نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش‌سوزی را بدانیم

نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش‌سوزی

آتش با خود خسارات بسیاری از قبیل خسارت‌های جانی و مالی را به همراه می‌آورد اما رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش‌سوزی می‌تواند تا مقدار زیادی از آن جلوگیری کند. آتش‌سوزی در منازل در نقاط مختلفی رخ می‌دهد که هرکدام می‌تواند به دلایل متنوعی صورت گیرند. بسیاری از این موارد مربوط به بی‌احتیاطی یا ناآگاهی افراد در مواجهه با موقعیت و استفاده از ابزار و وسایل می‌شود. تمام خسارت‌های ناشی از هزینه‌های آتش‌سوزی را اگر بتوان جبران کرد، صدماتی که به افراد خانواده و عزیزان چناچه خدای تاکرده ایجاد شود، جبران نشدنی است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این حادثه برای آن‌ها نیست ولی باید بدانید اگر اطلاعات کافی نداشته باشید شما هم ممکن است در معرض آتش‌سوزی خانگی قرار بگیرید. بسیاری از این موارد مربوط به حوادث خانگی و عدم رعایت اصول ایمنی است که خانواده‌ها به آن‌ها توجهی نداشته‌اند.

در ادامه با سرفصل‌های زیر اطلاعات لازم در خصوص نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش‌سوزی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

  • سیم‌کشی‌ها یکی از شایع‌ترین موارد آتش‌سوزی
  • حواستان به ایمنی آشپزخانه باشد
  • وسایل گرمایشی خطرناک‌ترین هستند
  • رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش‌سوزی

برای اطلاعات بیشتر درباره خرید خانه به سایت هومینگ مراجعه کنید

سیم‌کشی‌ها یکی از شایع‌ترین موارد آتش‌سوزی

از شایع‌ترین موارد آتش‌سوزی در منزل مربوط به سیم‌کشی‌های غیراستاندارد ساختمان یا مشکلات وسایل الکترونیک است. با بررسی وضعیت سیم‌کشی‌های داخلی ساختمان توسط کارشناسان مجرب می‌توان از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل کرد. اگر خانه شما قدیمی است و سیم‌کشی آن نیز مربوط به زمان ساخت منزل است، می‌توانید با تعویض سیم‌های فرسوده و پریزهای غیراستاندارد از بروز حوادثی مانند آتش‌سوزی جلوگیری کنید. یادتان باشد که برق خانگی ولتاژ ۲۲۰ ولت و در واقع سه فاز است و مناسب مصارف عمومی خانگی است. بنابراین در صورتی که قسمتی از منزل مانند زیرزمین را تبدیل به کارگاه کرده یا وسیله‌ای خارج از عرف وسایل خانه که پرمصرف است را به برق خانه متصل کرده باشید، احتمال بروز حوادث را بالا خواهید برد. همچنین سیستم‌های الکترونیکی و مدارهای برق فرسوده تولید جرقه کرده و باعث بروز آتش می‌شوند. یکی دیگر از کارهایی که باعث بروز آتش‌سوزی می‌شود، اتصال چند وسیله به یک خروجی برق یا پریز است. در صورتی که تعداد پریزهای منزل به میزان مورد نیاز نیست؛ حتماً از کارشناس خبره برای سیم‌کشی و اضافه کردن پریز کمک بگیرید. از دیگر نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش‌سوزی و کارهای پرخطری که باعث بروز حادثه می‌شود رد کردن سیم برق از زیر موکت یا فرش است. محافظ‌های برق هم از وسایل برقی شما محافظت می‌کنند و هم برای ایمنی ساختمان و منزل مؤثر هستند. در صورتی که کودک خردسال در منزل دارید حتما از درب پوش‌های استاندارد بر روی پریزهای برق استفاده کنید.

کنترل کردن سیم‌کشی‌های برق ساختمان یکی از موارد رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش­سوزی است که باید جدی گرفته شود.

سیم‌کشی‌ها یکی از شایع‌ترین موارد آتش‌سوزی

سیم‌کشی‌ها یکی از شایع‌ترین موارد آتش‌سوزی

حواستان به ایمنی آشپزخانه باشد.

یکی از مکان‌های حساسی که در آن احتمال بروز حوادث از جمله آتش‌سوزی بسیار رخ می‌دهد، آشپزخانه هر منزل است. آشپزخانه‌ها به دلیل انجام پخت‌وپز و برخورداری از انشعاب گاز و وسایل مختلف برقی در کنار شوینده‌ها و مواد اشتعال‌زا یک بمب خانگی را در خود پنهان دارند. یکی از نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش‌سوزی مراقبت از وسایل پخت‌وپز مانند اجاق‌گاز، کباب‌پز و فر است. در هنگام کار با این وسایل حتماً در زمان‌های کوتاهی به آن‌ها سر زده و از نظر عملکرد صحیح آن‌ها را کنترل کنید. برخی از حوادث آتش‌سوزی بر اثر خاموش شدن شعله و پخش گاز در فضای آشپزخانه است. در این صورت اگر زمان زیادی از اجتماع آن گذشته باشد و شما متوجه نشده باشید، با کوچک‌ترین شعله‌ای حتی با روشن کردن کلید برق فاجعه به بار می‌آید. با خرید اجاق‌گازهای هوشمند که در زمان افت فشار گاز و خاموش شدن شعله اقدام به قطع گاز می‌کنند، می‌توانید اطمینان خاطر بیشتر داشته باشید. از قرار دادن پارچه‌هایی مانند دستگیره، دستمال و دم‌کنی در نزدیک و روی اجاق‌گاز خودداری کنید.

روغن‌های داغ نیز در آشپزخانه حوادث بسیاری را شامل می‌شوند. بهترین راه‌حل برای پیشگیری از این حوادث می‌توانید از دستگاه‌های سرخ‌کردنی الکترونیک استفاده کنید. همچنین اغلب سوختگی‌های پوست افراد در آشپزخانه حین کار کردن با روغن داغ حاصل می‌شود.

حواستان به ایمنی آشپزخانه باشد

حواستان به ایمنی آشپزخانه باشد

یکی از نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش‌سوزی، اطمینان از سیم‌کشی و پریزهای برق در این نقطه از منزل است. بسیاری از خانواده‌ها ماشین لباسشویی خود را که وسیله‌ای پرمصرف از نظر انرژی است را در آشپزخانه قرار می‌دهند. اطمینان از سلامت سیم‌کشی برق برای وسایلی از قبیل یخچال، فریزر، ماکرویو، ماشین ظرف‌شویی، ماشین لباسشویی و … ایمنی لازم برای آشپزخانه را فراهم می‌کند. برای این منظور همچنین می‌توانید از محافظ‌های برق وسایل آشپزخانه نیز استفاده کنید. نکته مهم دیگر در ایمن کردن آشپزخانه رعایت فاصله استاندارد حداقل یک متر مواد شوینده شیمیایی از مراکز تولید گرما است. بدین ترتیب در صورت بروز حوادث کوچک با کمترین هزینه و تلاشی می‌توان آن را برطرف کرد. مواد شیمیایی و برخی شوینده‌ها مانند سوخت اصلی برای آتش هستند و به گسترده‌تر شدن شعله‌های آن کمک می‌کنند. از نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش‌سوزی در آشپزخانه رعایت فاصله استاندارد از پنجره برای قرار دادن اجاق‌گاز است. بدین ترتیب پرده‌های آشپزخانه از اجاق‌گاز فاصله داشته و عبور هوای پنجره نیز در خاموش شدن شعله آن تأثیر کمتری خواهد داشت. آبگرم کن‌ها، پکیح­ها و سایر وسایل گرمایشی آشپزخانه را در دوره‌های زمانی منظم سرویس کنید. از سلامت دودکش‌های آبگرمکن، هود و دیگر وسایل درون آشپزخانه اطمینان حاصل کنید. خفگی و مسمومیت ناشی از تجمع گازهای ناسالم نیز می‌تواند حادثه‌آفرین باشد.

ایمن بودن آشپزخانه و وسایل آن یکی از موارد رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش­سوزی در خانه است که بسیاری از موارد آتش‌سوزی نیز از همین محل در خانه شروع می‌شود.


وسایل گرمایشی خطرناک‌ترین هستند

در رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آنش سوزی یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید انجام دهید چک کردن وسایل گرمایشی است. بخاری‌های گازی و برقی، شومینه‌ها خطرناک‌ترین وسایل در این حوزه هستند. همچنین در برخی از اماکن به دلیل عدم برخورداری از گاز افراد مجبور به استفاده از بخاری‌های نفتی می‌شوند که باید در رعایت نکات ایمنی دقت بیشتری داشته باشند. قبل از شروع فصل سرما نسبت به سرویس وسایل گرمایشی خود و اطمینان از عملکرد صحیح آن‌ها اطمینان حاصل کنید. اتصالات گازی را به دقت وصل کرده و از سالم بودن اتصالات و عدم نشتی گاز مطمئن شوید. بهتر است برای این کار بهتر است از کارشناسان خبره وسایل گرمایشی برای نصب سیستم‌های خود کمک بگیرید.

لوله‌های خروجی دود را به دقت وارسی کنید تا از عدم نشتی آن اطمینان حاصل کنید. علاوه بر آن لوله‌های بخاری تا میزان مشخصی گرم می‌شوند و گرمای بیش از حد آن‌ها می‌تواند حادثه‌ای را در پی داشته باشد. بهتر است از سیستم‌های هوشمند که در زمان کاهش فشار گاز و خاموش شدن شعله به‌صورت خودکار اقدام به قطع جریان گاز اقدام می‌کنند، استفاده کنید. شومینه‌ها و بخاری‌های هیزمی را با محافظ‌های استاندارد و مخصوصی که در بازار موجود است، ایمن کنید. فاصله استاندارد وسایل گرمایشی از دیگر اثاثیه خانه به شما در تأمین ایمنی لازم و جلوگیری از ایجاد حادثه کمک می‌کند. از قرار دادن ظروف حاوی مایعات مانند قابلمه غذا، کتری و… به صورت طولانی خودداری کنید. برای جلوگیری از وقوع آتش‌سوزی در هنگام خروج از منزل ظروفی که روی بخاری یا کنار شومینه قرار داده‌اید را به جای دیگری منتقل کنید.

نکات ایمنی برای پیشگیری از آنش سوزی

نکات ایمنی برای پیشگیری از آنش سوزی

رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آنش سوزی به خصوص برای وسایل گرمایشی بسیار ضروری و حیاتی است. افرادی که در ساختمان خود محلی به عنوان موتورخانه دارند باید در زمان‌های مشخص و مداومی اقدام به سرکشی و سرویس سیستم‌های گرمایشی کنند تا از ایمن بودن آن‌ها مطمئن شوند.

رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش سوزی

علاوه بر آنچه گفته شد نکات دیگری برای پیشگیری از حوادث آتش‌سوزی در منزل وجود دارد که در زیر با آن‌ها آشنا خواهید شد.

کودکان با توجه به سن خود و عدم تجربه در مواجهه با خطر، نیاز به راهنمایی و مراقبت دائم دارند. بهتر است آن‌ها را دور از وسایل گرمایشی مانند بخاری و غیره نگهداری کنید. وسایل آتش‌زایی مانند کبریت و فندک را از دسترس آن‌ها خارج کنید. قرار دادن حفاظ در جلوی درب وردی آشپزخانه یکی از راه‌های پیشگیری از ورود خردسالان به این مکان پرخطر است.

رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش سوزی

رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش سوزی

یکی دیگر از موارد رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش‌­سوزی می‌تواند استفاده از سیستم‌های اعلام حریق و حسگرهای تشخیص دود در نقاط مختلف خانه باشد. بدین ترتیب در صورت بروز حادثه به موقع مطلع شده و حداقل جان افراد خانواده را می‌توانید نجات دهید. نصب تجهیزات اطفای آتش به صورت مرکزی نیز در ساختمان‌های چند طبقه حتی خانه‌های ویلایی می‌تواند در مواقع خطر راه‌حلی منطقی باشد.

خانه خود را بیمه کنید. ممکن است هیچ‌گاه از بیمه آتش‌سوزی استفاده نکنید اما یک‌بار اتفاق ممکن است تمام دارایی‌های شما را از بین ببرد. بنابراین راه‌حل منطقی برای پیشگیری از آسیب‌های مالی و جبران آن می‌تواند بیمه آتش‌سوزی مناسب باشد.

وسایل برقی مانند تلویزیون و کامپیوتر خود را به مدت طولانی در حالت استندبای قرار ندهید. مواقع پرخطر برای بروز حادثه در طول شب یا زمانی است که شما در منزل حضور ندارید. بنابراین بهتر است دستگاه‌های خود را خاموش کرده و سیم آن‌ها را از پریز بکشید.

تهیه کپسول آتش‌نشانی سالم و آگاهی از موارد استفاده آن در مواقع لزوم به شما برای جلوگیری از سرایت آتش‌های کوچک به دیگر نقاط خانه کمک می‌کند. در نظر داشته باشید که کپسول‌های آتش‌نشانی را باید در زمان‌های تعیین شده شارژ کرد.

یکی از رفتارهای پرخطر سیگار کشیدن افراد در رختخواب یا به‌صورت خواب‌آلوده است. ممکن است متوجه نباشید و شعله‌ای کوچک از سیگار به ملزومات خواب سرایت کرده و ایجاد حادثه کند.

رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش­سوزی شامل استفاده از شمع‌ها نیز می‌شود. قبل از خواب حتما شمع‌هایی که روشن کرده‌اید را خاموش کنید. شمع‌ها علاوه بر زیبایی و گرما بخشیدن به فضای خانه، در صورت عدم رعایت نکات ایمنی خطرآفرین نیز هستند.

سطوح مختلف آشپزخانه را در زمان‌های مشخص و به صورت مداوم تمیز کنید تا چربی‌های اضافه نداشته باشند. آلودگی‌هایی از این دست در زمان بروز حادثه به گسترش آتش به دیگر نواحی آن کمک می‌کند.

از خشک‌کردن لباس‌ها و پارچه با استفاده از بخاری خودداری کنید. حادثه یک بار اتفاق میافتد بنابراین باید از قبل به فکر پیشگیری از آن باشید.

آموزش دادن به افراد خانواده در مورد ایمنی و راه‌های پیشگیری از آتش‌سوزی، می‌تواند آرامش بیشتری برایتان به همراه بیاورد.

در هنگام خروج از منزل حتما تمامی وسایل گرمایشی و الکترونیکی فعال خانه را بررسی کرده و از خاموش بودن اجاق‌گاز اطمینان حاصل کنید.

از فعال بودن سنسورهای حسگر دود خود اطمینان حاصل کنید

از فعال بودن سنسورهای حسگر دود خود اطمینان حاصل کنید

از فعال بودن سنسورهای حسگر دود خود اطمینان حاصل کنید. اگر دستگاه شما نیازمند باتری برای منبع تغذیه است، قبل از تمام شدن شارژ زمانی را روی تقویم برای یادآوری تعویض آن مشخص کنید.

برای ایمنی بیشتر بهتر است محلی مانند تراس را که خطر کمتری دارد را برای سیگار کشیدن انتخاب کنید. در ضمن از خاموش شدن ته سیگار نیز باید مطمئن شده و سپس محل را ترک کنید.

رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آتش‌­سوزی مربوط به اقدامات شخصی و کنترل کردن قسمت‌های مختلف خانه می‌شود.

رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آنش سوزی یکی از عاقلانه‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از خطر و خسارت است. آتش‌سوزی یکی از بلایایی است که سالانه جان بسیاری از انسان‌ها را در خطر می‌اندازد. خانه شما محلی امن و مطمئن برای سکونت خود و افراد خانواده باید باشد. برای تامین امنیت خانه در مقابل آتش‌سوزی نکات متعددی وجود دارد که رعایت کردن آن‌ها هزینه و زمان زیادی از شما اخذ نمی‌کند. بسیاری از این نکات باید به عنوان عادت روزانه یا مداوم شما باشد تا همیشه از خطر آتش‌سوزی در امان بمانید. مراقبت و توجه به کودکان خردسال از نکات مهمی است که برای حفظ جان آن‌ها و دیگر افراد خانواده باید رعایت شود. رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از آنش سوزی مربوط به کل خانه و در تمام ساعات و ایام می‌شود. همین مراقبت مداوم است که نتیجه اثربخشی برای خانه و خانواده به همراه خواهد داشت.

این مقاله از هومگ مورد پسند شما قرار گرفته است؟

برچسب ها:
پیام بگذارید