل سفرها از راه می‌رسد و اکثر خانواده‌ها برای عوض کردن آب‌وهوا و هم‌چنین تجدیدقوای خود و فرزندانشان به سفر می‌روند. این سفرها می‌تواند همه‌ی نوع داخلی و خارجی را شامل شود.

هومینگ، جامع ترین وب‌سایت املاک کشور

عده‌ای معمولاً به دلیل شغل خود و اینکه مرخصی ندارند، معمولاً آخر هفته‌ها به مدت دو روز می‌توانند سفر کنند وعده‌ای دیگر هم که ‌زمانشان و اختیارشان در دست خودشان است، هر زمان که دلشان بخواهد می‌توانند به سفر بروند و هرچقدر هم که بخواهند می‌توانند در آنجا بمانند. اما زمانی که از منزل خارج می‌شوید، چه برای یک مسافرت دوروزه و چه برای یک سفر سه‌ماهه، حتماً باید از امنیت منزلتان مطمئن شوید. زیرا قطعاً دلتان نمی‌خواهد در زمان برگشت با یک‌خانه‌ی خالی و دستبرد زده مواجه شوید. به همین دلیل است که رعایت نکات امنیتی منزل در هنگام سفر بسیار اهمیت دارد و تا زمانی که از امنیت خانه مطمئن نشدید، به‌هیچ‌عنوان نباید منزل را خالی بگذارید و حتماً بهتر است یکی از اعضای خانواده در منزل بماند.

این نکات امنیتی برای هر خانه‌ای لازم است و با خود نگویید که این فقط یک سفر دوروزه است و اتفاقی نمی‌افتد. مطمئن باشید که دزدها در یک ساعت هم می‌توانند به هدفشان برسند و اینکه نبود شما در منزل چه مدت طول می‌کشد اصلاً مسئله‌ی مهمی نیست.

البته امنیت خانه در زمان سفر فقط مربوط به جلوگیری از دزدی نمی‌شود و مواردی مثل آتش‌سوزی، خرابی و حتی کثیف شدن را هم دربرمی گیرد.

بنابراین سعی کنید تا نکاتی که در ادامه‌ی مقاله آورده می‌شود را به‌خوبی رعایت کنید، تا مانع رونق کسب‌وکار دزدها در فصل سفر و ایجاد هرگونه خطری برای خانه‌ی خود شوید.

نکات امنیتی قبل از سفر

قبل از سفر حتماً از بسته بودن شیرهای گاز و فلکه‌ی آب اطمینان پیدا کنید تا در صورت وجود هرگونه نشتی، درزمانی که شما منزل نیستید، حادثه‌ای رخ ندهد.

تمام درها و پنجره‌ها را قفل کنید و از محکم بودن قفلشان مطمئن شوید. حتی اگر حس می‌کنید که دسترسی به درها و پنجره‌های منزلتان کار آسان و راحتی است، حتماً برای آن‌ها حفاظ در نظر بگیرد. بریدن حفاظ‌ها و رد شدن از آن‌ها اصلاً برای دزدها کار آسانی نیست.

مواد غذایی با تاریخ‌مصرف کم را دور بریزید و یا همراه خود ببرید، زیرا ماندن این مواد غذایی در خانه می‌تواند باعث گندیده شدن آن‌ها و جمع شدن حیواناتی نظیر مگس و سوسک شود که از بین بردن آن‌ها اصلاً کار آسانی نیست.

قبل از خروج از منزل حتماً مطمئن شوید که تمام زباله‌ها را تخلیه کردید و حتی کوچک‌ترین قسمتی از آن‌ها در خانه باقی نمانده است. ماندن زباله در خانه می‌تواند موجب تولید بوی بد و جمع حشرات موذی شود.

نکته‌ای که در هنگام سفرها باید در نظر بگیرید این است که حتماً کلیدهای منزل خود را به یک فرد امین که نزدیک خانه‌ی شما سکونت دارد، بدهید تا گاهی به خانه سر بزند و در صورت به وجود آمدن کوچک‌ترین مشکلی بتواند پلیس‌ها و نیروهای امدادی را خبر کند.

نکات امنیتی قبل از سفر

نکات امنیتی قبل از سفر

مراقب باشید که از قبل از سفر به‌هیچ‌عنوان درباره‌ی برنامه‌ی سفری خود با هیچ غریبه‌ای صحبت نکنید و به‌هیچ‌عنوان زمان رفت‌وبرگشت خود را به کسی نگویید. این کار موجب آمار دادن دقیق به دزدها می‌شود. در این صورت اگر آن‌ها بار اول هم موفق نشوند، با توجه به اینکه هنوز زمان‌دارند حتماً دفعه‌ی بعد باتجربه و تجهیزات بیشتری به سراغ منزلتان می‌آیند.

اگر کنتور برق در حیاط منزلتان قرار دارد، حتماً از محافظ و قفل برای حفاظت از آن استفاده کنید. زیرا سارقان می‌توانند با قطع کردن کنتور برق، تمام سیستم‌های امنیتی و قفل‌ها را از کار بیندازند و به‌راحتی وارد منزل شوند. در این حالت دوربین‌های مداربسته هم از کار می‌افتند و تعقیب آن‌ها کار بسیار سختی می‌شود.

تمام اشیای قیمتی منزلتان را قبل از سفر در یک جای امن مانند کمد محکم و قفل‌دار یا گاوصندوق قرار دهید تا در صورت ورود سارقان، به این‌گونه اشیا دسترسی نداشته باشند و نتواند آن‌ها را با خود حمل کنند تا در جای دیگری قفلشان را باز کنند.

حتماً سیستم روشنایی منزلتان را به مجهز به لوازم زمان‌بندی کنید. این‌گونه لوازم و تجهیزات موجب می‌شوند تا برق‌های منزل شما در ساعت خاصی روشن و در ساعت مقرری خاموش شوند. چنین اقدامی موجب می‌شود تا اگر سارقان خانه‌ی شما را تحت نظر گرفتند، تصور کنند که شما در منزل هستید.

عده‌ای عادت دارند که قبل از سفر تمام‌پرده‌های خانه را بکشند و آن‌ها را ببندند. درصورتی‌که باید این را بدانند که این کار دکمه‌ی تائید اینکه در منزل نیستید را برای سارقان می‌زند و کار را برایشان راحت‌تر می‌کند. پس از چنین اقداماتی که نشان از خروج شما در منزل دارد به‌شدت پرهیز کنید و تا جایی که می‌توانید اجازه دهید که خانه در حالت همیشگی خود باقی بماند.

اگر منزلتان دارای بالکن است و در بالکن خود لوازمی مانند صندلی، گلدان و یا برخی لوازم غیرضروری قرار داده‌اید، حتماً قبل از خروج از منزل، این لوازم را به داخل خانه منتقل کنید. زیرا احتمال دارد طوفانی شکل بگیرد و شما در منزل نباشید که این وسایل را به داخل منتقل کنید و در این زمان یکی از این وسایل بر روی سر عابران پیاده سقوط کند.

هرگونه لوازم قابل اشتعال مانند کپسول گاز و یا پیک‌نیکی را از داخل خانه خارج کنید و به محیط‌های خارجی انتقال دهید. زیرا ماندن این وسایل در خانه و گرم شدن ناگهانی آن‌ها می‌تواند موجب ترکیدن و یا آتش گرفتن آن‌ها شود که فاجعه‌آفرین است.

اگر قصد ندارید در حین سفر از خودروی شخصی خود استفاده کنید، بسیار مراقب باشید. خودروی خود را به‌هیچ‌عنوان در خیابان پارک نکنید و حتماً آن را به پارکینگ انتقال دهید. حتی برای امنیت بیشتر حتماً از قفل فرمان و قفل پدال بر روی ماشین خود استفاده کنید تا سارقان نتوانند به آن دست پیدا کنند. اگر خانه‌ی خود را به کسی می‌سپارید، حتماً ماشینتان را هم‌بسپارید تا گاهی به آن‌هم سر بزند.

به‌صورت کلی با رعایت نکات فوق در قبل از سفر می‌توانید از امنیت خانه‌تان مطمئن باشید و دیگر نیازی نیست که در طول سفر به خانه‌ی خود فکر کنید و دائماً نگران باشید که اتفاقی نیفتاده باشد.

این مقاله از هومگ موردپسند شما واقع شده است؟

برچسب ها:
پیام بگذارید