ایده های ساده و باور نکردنی برای تمیز نگه داشتن خانه

ایده های ساده و باور نکردنی برای تمیز نگه داشتن خانه

تمیز نگه داشتن خانه برای همه چالش است و این چالش برای افرادی که هم داخل و هم خارج از خانه کار می‌کنند بزرگ‌تر می‌شود. این مسئله حتی در خرید خانه هم تاثیر گذاشته و افراد دنبال خرید خانه در مناطقی با آلودگی کمتر و متراژ کوچک‌تر هستند که وقت کم‌تری برای نظافت صرف کنند. نظافت خانه و مرتب کردن خانه مخصوصا در خانواده‌های دارای فرزند کار یک نفر نیست و حتما کمک و مشارکت همه اعضای خانواده را می‌طلبد. خبر خوب اینکه با ایده‌های ساده تمیز نگه داشتن خانه نظافت منزل راحت‌تر انجام می‌شود و این کار دشوار با دردسر و سختی کمتری به اتمام می‌رسد. در متن زیر با ایده‌های ساده تمیز نگه داشتن خانه آشنا می‌شویم:

  1. شروع مرتب کردن خانه با مرتب کردن تخت خواب

در بدو ورود به اتاق خواب تخت خواب جلب توجه می‌کند و تخت خواب نامرتب باعث می‌شود تمام اتاق نامرتب جلوه کند. از ایده‌های ساده تمیز نگه داشتن خانه مرتب کردن تخت خواب اول صبح است. مرتب کردن تخت خواب برای نظافت خانه زحمت چندانی ندارد ولی اگر حوصله‌اش را ندارید به جای صاف کردن لحاف روی تخت آن را تا کنید و انتهای تخت بگذارید و فقط رویش را با روتختی بپوشانید.

شروع مرتب کردن خانه با مرتب کردن تخت خواب

شروع مرتب کردن خانه با مرتب کردن تخت خواب

 

  1. نظافت خانه با شستن روزانه ظروف

چه ظروف را در ماشین ظرفشویی بگذارید و چه خودتان بشویید بهتر است برای نظافت منزل این کار را روزانه انجام دهید. از ایده‌های ساده تمیز نگه داشتن خانه شستن ظروف پس از هر وعده است اما اگر وقت کافی ندارید آخر شب یا اول صبح هرروز ظرف‌ها را بشویید و آن‌ها را تلمبار نکنید. همچنین می‌توانید از سایر اعضای خانواده بخواهید برای نظافت خانه کمک کنند و شستن ظروف را نوبتی انجام دهید.

  1. تمیز کردن روی میز یا پیشخوان بعد از هر وعده غذایی

روی میز یا پیشخوان کثیفی که پر از باقی مانده‌ی غذا و خرده نان است نمای زشتی به آشپزخانه می‌دهد. از ایده‌های ساده تمیز نگه داشتن خانه تمیز کردن روی میز یا پیشخوان بعد از هر وعده غذایی است. برای مرتب کردن خانه بهتر است از رومیزی یا سفره استفاده کنید و هر چند وقت یک بار آن را بشویید. همچنین با انداختن سفره یا رومیزی، میز یا پیشخوان چوبی شما در جریان نظافت خانه آسیب کمتری می‌بیند.

 

تمیز کردن روی میز یا پیشخوان بعد از هر وعده غذایی

تمیز کردن روی میز یا پیشخوان بعد از هر وعده غذایی

  1. شستن زود به زود لباس‌ها

یکی از سخت‌ترین کارها در نظافت منزل شستن لباس‌ها است. شستن لباس‌ها فرآیندی چند مرحله‌ای است و فقط به ریختن لباس‌ها در ماشین لباسشویی ختم نمی‌شود. پس از شسته شدن لباس‌ها باید پهن شوند، جمع و سپس اتو شوند. بنابراین بسیاری به دلیل طولانی و دشوار بودن شستن لباس‌ها تا حد ممکن انجام کار را عقب می‌اندازند و کار به دلیل زیاد شدن حجم، سخت‌تر هم می‌شود. سعی کنید برای مرتب کردن خانه لباس‌ها را تندتند و حداقل هفته‌ای یک بار بشویید. از ایده‌های ساده تمیز نگه داشتن خانه شستن زودبه‌زود لباس‌ها و جلوگیری از تلنبار شدن‌شان است.

  1. تمیز کردن روزانه سینک ظرف‌شویی و دست‌شویی

بسیاری تصور می‌کنند چون ظرف و دست در سینک شسته می‌شود پس به‌خودی خود تمیز است و نیاز به نظافت ندارد اما این ایده نادرست است. یکی از ایده‌های ساده تمیز نگه داشتن خانه تمیز کردن روزانه سینک ظرف‌شویی و دست‌شویی است. سینک ظرف شویی به دلیل چربی ظروف ناشی از روغن غذاها تندتند کثیف می‌شود و نیاز به نظافت دارد. همچنین برای نظافت منزل لازم است سینک دست‌شویی را حداقل هفته‌ای یک بار و در صورت امکان هرروز تمیز کنید. سینک دست‌شویی نیز غالبا با رد مایع شوینده، لکه‌های خمیر دندان یا سیاهی دست‌ها کثیف می‌شود و به دلیل سفید بودن سنگ سینک دست‌شویی این کثیفی خود را زود نشان می‌دهد. با تندتند تمیز کردن سینک که از ایده‌های ساده تمیز نگه داشتن خانه است زمان کمتری برای نظافت خانه صرف می‌کنید و با صحنه‌ی کثیفی مواجه نمی‌شوید.

تمیز کردن روزانه سینک ظرف‌شویی و دست‌شویی

تمیز کردن روزانه سینک ظرف‌شویی و دست‌شویی

 

  1. جداسازی کاغذها

یکی دیگر از ایده‌های ساده تمیز نگه داشتن خانه جداسازی کاغذها، دسته‌بندی و دور ریختن کاغذهای بلااستفاده است. جمع‌آوری قبوض پرداخت شده، دور ریختن آگهی‌ها و مجلات و روزنامه‌هایی که دیگر خوانده نمی‌شوند از موارد ضروری در مرتب کردن خانه هستند. دیدن یک تکه کاغذ در گوشه و کنار خانه منظره‌ی خوشایندی نیست و با شلختگی و پراکندگی کاغذها احتمال گم شدن اسناد و مدارک مهم‌تان هم زیاد می‌شود.

  1. مرتب کردن پیشخوان و میز پیش از خواب

یکی از شلوغ‌ترین مکان‌های هر خانه سطح میزها و پیشخوان‌ها است. میز آشپزخانه و نشیمن با مواد غذایی و کاغذ و میز توالت با جواهرات و ساعتی که در طول روز استفاده کرده‌ایم پر می‌شوند. به طور کلی میزها راحت‌ترین جا برای گذاشتن وسایل هستند و معمولا هرچه در دست داریم روی میز منتقل می‌شود. از ایده‌های ساده تمیز نگه داشتن خانه مرتب کردن روی میزها پیش از خواب است. هر شب میزها را بررسی کنید و برای مرتب کردن خانه وسایل اضافی را جمع کنید. همچنین با این روش موادغذایی که روی میز مانده و فراموش شده تا صبح فاسد نمی‌شود.

  1. هر شب آشپزخانه را جارو کنید

موادغذایی در آشپزخانه قرار دارند، برای پخت غذا مورداستفاده‌اند و حتی خورده می‌شوند. بنابراین آشپزخانه یکی از پرآشغال‌ترین فضاهاست و خرده غذای زیادی روی زمین می‌ریزد. از ایده‌های ساده تمیز نگه داشتن خانه جارو کردن شبانه آشپزخانه است. این کار به نظافت منزل و مرتب کردن خانه کمک می‌کند و آشغال‌های آشپزخانه به بقیه نقاط خانه منتقل نمی‌شوند. همچنین حشرات و حیوانات به آشپزخانه شما راه پیدا نمی‌کنند.

 

  1. کار امروز را به فردا میفکنید

یکی از ایده‌های ساده تمیز نگه داشتن خانه که انجام آن کمک زیادی به مرتب کردن خانه و نظافت منزل می‌کند انجام کارها در همان روز مشخص شده است. بسیار پیش می‌آید که با خود بگوییم خسته هستیم و باید جمع کردن ظروف یا پاک کردن میز را روز بعد با کارهای دیگر انجام می‌دهیم اما این کار درست نیست. هر روزی کارهای مشخص و مربوط به خود را دارد و تلمبار کردن کارها کمکی به انجامش نمی‌کند. همچنین در دنیای مدرن حجم کارها هرروز سنگین‌تر از روز قبل می‌شود و احتمال اینکه روز بعد اصلا فرصت نظافت خانه را پیدا نکنید زیاد است. بنابراین بهترین کار انجام روزانه‌ی کارها و سرموقع است تا به مشکل نخورید.

 

این نوشته چقدر برای شما مفید بود؟

پیام بگذارید