با راه‌ های تفکیک زباله در خانه آشنا شویم

تفکیک زباله

با رشد بی از حد جمعیت در دهه‌های اخیر و هم‌چنین کمبود منابع لازم برای دفع زباله و از همه مهم‌تر، کمبود منابع طبیعی برای تولید مواد موردنیاز بشریت، دولت‌ها و جوامع گوناگون به فکر راهکاری برای حل این مشکل‌ها افتادند. بهترین راه‌حل برای از بین بردن و دور زدن چنین بحرانی، بازیافت پسماندها و یا همان زباله‌ها بود. با این کار از حجم زباله‌های تولیدشده کاسته می‌شود و با بازیافت مواد قابل بازیافت، گوشه‌ای از منابع موردنیاز تأمین می‌شود.

هومینگ، سامانه خرید، فروش و اجاره خانه

در ابتدا دولت هر کشوری خود این کار را بر عهده گرفت. اما به‌زودی متوجه شد که این کار بسیار هزینه‌بر است و حتی اگر به‌موقع انجام نشود شاید دیگر زباله‌ها قابل‌تفکیک و بازیافت نباشند. به‌عنوان‌مثال برخی از زباله هستند که با قرار گرفتن در نور خوشید و آفتاب از خود گازهای سمی تولید می‌کنند و زباله‌های دیگر را هم آلوده می‌کنند. این دسته از زباله‌های خطرناک باعث می‌شوند که دیگر زباله‌ها هم سمی شده و قابل‌تفکیک و بازیافت نباشند.

به همین خاطر بود که به دنبال روش‌های دیگری برای انجام به‌موقع تفکیک زباله گشتند و به این نکته پی بردند که اگر تفکیک زباله از مبدأ انجام شود، زباله‌ها صد در صد قابل بازیافت خواهند بود و دیگر به هزینه و زحمت گزافی نیازی نیست.

به همین خاطر کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه شروع به فرهنگ‌سازی در این زمینه کردند و از مردم خواستند تا هرکسی به‌تنهایی از همان ابتدا زباله‌های خودش را تفکیک کرده و سپس تحویل مأمورهای شهرداری دهد. یکی از کشورهای زبانزد در این زمینه سوئیس است که تمامی افراد این کشور فرآیند تفکیک از مبدأ را به‌خوبی اجرا می‌کنند و دولت هم کسانی را که در سطح شهر و غیر از مخازن زباله، آشغال بریزند و یا تفکیک را انجام ندهند، جریمه می‌کند. این کار به شکلی در این کشور جاافتاده و درست انجام می‌شود که حتی روغن‌های مصرفی مردم هم بازیافت می‌شود.

اما شاید عده‌ای روش تفکیک زباله از مبدأ یا به‌نوعی روش‌های تفکیک زباله در خانه را بلد نباشند و ندانند که این کار به چه شکل انجام می‌شود. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم تا این روش را به‌خوبی و به‌صورت کامل توضیح دهیم.

تفکیک زباله در خانه(تفکیک در خانه)

زمانی که این نام را شنیدید اصلاً تصور نکنید که قرار است کار پیچیده و یا سختی انجام دهید. اصلاً این‌طور نیست و قرار نیست هیچ تغییر خاصی درروند شما ایجاد شود. برای این کار تنها کافی است به‌جای یک سطل زباله، دو سطل زباله در منزل داشته باشید. بله درست متوجه شدید، تمام هزینه و خرجی که شما لازم است برای تفکیک زباله در منزل انجام دهید، خرید یک سطل آشغال جدید است.

حال کافی است از این به بعد به‌جای اینکه تمام زباله‌های خود را در یک سطل بریزید، آن‌ها را از اول جدا کرده و در دو سطل مختلف بریزید. یعنی یک سطل را مخصوص زباله‌های خشک در نظر بگیرید و سطل دیگر را به زباله‌های تر اختصاص دهید. با همین کار ساده شما فرآیند تفکیک در منزل را انجام داده‌اید و به دولت و جامعه‌ی خودتان در این راستا کمک بسیار بزرگی کرده‌اید.

اما شاید هنوز ندانید که زباله‌های تر چه زباله‌هایی هستند و زباله‌های خشک چه دسته‌ای از زباله‌ها را تشکیل می‌دهند، اما جای نگرانی نیست و تنها کافی است که ادامه‌ی مقاله را مطالعه فرمایید.

زباله‌های خشک

زباله‌های خشک دسته‌بندی‌های گوناگون و بسیار زیادی دارند و از انواع و اقسام زیادی تشکیل‌شده‌اند. به‌عنوان‌مثال کاغذها و مقواها یکی از دسته‌های اصلی زباله‌های خشک محسوب می‌شوند و هر وسیله‌ای هم که از آن‌ها ساخته می‌شود مانند جعبه‌ها، در دسته‌ی زباله‌های خشک قرار می‌گیرد.

زباله‌های خشک

زباله‌های خشک

پلاستیک‌ها دومین گروه از زباله‌های خشک هستند که شامل هرگونه ظروف و مشمع و ساخته‌های پلاستیکی می‌شوند. حتی اسباب‌بازی‌های پلاستیکی هم در این رده قرار می‌گیرند و جزو زباله‌های خشک محسوب می‌شوند.

فلزات سومین دسته‌ی گسترده‌ی زباله‌های تر هستند که انواع و اقسام گوناگونی دارند. از قوطی‌های کنسرو و رب گرفته تا لوله‌ها و شیرآلات و قابلمه‌ها و …. از این دسته محسوب می‌شوند.

دسته‌ی بعدی مربوط به ساخته‌های شیشه‌ای و شکستنی است. این ساخته‌ها شامل ظروف چینی، شیشه‌های پنجره ، لامپ‌ها و مهتابی و هرگونه وسیله‌ای از این جنس می‌شوند.

چرم‌ها و انواع منسوجات هم در دسته‌ی زباله‌های خشک قرار می‌گیرند. این دسته شامل لباس، کیف،کفش، کمربند، لوازم و وسایل چرمی و از این قبیل می‌شود.

چوب‌ها و ساخته‌های چوبی هم در رده‌ی زباله‌های خشک قرار می‌گیرند و هر وسیله‌ای را هم که از چوب ساخته‌شده باشد در برمی‌گیرند.

آخرین دسته مربوط لوازم الکتریکی و الکترونیکی می‌شود. این دسته، گروهی هستند که شامل هیچ‌یک از ردیف‌های بالا نمی‌شوند. لوازمی مانند کابل، سیم، چراغ‌قوه، لوازم کامپیوتر و …..

زباله‌های تر

زباله‌های تر

زباله‌های تر

زباله‌های تر مانند زباله‌های خشک گستردگی ندارند و دو گروه عمده را شامل می‌شوند. اما نکته‌ای که لازم است درباره‌ی زباله‌های تر بدانید این است که عموماً از زباله‌های تر برای تولید انواع کود استفاده می‌شود که کیفیت این کود به خالص بودن زباله‌ها بستگی دارد. درنتیجه برای اینکه کیفیت کودهای تولیدشده بالا رود باید که زباله‌های تر و خشک به‌خوبی از یکدیگر جداشده و زباله‌های تر ناخالصی نداشته باشند. تنها در این صورت است که کیفیت کودها بالا رفته و باعث بالا رفتن کیفیت مواد غذایی و میوه‌ها می‌شود.

اولین دسته‌ی زباله‌های تر را پسماندهای مواد غذایی تشکیل می‌دهد. این پسماندها شامل هرگونه مواد غذایی از گوشت و مرغ و ماهی گرفته تا برنج می‌شوند.

دومین و آخرین دسته را هم میوه‌ها و سبزی‌های سالم یا فاسد تشکیل می‌دهند. البته ازآنجایی‌که صحبت در مورد زباله  و آشغال است، مسلماً تاریخ‌مصرف اهمیتی ندارد.

زباله‌های خطرناک

این دسته زباله معمولاً در خانه‌ها تولید نمی‌شوند و مربوط به بیمارستان‌ها و کارخانه‌ها هستند. این زباله‌ها اگر با دیگر زباله‌ها یکجا جمع شوند آن‌ها را هم آلوده کرده و غیرقابل بازیافت می‌کنند.

همان‌طور که قبل هم گفتیم یکی از این دسته زباله‌ها، زباله‌های شیمیایی هستند که درصورتی‌که در معرض آفتاب قرار گیرند به‌سرعت تغییر ساختار داده و از خود گازهای سمی تولید می‌کنند.

این کار ساده در خانه باعث می‌شود که در کاهش میزان آلودگی شهری تأثیر مثبت بگذاریم و از مواد و انرژی‌ها استفاده‌ی مجدد کنیم.  هم‌چنین در هزینه‌های اجتماعی صرفه‌جویی می‌شود که این باعث پیشرفت یک جامعه است.

به این مقاله از هومگ امتیاز دهید

برچسب ها:
پیام بگذارید