املاک هومینگ

اجاره خانه قدیمی و بازسازی شده در خیابان کریم خانزمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

اجاره خانه در کریم خان

بلوار کریم‌ خان زند یا خیابان کریم‌ خان زند، یکی از خیابان‌های مهم و مرکزی تهران است. این خیابان در جهت شرقی-غربی در میان میدان هفت تیر و میدان ولی‌عصر جای گرفته است. از مراکز مهم این خیابان می‌توان به طلافروشی‌های در تقاطع خیابان ویلا و کتاب‌ فروشی‌های سرشناس در نزدیکی میدان هفت‌تیر اشاره کرد.
خیابان کریم‌ خان ازجمله خیابان‌های قدیمی تهران است که قدمت زیادی دارد و پر از خانه‌های قدیمی ساز است.

این خیابان در مرکز شهر واقع ‌شده و جایی برای گسترش و ساخت خانه‌های جدید نداشته است. به همین دلیل است که بافت خانه‌های این خیابان اکثراً قدیمی است و خانه‌های نوساز از تخریب خانه‌های قدیمی ساخته ‌شده‌اند.

اما در اکثر موارد به دلیل اینکه صاحبان ملک هزینه‌ی کافی برای تخریب و ساخت خانه‌های جدید را نداشته‌اند، به بازسازی و نوسازی خانه‌های خود پرداخته‌اند. به همین دلیل است که در خیابان کریم‌ خان خانه‌های قدیمی بازسازی‌شده‌ی بسیاری یافت می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به تغییرات انجام‌شده در خانه‌های بازسازی‌شده‌ی کریم‌ خان و قیمت این‌گونه از خانه‌های کریم‌ خان بپردازیم.

دکوراسیون مدرن امروز تحت تأثیر چند پارامتر مهم است، اولین پارامتر سادگی و پارامتر بعدی استفاده از رنگ‌های روشن و خنثی بخصوص رنگ سفید است که این دو نکته به ‌شدت موردتوجه معماران خانه‌های بازسازی‌شده‌ی کریم‌ خان بوده است و آن‌ها با موفقیت توانسته‌اند با عمل به این پارامترها، خانه‌های قدیمی را با کمترین هزینه به خانه‌هایی مدرن تبدیل کنند.

اجاره خانه در کریم خان

خانه‌های قدیمی اغلب پر از جزئیات هستند.طاقچه‌ها، گچ‌بری‌ها و آینه‌کاری‌های روی دیوار یا روی سقف، ستون‌ها با گچ‌بری‌های روی آن، سکو و تورفتگی و بیرون‌زدگی‌هایی که درگذشته با یک رو طاقچه‌ای، یک گلدان و قاب‌های عکس پر می‌شد و حالا دیگر هیچ‌کدام از آن‌ها مثل گذشته مد نیست.
تورفتگی‌های غیر مدرن و قدیمی در خانه‌های کریم‌ خان به‌وسیله‌ی رنگ‌های مختلف به‌ویژه رنگ‌های روشن و سفید از بین رفته‌اند. البته در مواردی که صاحب‌خانه‌ها بودجه‌ی بیشتری را برای نوسازی خانه در نظر گرفته‌اند تمام این فرورفتگی‌ها به‌طور کامل پرشده‌اند و دیگر اثری از آن‌ها به‌جا نمانده است.
در این خانه‌ها همه‌ی ریزه‌کاری‌ها بارنگی مثل سفید، طوسی روشن، استخوانی یا چیزی شبیه آن رنگ‌شده‌اند و با یکدست شدن رنگ‌ها به‌جای چندرنگ بودن، از تأکید روی آن‌ها و برجسته نشان دادنشان جلوگیری شده است؛ طوری که دیگر به چشم نمی‌آیند.
معمولاً خانه‌های قدیمی پر از طاقچه، بیرون آمدگی، شومینه و سکو و غیره هستند که معماران و طراحان خانه‌های بازسازی‌شده‌ی خیابان کریم‌ خان، طاقچه‌های قدیمی را با کمک یک نجار تبدیل به یک کتابخانه مدرن و شیک کرده‌اند که به‌جز کتاب‌ها می‌تواند از وسایل تزیینی شیک و مدرن، سبدهای حصیری و چند قابل عکس خانوادگی پذیرایی کند. گچ‌بری‌ها و آینه‌کاری‌های اضافه هم قسمت‌هایی هستند که به‌سادگی و با کمک یک بنا آن‌ها را حذف کرده‌اند.

اجاره خانه در کریم خان

خانه‌های کریم‌ خان از متری ۶ میلیون تومان برای فروش شروع می‌شوند و خانه‌های نوساز و لوکس این منطقه تامتری چهارده یا پانزده میلیون تومان هم می‌رسند.

متری ۷ میلیون مختص خانه‌های بسیار قدیمی است که اکثر آن‌ها با اعمال کردن تغییراتی که در قبل گفتیم، تبدیل به متری ۸ میلیون و حتی بیشتر هم شده‌اند.
در خانه‌های قدیمی تأکید زیادی روی در و پنجره وجود داشته است. که در زمان حال دیگر برای کسی دلپذیر نیست که در پذیرایی تعداد زیادی پنجره با ابعاد کوچک وجود داشته باشد. معماران و طراحان خانه‌های قدیمی بازسازی‌شده با انجام چند ترفند ساده این پنجره‌های کوچک را تبدیل به یک پنجره‌ی بزرگ و مدرن سرتاسری کرده‌اند که در نورگیری مناسب خانه بسیار مؤثر است.
خانه‌های قدیمی گاهی پنجره‌های کوچکی بین اتاق‌ها یا بین آشپزخانه اتاق داشته‌اند که این پنجره‌های کوچک که گاهی بیشتر شبیه یک دریچه ارتباط و انتقال وسایل پذیرایی عمل می‌کردند و حالا هیچ دیگر هیچ کاربردی ندارند. راه‌حلی که طراحان برای از بین برن چنین دریچه‌هایی در نظر گرفته‌اند، پر کردن این دریچه‌ها به‌وسیله‌ی دیوار کاذب است که دیگر نشانی از آن‌ها باقی نمانده است.
دیوارهای پوشیده شده از کاغذدیواری خانه‌های قدیمی کریم‌ خان با استفاده از دیوار پوش‌های طرح آجر یا استفاده از سنگ‌های آنتیک به خانه‌هایی با سبک مدرن و جذاب تبدیل‌ شده‌اند.
در نود درصد خانه‌های قدیمی بازسازی‌شده‌ی کریم‌ خان به آشپزخانه‌هایی با کابینت‌های چوبی با رنگ چوب برمی‌خورید که بعد از تغییر دکوراسیون به رنگ سفید درآمده‌اند. رنگ‌های خنثی و در رأس آن‌ها رنگ سفید بیشترین محبوبیت را در دکوراسیون مدرن دارد که ظاهری شیک، ساده، دوست‌داشتنی و زنده به محیط آشپزخانه می‌دهد.
در آشپزخانه‌های قدیم که مانند امروز دارای کابینت‌های ثابت و جاسازی ‌شده و محل مشخصی برای اجاق گاز، یخچال و دیگر وسایل آشپزخانه نبودند، نورپردازی اغلب به‌وسیله یک چراغ‌آویز سقفی که در مرکز سقف آشپزخانه نصب می‌شد، انجام می‌گرفت. اما آشپزخانه‌های خانه‌های بازسازی‌شده‌ی امروزی کریم‌ خان با ردیفی از کابینت‌ها، اجاق و یخچال جاسازی ‌شده به ‌موازات و در کنار دیوارهای آشپزخانه به‌گونه‌ای دیگر نورپردازی شده‌اند. در آشپزخانه‌های خانه‌های بازسازی‌شده قسمت اعظم نورپردازی در آشپزخانه بر روی سطح کابینت‌ها در کنار اجاق‌گاز و یا شیر آب و ظرف‌شویی انجام‌شده است، اما هنوز چراغ‌های سقفی از وسط سقف آشپزخانه آویزان هستند.

اصول تغییر ساختار سرویس های بهداشتی خانه های کریم خان

ازجمله متداول‌ترین روشی که در فرایند بازسازی حمام و سرویس بهداشتی خانه‌های کریم‌ خان انجام ‌شده است، عایق‌بندی دیوار و کف‌ها, تعمیر لوله‌کشی‌ها و تأسیسات، نقاشی دیوارها و تعویض کاشی‌ها، تعویض شیرآلات، بازسازی تهویه این مکان‌ها ، جابه‌جایی کاسه توالت با فرنگی و طراحی قفسه‌ها و…. است.
تمامی مراحل گفته‌شده در بالا باعث شده است که خانه‌های قدیمی و کم ‌قیمت کریم‌ خان تبدیل به خانه‌های بازسازی‌شده‌ی لوکسی شوند که تا متری ۱۰ میلیون تومان هم به فروش برسند. اجاره‌بهای چنین خانه‌هایی نیز از خانه‌های قدیمی گران‌تر است.
اگر شما هم به دنبال خرید یا اجاره‌ی یک‌ خانه لوکس ارزان ‌قیمت در خیابان کریم‌ خان هستید، می‌توانید به سراغ خانه‌های قدیمی بازسازی‌شده در کریم‌ خان بروید. خانه‌های بازسازی‌شده کریم‌ خان گران‌تر از خانه‌های قدیمی در این منطقه هستند، اما ازنظر لوکس بودن با خانه‌های نوساز این منطقه برابری می‌کنند و از آن‌ها ارزان‌تر هستند.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

من عاشق خونه های قدیمی خیابون کریم خان هستم. خیلی مهمه چه جوری بازسازی بشن.
مطلب خوبی بود.

پیام بگذارید