املاک هومینگ

اجاره خانه کلنگی چه مزایا و معایبی دارد؟زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

سرپناه و خانه ای برای زندگی در زیر مجموعه نیازهای ابتدایی هر انسان تعریف می‌شود. زندگی شهری و پیچدگی‌های زندگی مدرن نیز ملزومات خاصی دارد که در این میان انتخاب یک خانه مناسب، برای بسیاری از افراد پر اهمیت است. در این میان اجاره خانه یکی از موضوعاتی است که دغدغه اصلی بسیاری از شهروندان را تشکیل می‌دهد. افرادی که به علت مهاجرت، تشکیل خانواده، حضور موقت در یک شهر جدید، شغل و یا تحصیل و همچنین نداشتن امکانات برای خرید خانه مجبور هستند خانه ای برای اجاره در اختیار بگیرند، درصد قابل توجهی از هر جامعه شهری را تشکیل می‌دهند.
این افراد گاهی با این سوال روبرو می‌شوند که چه نوع خانه ای با چه امکاناتی را برای این موضوع انتخاب کنند؟ آیا یک خانه قدیمی یا اصطلاحا کلنگی برای برآورده کردن نیاز آنها می‌تواند مفید باشد ؟ اجاره خانه کلنگی چه مزایا و چه معایبی می‌تواند داشته باشد؟
ما در این مقاله و طی سرفصل‌های زیر به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم.

مزایای اجاره خانه کلنگی

  •  پایین بودن اجاره خانه کلنگی
  • در اختیار بودن
  • کم جمعیت بودن
  •   مدیریت هزینه یا نبود مسئله شارژ در اجاره خانه حیاط دار
  • عدم وجود مشکلات قانونی

معایب اجاره خانه کلنگی

  •  مشکل پارکینگ در اجاره خانه کلنگی
  •   مشکلات قدیمی بودن
  • عدم استحکام و ضد زلزله بودن خانه‌های قدیمی
  •   تاسیسات قدیمی و عدم بهینه سازی مصرف انرژی

خانه کلنگی

 

اگر تاکنون در خانه‌های قدیمی و کلنگی زندگی نکرده اید و برای اولین بار اقدام به اجاره و زندگی در این خانه‌ها می‌خواهید بکنید حتما قبل از اقدام به اجاره نسبت به مزایا و معایب این خانه‌ها مطالعه و پرس و جو کنید.

 مزایای اجاره خانه کلنگی

در اجاره یک خانه موارد بسیاری موثر است. با وجود روند شتابانی که در بخش ساخت خانه‌های آپارتمانی در کشور وجود دارد اما هنوز به نظر می‌رسد با ضعف‌های فراوانی در این بخش از مواردی مانند کاهش کیفیت به هنگام ساخت، برآوردن حداقل استانداردها، وابستگی ساخت آپارتمان‌ها به شرایط منطقه و محله روبرو هستیم. از این رو اجاره خانه کلنگی و سکونت در خانه‌های قدیمی و سنتی مزایایی دارند که می‌توان به آن پرداخت.

۱. پایین بودن اجاره خانه کلنگی

یکی از مزایای خانه‌های کلنگی این است که به علت قدیمی بودن می‌توان با بودجه ای کم، متراژی بیشتر از آنچه در خانه‌های نوساز ارائه می‌شود، اجاره کرد. مالکان این نوع خانه‎ها به علت اینکه دوست دارند خانه‌هایشان خالی نماند و از طرفی یا تمایل ندارند و یا بودجه ای در اختیارشان نیست خانه مورد نظر را مورد بازسازی قرار دهند، به قیمتی مناسب تر رضایت می‌دهند و با مستاجر به اصطلاح مدارا می‌کنند.
از سویی صاحب خانه به علت مشکلات چنین خانه‌هایی که بیشتر در معرض آسیب و زوال هستند، دوست دارند به هر نوعی ملکشان اجاره داده شود تا زندگی در آن جریان داشته و نگهداری و تعمیر آن به سهولت انجام شود. از این رو ارزان بودن در شرایطی که بیشتر خانواده‌ها با مشکلات مالی بسیاری روبرو هستند، یک مزیت فوق العاده و غیر قابل انکار در اجاره خانه حیاط دار محسوب می‌شود.

۲. در اختیار بودن

برخی افراد زندگی در خانه‌های کلنگی را به زندگی در آپارتمان ترجیح می‌دهند. این افراد به علت تعداد زیاد اعضای خانواده و البته مشکلاتی که آپارتمان‌های پرجمعیت دارد، زندگی در چنین خانه‌هایی را بیشتر می‌پسندند. در خانه‌های کلنگی معمولا خانواده ای جز افراد خانواده خود شما زندگی نمی‌کند و به اصطلاح خانه دربستی و کامل در اختیار شماست. این مسئله باعث می‌شود مشکلات اختلافات آپارتمان نشینی یا برخوردهای غیرمعمول را نداشته باشید و از طرفی موضوع نگرانی از تعداد افراد خانواده نیز وجود نداشته باشد. برای اجاره خانه‌های آپارتمانی و مخصوصا نوساز، صاحب خانه شروط بسیاری از جمله تعداد محدود افراد خانواده را پیش می‌کشد. همچنین محدودیت دعوت از مهمان و رفت و آمد نیز وجود دارد که در اجاره خانه کلنگی و در اختیار بودن آن، چنین مسئله ای وجود ندارد.
از این رو حس استقلالی که در خانه خواهیم داشت، با منزل آپارتمانی قابل مقایسه نیست. در خانه تمام عوامل از نظر بهداشتی، روانی و مانند آن تنها وابسته به ساکن است؛ ولی در آپارتمان همسایگی با گروهی از انسان‌ها با فرهنگ‌ها و سطوح زندگی متفاوت، این مساله را از بین می‌برد.

خانه کلنگی

۳. کم جمعیت بودن

خانه‌های حیاط دار قدیمی معمولا یک طبقه بوده و از این رو تنها در اختیار یک خانواده قرار می‌گیرد. برخی از این ساختمانها نیز در دو یا سه طبقه هستند که در مقایسه با آپارتمان‌های ده، بیست و سی واحدی وضعیت بهتری دارند. در حالی که مقوله آپارتمان و اصلاح معایب موجود در آن علاوه بر نیاز به دقت بیشتر کارفرمایان و سازندگان، توجه بیشتر ارگان‌های دولتی مربوطه را نیز می‌طلبد، موضوع دیگری هم وجود دارد که به نظر می‌رسد فرهنگ آپارتمان‌نشینی در کشور ما همان‌طور که بارها گفته شده هنوز اصلاح نشده است. رشد مهاجرت و افزایش شهرنشینی و از این دست نیازمند آسیب شناسی بسیاری است و زمان بسیاری را می‌طلبد. از این رو زندگی در یک ساختمان کم جمعیت از مشکلات بسیاری پیشگیری می‌کند که انتخاب چنین موردهایی از جهات متعددی، می‌تواند به نفع یک خانواده تمام شود.

۴. مدیریت هزینه یا نبود مسئله شارژ در اجاره خانه حیاط دار

اگر چندین سال در ساختمان‌های مختلف زندگی کرده اید می‌دانید که دادن شارژ آپارتمان جهت نظافت و قبوض آب و برق مشاعات ساختمان، یکی از هزینه‌های معمول هر ساختمان است. شما حتی اگر از امکانات مشترک ساختمان نیز کمتر استفاده کنید یا خانواده ای کم رفت و آمد و بدون وجود هر ریخت و پاشی باشید، باز هم مجبور هستید آن مبلغ را متقبل شوید.
اما اجاره خانه کلنگی ویلایی یا اجاره خانه حیاط دار چنین هزینه ای را نخواهد داشت. زیرا مدیریت کل ساختمان با شماست و شما می‌توانید هر هزینه ای را با در نظر گرفتن بودجه خانواده پیش ببرید و صرفه جویی‌هایی را برای اتلاف سرمایه خانواده هر چند کوچک داشته باشید.

در خانه‌های کلنگی و شخصی، دیگر از شارژ ماهانه، مالکیت داشتن تنها نسبت به قسمتی از خانه، یکسان بودن با همسایگان دیگر و خیلی دیگر از مقررات خواسته یا ناخواسته آپارتمان نشینی، خبری نیست و شما می‌توانید آن طور که مایلید و به دور از مقررات خاص در خانه شخصی خود زندگی کنید و فقط کافی است که مقررات محله خود را رعایت کنید.

۵. عدم وجود مشکلات قانونی

خانه‌های نوساز که هنوز سند ندارند خطرناک هستند. هر چند فرد اجاره کننده، قصد ندارد خانه را بخرد ولی مشکلاتی از این دست می‌تواند برای مستاجر هم مشکل آفرین باشد. زیرا به صورت متدوال خانه‌هایی که نوساز هستند به شکل مشارکتی ساخته می‌شوند. یعنی یک مالک(صاحب زمین) و یک سازنده(سرمایه گذار) دارد. این دو به علت اختلافاتی امکان دارد بی خبر از نفر دوم، ملک مورد نظر را به اجاره دهند که در این صورت، جدی شدن اختلاف مالکان می‌تواند باعث آواره شدن مستاجر شود. هر چند مستاجر می‌تواند قرارداد مورد نظر را مبنایی برای شکایت و اقامه دعوی قرار دهد ولی همین مسئله خود مشکلات بسیاری دارد که در نهایت اجبار به تغییر خانه می‌تواند هزینه‌هایی چون کمیسیون املاک، اسباب کشی و آسیب‌هایی را داشته باشد که بهتر است در ابتدا در نظر گرفته شود.

خانه کلنگی

معایب خانه‌های کلنگی

در کنار مزایای اجاره خانه حیاط دار یا اجاره خانه کلنگی، معایبی نیز وجود دارد که باید به آن پرداخت. هرچند داشتن پول کافی اولین و مهم ترین شرط برای اجاره خانه است اما به یقین شرط کافی نیست. اجاره خانه‌ای که نیاز به لوله‌کشی دوباره، بنایی، نقاشی و تعویض شیرهای آب، تغییر در سیستم برق کشی و ده‌ها کار تعمیراتی دیگر دارد نه تنها آرامش پس از اجاره خانه را از شما می‌گیرد بلکه خود عاملی برای ایجاد استرس و به خطر انداختن سلامتی ساکنان آن می‌شود. اجاره خانه به عوامل زیادی بستگی دارد که تنها تعدادی از آنها به خود خانه مربوط می‌شود. برخی از این مشکلات را از نظر می‌گذرانید.

۱.  مشکل پارکینگ در اجاره خانه کلنگی

یکی از مشکلات فراگیر در خانه‌های بالای ۱۵ سال نداشتن پارکینگ است. در گذشته به علت کمبود ماشین و همچنین خلوتی کوچه‌ها، اصولا پارکینگ برای یک ساختمان در نظر گرفته نمی‌شد. توسعه ساز و کارهای مهندسی و آیین نامه‌های شهری، این مسئله را در هر ساختمان ضروری کرد. از این رو در حال حاضر بیشتر خانواده‎ها دارای وسیله نقیله هستند و کمبود مکان برای پارک، نگرانی‌های بسیاری را در بر دارد. مخصوصا محله‌هایی که از بزه‌های اجتماعی رنج می‌برند و آمار سرقت در آن بالا است. بنابراین کسانی که تصمیم بر اجاره خانه کلنگی دارند باید این موضوع را مد نظر داشته باشند. در چنین وضعیتی میتوان اقدام به اجاره خانه حیاط-دار با حیاط شمالی کرد تا بتوان وسیله نقلیه را در حیاط جا داد.

۲.  مشکلات قدیمی بودن

هر ساختمانی به هر روی مشکلات خاص خود را دارد و به طور معمول ساختمان بدون مشکل وجود ندارد. اما برخی مشکلات طوری هستند که از طرفی نمی‌توان با آن کنار آمد و از سویی قابلیت رفع شدن را هم ندارند. مشکل نمناکی یکی از این معضلات است. برخی ساختمان‌های قدیمی به علت محله یا مکان خاص شان نمناک هستند و این مشکل با هیچ ترفندی قابل حل شدن نیستند. استفاده از قیرگونی و برخی عایق‌ها نیز گاهی چاره ساز نبوده و هزینه‌های اضافی این چنینی را هر از گاهی به مستاجر یا صاحب ملک خانه کلنگی تحمیل می‌کند. همچنین پوسیدگی کمدها و وسایل خانه و آسیب دیدن لباسها می‌تواند یکی از نگرانی‌های ساختمان با چنین معضلی باشد. حل نشدن این مسئله موجب تجمع انواع حشرات و بندپایان می‌شوند که آنها نیز بیماری‌ها را منتقل می‌کنند.
همچنین شلوغی بیش از حد در بافت‌های فرسوده با سلیقه برخی افراد سازگار نیست و خانه‌های قدیمی در برخی محلات در چنین شرایطی هستند که هیچ نسخه ای برای حل چنین مشکلی قابل تجویز نیست. به همین جهت بهتر است وقتی تصمیم به اجاره خانه حیاط دار میگیرید حتما از وجود احتمالی چنین معظلاتی آگاه باشید و بدون توجه و تنها با در نظر گرفن قیمت اجاره خانه قدیمی برای عقد قرار داد اجاره اقدام نکنید.

یکی از عمده مشکلات خانه‌های کلنگی؛ فرسودگی و از بین رفتن قسمت‌های زیادی از خانه است که باید قبل از اجاره کردن صاحب-خانه نسبت به اصلاح و بازسازی آن بپردازد.

۳.  عدم استحکام و ضدزلزله‌بودن خانه‌های قدیمی

ساخت ساختمانهای نوین با متدهای جدید و مهندسی ساز یکی از روندهای جدید صنعت ساختمان است. ایجاد استحکام و ضدزلزله بودن یکی از نکاتی است که در دوران جدید ارزش زیادی داشته و از خطوط قرمز برخی از افراد برای انتخاب و اجاره ساختمان است. این مسئله یکی از معایب خانه‌های کلنگی و قدیمی است. در ساختمان‌های قدیمی معمولا از ایجاد فنداسیون مستحکم غفلت شده و به هر دلیل از مصالح با کیفیت استفاده نشده است. اجاره خانه قدیمی در مناطق زلزله خیز و روی گسل یک ریسک محسوب می‌شود و توجه به آن بسیار با اهمیت است.

خانه کلنگی

۴.  تاسیسات قدیمی و عدم بهینه‌سازی مصرف انرژی

یکی از مشکلات اصلی ساختمانهای قدیمی کهنه شدن تاسیسات از جمله لوله کشی آب و فاضلاب و همچنین برق و دیگر تاسیسات است. گرفتگی لوله‌ها، خوب نبودن فشار آب، نبود سیستم سرمایش و گرمایش مطلوب از مشکلات چنین ساختمان‌هایی است. یک ساختمان قدیمی به علت قدیمی بودن سیستم فاضلاب اغلب با مشکل گرفتگی لوله روبرو می‌شود. پر هزینه بودن تعویض سیستم کلی فاضلاب و نیاز به تعمیرات اساسی در یک ساختمان معمولا باعث می‌شود رفع اساسی این مشکل به تعویق بیفتد و هزینه رفع آن بر دوش مستاجر خواهد بود.
همچنین یک خانه قدیمی که بازسازی‌های بروز شده را به خود ندیده است، با مشکل گرم کردن در زمستان و خنک شدن در تابستان مواجه است. این خانه‌ها که معمولا متراژهای بزرگی دارند، نسبت به خانه‌های با متراژ کوچک تر انرژی بیشتری برای گرمایش و سرمایش نیاز دارند. از سویی سیستم پنجره‌های قدیمی و مصالح غیر استاندارد مزید بر علت است.
اما جنبه مثبت آن این است که تغییرات روی این ساختمان با سهولت بیشتری می‌تواند اتفاق بیفتد و به علت آنکه افراد زیادی در آن زندگی نمی‌کنند، تعمیرات بنایی می‌تواند با آسودگی بیشتری بدون نگرانی از مزاحمت برای همسایگان اتفاق بیفتد. این مسئله در آپارتمانها یکی از دغدغه‌های افرادی است که علاقه بسیاری به تغییر دکوراسیون و اعمال تعمیرات دارند.
در نهایت باید گفت آنچه در این نوشتار ارائه شد توضیحاتی بود که می‌تواند به افراد در فرآیند تصمیم گیری برای اجاره خانه کلنگی یا رهن و اجاره خانه حیاط دار کمک کند. هر چند انتخاب خانه و محل سکونت موضوعی سلیقه ای است و احتمال دارد سلایق افراد نسبت به یکدیگر متفاوت باشد و شخصی چیزی را در نظر بگیرد که شخصی دیگر برای آن موضوع اهمیت قائل نیست، ولی باید توجه داشت که مطالعه در هر مسئله ای پیش از اقدام به آن می‌تواند راهگشا باشد. زیرا که در نظر گرفتن ابعاد مختلف هر موضوعی باعث می‌شود از مشکلات پیش آمده در آینده جلوگیری شود.

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

اگه بشه یه خونه کلنگی رو برای چند سال اجاره کرد خیلی خوبه. حداقل ارزش داره آدم یه کم براش هزینه کنه. در غیر اینصورت زندگی توی این جور خونه ها خیلی سخته

بسته به سلیقه و سبک زندگی داره ولی نظر شما درسته کاملا

پیام بگذارید