املاک هومینگ

تمام آنچه باید درباره اجاره خانه و آپارتمان های مبله در تهران بدانیدزمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

  • صفحه اصلی
  • رهن و اجاره
  • تمام آنچه باید درباره اجاره خانه و آپارتمان های مبله در تهران بدانیدزمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه
خانه مبله

با یک جستجوی ساده در گوگل متوجه می‌شوید که در حال حاضر اجاره خانه و آپارتمان مبله در تهران به یک امر طبیعی تبدیل شده است. منظور از خانه و آپارتمان مبله این است که وسایل اولیه زندگی در آن وجود داشته باشد و لازم نباشد شما اسباب و اثاثیه شخصی‌تان را با خودتان به خانه جدید بیاورید. این نوع از خانه‌ها، خوبی‌ و بدی‌هایی دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. سوالی که حتماا برای شما هم پیش آمده است، این است که چرا اجاره‌ی این نوع خانه و آپارتمان‌ها در تهران مرسوم شده است. با ما همراه باشید تا به بایدها و نبایدهای این نوع از خانه‌ها بپردازیم.

چرا خانه‌ و آپارتمان‌ها به صورت مبله در تهران اجاره داده می‌شوند؟

تهران شهری شلوغ و زنده است. روزانه و حتی شبانه هزاران نفر به آن وارد می‌شوند، از آن خارج می‌شوند و در آن کار و زندگی می‌کنند. برخی برای چند روز به تهران می‌آیند و برخی قید زندگی در شهر و دیار خودشان را می‌زنند و به امید زندگی‌ بهتر راهی پایتخت می‌شوند. بعضی دیگر نیز برای سیر و سیاحت به این شهر بزرگ و شلوغ، وارد می‌شوند و به گشت‌وگذار در آن می‌پردازند. به‌هرحال، این شلوغی و همهمه حتما مشتریانی برای خانه‌های مبله ایجاد می‌کند. احتمالا افرادی که به دلایل مختلف به تهران می‌آیند و پول کافی هم دارند، ترجیح می‌دهند از خانه و آپارتمان‌های مبله استفاده کنند.

از طرف دیگر، به دلیل همان شلوغی‌ای که پیشتر به آن اشاره کردیم، حمل‌ونقل اسباب و اثاثیه زندگی از جایی به جای دیگر سخت است و این وسایل مانند یک بار اضافی بر روی دوش مستاجران در تهران سنگینی می‌کند؛ بنابراین، خانه‌های مبله و جمع‌وجور می‌توانند گزینه خوبی برای افراد  مختلف باشند. مثلا برخی از افراد برای چند روز می‌خواهند به تهران سفر کنند و به گشت‌وگذار در آن بپردازند. این افراد ممکن است نخواهند در هتل یا مسافرخانه اقامت کنند و تمایل داشته باشند در خانه و آپارتمان خودشان سکونت داشته باشند. برای این افراد، اجاره‌ی خانه و آپارتمان‌های مبله پیشنهاد می‌شود. بنابراین، وقتی تقاضا وجود دارد، بنگاه‌های املاک در تهران به این فکر افتاده‌اند که به عرضه این نوع از خانه‌ها بپردازند. به همین دلیل است که شما به سادگی می‌توانید خانه‌ی مبله‌ی موردنظرتان را در پایتخت پیدا و اجاره کنید.

خانه مبله

مزایای خانه‌های مبله

عدم نیاز به خرید لوازم‌خانگی

خانه‌ی مبله شما را از خرید لوازم‌خانگی که قیمت کمی هم ندارند، بی‌نیاز می‌کند. در شرایط فعلی اگر بخواهید وسایل اولیه‌ی زندگی را تهیه کنید، باید مبلغ قابل ‌توجهی را برای این کار کنار بگذارید. اما شما می‌توانید با اجاره یک آپارتمان مبله از امکانات آن‌ها استفاده کنید و مشقت خرید لوازم‌خانگی را به جان نخرید! البته برای خرید لوازم‌خانگی علاوه بر هزینه مالی به لحاظ زمانی نیز باید وقت بگذارید. اما با اجاره‌ی خانه‌ی مبله نیازی به گشت‌وگذار در بازار و خرید لوازم ندارید.

راحت شدن از اسباب‌کشی

همه می‌دانیم که اسباب‌کشی یکی از سخت‌ترین کارهایی است که هر انسانی در طول زندگی‌اش باید انجام دهد. وقتی حرف از اسباب‌کشی به میان می‌آید، ناخودآگاه منظره‌ی ناخوشایندی از وسایل مختلف و تلنبار شده، کارتن‌های متعدد و وسایل بسته‌بندی‌ شده به ذهن خطور می‌کند. جمع‌کردن این وسایل یک طرف و دوباره پهن کردن آن‌ها در منزل جدید یک طرف. تردد ماشین‌های سنگین در تهران و جابجایی وسایل نیز موضوع و مشکل دیگری است.

راحت شدن از هزینه‌های جابجایی وسایل

کرایه‌ی ماشین‌های سنگین که برای اسباب‌کشی در تهران از آن‌ها استفاده می‌شود، اصلا کم و ناچیز نیست. با اجاره‌ی خانه و آپارتمان مبله، می‌توانید این هزینه را نپردازید و به این ترتیب در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید.

معایب خانه‌ی مبله

خانه‌های مبله مانند هر چیز دیگری مزایا و معایبی دارند. در کنار مزایایی که پیشتر به آن‌ها اشاره کردیم باید به معایب این نوع از خانه‌ها نیز بپردازیم. در ادامه این معایب را مطرح می‌کنیم.

احتمال بروز مشکلات بهداشتی

یکی از مهم‌ترین مشکلات خانه‌های مبله، نگرانی‌های بهداشتی است. احتمالا افرادی که به لحاظ مسایل بهداشتی حساس هستند، نمی‌توانند در خانه‌های مبله احساس راحتی داشته باشند. مطمئن نبودن درباره اینکه وسایل این خانه‌ها به چه ترتیبی شسته شده‌اند، می‌تواند به اندازه کافی برای افراد حساس مشکل‌ساز باشد. از سوی دیگر، ما نمی‌دانیم که افراد قبلی که در این خانه سکونت داشته‌اند، چطور افرادی بوده‌اند و تا چه حد مسائل بهداشتی را رعایت کرده‌اند.

خانه مبله

عدم دخالت سلیقه مستاجر در خرید لوازم خانه

هر کسی دوست دارد در خانه‌ای زندگی کند که لوازمش را خودش با سلیقه شخصی‌اش خریده باشد؛ اما سلیقه موجر در خرید لوازم‌خانگی آپارتمان‌های مبله دخیل نیست و این موضوع یکی از معایب خانه‌های مبله محسوب می‌شود. البته امروزه خانه‌های مبله متنوعی در تهران وجود دارند و شما می‌توانید خانه‌ای را انتخاب کنید که وسایلش به سلیقه شخصی‌تان نزدیک‌تر باشد.

احتمال بروز مشکلات امنیتی

برخی از خانه و آپارتمان‌های مبله برای چند روز و یا حتی چند ساعت اجاره داده می‌شوند و این موضوع امکان بروز مشکلات امنیتی را فراهم می‌کند. مثلا، ممکن است فردی با انگیزه‌ای شرورانه نسبت به اجاره این نوع خانه‌ها اقدام کند و ظرف چند روز که کارش تمام شد، آن را تحویل دهد. البته طبق قانون اجاره ساعتی خانه‌های مبله غیرقانونی اعلام شده است.

قیمت آپارتمان مبله در تهران

همان‌طور که می‌دانید قیمت اجاره آپارتمان در تهران چه مبله و چه غیرمبله به عوامل زیادی بستگی دارد. مثلا اینکه این آپارتمان در کدامیک از مناطق تهران واقع شده است، چه امکاناتی دارد، چند سال ساخت است و… مسایل مهمی هستند. اما شواهد نشان می‌دهد که مثلا شما برای اجاره یک واحد آپارتمان ۱۲۰ متری، دو خواب در میرداماد باید هر شب مبلغ ۶۰۰ هزار تومان بپردازید. یک آپارتمان ۹۰ متری با همین موقعیت را هم می‌توانید با ۵۵۰ هزار تومان بابت هر شب اجاره کنید. اجاره یک واحد آپارتمان مشابه در سعادت‌آباد نیز ۶۰۰ هزار تومان است. اما برای اجاره یک واحد آپارتمان دو خواب و ۱۲۰ متری در خیابان فرشته تهران باید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برای هر شب بپردازید.

همچنین می‌توانید یک واحد آپارتمان مبله در مناطق متوسط تهران را با قیمت ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان برای هر شب اجاره کنید. برای اجاره یک واحد آپارتمان مبله، ۶۰ متری و یک خواب در خیابان رودکی تهران هم باید مبلغ ۲۵۰ هزار تومان به ازای هر شب بپردازید. در منطقه صادقیه و نارمک هم برای اجاره یک واحد آپارتمان مبله، یک خواب و ۶۰ متری باید مبلغی بین ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار تومان را در نظر بگیرید. یا مثلا اگر بخواهید یک آپارتمان ۷۰ متری و یک خوابه را در خیابان شریعتی تهران اجاره کنید، باید مبلغ ۳۲۰ هزار تومان برای هر شب بپردازید. احتمالا در مناطق پایین‌تر، قیمت‌ها کمتر می‌شود.

با توجه به تمام آنچه گفته شد، می‌توان گفت که قیمت آپارتمان‌های مبله در تهران خیلی هم ارزان نیست و شما به طور متوسط باید برای یک آپارتمان متوسط در پایتخت، مبلغ ۵۰۰ هزار تومان برای هر شب بپردازید. البته قیمت خانه‌های مبله با توجه به اینکه چه امکاناتی داشته باشند، این امکانات لوکس باشند یا خیر، آپارتمان در کجای تهران واقع شده باشد و… متفاوت است.

خانه مبله

آپارتمان‌های مبله در تهران چه امکاناتی دارند؟

معمولا در آپارتمان‌های مبله، اسباب و اثاثیه اولیه برای زندگی تدارک دیده شده است. به عبارت دیگر، تدابیری اندیشیده شده است که مستاجر برای گذران زندگی روزمره به زحمت نیفتد و نیازهایش داخل آپارتمان مبله برطرف شود. معمولا آپارتمان‌های مبله مجهز به امکاناتی مانند ماشین لباسشویی، تلویزیون، باربکیو، وسایل گرمایش و سرمایش، گیرنده دیجیتال، سشوار، حوله، اتو، وای فای، میز ناهارخوری، چای‌ساز، جاروبرقی، یخچال، اجاق‌گاز، توستر، مبلمان، کمد لباس، تخت و هود هستند.

البته ممکن است برخی از آپارتمان‌های مبله بعضی از این امکانات را نداشته باشند و برخی دیگر وسایل اضافه‌ای داشته باشند. مهم این است که وسایل اولیه در آپارتمان وجود دارد. اگر وسایل اضافه دیگری در آپارتمان قرار داده شود و یا وسایل لوکس باشند، هزینه اجاره آپارتمان نیز بالا می‌رود.

مقرراتی نیز درباره نگهداری امکانات خانه و آپارتمان‌های مبله وجود دارد. مستاجر باید تمام تلاشش را بکند که وسایل در کمال  صحت و سلامت تحویل داده شوند. اما مشکلاتی که برای وسایل خانه به وجود می‌آیند به دو دسته تقسیم می‌شوند. مثلا مشکلی که برای آبگرمکن و بر اثر استفاده از آن به وجود می‌آید با مشکلی که برای تلویزیون و بر اثر ضربه توپ به آن ایجاد می‌شود، متفاوت است. منطقی است که هزینه اولی بر عهده موجر و هزینه دومی بر عهده مستاجر است.

جمع‌بندی

در پایان می‌توان گفت که زندگی در کلان‌شهری مانند تهران شرایط خاص خودش را دارد. تهیه مسکن در این شهر بزرگ موضوع مهمی است و تقریباً یک دغدغه همگانی به شمار می‌رود. هزینه اجاره آپارتمان در مناطق مختلف تهران و با توجه به زمان ساخت آن، متفاوت است. در مورد آپارتمان‌های مبله نیز این موضوع صدق می‌کند و معیارهای متفاوتی در کرایه آن موثر هستند. به‌هرحال، اگر قصد دارید در تهران یک آپارتمان مبله اجاره کنید، بهتر است جستجویی در اینترنت داشته باشید و مطالب مربوطه را مطالعه کنید تا با دیدی بازتر برای اجاره آن‌ها اقدام کنید.

برچسب ها:
پیام بگذارید